تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » شنبه 1 خرداد 1395, 7:24 pm

تشکر مقام بلندپایه دولتی از «راکفلر»/ آلودگی خطرناک ۱.۳میلیون هکتار از اراضی کشاورزی ایران + اسناد


اسناد معتبر جدید از سیر تاریخی ورود محصولات خطرناک تراریخته به ایران، خطر نفوذ کمپانی‌های صهیونیستی «راکفلر» و «مونسانتو» به بدنه تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی کشور را هشدار می‌دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی باشگاه خبری خبرگزاری تسنیم«پویا»، طی سه ماه گذشته برای تنویر افکار عمومی و آگاه‌سازی مسئولین نسبت به یک فاجعه انسانی و زیست محیطی در شرف وقوع، گزارشها و مصاحبه‌های متعددی در خصوص محصولات تراریخته با صاحبنظران تراز اول بیوتکنولوژی دنیا توسط خبرگزاری تسنیم منتشر شد.

در گزارش پیش رو، ضمن معرفی مختصر محصولات دستکاری شده ژنتیکی و تفصیل مأموریت کمپانیهای بین‌المللی که عمده تجارت این محصولات را در اختیار دارند، اسنادی از نقش راکفلر در گسترش تراریخته در ایران منتشر خواهد شد. بخشهای بعدی این گزارش ابعاد دیگری از مسئله را روشن خواهد کرد.

**‌ بخش اول؛ معرفی محصولات دستکاری شده ژنتیک (تراریخته)

عنوان موادغذایی تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) به محصولاتی اطلاق می‌شود که از انتقال یک یا چند ژن بین دو نوع موجود زنده مختلف به وجود می‌آید؛ انتقال ژن می‌تواند خاصیتی از انتقال دهنده را برای موجود پذیرنده‌ ژن به ارمغان بیاورد. برای مثال ژن مقاومت به سرما از یک «ماهی» گرفته شده و به گوجه‌فرنگی انتقال می‌یابد؛ در نتیجه‌ی این فرایند گوجه دستکاری شده جدیدی به‌وجود می‌آید که از خواص جدیدی برخوردار است.

گرچه این محصولات می‌تواند از محسنات کوچکی مانند پرمحصولی (در حد چند درصد)، و مقاومت مختصر نسبت به آفات بهره‌مند باشد، اما مطالعات به‌روشنی نشان می‌دهد که مصرف درازمدت این محصولات می‌تواند مشکلات جدی هم برای سلامتی انسانها و هم برای چرخه طبیعی اکوسیستمها به‌وجود آورد؛ چرخه‌ای از حیات که طی میلیونها سال گذشته، به روال طبیعی خود ادامه داده است. (می‌دانیم در طبیعت هرگز این‌چنین لقاحی بین موجودات مختلف اتفاق نمی‌افتد.)

اما خطر مسئله تراریخته‌ها آنجا بیشتر احساس می‌شود که ابداع‌کنندگان و تاجران این فناوری را بشناسیم. روشن است که این فناوری با سرمایه‌گذاری کلان صهیونیستها و برای اهدافی خاص ابداع شده است؛ که به آن خواهیم پرداخت. اجمالاً باید دانست هیچ‌کس در دنیا کتمان نمی‌کند که بخش اعظم تجارت تراریخته در دنیا، در اختیار کمپانیهای یهودی «راکفلر» و «مونسانتو» است.

ظریف از تراریخته می‌گوید

شاید بسیاری از ما ندانیم که مرد شماره یک دیپلماسی کشورمان، دکتر محمدجواد ظریف، دو دهه پیش در کسوت یک فعال زیست‌محیطی و در رأس یک هیئت هفت‌نفره تخصصی، در تصویب مهمترین کنوانسیون زیست‌محیطی با نام «کارتاهنا» (علیه تراریخته) نقشی فعال ایفا کرده است. وی همچنین در روشنگری نسبت به خطراتی که ممکن است در آینده سلامت مردم را تهدید کند، تلاشهای قابل تقدیری انجام داده است. ظریف پس از این اجلاس، در سال 78، نامه‌ای مفصل به رئیس‌جمهور وقت نوشت و خطر استفاده از محصولات دستکاری ژنتیکی (تراریخته) را به‌ صراحت گوشزد کرد. {اینجا(1)} او در این نامه به صراحت از احتمال استفاده از این محصولات به‌عنوان «سلاح» و «برای عقیم‌سازی یک نسل» یا «تغییر حالات روحی و روانی یک نسل» سخن می‌گوید.

