واکنش ها به نامزدی گيتس برای تصدی پنتاگون

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵, ۶:۱۳ ب.ظ
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

واکنش ها به نامزدی گيتس برای تصدی پنتاگون

پست توسط MAX »

واکنش ها به نامزدی گيتس برای تصدی پنتاگون

معرفی رابرت گیتس از مدیران سابق سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا، سی آی ای، به عنوان وزیر دفاع جدید این کشور واکنش های مختلفی را به همراه داشته است.

در پی شکست حزب حاکم جمهوری خواه در انتخابات میان دوره ای و استعفای دونالد رامسفلد از وزارت دفاع، رییس جمهور آمریکا با معرفی رابرت گیتس خواستار عرضه چشم اندازی جدید در مورد عراق شد.

آقای گيتس در زمان حاکميت پدر جورج بوش، رئيس جمهور فعلی، ریاست سی آی ای را بر عهده داشت.

وی همچنين از تحلیلگران ارشد سی آی ای بود که در زمان زمامداری شش رییس جمهور جمهوری خواه و دموکرات در این سازمان و شورای امنیت ملی کاخ سفید دارای مسوولیت های مهمی بوده است.

در این حال نقش او در ماجرای موسوم به ایران-کنترا، هماهنگی اقدام های آمریکا برضد اشغال افغانستان توسط شوروی سابق و نقش او در جنگ اول خلیج فارس از اهمیت زیادی برخوردار است.

از سوی دیگر رفتار معتدل سیاسی آقای گیتس باعث شده تا دموکرات ها در کنگره از معرفی او به سنا به عنوان جانشين آقای رامسفلد استقبال کنند.

ویلیام کلی نماینده مجلس نمایندگان آمریکا که در انتخابات روز سه شنبه برای بار چهارم به نمایندگی از ایالت میزوری به کنگره ایالات متحده راه یافت، در گفتگو با بخش فارسی بی بی سی، ضمن استقبال از انتخاب جدید آقای بوش، عملکرد آقای رامسفلد را موجب نارضایتی گسترده عنوان کرد.

"معرفی وزیر دفاع جدید تغییر بزرگی را در شرایط کاری کارکنان پنتاگون به وجود می آورد. همکاران من در حزب دموکرات هم از این تغییر رضایت دارند. مشکل آقای رامسفلد برخورد متکبرانه او و نگاه او به از موضع بالاتر به دیگران بود. او از انتقاد سازنده دیگران استقبال نمی کرد و همین نگرش به کشور و کارکنان وزارت دفاع ضربه می زد."

در مقابل برخی از چهره های سرشناس طیف تندروی حزب جمهوری خواه مانند تام دیلی رهبر سابق اکثریت جمهوری خواهان مجلس نمایندگان با ابراز نگرانی از انتصاب رابرت گیتس به وزارت دفاع، نرمش او در برابر کشورهایی مانند ایران را خطرناک خوانده اند.

آقای گیتس از کارشناسان مربوط به امور ایران در شورای روابط خارجی آمریکا بوده و در یکی از آخرین سخنرانی های خود خواستار گفتگوی مستقیم دو کشور برای حل مشکلات دوجانبه و کمک به ایجاد ثبات در عراق شده است.

در این حال به گفته آقای کلی تمایل آقای گیتس به دیپلماسی را باید یکی از نقاط قوت وزیر دفاع جدید آمریکا دانست.

"برای بهبود روابط در عرصه جهانی و برخورد با دشمنانمان باید با آنها مذاکره کنیم و از دیپلماسی کمک بگیریم. به همین خاطر نباید تصور کنیم که روابط ایران و آمریکا باید به طور دائمی دچار بن بست باشد و پیشرفتی در آن حاصل نشود."

-------------------------------------------------------------------------------BBC
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵, ۶:۱۳ ب.ظ
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

شرح حال: رابرت گيتس

پست توسط MAX »

شرح حال: رابرت گيتس

پرزيدنت بوش رئيس سابق سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سيا، را به عنوان وزير جديد دفاع معرفی کرده است.

آقای گيتس پس از اعلام نامزدی اش گفت: "ما در سراسر جهان مشغول نبرد با تروريسم هستيم و در زمينه صلح و امنيت خود با چالش های عمده ديگری روبرو هستيم. به اعتقاد من نتيجه اين مناقشه ها جهان ما را طی دهه های آتی شکل خواهد داد."

آقای گيتس يکی از اعضای "گروه مطالعه عراق" است که جيمز بيکر، همکار سابق او، رياست آن را به عهده دارد. اين گروه از سوی جورج بوش مسئوليت يافته استراتژی تازه ای برای عراق پيدا کند - و انتصاب آقای گيتس نشانه روشنی است که رئيس جمهور احتمال توصيه های گروه را کاملا جدی خواهد گرفت.

