ایران زمین مورد احترام مردم مطلع و واقع بین دنیا

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1657
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3401 بار
سپاس‌های دریافتی: 5776 بار

ایران زمین مورد احترام مردم مطلع و واقع بین دنیا

پست توسط shafagh »

من بارها از رسانه های ایران دیده ام که بسیاری از افراد خارجی که مطالعاتی در باره ایران داشته اند و یا سفر و مرواده ای با مردم ایران داشته و یا اثار باستانی و اسلامی ایران را مشاهده کرده اند با تمام وجود زبان به مدح و تعریف از این سرزمین کهن و مردم صاحب کمال ان گشوده اند. شاید بتوان گفت عده ای از انان با سفر به ایران و عده ای نیز بنا مطالعه دورادور و اطلاع از تاریخ و علوم و ادبیات و سایر جذبه های این سرزمین شیفته ایران و مردم ایران شده اند و بواقع از این مهد علم و تمدن و مردم صاحب معرفت، انساندوست و اهل علم و ادب با احترامی خاص سخن می گویند.
همین چند روز قبل بود که یک فیلم مستند از صدا و سیمای جمهوری اسلامی در مورد یک مرد المانی که بهمراه خانواده اش به ایران امده بود پخش شد ( فکر کنم همین امشب هم پخش مجدد داشت). این مرد همسرش که قبلا در زیر بمباران رسانه ای غرب علیه ایران قرار داشتند و بواقع ایران و مردم ایران را نمی شناختند برای رفتن به کشورهای شرقی تر اسیا از ایران عبور می کردند که در مدت کوتاهی که در ایران ماندند و با برگ زرین تمدن و فرهنگ کهن و علم و معرفت و انساندوستی این ملت بزرگ اشنا شدند با کمال حیرت و شگفتی متوجه انتشارات مسموم و دروغ رسانه های غرب علیه ایران زمین و ملت شریف و گرامی ان شدند و بواقع دچار نوعی شیفتگی و دلبستگی زیاد به ایران و ایرانی شدند طوریکه بعد از بازگشت به المان کمپینگی برای معرفی ایران و ملت شریف صلح جو و انساندوست ایران تشکیل داده و وب سایت خاصی را هم راه انداختند. هدف انها این بود که بطور گسترده افکار مردم اروپا را نسبت به ایران روشن کنند و به انها بفهمانند که ایران کشوری بزرگ و افتخار افرین است و ملت ایران هم مردمی صاحب کمال و علم و معرفت می باشند و تصوراتی را که رسانه های ان حیطه علیه این کشور در ذهن مردم اروپا ایجاد کرده اند کاملا غلط و بر عکس می باشد. البته بعد از بازگشت اولیه او به المان پلیس ژرمن بی هیچ عذر و دلیل قانونی بارها از وی سلب اسایش و امنیت کرده و تحت بازپرسی ها و نظارت های مزاحم و حتی تفتیش خانه اش قرار داده بود اما بالاخره چون این شخص فارغ از هرگونه مسائل سیاسی و صرفا بنابر شناخت فرهنگ انسانی مردم ایران و تاریخ بزرگ کشور ایران به بیان حقایق و روشن کردن اذهان مردم اروپا پرداخته است پلیس المان نتوانست پاپوشی برای او درست کرده و یا ایجاد تنگناها علیه او را ادامه دهد. این اقا و خانم المانی که سه فرزند کوچک 5 تا ده ساله دارند زبان فارسی را هم یاد گرفته و به فرزندانشان هم یاد داده اند. انها گاه بگاه ایران هم می ایند اما فعالیت اشان در معرفی ایران و ملت ایران در اروپا است که هم از طریق وبسایت و هم ملاقات گروهی با بعض مردم انجا و هم پخش دفترچه ها و کاغذهایی که حقایق ایران زمین و مردم بزرگ ان در انها نوشته شده است و به مردم اروپا اهدا می کنند صورت می پذیرد. ایشان وبلاگی هم دارند که از خوانندگان تقاضا کرده اند با گذاشتن یادداشت و کامنت از وی حمایت کنند که من هم یک متن کوتاه به انگلیسی برای وی نوشته و از کار انسانی و بزرگ او تقدیر نمودم دوستان دیگر هم می توانند با نوشتن چنین متون تشویف و تشکر امیز از زحمت های این اقای المانی در مورد معرفی ایران زمین و مردم شریف ان قدردانی نمایند. ایشان در روی ماشین اشان که به ایران امده بود نوشته "Iran is great " و همچنین وبلاگی را هم ایجاد نموده است : [External Link Removed for Guests] می باشد.