ظریف در این نامه تأکید کرد: «این نوع محصولات اولاً قادرند به‌ مجرد ورود به سیستم محیط زیست بومی کشورها، بر تمامی اقلام مشابه غلبه یافته (و) به‌تدریج آنان را نابود سازند، اتفاقی که برای برخی از محصولات کشاورزی بومی در دنیا و حتی در کشور خودمان به‌صورت محدودتر رخ داده است. ثانیاً قادرند تأثیرات منفی ناشناخته و بلندمدتی را بر نسل یا نژاد و تواناییها و سلامت انسان بگذارند.» {همان}ظریف در این نامه ادامه داد: «این در حالی است که محصولات ترانس‌ژنتیک به‌صورت معمول مورد بهره‌برداری قرار بگیرند این امکان وجود خواهد داشت که حتی به‌صورت سلاح مورد بهره‌برداری قرار گرفته و یا با استفاده از ژنهای خاصی حالات جسمی، روانی انسانها را تغییر داده و محیط زیست را به نابودی بکشانند. فرضاً با نصب ژن عقیمی بر روی گندم، تولیدکنندگان آن قادرند نسلی از یک کشور را عقیم ساخته یا با پیوند ژنتیک ژنهای مولد اخلاق پست نظیر درنده‌خویی کوسه‌ها یا صفات رذیله خوکها بر محصولات کشاورزی می‌توانند آن را به گروهی از انسان‌های کشور هدف خود منتقل سازند.» {همان}

او افزود: «جمهوری اسلامی ایران یکی از واردکنندگان بزرگ محصولات کشاورزی و غلات از کشورهای تولیدکننده نظیر استرالیا، کانادا، اتحادیه اروپا، آرژانتین، اروگوئه و .... است که از روش اصلاح ژنتیک برای تولید محصول بیشتر و برتر استفاده می‌کنند.» {همان}گاو دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته)

محصولات تراریخته در جهان

خطرناکترین مورد درباره این محصولات، عدم‌شناسایی یا لاپوشانی عوارض، به‌نفع مقاصد سازمانهای تجاری و سیاسی جهان و احتمال بروز عوارض بسیار شدید و غیرقابل بازگشت طی طولانی‌مدت، در نسلهای بعدی کشورهای هدف از جمله ایران است.

بسیاری از کشورهای جهان، از جمله سراسر اتحادیه اروپا، و رژیم صهیونیستی تولید محصولات تراریخته را کاملاً ممنوع کرده‌اند. بر اثر اعمال اقدامات احتیاط‌آمیز طی 40 سال گذشته «تنها ٢٨ کشور» و آن هم با ملاحظاتی کشت این محصولات را انجام می‌دهند؛ ضمن اینکه کشت حدود 90 درصد از این محصولات تنها در 5 کشور آمریکا، کانادا، برزیل، آرژانتین و چین و 10 درصد باقیمانده در کشورهای دیگر صورت می‌گیرد. (این کشورها قلمرو کمپانیهایی مانند راکفلر به‌شمار می‌روند.) همچنین در ٨٥ درصد کشت این محصولات، علف‌کش «گلیفوست» مصرف می‌شود، که سرطان‌زا بودن آن برای حیوانات مسلم شده و عوارض مصرف بلند‌مدت آن برای سلامت انسان در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.نقشه پراکندگی کشت GMO (تراریخته)؛ این نقشه نشان می‌دهد که کشت این محصولات در کشورهای خاصی صورت می‌گیرد

چرا این محصولات خطرناک است؟

خطر این محصولات را از ابعاد گوناگون می‌توان بررسی کرد؛ تجاری‌سازی مصرف این محصولات در کشور ما، حداقل به 4 دلیل بسیار خطرناک است:

الف) تهدید امنیت ملی

غالباً بذر محصولات تراریخته، عقیم و یکبار مصرف هستند و ساخت مجدد آنها به‌جای «خودزایش طبیعی» باید توسط «آزمایشگاه و خطوط تولید سازندگان» صورت گیرد؛ فناوری تولید این محصولات نیز عمدتاً در اختیار صهیونیستهاست. به‌همین دلیل کشاورزی کشور، از سال اول کشت، به تولیدکننده این بذرها وابسته خواهد شد و طبیعتاً در اثر این وابستگی، امنیت غذایی و امنیت ملی کشور به مخاطره خواهد افتاد.

ب) تهدید محیط زیست (اگرو تروریسم)

در اغلب کشورها (حدود 175 کشور) این محصولات کشت نمی‌شود؛ ضمن اینکه در 38 کشور(عموماً اروپایی)، کشت این محصولات کاملاً ممنوع است. البته برخی از این کشورها، واردات و مصرف این محصولات را تحت قوانین سختگیرانه برچسب‌گذاری آزاد کرده‌اند. به‌گونه‌ای که در این کشورها نیز عموماً واردات محصولات با تراریختگی بالای 1% کاملاً ممنوع است، اما نکته اینجاست که حتی کشورهای واردکننده نیز برای «کشت محصولات ترانس ژنیک» ممنوعیتهای سختی درنظر گرفته‌اند. «ممنوعیت کشت» به‌دلیل تأثیرات عمیق کشت این محصولات در به‌هم‌زدن زیست بومهای کشور است. بنابراین گرچه واردات این محصولات در درازمدت خطراتی برای سلامت مردم در پی دارد، اما کشت این محصولات، باید در اولویت تحریم و ممنوعیت قرار گیرد.

