حق تقدم در ثبت به چه معناست؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با حقوق و قضا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 447
تاریخ عضویت: یک شنبه 10 اسفند 1393, 3:43 pm
سپاس‌های دریافتی: 422 بار
تماس:

حق تقدم در ثبت به چه معناست؟

پست توسط novinmarketing » چهار شنبه 1 مهر 1394, 4:19 pm

زمانیکه یک وسیله اختراع می‎شود و یا یک علامت تجاری برای یک شرکت انتخاب می‎گردد، نیازمند ثبت است. اگر چه در اختراع اجباری در کار نیست اما علامت تجاری، الزاما باید ثبت شود. اما حق تقدم در ثبت به چه معناست؟ زمانی که یک علامت تجارتی و یا یک اختراع در کشور دیگری ثبت شده و یا برای ثبت اظهارنامه ارائه گردیده باشد، متقاضی موظف است تا برای ثبت آن درخواست حق تقدم نماید که در ثبت علامت باید به واسطه تسلیم درخواستی به همراه مدرکی که حاکی از این حق باشد، به مرجع ثبت مراجعه نماید. شرایط درخواست حق تقدم به شکل زیر می‎باشد:

- درخواست باید حاوی اطلاعاتی از قبیل تاریخ و شماره اظهارنامه اصلی و کشوری که اظهارنامه اصلی در آن جا تسلیم شده است. لازم به ذکر است که درخواست حق تقدم باید همزمان با تاریخ تسلیم اظهارنامه ارائه گردد.

- اگر اسناد ضمیمه اظهارنامه یا سایر اسناد به زبان دیگری غیر از زبان فارسی تهیه گردیده، ارائه اصل مدارک مورد نیاز به همراه ترجمه کامل آن ضرورت دارد. مرجع ثبت مجاز است تا در جریان بررسی اظهارنامه، ترجمه رسمی مدارک مذکور را مطالبه نماید.

لازم به گفتن است که مدت زمان حق تقدم در ثبت علامت، شش ماه یا دوارده ماه از تاریخ تسلیم اظهارنامه اصلی بوده و روز تسلیم اظهارنامه جز مدت شمرده نمی شود و اگر آخرین روز مصادف با روز تعطیل باشد، این مدت تا آخرین ساعت اولین روز اداری بعد از تعطیلی محاسبه می‎شود. حق تقدم برای اختراع و نمونه ها یا اشیاء مصرفی، 12 ماه و برای طرح های صنعتی و علائم تجاری 6 ماه است. همچنین حق استفاده انحصاری از یک علامت به کسی اختصاص دارد که آن علامت را طبق مقررات این قانون ثبت کرده باشد.

براساس یک اظهارنامه قانونی برای حمایت از حق اختراع، نمونه اشیاء مصرفی، طرح صنعتی یا علامت تجاری که در یکی از کشورهای عضو توسط یک درخواست کننده به ثبت رسیده است همان درخواست کننده می‎تواند به هنگام دادن اظهارنامه برای حمایت در دیگر کشورهای عضو و در یک دوره مشخص زمانی از حقوق معینی بهره مند گردد. با اظهارنامه موخر به گونه ای برخورد می‎شود که گویی در همان تاریخ اظهارنامه اولیه ثبت شده است.

در ماده 6 طرح پیشنهادی به مجلس شورای اسلامی در رابطه با حق تقدم امده است که : « اظهارنامه می‎تواند حاوی اعلامیه‎ای مبتنی بر تقاضای حق تقدم به شکل مقرر در کنوانسیون پاریس باشد. همچنین حق تقدم می‎تواند منطبق با یک یا چند اظهارنامه ملی یا منطقه ای یا بین المللی بوده به طوری که توسط متقاضی یا سلف او در هر کشور یا برای هر کشور عضو کنوانسیون مذکور قابل ارائه باشد. »

در صورتی که اظهارنامه حاوی اعلامیه ای مبنی بر تقاضای حق تقدم باشد اداره ثبت می‎تواند از متقاضی درخواست نماید تا ظرف مدت معینی کپی اظهارنامه نخستین گواهی شده را ارائه دهد.
منبع : ثبت شرکت [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “حقوق و قضا”