از این موضوع که بگذریم من امروز در یک فرم سایت انگلیسی زبان که در زمینه نویسندگی فعالیت دارد در بخش معرفی مطالبی را در مورد ایران ، تاریخ ایران و مردم ایران بطور مختصر نوشتم و و چند عکس هم از تخت جمشید درج کردم یکی از نویسندگان که اسکاتلندی بود با ابراز شادی از حضور من بعنوان یک ایرانی در ان فرم و همچنین رویت تصاویر تخت جمشید این مطلب را نوشت که نشان می دهد در مورد افتخارات تاریخی ایران و مردم ان مطالعاتی داشته است و حتی ان مطالعات دورادور تصویری شکوهمند از ایران را در اندیشه او حک نموده است. او برای ابراز خوشحالی اش از دو نماد استفاده کرده بود که در حال ابراز شادی و هورا کشیدن بودند و این جمله را بعد از ان نوشته بود :

  Persia one of the founders of civilization  ایران یکی از بنیانگذاران تمدن جهان است  
البته نویسندگان دیگری هم بودند با کلماتی دیگر به تمجید و تکریم ایران و ایرانیان پرداخته بودند که برای اختصار کلام از درج انها صرف نظر می نمایم.
بهر حال عده ای از مردم اهل علم و مطالعه در غرب هستند که جدای از سیاست های خصمانه و تحریفگر حکومت های غربی و رسانه های انها واقع بین بوده و تصویری کلی اما کامل از این سرزمین بزرگ و کهن و مردم بزرگ ، با فرهنگ و اهل علم و کمال ان در جان و روحشان نقش بسته و بواقع هرگاه نام ایران برده می شود بوجد امده و با خلوص دل از ایران و ایرانیان با احترامی خاص یاد می کنند. و ما بایست بواقع قدر خود سرزمین خود و انقلاب اسلامی و جمهوری اسلامی ایرانمان را بدانیم که میراث اراده و ایثار این ملت بزرگ بوده است. انقلاب اسلامی ایکه بواقع هدیه بزرگ خداوند متعال به این سرزمین و ملت شریف ان بود که نگذاشت افتخارات و عزت این ملت پایمال غرب و اسراییل شود.
Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 2875
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 3:23 pm
محل اقامت: DE - CZE
سپاس‌های ارسالی: 39753 بار
سپاس‌های دریافتی: 34089 بار
تماس:

Re: ایران زمین مورد احترام مردم مطلع و واقع بین دنیا

پست توسط CAPTAIN PILOT »

دوست عزیز و گرامی, جناب shafagh 2 تصویر
درود بر شما تصویر

در آغاز ممنونم از شما بابت نگارش این مطلب که در واقع حکایت از دلسوزی شما برای معرفی چهره واقعی ایران دارد. اما چنانچه بخواهیم از زاویه ای دقیقتر نگاه کنیم و به عبارتی "واقع بین" باشیم لازم است برخی نکات را خارج از مستندات ملی و چند مصاحبه خاص بررسی نمائیم. بنده مواردی معدود را به واسطه معاشرت چندین ساله با مردم غرب و البته زندگی در میان آنها بیان مینمایم که خالی از لطف نیست:

1- عموم مردم اروپا کشور ایران را با این نام نمیشناسند ولی شناخت بسیار خوبی از Persian Empire و ایران شاهنشاهی و دوران هخامنشی دارند. این موضوع هیچ دلیل سیاسی ندارد بله آمیخته با تاریخ پیشین اروپا (عموما" یونان) میباشد و دانش آموزان اروپایی در دوران تحصیلی ابتدایی و متوسطه و همچنین دانشگاه, اطلاعات بسیاری در خصوص Persia می آموزند. بنابراین اگر میخواهید ایران را به آنها بشناسانید کافیست اشاره نمائید که این کشور در واقع همان پرشیا سابق است.