دکتر عبدالمجید شیخی، استاد با سابقه دانشگاه و کارشناس حوزه کشاورزی نیز درباره محصولات دستکاری شده ژنتیک می‌گوید: «این تراریختگی مثل «مین» خواهد بود، که اکولوژی طبیعت را کاملاً به هم می‌زند؛ باعث اشکال در محصولات طبیعی دیگر می‌شود؛ ترکیب خاک را به هم می‌زند؛ آب را به هم می‌زند؛ حتی باعث ایجاد تغییرات در گیاهان دیگری می‌شود که مستقیماً دستکاری ژنتیکی نشده‌اند.» {اینجا(2)}دکتر شیخی، استاد دانشگاه و کارشناس کشاورزی

ج) تهدید سلامت مردم (بیوتروریسم)

عدم تأثیر این محصولات بر سرطانزایی و عقیمی انسان در مصرف درازمدت قابل اثبات نیست؛ همچنین شواهد متعددی وجود دارد که خطر این محصولات را برای سلامتی انسان و محیط‌زیست نشان می‌دهد؛ بستگی مستقیم نسبت بین رشد سرطان، ایجاد ناباروری و بیماریهای خاصی مانند اوتیسم با مصرف محصولات تراریخته از جمله نتایج مطالعات دانشگاههای معتبر به شمار می‌رود. ضمن اینکه سرطان‌زا بودن این محصولات برای حیوانات، کاملاً به اثبات رسیده است. بنابراین ریسک مصرف این محصولات بسیار بالا و غیرقابل جبران است.

پروفسور علی کرمی، استاد تمام بیوتکنولوژی پزشکی در این زمینه می‌گوید: «متخصصین می‌دانند که «تالیدومید» 50 سال پیش وارد عرصه پزشکی شد. بعد از 20 سال مصرف عمومی، یک‌باره تبعات هولناک آن فاش شد. استفاده از این دارو، گرچه در کوتاه مدت خطری را نشان نمی‌داد، اما در درازمدت باعث سقط جنین و به‌وجود آمدن بچه‌های ناقص‌الخلقه شد. بعد از بیست سال مشخص شد این دارو چه فاجعه‌ای به‌وجود آورد. بعد از آن بسرعت از عرصه پزشکی دنیا حذف شد. آیا باید درمورد تراریخته‌ها هم این تجربه تکرار شود؟» {اینجا(3)}پروفسور کرمی، استاد تمام بیوتکنولوژی پزشکی

د) تحمیل جریمه‌های سنگین بین‌المللی

با توجه به اینکه برخی پژوهشگران داخلی، ابداعات ثبت شده کمپانیهای جهانی را بدون کسب اجازه از صاحب اختراع، در تولید این محصولات به‌کار گرفته‌اند، تجاری‌سازی این محصولات (بدون کسب اجازه رسمی از صاحب اختراع ) در آینده نزدیک سبب محکومیت بین‌المللی و تحمیل میلیاردها دلار هزینه به کشور، به نفع کمپانیهای خارجی خواهد شد.

**‌ بخش دوم؛ صهیونیسم و تجارت جهانی تراریخته

در پی شکست سخت آمریکاییها در جنگ ویتنام، استراتژیستهای غربی دریافتند که مقابله سخت، به دلایل مختلف، روشی غیرکاربردی و پرهزینه‌ برای سیطره بر ملتهاست. لذا سیاستهای غرب به مواجهه نرم با این کشورها تغییر کرد و ابزارهایی برای کنترل غذا و دارو طراحی شد. هنری آلفرد کیسینجر، استراتژیست ارشد و صهیونیست امریکایی، در زمان تصدی وزارت امور خارجه ایالات متحده، مسئول تیم مذاکره کننده این کشور برای خاتمه بخشیدن به جنگ ویتنام بود. او به همین مناسبت به همراه همتای ویتنامی خود جایزه صلح نوبل را دریافت کرد. کیسینجر در سال 1974 از طرحی موسوم به NSSM پرده برداشت. او «انرژی» و «غذا» را دو اهرم کاربردی کنترل ملتها معرفی کرد. او به امریکاییها اعلام کرد که اگر نفت را کنترل کنند دولتها را تحت کنترل در می‌آورند و اگر غذا را کنترل کنند، مردم را تحت سیطره خواهند گرفت. جالب است بدانیم بذرهای محصولات ترانس ژنیک، عقیم و یکبار مصرف هستند و کشاورزان و دولتها بلافاصله از سال اول، به شرکت تولیدکننده بذر وابسته می‌شوند.

در همین راستا ابداع فناوری دستکاری ژنتیک با سرمایه‌گذاری گسترده صهیونیستها در دهه 70 میلادی به نتیجه رسید. هم‌اکنون هیچ‌کس در دنیا کتمان نمی‌کند که تجارت جهانی محصولات پر ریسک دستکاری ژنتیک (تراریخته) در قبضه کمپانیهای صهیونیستی «مونسانتو» و «راکفلر» است. برای آشنایی با ابعاد جهانی ابداع‌کنندگان و پیشروان این فناوری تجاری، به معرفی این دو کمپانی می‌پردازیم.

