معمای هیولای اتمی روسیه(اژدر اتمی)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهای دريايي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا, abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Major
Major
پست: 178
تاریخ عضویت: جمعه 8 آبان 1394, 7:13 pm
سپاس‌های ارسالی: 154 بار
سپاس‌های دریافتی: 800 بار

معمای هیولای اتمی روسیه(اژدر اتمی)

پست توسط SCUD » جمعه 22 آبان 1394, 11:59 am

به گزارش مشرق، اطلاعات مربوط به اژدر «استاتوس 6» در نشست اخیر «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه با مقامات ارشد نیرو دریایی روسیه توسط یکی از فرماندهان ارشد این نیرو در اختیار خبرنگاران قرار گرفته است.تصویر
براساس نتیجه گیری استخراج شده از گزارش در دسترس خبرنگاران که در رسانه ها انتشار یافته است، این اژدر راکتور اتمی بوده و می تواند با سرعت 185 کیلومتر مسیر را بپیماید.
براساس اطلاعات تایید نشده توان انفجاری این اژدر اتمی دو برابر «تزار بمب» دوران شوروی اعلام شده است که حدود 58مگا تن قدرت داشت ولی هیچگاه استفاده نشد و به بایگانی ارتش روسیه رفت.
اطلاعات منتسب به استارتوس 6 در حالی انتشار یافته که سه شنبه گذشته رئیس جمهوری روسیه در یک نشست نظامی اعلام کرده بود مسکو در گذشته بارها هشدار داده برای تقویت سامانه های تهاجمی خود تلاش خواهد کرد و اکنون این سامانه ها در شرایطی قرار دارند که می توانند از هر سد و مانع سیستم های پدافند موشکی عبور کنند.
پوتین در هشدارهای خود افزوده بود: روسیه اسلحه جدیدی می سازد که هیچ سامانه دفاعی نمی تواند آن را ردگیری کند. بارها گفته ایم که سامانه های دفاعی خود را تقویت خواهیم کرد ولی به پیشرفت تسلیحات ضربتی با کارایی کامل نیز توجه ویژه ای داریم.
قرار گرفتن اطلاعات مربوط به استارتوس 6 در فضای مجازی و بازتاب گسترده آن، سبب شد رسانه های غربی جنگ افزار استارتوس 6 را در ردیف محرمانه ترین های طرح های نظامی ارتش روسیه قرار دهند.
پس از انتشار این اطلاعات در برخی شبکه های تلویزیونی روسیه، «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کاخ کرملین مقر ریاست جمهوری این کشور اعلام کرد که تصاویر و اطلاعات ارائه شده برای انتشار عموم نبوده و تحقیقات برای روشن شدن چگونگی انتشار رسانه ای این اسناد در حال انجام است.
پسکوف همچنین تاکید کرد که براساس این تجربه اقدامات بیشتری برای حفاظت از اطلاعات نظامی و اسرار دولتی انجام خواهد گرفت.
از دیگر توانایی های این اژدر، استفاده از آن در عمق یک هزار متری است که در مرکز دریایی روبین روسیه در حال ساخت و تکمیل است.
کارشناسان براساس اطلاعات انتشار یافته اظهار نظر کرده اند، این جنگ افزار به گونه ای قوی است که می تواند از هر مانع ضد موشکی در سواحل آمریکا عبور کند و اهداف مهم اقتصادی و نظامی را با آلوده سازی رادیواکتیوی نابود کند.
همزمان هفته نامه «آرگومنی فاکتی» روسیه اعلام کرده است: زیر دریایی های بسیار قدرتمند از جمله «بل برود» و «خاواروفسک» توان حمل و شلیک استارتوس 6 را دارند و براساس برنامه اعلام شده قرار است اوایل سال 2020 وارد ناوگان دریایی روسیه شود.
اهمیت انتشار اطلاعات استارتوس 6 پس از آن صورت گرفت که ژنرال «مارک میلی» رئیس ستاد ارتش آمریکا هفته گذشته در نشست موسوم به «دیفنس وان Defence One » در واشنگتن، روسیه را در قبال منافع آمریکا «متجاوز» و «ستیزه جو» توصیف کرده و گفته بود: مسکو به دلیل برخورداری از سلاح هسته ای و توان استفاده از آن، مهم ترین تهدید پیش روی واشنگتن است.
فقط چند روز پس از تهدیدهای ضد روسی این فرمانده ارشد نظامی آمریکا، مقامات ارشد روسیه از جمله پوتین و «سرگئی شایگو» وزیر دفاع این کشور در چند روز گذشته بارها از برنامه های گسترده نظامی مسکو برای جلوگیری از برتری یافتن غرب در این زمینه خبر داده بودند.
وزیر دفاع روسیه نیز در واکنش به هشدارهای اخیر نظامی آمریکا، گفت: بازرسی ها و رزمایش های اخیر (نیروهای مسلح روسیه) که در جریان آن موشک های بالستیکی و بالدار پرتاب شد، نشان داد نیروی هسته ای راهبردی روسیه سطح آمادگی رزمی بالایی دارد.
اکنون با توجه به سخنان اخیر پوتین و شایگو در باره افزایش توان نظامی روسیه ، این معما پیش آمده است که انتشار اطلاعات استارتوس 6 ناخواسته بوده یا برای قدرت نمایی در برابر غرب و اثبات هشدارهای رئیس جمهوری روسیه صورت گرفته که سه شنبه گذشته در حضور مدیران صنایع دفاعی این کشور گفته بود: روسیه اسلحه جدیدی می سازد که هیچ سامانه دفاعی نمی تواند آن را ردگیری کند.

منبع: ایرنا

ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي دريايي”