جنجال بر سر صحبت چنی درباره روشهای بازجويی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

قفل شده
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵, ۶:۱۳ ب.ظ
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

جنجال بر سر صحبت چنی درباره روشهای بازجويی

پست توسط MAX »

جنجال بر سر صحبت چنی درباره روشهای بازجويی

جورج بوش، رييس جمهوری آمريکا تلاش کرده است جنجالی را که بر سر روش بازجويی از مظنونين به اقدامات تروريستی در اين کشور ايجاد شده، فرو بنشاند.

آقای بوش بدون اظهارنظر در مورد روش های خاص بازجويی در آمريکا گفت کشورش استفاده از شکنجه را مجاز نمی داند.

وی در پاسخ به اعتراض هايی که گروه های طرفدار حقوق بشر و چند گروه ديگر به اظهارات ديک چنی، معاون رييس جمهوری آمريکا کرده اند، صحبت می کرد.

معاون رييس جمهوری آمريکا در يک مصاحبه راديويی از فروبردن مظنونين به اقدامات تروريستی در آب در جريان بازجويی حمايت کرده بود.

آقای چنی گفته بود فروبردن مظنونين در آب يا غوطه ورکردن آنها در آب (مشابه با غرق کردن) برای به دست آوردن اطلاعات و نجات جان افراد بی گناه، "نيازی به فکر کردن ندارد."

خود آقای چنی نيز اين مسئله را که با فروبردن مظنونين در آب موافق باشد، رد کرده است.

اظهارات او با واکنش خشم آلود گروه های مخالف شکنجه و حقوق بشر مواجه شده است.

مت ولز خبرنگار بی بی سی در واشنگتن می گويد آقای چنی روز سه شنبه در اين باره اظهار نظر کرد اما تا روز جمعه سر و صدا نکرده بود.

اسکات هنان، مجری محافظه کار يک کانال راديويی از معاون رييس جمهوری آمريکا پرسيد آيا او قبول دارد که "فروبردن مظنونان در آب اگر باعث بيرون کشيدن اطلاعات درباره حملات آتی و نجات جان مردم شود فکر کردن ندارد".

آقای چنی در پاسخ گفت: "خوب، برای من که فکر کردن ندارد." او در ادامه توضيح داد که شکنجه را مشروع نمی داند اما می توان دارای يک برنامه شديد بازجويی بود بدون آنکه شکنجه ای صورت گيرد.

'غيرقابل قبول'

گروه های طرفدار حقوق بشر می گويند منظور معاون رييس جمهوری آمريکا بستن زندانيان به "تخته آب" بوده است. در اين شيوه زندانی دچار اين تصور می شود که در حال غرق شدن است.

خبرنگار بی بی سی می گويد کاخ سفيد چند هفته قبل به منظور به کرسی نشاندن لايحه ای جنجالی در زمينه مبارزه با تروريسم طوری سخن گفت که انگار شيوه "تخته آب" را غيرقابل قبول می داند.

لَری کاکس، مدير بخش آمريکايی سازمان عفو بين الملل گفت لغزش آقای چنی در آن مصاحبه نيات واقعی دولت بوش برای بازجويی از زندانيان در آينده را آشکار کرد.

وی گفت: "آنچه واقعا فکر نمی خواهد اين است که هيچ يک از مقام های آمريکايی، چه رسد به معاون رئيس جمهور، نبايد مدافع شکنجه باشند."

تکنيک های بازجويی توسط آمريکا از زمانی که شواهد بدرفتاری با زندانيان در عراق و افغانستان و همچنين وجود زندان های مخفی سازمان اطلاعات مرکزی آشکار شد زير ذره بين قرار گرفته است.

-------------------------------------------------------------------BBC
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۳ اسفند ۱۳۸۴, ۲:۱۵ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

پست توسط Mohsen1001 »

تاپيک سياسي است.
لطفا رعايت کنيد.
قفل شد.
قفل شده

بازگشت به “اخبار و حوادث”