کمپانی مونسانتو (Monsanto)

مونسانتو در اصل نام یک خانواده یهودی آمریکایی است. صاحبان این کمپانی، خانواده مونسانتو، از بدنام‌ترین خانواده‌های یهودی صهیونیست در طول تاریخ به‌شمار می‌روند؛ این خانواده از قرنها قبل به مشاغلی چون *برده‌داری و تجارت انسان اشتغال داشته‌اند. {اینجا(4)} کمپانی مونسانتو، بی‌شک یکی از بزرگترین تولیدکنندگان رسمی مواد سمی و بمبهای شیمیایی و اتمی طی قرن بیستم میلادی به‌شمار می‌رود. این کمپانی طی دهه 1920، صنعت شیمیایی خود را گسترش داد. همچنین مونسانتو طی جنگ دوم جهانی، در تحقیقاتی درباره اورانیوم در «پروژه منهتن» مشارکت داشت، که نهایتاً منجر به ساخت بمب اتمی شد. مونسانتو تا اواخر دهه 80 میلادی در پروژه‌های مرتبط با بمب اتمی به دولت آمریکا کمک می‌کرد. همچنین «عامل نارنجی»، «ددت» و «پی‌سی‌بی» از جمله تولیدات مضر مونسانتو هستند. اعمال ضد انسانی این کمپانی بزرگ سبب شده که جنبشهای اجتماعی متعددی در کشورهای جهان علیه این کمپانی شکل بگیرد. {اینجا(5)}

جنایتهای مونسانتو سبب شده است که در بسیاری از کشورهای جهان، جنبشهای مردمی سلامت و محیط زیست، «روز علیه مونسانتو» را برگزار کنند

آنچه در پی می‌آید، معرفی برخی محصولات این کمپانی ضد بشری است.

عامل نارنجی

عامل نارنجی همان جنگ‌افزار شیمیایی‌ای است که ارتش امریکا در خلال جنگ ویتنام برای از بین بردن جنگل‌ها و پناهگاههای ویت‌کنگ‌ها از آن استفاده کرد. این ماده علاوه بر از بین بردن جنگلهای انبوه استوایی، آثار مرگبار فراوانی بر سلامت مردم ویتنام برجای گذاشت که در نسلهای بعدی مردم این کشور نیز دیده می‌شود. صلیب سرخ اعلام کرد حدود 400 هزار نفر به‌دلیل تماس با عامل نارنجی کشته یا فلج شدند؛ همچنین 500 هزار کودک ناقص‌الخلقه در اثر این عامل به دنیا آمدند.{اینجا(6)} تأثیرات این گاز بر سربازان امریکایی نیز قابل توجه است. مونسانتو،در سال 1987 محکوم به پرداخت 180 میلیون دلار به سربازان آمریکایی شد که در معرض عامل نارنجی قرار گرفته بودند.{اینجا(7)}

چند صد هزار کودک، که تا مدتها بعد از جنگ ویتنام به دنیا می‌آمدند، دچار نارساییهای جدی بودند

ددت

این ماده به‌عنوان مهمترین آفت‌کش طی چند دهه در سطح گسترده‌ای در جهان مورد استفاده قرار گرفت؛ اما به‌تدریج آثار مخرب این سم در طبیعت آشکار شد؛ اولین نشانه‌ها، شامل تأثیرات منفی این سم بر پرندگان بود. در نهایت مشخص شد ددت روی سیستم عصبی جانداران تأثیر می‌گذارد، فعالیت‌های عادی عصبی را مختل می‌کند و باعث تخلیه پیاپی سیستم عصبی می‌شود؛ که درصورت استمرار می‌تواند منجر به مرگ شود. استفاده از این سم عاقبت بعد از مدتها تأثیر مخرب بر محیط‌زیست و سلامت انسانها، کاملاً ممنوع شد.سم ددت پس از چند دهه، به دلیل مضرات سلامتی و زیست محیطی کنار گذاشته شد
پی‌سی‌بی

تولید بی‌فنیلهای‌ پلی‌کلربنه (معروف به PCBs) در سال 1929 آغاز شد. آزمایش‌های مختلف روی گونه‌های مختلف نشان داد که این ترکیبات روی سیستم ایمنی، تولید مثل، اعصاب و نیز میزان ترشح غدد درون‌ریز بدن حیوانات و انسان تأثیر منفی می‌گذارد؛ ضمن اینکه این مواد سبب بروز انواع سرطانها در این موجودات شد. اثرات این ترکیبات شامل بروز انواع سرطانهای صفرا، کبد و مغز در افرادی است که در معرض این ماده شیمیایی قرار داشته‌اند. در پروسه شیردهی بخش عمده‌ای از ترکیبات PCBs از بدن مادران دفع می‌شود. مادران شیر‌ده ماهانه حدود 0.8 میلی‌گرم PCBs از طریق شیر از بدن دفع می‌کنند؛ به این ترتیب در نوزادانی که مادران آنها در زمان بارداری در معرض آلودگی به PCBs قرار گرفتند علائمی نظیر، هیپرپلازی لثه، مخاطی شدن پوست، آسیب استخوانها و تولد زود‌رس مشاهده شد؛ ضمن اینکه رشد کند مغزی و تغییرات رفتاری نوزادان تازه متولد شده از مادرانی که شیر آنها دارای ترکیبات PCBs بود از دیگر عوارض این سموم بوده است.

