هواپیماهای جدید رادارگریزتر می‌شوند

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22091 بار

هواپیماهای جدید رادارگریزتر می‌شوند

پست توسط sinaset » یک شنبه 24 آبان 1394, 10:57 am

 تصویر 
تیمی از دانشمندان چینی یک ماده الکترونیکی نازک تولید کرده‌اند که به پنهان کردن هواپیماها در رادار هدف موشک کمک خواهد کرد.

به گزارش سرویس علمی ایسنا، هواپیماهای رادارگریز مانند جت F35 معمولا بر مواد فناوری پیشرفته جاذب و هندسه غیرعادی برای پراکندن، منحرف کردن یا جذب سیگنال‌های رادار ورودی تکیه دارند. این روش‌ها بطور خاص در پوشاندن شکل و اندازه خودرو بویژه زمانی که در معرض اسکن جانبی رادار قرار دارد، بخوبی عمل می‌کنند.

اما با تولید سیستمهای فرکانس پایین مستقیم ضد رادارگریز، قابلیت این سطوح در پوشش‌دهی کاهش یافت. اکنون محققان چینی با تولید ماده الکترونیکی نازکی که جسم را پوشش داده و بطور موثری سیگنالهای رادار در طیف گسترده‌ای از فرکانس‌ها را جذب می‌کند، به حل این مشکل پرداخته‌اند.

فرکانس SHF توسط بسیاری از رادارهای کنترل آتش ارتش برای هدایت موشک‌ها به سمت هدف و شناسایی اجسام با استفاده از رادار روزنه ترکیبی اسکن جانبی استفاده می‌شود. مواد و هندسه رادارگریز کنونی بطور نسبی در پنهان کردن اجسام در برابر تجهیزات کاربردی در این فرکانس‌ها موثر هستند، اما پنهان شدن در برابر رادارهای با طول موج بالاتر که در طیف فرکانس UHF عمل می‌کنند، بسیار مشکلتر است زیرا مواد مورد استفاده برای جذب آن‌ها به منظور استفاده کاربردی بسیار ضخیم هستند و شکل هندسی پراش آن‌ها به اثرگذاری این طول موجها نیست.

ماده جدید محققان دانشگاه علم و فناوری هوواژونگ چین موسوم به «سطح منتخب فرکانس فعال» (AFSS) یک جاذب بسیار نازکتر است زیرا از اجزای الکترونیکی فعال برای کمک به تطابق دادن اثرگذاری آن در فرکانس‌های مربوطه استفاده می‌کند.

این ماده جدید که از چهار لایه متمایز با ضخامت کلی 7.8 میلیمتر ساخته شده، دارای یک لایه 0.8 میلیمتری از ماده پشتیبان ورق اپوکسی، یک لایه 0.04 میلیمتری ورق مس، یک لایه هفت میلیمتری دی الکتریک لانه زنبوری که بطور الکتریکی، ماده را از هواپیما جدا کرده و در نهایت یک لایه فلز که با آن به خودرو چسبانده می‌شود. ضخامت کلی ماده بسیار کمتر از جاذب‌های رادار کاربردی در فرکانس‌های مشابه است.

این تحقیق در مجله Applied Physics منتشر شده است.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”