2- تصور مردم اروپا از منطقه خاورمیانه به واسطه اتفاقات افغانستان, عراق, پاکستان, یمن و ... بسیار نا امن و درگیر جنگ های داخلی است. بازهم بر خلاف تصور عمده مردم داخل کشور, تبلیغات منفی علیه ایران در ذهن مردم غرب با آن شدت وجود ندارد و دلیل تصورات آنها ناشی از اتفاقات منطقه و بی ثباتی برخی از کشورهای همسایه میباشد. جالب است بدانید بسیاری از مردم تصور مشابهی در خصوص ترکیه نیز دارند و به رغم تلاش های بسیار این کشور برای شناخته شدن در عرصه جهانی, همچنان آن را کشوری نا امن و نامناسب میدانند. البته قطعا" به واسطه تلاش های انجام شده, جایگاه این کشور در اذهان عمومی غرب از ایران بهتر است. همچنین با توجه به وضعیت جغرافیایی منطقه, عده زیادی حتی نمیدانند ما هرساله در ایران برف داریم یا آنکه در شمال دارای جنگل های انبوه میباشیم و عمده آنها فکر میکنند ایران همچون امارات, عراق, قطر و ... منطقه ای تماما" خشک و بیابانی است. البته این تصور در خصوص کشورهایی همچوت ارمنستان و آذربایجان نیز وجود دارد و بازهم اشاره مینمایم که ناشی از تبلیغات نیست.

3- در بخشی از متن فرمودید:
بسیاری از افراد خارجی که مطالعاتی در باره ایران داشته اند و یا سفر و مرواده ای با مردم ایران داشته و یا اثار باستانی و اسلامی ایران را مشاهده کرده اند با تمام وجود زبان به مدح و تعریف از این سرزمین کهن و مردم صاحب کمال ان گشوده اند.

اتفاقا" برخی قوانین اسلامی حاکم بر کشور دارای بازخورد بسیار منفی در ذهن غربیان میباشند و از آن جمله میتوان به وجود حجاب اجباری حتی برای آنها که مسلمان نیستند و سایر محدودیت ها اشاره داشت. مقایسه ایران با سایر کشورهای اسلامی و وجود این قوانین باعث میشود دیدگاه بدی نسبت به حاکمیت ایجاد گردد و هرچه تلاش کنیم این موضوع را برای آنها تشریح نمائیم, با توجه به تفاوت های بنیادی میان ایدئولوژی ما و آنها, تنها سوالات بی پاسخ بیشتری به وجود می آوریم. اما بطور کلی محبوبیت حکومت شاهنشاهی ایران در اذهان غرب بسیار بیشتر است و طبیعتا" بخشی از این موضوع به دلیل روابط گسترده تر در آن زمان میباشد.

4- با توجه به اینکه برخی قوانین اسلام همچون نجس دانستن سگ که عمدتا" یکی از اعضای نزدیک خانواده ها در غرب میباشد و همچنین حرام دانستن گوشت خوک و الکل و ... در زاویه ای مقابل با سبک زندگی غربی قرار میگیرند, طبیعتا" دیدگاه کلی این جامعه نسبت به اسلام چندان مساعد نیست و البته وجود گروه های تروریستی مسلمان همچون القاعده, طالبان و ... نیز کمک بسزایی در تولید این تصور منفی نموده اند. شاید جالب باشد بدانید افراد و اعضای این گروه های تروریستی با توجه به پوشیدن لباس های بلند, در فرهنگ غرب ملقب به حاجی (Haji) هستند و اتفاقا" برای جمع بستن آنها نیز از واژه Hajis استفاده مینمایند! البته قطعا" آن جریان که این عبارت را به وجود آورده دارای اهداف سوء بوده است اما چه بخواهیم و نخواهیم این تصور منفی وجود دارد.