در سال 2002، واشنگتن پست مقاله‌ای تحت عنوان «مونسانتو طی چند دهه‌ آلودگی پی‌سی‌بی را مخفی کرد، اما کسی آگاه نشد» منتشر کرد. مونسانتو به مدت 50 سال پی‌بی‌سی تولید می‌کرد که اکنون در بافتها و خون میلیونها انسان و حیوان در کره زمین وجود دارد. اسناد داخلی مونسانتو نشان می‌دهد که مسئولان این شرکت از خطرات پی‌بی‌سی‌ها آگاهی داشتند. آقای کن کوک عضو کارگروه محیط زیست آمریکا می‌گوید براساس اسناد مونسانتو این شرکت همه واقعیت را از همان دقیقه اول می‌دانست.{اینجا(8)} نهایتا در سال 1997 پس از 4 دهه، با اثبات سرطان‌زایی و اشکالات زیست محیطی تولید این مواد سمی ممنوع اعلام شود.

شبکه گسترده مافیای مونسانتو

مونسانتو هم‌اکنون در شصت و یک کشور جهان نمایندگی دارد. درآمد این کمپانی در سال 2011 با 20 هزار نفر پرسنل بالغ بر 11 میلیارد دلار بوده است. {اینجا(9)} این شرکت بدنام، برای پیشبرد اهداف تجاری خود از هیچ فسادی فروگذار نکرده است. برای نمونه یکی از بزرگترین پرونده‌های رشاء و ارتشاء بین‌المللی تاریخ مربوط به این شرکت است. ششم ژانویه سال 2005 دادگاههای آمریکا در پرونده‌ای علیه مونسانتو، این شرکت را محکوم کردند؛ این کمپانی برای دستیابی به کشتزارها و منسوجات پنبه و بازار کشور اندونزی، به صد و چهل کارمند عالی‌رتبه و دون‌پایه اندونزی رشوه پرداخته بود؛ که پرداخت این رشوه‌ها در دادگاه به اثبات رسید.{اینجا(10)}

رد پای این کمپانی در کشور ما نیز مشاهده شده که اسناد آن در آینده نزدیک توسط خبرگزاری تسنیم منتشر خواهد شد.

مونسانتو؛ بزرگترین دستکاری کننده ژنتیکی در جهان

کمپانی چندملیتی مونسانتو، مهمترین شرکت تولید بذرهای دستکاری ژنتیک در جهان است. یکی از متخصصین حوزه زیست فناوری می‌‌گوید: «واقعیت جهانی درمورد محصولات دستکاری شده ژنتیکی این است که با گذشت بیش از 20 سال از تولید تجاری این محصولات، انحصار بذرهای استراتژیک تراریخته همچنان در دست شرکت بزرگ آمریکایی «مونسانتو» قرار دارد؛ این کمپانی و شرکتهای اقماری آن بخش اعظم تولید بذرهای ژنتیکی دنیا را در اختیار دارد.»

*‌کمپانی راکفلر (Rockefeller)

سابقه بنیاد صهیونیستی راکفلر نیز روشن است؛ بنیاد راکفلر بزرگترین و ذی نفوذترین کمپانی امریکایی به شمار می‌رود. این کمپانی، عوامل اجرایی ساختار قدرت آمریکا و مراکز حساس این کشور را در اختیار گرفته است. تقریباً همگی شخصیتهای آمریکایی که از سال 1945 تاکنون به پستهای کلیدی دست پیدا کرده اند، به‌نوعی در این بنیاد «خیریه»! یا سازمانهای تابعه آن فعالیت داشته، یا از کمک های آن استفاده کرده‌اند. {اینجا(11)} مشهور است که بنیاد راکفلر به‌نوعی رختکن مسئولین کاخ سفید برای ورود به عرصه قدرت به شمار می‌رود. بنیاد راکفلر دارای بخشهای مطالعاتی پیشرفته‌ای در زمینه مطالعات استراتژیک، روانشناسی، جامعه‌شناسی و رسانه است. این بخشها در زمینه شناخت چالشهای آمریکا، و تدوین راهبردها و سیاستهای جهانی این کشور فعالیت می‌کنند.

ویکی‌پدیا درمورد بنیاد راکفلر می‌نویسد: «یک نهاد خصوصی و مدعی فعالیت‌های بشردوستانه است که ساختمان مرکزی آن در خیابان پنجم منهتن در شهر نیویورک قرار دارد. این بنیاد که تاکنون توسط شش نسل از خانواده راکفلر در آمریکا اداره شده است، توسط سرسلسله این خاندان، جان دیویس راکفلر - ثروتمندترین مرد تاریخ جهان و مؤسس کمپانی استاندارد اویل - در 14 مه 1913 تأسیس شد. در طول تقریباً یک قرن فعالیت، شعار این بنیاد، فعالیت برای زندگی بهتر بشر در سراسر جهان بوده است ... نشریه فوربز در سال 2007 جان دیویس راکفلر را با ثروتی معادل 336 میلیارد دلار، به عنوان ثروتمندترین فرد تاریخ معرفی کرد.» {اینجا(12)}

با توجه به سیاست کنترل غذا که توسط کیسینجر مطرح شد مطالعات عمیق و راهبردی روی بذرهای اصیل در کشتگاههای کهن – مانند فیلیپین، هند و سوریه – جزو علاقه‌مندیهای ویژه بنیاد راکفلر قرار گرفت. کار «در اختیار داشتن منابع بذر» توسط این بنیاد تا آنجا پیش رفته که برای در اختیار داشتن منابع بذرهای اصیل دنیا، مرکز راهبردی به نام «انبار بذرهای قیامت» در جزیره‌ای دورافتاده در مجمع الجزایر «سوالبارد» نروژ (در نزدیکی قطب شمال) احداث شد که بانک منحصر به فرد بذرهای جهان به‌شمار می‌رود.

