پیچیدن بوی دود در کابین سمند

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث فنی و تخصصی مرتبط با خودرو و وسايل نقليه بحث و تبادل نظر کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4641 بار
سپاس‌های دریافتی: 8685 بار

Re: پیچیدن بوی دود در کابین سمند

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

aboozar011 نوشته شده: جمعه ۱ مرداد ۱۴۰۰, ۱۲:۱۱ ب.ظ سلام وقت بخیر.
کسی تونسته مشکل بوی دود داخل کابینو حل کنه؟
ماشین منم معمولا وقتی تو جاده پامو از رو گاز برمیدارم بو میپیچه داخل.و فقط هم وقتی شیشه پایینه بو میپیچه.
کف صندوق عقب زیر زاپاس یه دایره بود ک باز بود اونو پشوندم خیلی بهتر شد ولی هنوزم بو میاد.

سلام

اگه لوله ی اگزوز از مانیفولدِ دود تا زیر موتور و زیر اتاق و زیر صندوق عقب کاملاً سالمه و نشت دود نداره پس باید یک تکه لوله‌ی خمیده جوش بدین به انتهای اگزوز تا دود به سمت زمین باشه .

این کار تاثیر بسیار زیادی داره در جلوگیری از کشیده شدن دود به داخل اتاق از صندوق عقب

ضمناً اگر موتور روغن سوزی داشته باشه و از جایی بخار روغن میزنه بیرون ، این بخار روغن می‌تونه از دریچه ی هوای تازه که زیر داشبورد هست بیاد توی اتاق

در خیلی از ماشینها این دریچه درست بسته نمیشه و حتی وقتی که بسته هست دود و گرد و خاک میاد توی اتاق

باید با چسب مایعِ تینری مثل چسب رازی که باهاش موکت میچسبونند ، اسفنج چسبانده بشه به لبه های دریچه تا موقع بسته شدن کاملاً کیپ بشه

گاهی هم در ماشین‌هایی که این دریچه با سیم کنترل میشه ، باید این سیم رگلاژ بشه
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان

دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
New Member
سپاس‌های ارسالی: 1 بار

پست توسط aboozar011 »

MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته شده: یک‌شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰, ۸:۳۹ ق.ظ
ماشین منم معمولا وقتی تو جاده پامو از رو گاز برمیدارم بو میپیچه داخل.و فقط هم وقتی شیشه پایینه بو میپیچه.
کف صندوق عقب زیر زاپاس یه دایره بود ک باز بود اونو پشوندم خیلی بهتر شد ولی هنوزم بو میاد.

سلام

اگه لوله ی اگزوز از مانیفولدِ دود تا زیر موتور و زیر اتاق و زیر صندوق عقب کاملاً سالمه و نشت دود نداره پس باید یک تکه لوله‌ی خمیده جوش بدین به انتهای اگزوز تا دود به سمت زمین باشه .

این کار تاثیر بسیار زیادی داره در جلوگیری از کشیده شدن دود به داخل اتاق از صندوق عقب

ضمناً اگر موتور روغن سوزی داشته باشه و از جایی بخار روغن میزنه بیرون ، این بخار روغن می‌تونه از دریچه ی هوای تازه که زیر داشبورد هست بیاد توی اتاق

در خیلی از ماشینها این دریچه درست بسته نمیشه و حتی وقتی که بسته هست دود و گرد و خاک میاد توی اتاق

باید با چسب مایعِ تینری مثل چسب رازی که باهاش موکت میچسبونند ، اسفنج چسبانده بشه به لبه های دریچه تا موقع بسته شدن کاملاً کیپ بشه

ممنون از راهنماییت
ولی وقتی شیشهام بالا باشه بویی نمیاد فقط به محض پایین کشیدن بو میاد و چشم رو میسوزونه.پس از دریچه نمیتونه باشه
منبع اگزوز وسط و اخر رو عوض کردم و حالت استاندارد داره و انتهاش تا حدودی رو ب پایینه
ماشینم ی مقدار بخار روغن داره ولی دلیل نمیشه بوش تو کابین بیاد چون خیلیا هستن ک روغن سوزی دا ن ولی اذیت نمیشن
دستگاه دیاگ زدم و خطایی هم نداره ماشین
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

aboozar011 نوشته شده: پنج‌شنبه ۷ مرداد ۱۴۰۰, ۹:۰۳ ب.ظ
MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته شده: یک‌شنبه ۳ مرداد ۱۴۰۰, ۸:۳۹ ق.ظ