5- بسیار از مردم اروپا که دارای حس ناسیونالیستی و عرق ملی میباشند, معتقدند کشورهایشان باید متکی به خودشان باشند و همکاری با آمریکا در زمان کنونی همچون همان رابطه با شوروی در سال های دور است. لذا این افراد با توجه به مخالفت با سیاست کشورشان, به نوعی ضد سیاست های آمریکایی در بخش اقتصادی میباشند و لذا با توجه به اینکه ایران در 40 سال گذشته در زاویه مقابل آمریکا قرار داشته, علاقه زیادی به مطالعه در خصوص آن دارند. این افراد هرچند معدود هستند اما در گوشه کنار جوامع غربی میتوان آنها را یافت.

6- شاید نقطه عطف تاریخ پس از انقلاب ایران در ذهن جوامع غربی را بتوان در دوران دوم ریاست رئیس جمهور پیشین جستجو نمود. نظریات گوهربار ایشان مخصوصا" در خصوص هلوکاست باعث شد تا غربیان دیدگاه تازه ای نسبت به ایران و شخص ایشان پیدا کنند!

7- متاسفانه فرهنگ عمومی ایران در مقایسه با غرب در برخی نقاط دارای ضعف های بنیادی است. البته هر فرهنگ دارای برخی نکات مثبت و منفی میباشد که طبیعتا" وجود آنها برای گوناگونی ملل لازم و اجباریست اما عدم درک صحیح عموم مردم نسبت به این فرهنگ متفاوت, باعث ایجاد برخی واکنش های منفی و ناخواسته میشود. به عنوان مثال در همان سایتی که اشاره نمودید میتوانید مشاهده نمائید عده ای از هم وطنان که درکی از زبان انگلیسی ندارند, چگونه پیام گذاشته اند و البته عده ای دیگر نیز کلا" فارسی نوشته اند! یا حملات اینترنتی به صفحات اجتماعی افراد مختلف و ... که همگی دز اذهان غرب به عنوان ناهنجاری قلمداد میگردند در حالیکه بسیاری از هم وطنان این اعمال را به عنوان نوعی تفریح و بدون قصد سوء و تفکر به جوانب آن انجام میدهند!

به عنوان یک جمع بندی کلی, اگر میخواهیم ایران و بخش مفید فرهنگمان را به جوامع غربی نشان بدهیم لازم است ابتدا فرهنگ و روش زندگی آنها را بیاموزیم و سپس با روشی صحیح و در خور سبک زندگی آنها اقدام به تبلیغ نمائیم. در غیر اینصورت شاید بتوانیم در برخی نقاط موفق باشیم اما حفره هایی نیز در ذهن و تصور آنها ایجاد مینمائیم که به این سادگی قابل اصلاح نیست.


موفق باشید تصویر
  When once you have tasted Flight, you will forever walk the earth with your eyes turned skyward, for there you have been and there you will always long to return
 

[External Link Removed for Guests]
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1657
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3401 بار
سپاس‌های دریافتی: 5776 بار

Re: ایران زمین مورد احترام مردم مطلع و واقع بین دنیا

پست توسط shafagh »