دانه‌هایی که در این مرکز جمع‌آوری و نگهداری می‌شوند نسخه‌های تکثیرشده و یا کپی شده از دانه‌هایی هستند که در بانکهای ژن سرتاسر جهان وجود دارند. راکفلر مدعی است این ذخایر تلاشی برای اطمینان از حفظ ذخایر دانه‌های جهان در صورت نابودی ذخایر دیگر بانک‌های ژنتیکی است؛ این انبار طوری طراحی شده است که درصورت وقوع فاجعه گسترده منطقه‌ای یا جهانی بتوان از این انبار به عنوان پشتوانه‌ای برای کشاورزی استفاده کرد. این مرکز تحت قوانینی که طی توافق‌نامه‌ای سه جانبه میان دولت نروژ،‌ انجمن جهانی تنوع محصولات کشاورزی یا GCDT و مرکز منابع ژنتیکی نوردیک تعیین شدند،‌ بنا شده‌ است. این مرکز یک ذخیره بی‌نظیر گونه‌های زیستی گیاهی برای بنیاد راکفلر به شمار می‌رود.تصاویری از انبار بذرهای قیامت سوالبارد

روش راکفلر و مونسانتو برای گسترش تراریخته

باید توجه کرد فناوری نوین تولید و تجارت محصولات تراریخته با تلاش مشترک این دو کمپانی(مونسانتو و راکفلر) ابداع شده و گسترش پیدا کرده است. این دو کمپانی بزرگ، با استفاده از ترکیب نخبگان سیاسی و متخصصان علمی کشورهای هدف، آرایشی از قدرت به نفع محصولات دستکاری شده ژنتیکی شکل داده‌اند. روش این شرکتها عموماً به این ترتیب است که برای افراد سیاسی منافعی تعریف می‌کنند، و به این طریق با نفوذ به مراکز قدرت، اهرمهای اجرایی را در اختیار می‌گیرند؛ این کمپانیها برای به‌کارگیری متخصصین علمی، با بورسیه و تأمین مالی پروژه‌های آنها، به ارتقاء جایگاه و منزلت اجتماعی و سیاسی‌شان در کشور هدف مبادرت می‌کنند. عمده نفوذ و گسترش محصولات دستکاری ژنتیک، از طریق همین افراد پیگیری و اجرا می‌شود.

** بخش سوم؛ تراریخته در ایران

سیر قانونی تراریخته در ایران

دغدغه‌های ایمنی زیستی محصولات تراریخته در جهان سبب شد معاهده «کارتاهنا» در سال 2000 در کانادا به تصویب برسد. تصویب این معاهده به عنوان مهمترین گام جهت ایجاد چارچوبی منسجم برای نظام‌مند کردن مهار مخاطرات محصولات تراریخته بود. می‌توان هدف اصلی این معاهده را بیشینه‌سازی منافع اقتصادی در کنار کمینه‌سازی مخاطرات و زیان‌های وارد به افراد و محیط‌زیست -مورد اشاره دکتر محمد جواد ظریف در نامه‌ سال 78- دانست. این پروتکل اولین معاهده حقوقی الزام‌آور بین‌المللی در مورد تبادل فرامرزی موجودات زنده تراریخته است. اگر چه این سند حقوقی مهم‌ترین ابزار بین‌المللی برای نظام‌مند کردن وضعیت فن‌آوری زیستی است اما یک مقررات حداقلی به شمار می‌رود.

در پروتکل کارتاهنا پیش‌بینی شده است که دولتهای عضو نسبت به تدوین قوانین داخلی مرتبط با ایمنی زیستی اقدام نمایند. در همین راستا دولت جمهوری اسلامی ایران نیز پس از تصویب پروتکل کارتاهنا در سال 1382، «لایحه قانون ایمنی زیستی کشور» را در سال 1387 به مجلس ارائه کرد. کمیسیون کشاورزی مجلس نیز به‌جای آن لایحه‌، طرحی با عنوان «لایحه ایمنی زیستی جمهوری اسلامی ایران» تهیه و کلیات آن‌ را به تصویب رساند؛ در نهایت همان طرح در سال 1388 به‌عنوان قانون ایمنی زیستی ایران به تصویب رسید.