سلام

ممنون از راهنماییت
ولی وقتی شیشهام بالا باشه بویی نمیاد فقط به محض پایین کشیدن بو میاد و چشم رو میسوزونه.پس از دریچه نمیتونه باشه
منبع اگزوز وسط و اخر رو عوض کردم و حالت استاندارد داره و انتهاش تا حدودی رو ب پایینه
ماشینم ی مقدار بخار روغن داره ولی دلیل نمیشه بوش تو کابین بیاد چون خیلیا هستن ک روغن سوزی دا ن ولی اذیت نمیشن
دستگاه دیاگ زدم و خطایی هم نداره ماشین
سلام
خلاصه ی مطالب قبلی :
دنبال نشتِ دود بگردین . از ابتدا تا انتهای اگزوز و از خروجی اگزوز اگر که انهناش کم هست .
و از سیستم پی سی وی .

بعدش دنبال راههای ورود دود به اتاق بگردین

در حال حرکت ، وقتی پنجره‌ی جلو باز هست هوای اتاق کشیده میشه بیرون به علت خمیدگی شیشه ی جلو و کاهش فشار هوا در چپ و راستِ ماشین .
برای جبران هوایی که داره از پنجره کشیده میشه بیرون ، از هر جایی که امکانش باشه هوا هجوم میاره به داخل اتاق مثل :

از صندوق عقب

از منافذ کف اتاق

از منافذ دیواره ی بین موتور و اتاق ( فایروال firewall)

از دریچه ی ورود هوای تازه

از سقف ، در ماشینهای دارای دریچه ی سقف

از بوی دود هم مشخص هست که آیا بوی بنزین و گازِ سوخته هست یا بوی بخار روغن یا بوی روغن سوخته یا چند تاش یا همگی

توصیه‌های مهم امنیتی

دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
New Member
سپاس‌های دریافتی: 1 بار

پست توسط JanTara »

:D دوستان بنده از دو سال پیش جهت بوی بد کابین که دقیقا مشکل لیفان و سمند دوستان رو بنده هم داشتم و تمام راه های گفته شده رو رفتم و کلی هزینه کردم اما بالاخره مشکل رو پیدا کردم و رفع شد .

ماشین من ef7 مدل ۹۲ هست و سه سال این مشکل منو اذیت میکرد تا بالاخره توسط مکانیکم روی چال سرویس دیدیم واشر سر سیلندر از قسمت جلوی موتور زیر منیفولد اگزوز نشتی داره و خط ریزش ضد یخ از قسمت اتصال سرسیلندر به موتور کاملا مشهوده و در سرعت و دور بالا در جاده چون آب داغه و حجمش زیاد میشه این محل نشت آب رادیاتور میده و دقیقاً میریزه روی اگزوز .

وقتی شما گاز میدی اگزوز خیلی داغ میشه و بلافاصله آب حاوی ضد یخ بخار میشه و بو نمیاد اما وقتی گاز رو ول می‌کنی اگزوز با تاخیر اونو بخار می‌کنه و بوش میاد داخل کابین .

در واقع این مشکل مربوط به فاسد شدن واشر سر سیلندر یا ول کردن قسمتی از چسب اون در اثر حرارت بالای موتور ef7 می‌باشد که خوشبختانه این نشتی مربوط به قسمتی از واشر سرسیلندره که آب به خارج از فضای موتور و به بیرون روی بدنه موتور می‌باشد .

به همین خاطره که آب روغن قاطی نمیشه و موتور هیچ مشکلی در حرکت ، زور و کم کردن آب و روغن نداره.

اما به هر حال پس از اطمینان قطعی باید فوری اقدام به تعویض واشر سرسیلندر کنید که توی هزینه‌ی چند ده میلیونی موتور نشید.

من سه سال اذیت شدم ولی بالاخره با کمک مکانیک خوبم ایراد رو پیدا کردیم و بلافاصله واشر سرسیلندر رو تعویض کردیم و مشکل بوی داخل کابین برای همیشه از بین رفت و موتور ماشینم هم از خطر بزرگ در کمین رهایی یافت.

