حقایقی درمورد تاریخ انقضای مواد غذایی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22101 بار

حقایقی درمورد تاریخ انقضای مواد غذایی

پست توسط sinaset »

مطالعات محققان هاروارد نشان می‌دهد بسیاری از مردم آمریکا، مواد غذایی خود را پیش از موعد فاسد شدن دور می‌اندازند.
 تصویر  گزارش باشگاه خبرنگاران، برای بسیاری از ما بارها اتفاق افتاده که مقابل یخچال و فریزر ایستاده و بسیاری از مواد غذایی داخل آنها را به دلیل گذشتن تاریخ مصرف‌شان به سطل زباله می‌اندازیم اما مطالعات اخیر نشان می‌دهد که این شیوه همیشه بهترین راهکار نیست چون موجب اسراف و دور ریختن مقادیر زیادی از مواد غذایی سالم می‌شود.

این مساله سبب افزایش زباله‌ها و دور ریختن حجم زیادی غذای سالم می‌شود. بنابراین مطالعه، بیش از 90 درصد مردم آمریکا مواد غذایی را خیلی زود دور می‌ریزند و 40 درصد مواد غذایی نیز بدون استفاده دور انداخته می‌شوند چون مردم درک درستی از تاریخ مصرف مواد غذایی ندارد.

به عنوان مثال عبارت‌هایی نظیر تاریخ مصرف یا بهترین زمان مصرف کاملا با عبارت‌هایی مثل تاریخ عرضه فرق دارند. تاریخ مصرف یا بهترین زمان مصرف که مخصوص مشتریان است در واقع بیانگر زمانی است که مشتریان از طریق آن متوجه می‌شوند که این محصول بنابر ادعای تولیدکننده در اوج تازگی است.

پس این تاریخ به معنای فساد مواد غذایی و در عین حال ناسالم بودن آن نیست. از سوی دیگر عبارت تاریخ عرضه نیز تاریخی است که به تولیدکننده و عرضه‌کننده (نه مشتریان) کمک می‌کنند تا از طریق آن به موجودی کافی انبار پی ببرند. این در حالی است که بسیاری از مشتریان به اشتباه از برچسب‌ تاریخ عرضه برای تشخیص زمان فاسد شدن محصول استفاده می‌کنند در حالی که در بسیاری از موارد این تاریخ‌ها در واقع به این معنا نیستند.

راگ راچ، مدیر سابق یک فروشگاه‌ زنجیره‌ای در آمریکا برای حل این مشکل پروژه‌ای با عنوان جدول روزانه را راه‌اندازی کرده است. بر اساس این پروژه مواد غذایی که تقریبا در آخرین روزهای تاریخ عرضه هستند با تخفیف قابل توجهی دوباره در بازار عرضه می‌شوند.

به گزارش پایگاه اینترنتی دویوانت، در عین حال برای برخی مواد غذایی یک سری هشدارها و تذکرات وجود دارد که باید به خاطر سپرد. این مواد غذایی عبارتند از:

- تخم مرغ: در صورت نگهداری از تخم مرغ در یخچال سه الی پنج هفته پس از خرید هنوز تازه و قابل مصرف است.

- مواد غذایی کنسروی: مواد غذایی کنسرو شده یک سال تازه و قابل مصرف هستند. این دقیقا همان چیزی است که روی بسته‌بندی آنها حک شده است. برخی معتقدند کنسروها حتی پس از پایان این تاریخ نیز کماکان قابل استفاده هستند زیرا این مواد غذایی کاملا در خلاء بسته‌بندی شده‌اند و نیازی به تاریخ مصرف ندارند.

- سیب: سیب در یخچال حدود سه هفته تازه می‌ماند و در صورتی که پخته و در یخچال نگهداری شود این زمان به هشت ماه نیز افزایش می‌یابد.

- غلات: صبحانه‌های آماده تهیه شده از غلات بدون اینکه کهنه شوند می‌توانند شش ماه تا یک سال در محیط آشپزخانه باقی بمانند حتی اگر این محصولات را پس از این تاریخ نیز میل کنید فقط بیات و کهنه شده‌اند و مسلما مریض نمی‌شوید.

- گوشت: پیشنهاد می‌شود گوشت را سه تا پنج روز پس از خرید مصرف کنید. البته منجمد کردن گوشت آن را بیش از دو ماه تازه نگه داشته و ارزش غذایی آن حفظ می‌شود.
منبع: باشگاه خبرنگاران
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22101 بار

Re: حقایقی درمورد تاریخ انقضای مواد غذایی

پست توسط sinaset »

سلام

بنظر کاربران محترم،این موضوع چقدر می تونه در ایران هم صدق کنه؟!

باتشکر.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4192
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 اردیبهشت 1389, 12:44 pm
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4488 بار
سپاس‌های دریافتی: 8590 بار

Re: حقایقی درمورد تاریخ انقضای مواد غذایی

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام و تشکر
1- در کشورهای دیگه هم تاریخ روی مواد غذائی یک معیار برای مدت مجاز برای فروشش هست
در کویت بازارهائی هست که فقط مخصوص فروش مواد غذائی هست که کمتر از یک ماه به تاریخ انقضا مونده . قیمت هم حدود 20% تا 30% اررانتر هست
2- بازرسان وزارت بهداشت هم بر اساس همین تاریخ مراجعه میکنند به فروشگاه ها و رستورانها و مجازاتهای سنگینی داره اگر مواد غذائی تاریخ گذشته پیدا کنند . گاهی پروانه باطل میشه و مقصّر اگر غیر کویتی باشه تبعید میشه از کویت و همه ی کشورهای عربی خلیج تا ابد .
3- در ایران خیلی از کارخونه ها چند روز به تاریخ تولید اضافه میکنند و بارها در تلوزیون دیدم که شیر با تاریخ 2 روز دیگه دست مشتری رسیده
4- مواد تاریخ گذشته و فروش نرفته رو علناً میدند به توزیع کننده . اون هم میفرسته کارخونه تا یا تاریخش عوض بشه یا مخلوط بشه با تولیداتِ جدید
5- در کویت و ایران بارها دیدم که انبارهای بسیار بزرگ از مواد غذائی تاریخ گذشته و حتی فاسد و کرم زده !!!! رو کشف کردند که مواد غذائیش رو در رستورانها مصرف میکردند یا با اضافه کردنِ ادویه جات و از یین بردن بویِ فاسد شدگی , اونها رو به اسم مواد غذائی اماده ی طبخ میفروختند .
6- اینجا بارها مغازه های قصابی رو بستند که گوشتهای فاسد و آلوده به میکروبهای خطرناک و کرم رو چرخ میکردند و ادویه میزدند و میفروختند به مردم .
خلاصه وضع خیلی خرابه . وجدان و اخلاق و شرم و حیا و ترس از خدا نایاب تر از همیشه شده و سال به سال هم وضع داره بدتر میشه
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان


دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”