حال اگرچه هیچ مجوزی برای تولید این محصولات صادر نشده است، اما واردات محصولات تراریخته بدون کنترل و محدودیت انجام می‌شود. به‌طوریکه به‌دلیل وجود خلأهای قانونی و نظارتی، واردات محصولات دستکاری شده ژنتیک(تراریخته) در ایران سالانه بالغ بر 5.5 میلیارد دلار است. هم‌اکنون بیش از 90 درصد روغنهای خوراکی و نیز بخش قابل توجهی از ذرت و برنج وارداتی منشأ تراریخته دارند. برخی فعالان حوزه کشاورزی «ع.ک.» را نفر اصلی پشت پرده برخی فعالیتهای مشکوک بخش کشاورزی می‌دانند، و معتقدند طرحهایی مانند «نکاشت»، «کشت فراسرزمینی» و «تراریخته» ذیل یک طرح جامع برای تأثیرگذاری بر کشاورزی ایران با هدایت او پیش می‌رود.

اما ورود فناوری دستکاری ژنتیکی محصولات کشاورزی (تراریخته) به ایران به حدود 20 سال قبل باز می‌گردد. این فناوری با هدف انجام اصلاحاتی در بخش محصولات کشاورزی به کشور وارد شد. وارد کننده فناوری محصولات ترانس ژنیک کشاورزی (تراریخته) به ایران دکتر «بهزاد قره‌یاضی» است. نام این مدرس تراریختگی برای افراد مرتبط با زیست فناوری ایران نامی شناخته شده است. او اولین و مهمترین فردی است که طی دو دهه گذشته در سطوح تصمیم‌ساز و تأثیرگذار نهادهای اجرایی، راه را برای محصولات تراریخته هموار کرده است. از مناصب فعلی او می‌توان «ریاست پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران»{اینجا(13)} عضویت رسمی در «کمیته صدور مجوز تراریخته» در وزارت جهاد کشاورزی – با حکم وزیر – و همچنین سمت رسمی او به‌عنوان «ریاست امور پژوهشی و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور» - با حکم محمدباقر نوبخت – {اینجا(14)} اشاره کرد.

سابقه کشت محصولات تراریخته در ایران

درمورد سابقه کشت این محصولات در کشور اطلاع موثقی در دست نیست. باوجود تأکیدات مکرر مسئولین وزارت جهاد کشاورزی بر عدم صدور مجوز کشت محصولات تراریخته، {اینجا(15)} و {اینجا(16)} و {اینجا(17)} در سال 2006، پایگاه اطلاع‌رسانی «ISAAA و کلایو جیمز» (به‌عنوان بزرگترین منبع اطلاع‌رسانی و آمار محصولات تراریخته) گزارش کرد در فاصله سالهای 2002 الی 2006، محصولات تغییر یافته ژنتیکی (تراریخته) در ایران کشت شده است. چنان که سطح زیر کشت محصولات تراریخته در کشور ما در سال 2005 را یک میلیون و سیصد هزار هکتار گزارش می‌کند. {اینجا(18)}سطح زیر کشت تراریخته در ایران حدود 1.3 میلیون هکتار گزارش شده؛ در حالی که هیچ مجوزی برای این کشت محصولات صادر نشده است!

از طرف دیگر نقطه تماس پروتوکل کارتاهنا (Focal Point) دکتر بهزاد قره‌یاضی، اقدام به ثبت برنج تراریخته گونه «BGH00827» در سایت سازمان خواربار کشاورزی (فائو) نموده و اذعان داشته که تا سال 2015 این برنج به‌صورت تجاری در ایران کشت شده است. {اینجا(19)}گزارش کشت تجاری برنج تراریخته تا سال 2015 در ایران؛ در حالی‌که در ایران مجوز نداشته است

به هر حال تناقضات، و عدم نظارت کافی بر کشت یا عدم کشت تراریخته سبب می‌شود که اطلاع دقیقی از میزان کشت غیرقانونی این محصولات طی دو دهه گذشته در کشور وجود نداشته باشد.در زمینه صدور مجوز این محصولات، قره‌یاضی نوروز 95 نوشت: «زمستان امسال (94) با تشکیل رسمی کمیته صدور مجوز واردات، صادرات و کشت و رهاسازی محصولات تراریخته در وزارت جهادکشاورزی آخرین پازل تولید ملی محصولات تراریخته ... تکمیل شد.» {اینجا(20)}

شرکتهای تراریخته

از دیگر فعالیتهای محققان حوزه تراریخته طی بیست سال گذشته می‌توان به تأسیس «شرکتهای دانش‌بنیان» در زمینه بیوتکنولوژی اشاره کرد. برای نمونه با مراجعه به سایت روزنامه رسمی می‌بینیم که دکتر قره‌یاضی سابقه حضور و مسئولیت در 5 شرکت زیر را در کارنامه دارد.