در واقع من خوش سانسم چون این بو اگر نبود و واشر سرسیلندر رو به داخل موتور نشت میداد مثل خیلی ها دیگه بوی داخل کابین نداشتم ولی واشر سرسیلندر میسوزوندم و هزینه بالا و داغونی موتور رو داشتم اما با فقط تعویض واشر سرسیلندر بدون کوچکترین مشکل برای موتور ایراد برطرف شد. .

دوستان اگر موثر بود برام دعا کنید .
New Member

پست توسط za12345a »

سلام دوستان
من یک سمند ef7 بنزینی یورو4 دارم(مدل 92)

از روزی که از ایران خودرو خریدمش در سرازیری ها و فقط هنگامی که شیشه ماشین پایین است بوی دود در کابین ماشین می پیچد

ولی زمانی که شیشه بالاست یا کولر روشن است این بو وجود ندارد.

شمع ها رو هم عوض کردم و تنظیم موتور بردم و انژکتورها را شستشو دادم ولی درست نشد

گفتند شاید از کاتالیزور باشد به چند اگزوزساز نشان دادم گفتند اگزوز سالم است و از کاتالیزور نیست زیرا کاتالیزور بالای صد هزار کیلومتر خراب می شود (درحالی که ماشین من از روز اولی که آن را خریدم اینطور بود و در حال حاضر نیز 60000 کیلومتر بیشتر نرفته است).

لطفا اگر کسی در این خصوص تجربه یا راه حلی دارد بنده را یاری فرمایند.

متشکرم
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر

za12345a نوشته شده: جمعه ۱۸ شهریور ۱۴۰۱, ۶:۳۷ ق.ظ سلام دوستان
من یک سمند ef7 بنزینی یورو4 دارم(مدل 92)

از روزی که از ایران خودرو خریدمش در سرازیری ها و فقط هنگامی که شیشه ماشین پایین است بوی دود در کابین ماشین می پیچد

ولی زمانی که شیشه بالاست یا کولر روشن است این بو وجود ندارد.

شمع ها رو هم عوض کردم و تنظیم موتور بردم و انژکتورها را شستشو دادم ولی درست نشد

گفتند شاید از کاتالیزور باشد به چند اگزوزساز نشان دادم گفتند اگزوز سالم است و از کاتالیزور نیست زیرا کاتالیزور بالای صد هزار کیلومتر خراب می شود (درحالی که ماشین من از روز اولی که آن را خریدم اینطور بود و در حال حاضر نیز 60000 کیلومتر بیشتر نرفته است).

لطفا اگر کسی در این خصوص تجربه یا راه حلی دارد بنده را یاری فرمایند.

متشکرم
سلام

◼️ وقتی که شیشه‌ها باز هست و ماشین در حرکت هست هوای داخل اتاق از پنجره‌ها می‌ره بیرون و فشار هوای اتاق کم میشه و درنتیجه هوا بایستی از جای دیگه وارد اتاق بشه

◼️ در ماشین شما ظاهراً دود اگزوز کشیده میشه توی صندوق عقب و از اونجا میاد توی اتاق

یک‌ سر اگزوزی خمیده به سمت پایین نصب کنین که خمیدگیش حدود ۴۵ درجه باشه مثل اکثر ماشینهای آمریکایی

✓ این کار باعث میشه دیگه دود اگزوز بره پایین و از صندوق عقب دور بشه و درنتیجه کشیده نشه توی صندوق عقب و اتاق .

◼️ البته اگر وسط‌های لوله‌ی اگزوز در زیر اتاق هم سوراخ باشه ، اون هم باعث کشیده شدن دود به داخل کابین میشه . پس بایستی لوله ی اگزوز رو‌ از اول تا انتها چک‌ کنید که تَرَک یا سوراخ نداشته باشه .

◼️ ضمناً اگر موتور ماشینتون روغن سوزی داشته باشه و دود روغن سوخته متصاعد بشه از لوله‌های موتور ، این دود و بو می‌تونه از طریق کانال هوای تازه کشیده بشه توی اتاق

◼️ البته بوی دودِ اگزوز تفاوت زیاد داره با بوی روغن سوخته که به راحتی قابل تشخیص هست . پس از بو هم میشه فهمید که آیا دودِ بنزین و گازِ سوخته هست یا بوی روغن سوخته .

توصیه‌های مهم امنیتی

تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
ارسال پست

بازگشت به “مباحث فنی و تخصصی خودرو”