آیا خودمان می توانیم شرکت ثبت کنیم؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با حقوق و قضا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت, رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Major II
Major II
پست: 447
تاریخ عضویت: یک شنبه 10 اسفند 1393, 3:43 pm
سپاس‌های دریافتی: 422 بار
تماس:

آیا خودمان می توانیم شرکت ثبت کنیم؟

پست توسط novinmarketing » چهار شنبه 29 مهر 1394, 3:27 pm

امروزه فعالیت های تجاری بسیار گسترده بیشتر در قالب شرکت های تجاری انجام می شود. شرکت تجاری از نوع اختیاری بوده و به این معنی می باشد که با توجه به قرار داد مقداری سرمایه توسط چند نفر برای شروع فعالیت خاصی در نظر گرفته شده و شروع به کار میکنند و تمامی سود و زیان وارده بین آن ها تقسیم میشود.

· آیا خودمان می توانیم شرکت ثبت کنیم؟

امروزه با توجه به فراگیری اینترنت هر شخصی توانایی [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] را دارد. پس از ارسال مدارک و انجام مراحل اینترنتی به راحتی می توان یک شرکت ثبت کرد به این طریق که تمامی صورت جلسات به صورت اینترنتی ثبت می شود و به راحتی میتوان به جای مراجعه ی حضوری به اداره ی کل ثبت شرکت ها و موسسات غیر تجاری از طریق سامانه ی اینترنتی http:sherkat.ssaa.ir اقدام کرد.

به غیر از مشخصات شخص متقاضی برای تکمیل فرم مربوطه ، باید موارد زیر را در سامانه اینترنتی مشخص شود:

1. نام شرکت: شرکت باید دارای یک اسم مخصوص خود باشد. در ماده ی 95 قانون آمده است : اسم شرکت نباید از روی اسم شرکا باشد و کلمه ی با مسئولیت محدود بنام شرکت باید اضافه شود.

2. سرمایه ی شرکت: سرمایه یکی از مهم ترین عوامل تاسیس شرکت و تجارت است تمامی شرکت ها باید دارای سرمایه مشخص باشند.

3. سهام شرکا : ، سهم قسمتی از سرمایه ی شرکت سهامی است که مشخص کننده ی میزان مشارکت و منافع صاحبان آن در شرکت سهامی می باشد.

4. نوع شرکت: انواع شرکت عبارت اند از :

· شرکت سهامی

· شرکت با مسئولیت محدود

· شرکت تضامنی

· شرکت مختلط غیر سهامی

· شرکت مختلط سهامی

· شرکت نسبی

· شرکت تعاونی تولید و مصرف

4. موضوع فعالیت شرکت : موضوع شرکت چیزی است که شرکت براساس آن تاسیس شده باشد.

5. مدت فعالیت : ممکن است شرکت برای مدت نامحدود و یا یک مدت مشخص شده مثلا 5 یا 10 سال تشکیل شده باشد.

6. مرکز اصلی: به جایی گفته می شود که مجامع عمومی و تمامی فعالیت مدیران و پرسنل در آن انجام می شود.

پس از انجام تمامی این مراحل بازرس حقوقی به بررسی تمامی اطلاعات می پردازد که اگر دارای عیب و نقضی باشد آن را به منظور رفع عیب ابلاغ کرده و در صورت عدم نقص تائید می شود. پس از تاًییدیه ی پذیرش باید نسخه اصلی صورت جلسات تنظیم و ضمائم آن ها را از طریق باجه های پست به صورت سفارشی به آدرس ذکر شده ارسال گردد و از مراجعه ی حضوری به منظور تحویل مدارک خودداری کرد.

طی مراحل انجام شده، شخص مسئول، دستور ثب در دفتر ثبت شرکت ها را صادر می کند. قدم بعدی ثبت شرکتنامه در دفتر ثبت شرکت ها است. به موجب ماده ی 47 قانون ثبت اسناد شرکت نامه باید در دفتر اسناد رسمی به ثبت برسد ، وگرنه طبق دستور ماده ی 48 همان قانون در هیچ یک از ادارات و محاکم پذیرفته نخواهد شد.

به دلیل اینکه ثبت شرکتنامه در دفاتر اسناد رسمی با وجود ثبت خود شرکت در اداره ی ثبت ، باعث سختی بیشتر و پیچیدگی کار می شود ، به همین دلیل با توجه به مقررات نوشته شده در تاریخ 10 اسفند 1327 وزارت دادگستری به دوائر ثبت شرکت ها در مرکز و شهرستانها اجازه ی ثبت شرکتنامه داده می شود و از این رو دفتر ثبت شرکتنامه به منزله ی دفتر اسناد رسمی می باشد.

مرحله بعدی پس از ثبت شرکتنامه به رسمیت شمردن آن بین شرکا می باشد که در یک دفتر جداگانه ای به عمل می آید و شرکا کلیات ذیل ثبت را امضا کرده و مطابقت ثبت را با اصل شرکتنامه تصدیق خواهند کرد و شخص متقاضی پیش نویس را نزد مسئول دفتر برده و وی شروع به ثبت شرکتنامه و پیش نویس آگهی تاسیس شرکت در دفتر ثبت شرکت ها می نماید .

در مرحله بعد شروع به اخذ کارت شناسایی متقاضیان کرده و آن را با مشخصات داخل شرکتنامه تطبیق می دهد. از اقدامات دیگر مسئول دفتر میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

· شناسایی متقاضیان

· گرفتن امضا از متقاضیان در قسمت زیر ثبت در دفتر

· تصدیق متقاضیان تحت عنوان ثبت با سند برابر است ...

· تعیین شماره ی ثبت شرکت

درج شماره ی ثبت در اظهارنامه و شرکتنامه ی شرکت و اسناد مالکیت اموال متعلق به شرکت می باشد که اسناد مالکیت به امضای رئیس اداره ثبت می رسد.

شخصی که مسئول ثبت دفتر است، تشکیل پرونده داده و در روی آن از جهت تکمیل امضاء گواهی می نماید یک نسخه اساسنامه و شرکتنامه و اظهارنامه، تحویل موسسین می گردد. در صورتی که سند مالکیت وجود داشته باشد به مدیران تحویل می گردد و نسخه ی دیگر اظهارنامه و اساسنامه و شرکتنامه و پیش نویس آگهی را که تشکیل پرونده شده است، جهت تحریر به اتاق تایپ ارسال می گردد.در آخر تحریر و صدور آگهی تاسیس شرکت می باشد که آخرین گام جهت ثبت یک شرکت می باشد.
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “حقوق و قضا”