ساخت مدار منطقی کوانتومی برای تولید رایانه های کوانتومی

در اين بخش ميتوانيد جديدترين اخبار برق و الکترونیک را مطالعه کنيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت, SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22090 بار

ساخت مدار منطقی کوانتومی برای تولید رایانه های کوانتومی

پست توسط sinaset » چهار شنبه 11 آذر 1394, 7:19 pm

ایرنا نوشت: محققان موفق به برداشتن گامی عملی برای تولید رایانه های کوانتومی شدند. برای این کار پژوهشگران اقدام به ساخت قطعه رایانه ای برای انجام محاسبات با استفاده از فناوری کوانتومی شدند.
این کار با استفاده از ابزارهای رایج در صنعت رایانه انجام شده است. یک گروه تحقیقاتی در استرالیا موفق به ساخت گیت منطقی کوانتومی روی سیلیکون شوند. با این کار مسیر توسعه رایانه های کوانتومی سیلیکونی هموار می شود.

 تصویر 

نتایج این پژوهش در قالب مقاله ای در نشریه Nature منتشر شده است.

آندرو زوراک از محققان دانشگاه نیوثوت ولز می گوید: موفق به ساخت واحدهای تشکیل دهنده رایانه های کوانتومی شدیم. در این مسیر ما از فناوری و ادوات رایج در ساخت رایانه های معمولی بهره گرفتیم بنابراین این امکان تولید انبوه این نوع پردازشگرهای نسل جدید قابل انجام است. با این دستاورد جدید، رویای ساخت رایانه های کوانتومی به واقعیت نزدیکتر می شود چرا که برای تولید این نوع رایانه ها از فناوری رایج صنعت تولید رایانه استفاده خواهد شد.

در رایانه های رایج، اطلاعات به صورت بیت های دوتایی پردازش می شوند به این شکل که اطلاعات به صورت صفر و یک هستند. در حالی که بیت های کوانتومی موسوم به کیوبیت، می توانند همزمان هر دو حالت را داشته باشند که به آن سوپرپوزیشن گفته می شود. چنین ویژگی موجب می شود تا امکان انجام چند کار به صورت موازی فراهم باشد.

زوراک می گوید: اگر رایانه های کوانتومی تولید شوند آنگاه لازم است که محاسبات یک و دو کیوبیتی فراهم شود. تا کنون امکان تعامل میان دو کیوبیت به صورت همزمان وجود نداشته باشد، اما این گروه تحقیقاتی موفق شدند برای اولین بار چنین کاری را انجام دهند. مارک هافمن از محققان این پروژه می گوید: برخلاف توجه ویژه ای که روی محاسبات کوانتومی وجود دارد اما انجام فیزیکی و آزمایشگاهی چنین محاسباتی در عمل با مشکل مواجه است. این دستاورد جدید موجب شده است تا این چالش رفع شود. با این یافته اخیر می توان گفت محاسبات کوانتومی از دایره تئوری خارج شده و وارد فضای عملی شده است.

کلید موفقیت این پروژه در آنجا است که ترانزیستورها به گونه بازطراحی شده اند که بتوانند پردازش کیوبیت ها را انجام دهند. این دستاور محققان به صورت پتنتی به ثبت رسیده است.
به نقل از خبر اونلاین
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار برق و الکترونیک”