انتصاب آقای گيتس، که زمانی در دولت جورج بوش پدر خدمت می کرد، همچنين نشانه بازگشتی به يک رويکرد واقعگرايانه در زمينه سياست خارجی به جای رويکردی نومحافظه کارانه است که آقای رامسفلد از حاميان اصلی آن بود.

آقای گيتس چه نزد جمهوری خواهان و چه دمکرات های کنگره محبوب و محترم است و انتظار می رود سنا به راحتی نامزدی او را تاييد کند.

تجربه او در زمينه امور اطلاعاتی و عمليات مخفيانه احتمالا در عراق به کار خواهد آمد.

وی نقشی کليدی در سياست آمريکا در جنگ اول خليج فارس، در مذاکرات مربوط به بحران گروگانگيری در ايران، و واکنش آمريکا به حمله شوروی به افغانستان بازی کرد.

به علاوه موفقيت در بازسازی روحيه سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سيا، در دهه 1970 و 1980 در پی يک رشته تحقيقات از سوی کنگره به او نسبت داده می شود.

سابقه طولانی در سيا

آقای گيتس، 63 ساله، بخش اعظم زندگی حرفه ای خود را در سازمان اطلاعات مرکزی گذرانده است جايی که او نهايتا در سال 1991 در زمان رياست جمهوری جورج بوش پدر به رياست رسيد. وی تا سال 1993 آن مقام را حفظ کرد.

با اين حال او در اوايل کار به خصوص در مورد ماجرای ايران-کنترا با جنجال روبرو شد. نامزدی او در سال 1987 برای احراز رياست سيا از سوی رونالد ريگان پس گرفته شده بود.

وی در حال حاضر رئيس دانشگاه "تگزاس A&M" يکی از بزرگترين دانشگاه های آمريکاست.

بنابه گزارش ها وی نخستين نامزد جورج بوش در سال 2005 برای احراز سمت مديريت اطلاعات مرکزی بود اما او درخواست بوش را رد کرد و آن مقام نهايتا به جان نگروپونته رسيد.

"مديريت اطلاعات مرکزی" سمت تازه ای در دولت آمريکاست که وقايع 11 سپتامبر 2001 منجر به ايجاد آن شد. وظيفه اين مقام نظارت بر کار کليه دستگاه های اطلاعاتی آمريکا و هماهنگ کردن کار آنهاست.

ايران-کنترا

رابرت گيتس، که در شهر ويچيتا در ايالت کانزاس به دنيا آمده است در سال 1966 به سيا ملحق شد.

وی که در کالج ويليام و مری درس خوانده بود از دانشگاه ايديانا فارغ التحصيل شد و بعدا در رشته روابط بين الملل از دانشگاه جورج تاون دکترا گرفت.

وی در شش دولت مختلف خدمت کرده است و تنها افسری در تاريخ سيا بود که خود را از پايين ترين رتبه در اين سازمان به مديريت کل رساند.

وی همچنين در سال های 1974 تا 1979 مشاور امنيت ملی کاخ سفيد بود و پيش از رسيدن به مديريت سيا، معاونت مشاور امنيت ملی در دولت بوش را به عهده داشت.

اما جنجال آفرين ترين بخش کار او در سال 1982 تا 1986 يعنی زمانی بود که پله های ترقی را در سلسله مراتب مديريت سيا طی کرد و نائب رئيس شد.

او در اين مقام در موقعيتی بود که از رسوايی ايران-کنترا خبر داشته باشد. آن ماجرا شامل انحراف غيرقانونی منابع مالی ناشی از فروش سلاح به ايران از سوی دولت ريگان برای کمک به کنتراها بود که در نيکاراگوئه عليه ساندنيست های چپگرا که به قدرت رسيده بودند می جنگيدند.

آقای گيتس در سال 1991 از سوی دفتر محقق قضايی مستقل دولت مورد تحقيق قرار گرفت اما هرگز عليه وی اعلام جرم نشد.

رزمنده جنگ سرد

آقای گيتس در کتابی تحت عنوان "از ميان سايه ها" که در سال 1996 منتشر شد به دفاع از نقش سيا در عمليات مخفيانه که به استدلال او به پيروزی در جنگ سرد کمک کرد برخاست.

وی در يک سخنرانی در سال 1999 گفت که مهمترين نقش سيا در افغانستان بود: "سيا موفقيت های مهمی در عمليات مخفيانه داشت. شايد دامنه دار ترين آنها در افغانستان بود، جايی که سيا با مديريت خود، ميلياردها دلار را به صورت تدارکات و سلاح به مجاهدين رساند، و در نتيجه نيروی مقاومت موفق شد ارتش قوی اتحاد جماهير شوروی را با بن بست مواجه کرده و در نهايت آن را مجبور به عقب نشينی کند."

آقای گيتس نشان های متعدد افتخار دريافت کرده است که از جمله مدال امنيت ملی و مدال رياست جمهوری برای شهروند برجسته است.

BBC
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”