پشت پرده مرگبار ظروف پر رنگ و لعاب ثروتمندان اروپایی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22101 بار

پشت پرده مرگبار ظروف پر رنگ و لعاب ثروتمندان اروپایی

پست توسط sinaset »

در گذشته تنها افراد متمول و ثروتمند بودند که می‌توانستند از عهده مخارج غذا خوردن و نوشیدن نوشیدنی در بشقاب‌ها و فنجان‌های زیبای لعابی با رنگ‌های خیره کننده برآیند اما محققان دانمارکی و آلمانی می‌گویند این لعاب‌ها از سرب تشکیل شده که در صورت خوردن غذاهای اسیدی می‌تواند به داخل بدن نفوذ کند.
 تصویر 
به گزارش سرویس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، مسمومیت با سرب به دنبال جذب این فلز سنگین در بدن اتفاق می‌افتد. در گذشته در صورتی که آدم ثروتمندی بودید یا در محیط شهری زندگی می‌کردید نمی‌توانستید از بلعیدن ذرات سرب اجتناب کنید. یکی از مهم‌ترین اثرات سرب این است که تماس با آن منجر به هوش پایین‌تر در کودکان می‌شود.

آنالیزهای شیمیایی و انسان‌شناختی این محققان بر روی 207 اسکلت از شش قبرستان در شمال آلمان و دانمارک نشان داد که تفاوت زیادی در میزان سرب موجود در این استخوان‌ها وجود دارد. این امر بسته به محل زندگی افراد در داخل یا حومه شهر فرق می‌کرد. در بدن افراد روستایی تقریبا هیچ سربی مشاهده نشد در حالی که سطوح این ماده سمی در افراد شهری بسیار بالا بود.

در گذشته دانمارکی‌ها و آلمانی‌های ثروتمند در شهر زندگی می‌کردند در حالی که روستایی‌ها معمولا فقیرتر بودند. افراد متمول تمایل داشتند که در ظروف لعابی غذا بخوردند و این مهم‌ترین منبع آلودگی به سرب بود.

از اکسید سرب در ظروف لعابی استفاده می‌شود که این ظروف در گذشته بسیار مورد توجه بود. وقتی غذاهای شور و اسیدی در این ظروف سرو می‌شود لایه سطحی لعاب حل شده و سرب به داخل غذا نفوذ می‌کند.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4192
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 اردیبهشت 1389, 12:44 pm
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4488 بار
سپاس‌های دریافتی: 8590 بار

Re: پشت پرده مرگبار ظروف پر رنگ و لعاب ثروتمندان اروپایی

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام
منظور از ظروف لعابی چی هست ؟ سفالی لعاب دار یا چینی ؟ یا هر دو ؟ چون هر دوتاش لعاب دار هست
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان


دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22101 بار

Re: پشت پرده مرگبار ظروف پر رنگ و لعاب ثروتمندان اروپایی

پست توسط sinaset »

با سلام

این مطالب به نقل از ویکی پیدا

--

لُعابها طیف وسیعی از ترکیبات آلی و معدنی را در بر می‌گیرند. لعاب مربوط به سرامیک معمولاً مخلوط شیشه مانندی متشکل از کوارتز، فلدسپات و اکسید سرب (PbO) است. این اجزا را پس از آسیاب شدن و نرم کردن به صورت خمیری رقیق درمی‌آورند. آنگاه وسیله سرامیکی مورد نظر را در این خمیر غوطه‌ور کرده و آن را پس از خشک شدن در کوره تا دمای معین حرارت می‌دهند. پس از لعاب دادن روی چینی، روی آن مطالب مورد نظر را می‌نویسند یا اینکه طرح‌هایی را نقاشی می‌کنند و دوباره روی آن را لعاب داده، بار دیگر حرارت می‌دهند. در این صورت وسیله مورد نظر پرارزش‌تر و نوشته و طرح روی آن بادوام‌تر می‌شود.

لُعاب باعث تولید فاز شیشه می‌شود؛ اما دقیقاً نمی‌توان گفت که علت شیشه‌ای بودن لعاب چیست؛ زیرا در علم مهندسی سرامیک، شیشه به ماده‌ای گفته می‌شود که SiO۲ دارد؛ در حالی که لعاب این ماده را ندارد. شیشه‌های سودالایم را می‌توان از لحاظ ساختاری با تقریب خوبی به لعاب شبیه دانست؛ اما دقیقاً لعاب سودالایم نیست.

انواع
لعاب بی‌رنگ: این نوع لعاب که برای پوشش سطح چینی‌های بدلی ظریف به کار می‌رود، بی رنگ و شفاف است و از مخلوط کلسیم و سیلیس و خاک چینی سفید تهیه می‌شود.

لعاب رنگی: برای رنگ آبی از اکسید مس (Cu2O)، برای رنگ زرد از اکسید آهن (FeO) و برای رنگ سبز از اکسید کروم (Cr2O3)، برای رنگ زرد از کرومات سرب و برای رنگ ارغوانی از ارغوانی کاسیوس استفاده می‌شود.

لعاب کدر: این نوع لعاب که برای پوشش چینی‌های بدلی معمولی به کار می‌رود، از مخلوط SnO2 , PbO , SiO2 , Pb3O۴، نمک و کربنات سدیم تهیه می‌شود که آن را پس از ذوب کردن، سرد کردن و پودر کردن، در آب به صورت حمام شیر در می‌آورند و شیء لعاب دادنی را در آن غوطه‌ور می‌کنند.

ظروف لعابی
در ویکی‌انبار پرونده‌هایی دربارهٔ لعاب موجود است.
ظروف لعابی درواقع، نوعی ظروف آهنی هستند که سطح آنها را به منظور جلوگیری از زنگ زدن، از لعاب می‌پوشانند. البته این نوع ظروف را نباید زیاد گرم یا سرد و یا پرتاب کرد و یا اینکه تحت ضربه قرارداد، زیرا لعاب سطح آنها ترک برداشته و می‌ریزد.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”