با سلام خدمت استاد گرامی captain pilot تصویر

اگرچه من در مورد عموم مردم غرب سخن نگفتم بلکه عده ای که بهر نحوی در مورد ایران مطالعاتی دارند یا اینکه به ایران مسافرت کرده اند اما ایران امروز با سی سال مقاومت در مقابل امریکا و توطئه های کاخ سفید و دست یافتن به انرژی اتمی، نانو تکنولوژی و پیشرفت در سایر رشته های صنعتی از جمله تکنولوژی پزشکی در بین مردم تحصیلکرده و اهل مطالعه کشورهای غربی کشوری شناخته شده است.البته نباید انتظار داشت که مردم عامه و کوچه و بازار اروپا هم با وجود اخبارهای دروغ و تحریف امیز غرب با ایران اشنا باشند.
امروز تمامی دولت های جهان بدون استثناء ایران را بخوبی می شناسند و چون خودشان دست اشان در مسائل سیاسی است می دانند که اهرم های فشار امریکا یعنی چه و دیده اند که ایران در طی سی سال و اندی چگونه در مقابل این فشارها مقاومت کرده و حتی بر عکس به پیشرفت های بزرگی نظیر تکنولوژی هسته ای دست یافته است. امروز اگر حتی خود امریکا و دولت های اروپایی با زبان هم به این نکات اعتراف نکنند باطنا اذعان دارند که هر کشور و ملت دیگری بود در زیر این فشارهای همه جانبه وادار به تسلیم و سازش می شد. این نکته حتی در بین مردم اهل علم و سیاست کشورهای غربی هم صدق می کند و انها هم ایران را تحسین کرده و کشوری صاحب اقتدار کامل سیاسی می دانند. اینگونه افراد دارای قدرت تمییز هستند و می توانند مسائل مختلف را انالیز و تفسیر کنند. البته من نمی گویم همه انها از ایران حمایت می کنند اما بهر حال چه از نظر سوابق تاریخی و چه پیروزی انقلاب اسلامی و مقاومت بالای سی سال در مورد توطئه های همه جانبه غرب، ایستادگی و پیشرفت ایران و ملت ایران را تحسین می کنند خاصه که ایران مرکزیت هدایت سیاسی مسلمانان در منطقه و مردم ضعیف در سایر نقاط دنیا در امده است. یک هسته سیاسی مقتدر در مقابل سیاست های امپریالیستی غرب.
البته بعض از این افراد اهل سواد و علم زیاد به مسائل سیاسی تمایلی ندارند اما در عوض به تاریخ و هنر شگرف ایران توجه دارند از جمله شعر شاعران بزرگ ایران که بواقع در زمینه نکات ظریف گفتاری و عرفان و تئوصوفی بی نظیر و حتی یکه تاز هستند.
در بعضی از وب سایت ها اینگونه افراد به من می گفتند عاشق اشعار مولوی هستند و انها را به انگلیسی خوانده اند و حتی یکی چند نفر انها خواهش می کردند که بعض اشعار دیگر شاعران ایران را هم برای انها ترجمه و ارسال کنم که البته من در یکی دو مورد ترجمه اماده اشعاری از حافظ را برای استفاده عموم خوانندگان ارسال کردم و یا تعدادی از دوبیتی های معروف صائب تبریزی را خودم برایشان ترجمه کردم که بسار مورد توجه واقع شد و اگر بواقع این کار را ادامه می دادم تاثیر بسزایی در ذهن و قلب ان خوانندگان غربی که اکثرا نویسنده بودند پیدا می شد که من مدتی است به ان سایت سر نزده ام.
بهرحال خواستم عرض نمایم ایران امروز چندان هم ناشناخته نیست و دنیای رسانه های غرب هم نتوانسته اند چنان جوی علیقلی خانی در غرب بوجود بیاورند که نور ارزش، اعتبار و شهرت تاریخی ایران را بپوشاند. البته نباید انتظار داشت در چنان جوی مردم کوچه و بازار کشورهای غرب هم ایران را کاملا بشناسند انهایی که نه از سیاست چیزی می دانند و نه کار به خارج از شهر و کشور خودشان دارند و فقط به زندگی روزمره خودشان می پردازند. اما تعدا افراد اماده بیداری و اگاهی هم کم نیستند و انها بیشتر افرادی هستند که به مسائل داخلی خودشان و مسائل جهانی بنحو مطلوب توجه دارند.
اما با وجود مسائلی که عرض شد ایران نیازمند تبلیغات و معرفی خارجی زیادی است و این مهم با وجود تاریخ کهن ایران، جاذبه هاب بیشمار تاریخی و هنری طبیعی موجود در ایران امکان پذیر است. فقط بنظر من هر ایرانی که به یکی از زبان های دیگر دنیا اشنایی دارد باید سعی کند تاریخ و تمدن و علم و هنر و مناظر شگرف طبیعی ایران را بدنیا ی خارج معرفی کند و اینترنت و انجمن های وب سایت های مختلف یکی از اسان نترین و موثرترین ابزارهای موجود در این زمینه است
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”