دانش کچل شدن

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 87
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 8 اردیبهشت 1392, 5:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 206 بار
سپاس‌های دریافتی: 490 بار

دانش کچل شدن

پست توسط a.m 76 »

دانش کچل شدن
احتمالا این را شنیده اید که مردم می گویند، اگر پدربزرگ مادری شما کچل باشد، احتمال اینکه شما موهایتان را در مسیر زندگی از دست بدهید زیاد است، اما حقیقت امر چیست ؟
مشخص شده که یکی از عوامل اصلی در ریزش مو وابسته به کروموزوم های جنسی‌ست. انسان دارای ۴۶ کروموزم DNA هست، که دو تا از آن‌ها مشخص کننده‌ی جنسیت شماست. کروموزم X و Y. اگه مونث هستید شما داری دو کروموزم X هستید و اگر مذکر هستید دارای یک کروموزم X و یک Y. مطالعات نشان داده که موثرترین ژن در ریزش مو فقط درون کروموزم X قرار گرفته است. این به چه معناست؟ خوب اگه شما مذکر هستید یک کروموزم X از مادر خود گرفتید و حتما یک کروموزم Y. هم از پدر خود دریافت کردید، چون اگر از پدر هم X می‌گرفتید، جنسیت شما مونث شده بود. پس اگر یکی از کروموزم های X مادر شما دارای ژن ریزش مو باشد، شما هم به احتمال ۵۰/۵۰ آن ژن را از مادر خود دریافت کردید.
در این حالت ریزش مو برای مردها مقداری وراثتی‌ست و از سمت مادری منتقل می‌شود. خانم‌ها، در سمت دیگر باید دو کپی از این ژن را دریافت کنند ، هر کدام روی یکی از کروموزم‌های X تا به صورت فیزیکی دچار ریزش مو شوند. بنابراین اگر مادر شما دارای این ویژگیست به این معنی هست که حتما یک کروموزم X ناقل این ژن رو به شما منتقل کرده است. پس برای چه گفتیم که به پدربزرگ مادریتان نگاه کنید؟
اگر ایشان به طور واضح خصوصیت کچلی مردانه را داشته باشد، مادر شما کمِ کم یک کروموزوم حاوی ژن ریزش مو را دارد که از پدرش به ارث برده. چون برای دختر داشتن مرد حتما کروموزوم X را رها کرده، نه Y را. ولی نکته قابل توجه این است که این مسئله فقط یکی از عوامل مرتبط با ریزش موست. گرچه به نظر می‌آید که مهم‌ترین آن‌هاست. ولی مطالعات زیادی حاکی از این است که ژن‌های دیگری نیز که مرتبط با مو هستند که اصلا وابسته به جنس نیستند، مانند برخی از آن‌ها که روی کروموزم Y قرار دارند. بدین معنی که می‌توانند هم از مادر و هم از پدر منتقل شوند.

به غیر از تمامی این‌ها، مطالعات دیگری نشان داد‌ه‌اند که ریزش مو به عوامل دیگری مانند سن، ورزش، تغذیه و حتی میزان استرس هم مرتبط است. پس یک نگاه اجمالی به موهای پدربزرگ مادری خود ممکن نشان دهنده آینده ریزش موهای شما باشد ولی کله‌ی پر موی پدربزرگتان هم تضمین کننده ی کچل نشدن شما نیست.
داشتن مغز دلیل قطعی بر انسان بودن نیست...!پسته و بادام هم مغز دارند...!برای انسان بودن باید شعور داشت...!!!!
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”