حادثه بزرگ اتشفشانی غول "کاراکاتوا"

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5775 بار

حادثه بزرگ اتشفشانی غول "کاراکاتوا"

پست توسط shafagh »

تصویر

تصویراتشفشان Krakatoa کوه معروفی در جزیره "راکاتا" در تنگه سوندا بین جاوه و سوماترا می باشد. در 27 اگوست سال 1883 این کوه بشکلی شدید و ظغیانگر منفجر شد طوری که صدای مهیب ان از قاصله 7000 کیلوتری در غرب استرالیا شنیده شد موج لرزه ان هفت بار مسیر دور کره زمین را پیمود و توده خاکستر ان تا ارتفاع 80 کیلومتر در اسمان بالا رفت.

23 کیلومتر از مساحت این جزیره نسبت به دریا 23 متر ارتفاع داشت که بعد از اتشفشانی کوه Krakatoa ، شدت ان انفجار بزرگ سطح ان را در زمان کوتاهی به 250 متر ارتقاء داده و بارش گداخته های اتشفشانی یک کشتی سیاحتی را در فاصله 40 کیلومتری جزیره بکل نابود کرد! امیختهی عظیم از خاکستر اتشفشانی و ابر گداخته ای ( ابری از غبارها و گازهای فوق العاده داغ که باسرعتی در حدود 200 کیلومتر در ساعت در امتداد خشکی به دریا زمین را شکافت) و از عواقب بعدی ان فاجعه یک تسونامی به ارتفاع 40 متر بود که در مجاورت جزیره کوچک و نواحی ساحلی شکل گرفت.

امار رسمی تلفات انی ان انفجار اتشفشانی در منطقه حدود 37000 کشته گزارش شد ولی این فقط تعداد تلفات مردمی است که طول سواحل جاوا و سوماترا ساکن بودند. بعض منابع تخمین زده اند که تلفات کلی ان حادثه چهار برابر بیشتر از ان تعداد اعلان شده بوده است.

بر اثر ان اتشفشانی بزرگ میزان گرمای جهانی حدود 1.2 درجه سیلیسیوس افت داشته و اب و هوای جهانی در مدت 5 سال بعد در بی نظمی و اشفتگی بسر برد. کراکاتوا هنوز فعال است و بطور اهسته در حال بازسازی خود می باشد. فرزند "کراکاتوا" در سال 1930 سر از امواج دریا بدر اورد.
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”