الف) شرکت زیست فناوران پردیس {اینجا(21)}

ب) شرکت زیست سامانه غرب آسیا {اینجا(22)}

ج) شرکت زیست گوهر نامدار پژواک {اینجا(23)}

د) شرکت زیست فناور گستران رازی {اینجا(24)}

ه) شرکت زیست پژوهان نانو پارس {اینجا(25)}

تصویر شرکتهای دانش بنیان که دکتر قره‌یاضی در آنها به فعالیت اشتغال داشتند

شرایط تراریخته‌ها در سال 94 به‌گونه‌ای رقم خورد که قره‌یاضی، رئیس امور پژوهشی و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور، شرایط تراریخته را در ایران «بهاری» می‌داند. او در این زمینه می‌گوید: «بهار در راه است. امسال بهار زودتر آمده است. بهاری که امیدواری‌ها برای تداوم آن زیاد است. سالی که در آن قرار داریم نیز بهاری بوده است. سراسر سال، بهار بوده و بهاری مانده است. در آغازین روزهای سال 1394 دومین جلسه شورای ملی ایمنی‌زیستی به ریاست دکتر جهانگیری و با حضور وزرای ذی‌ربط و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تشکیل شد و با وجود مقاومت غیر قابل باور سازمان حفاظت محیط زیست، آیین‌نامه فراقانونی و بازدارنده ایمنی‌زیستی را ... برای بار دوم لغو کرد.» {اینجا(26)}

تراریخته و برنامه ششم

جالب است بدانیم علی‌رغم انتقاد بسیاری از دانشمندان عرصه بیوتکنولوژی، سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ذیل بخش «راهبردها، سیاستها، و اقدامات اساسی بخش علم و فناوری»، عمومی‌سازی و رهاسازی محصولات دستکاری ژنتیک را در لایحه برنامه ششم توسعه کشور گنجانده است. با تصویب این قانون راه برای مصرف آزادانه و تولید داخلی این محصولات هموار خواهد شد.تولید و تجاری‌سازی انبوه تراریخته‌ها در لایحه برنامه ششم توسعه

پنبه و برنج تراریخته در برنامه ششم توسعه

قره‌یاضی، به‌عنوان رئیس امور پژوهشی و فناوری سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در مورد پنبه تراریخته می‌گوید «عرصه‌های تولید تجاری پنبه در حال آماده‌سازی است. مجوز تولید انبوه و تجاری پنبه تراریخته مقاوم به آفات در راه است ... شاید «نگار» بتواند نام اولین واریته پنبه تراریخته ایران را به خود اختصاص دهد.» {اینجا(27)}

همچنین شایان ذکر است وی همچنین به‌عنوان سرتیم تولید برنج تراریخته طارم مولایی در سال 1997 طی یک مقاله (ISI) در یک مجله معتبر علمی، فرایند تولید برنج تراریخته مذکور را توضیح داده است. همچنین وی در انتهای این مقاله از بنیاد راکفلر بابت تأمین مالی این پروژه‌ تشکر کرده است. {اینجا(28)}تصویر تشکر قره‌یاضی از راکفلر بابت تأمین مالی پروژه برنج تراریخته

منتقدان تراریخته

محمدرضا اسکندری وزیر اسبق جهاد کشاورزی یکی از منتقدین جدی عمومی‌سازی و تجاری‌سازی محصولات کشاورزی تراریخته است.او در زمینه روند صدور مجوز و ارتباط محققان دولتی با شرکتهای خصوصی گفت: «در کمال تعجب افرادی که قصد تولید و انبوه‌سازی محصولات تراریخته را دارند، با بودجه پژوهشی کشور، شرکت دانش‌بنیان تأسیس کرده‌اند و خودشان نیز عضو کمیته نظارت بر تراریخته و مجوز واردات محصولات تراریخته‌اند. اما هیچ فردی از مخالفان تراریخته را نمی‌بینیم که در کمیته صدور مجوز واردات حضور داشته باشد.» وزیر اسبق جهاد در زمینه ارتباط راکفلر با تولید تراریخته‌ها تصریح کرد: «بزرگترین کارتل تولید محصولات تراریخته دنیا (راکفلر) یک کارتل اقتصادی صهیونیستی است.» {اینجا(29)}

نتایج تحقیقات محققان مستقل بین‌المللی آثار زیان‌بار محصولات تراریخته بر سلامت انسانها، و آسیبهای جدی و بعضاً غیرقابل جبران بر محیط زیست را نشان می‌دهد. این اطلاعات جدید باعث ظهور مخالفان جدی کشت و استفاده از مواد دستکار ژنتیکی در دنیا شده است؛ با توجه به سوابق نه چندان مثبت این محصولات، آینده این محصولات در هاله ای از ابهام قرار دارد.

انتهای پیام / *
منبع خبرگزاری تسنیم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

------------------------------

منابع:

1) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

2) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

3) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

4) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

5) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

6) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

7) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

8) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

9) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

10) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

11) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

12) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

13) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

14)http://www.mehrnews.com/news/2786632/%D8%B1%D8%A6%DB%8C%D8%B3-%D8%AA%D8%AD%D9%82%DB%8C%D9%82%D8%A7%D8%AA-%D9%88-%D9%81%D9%86%D8%A7%D9%88%D8%B1%DB%8C-%D8%B3%D8%A7%D8%B2%D9%85%D8%A7%D9%86-%D9%85%D8%AF%DB%8C%D8%B1%DB%8C%D8%AA-%D9%88-%D8%A8%D8%B1%D9%86%D8%A7%D9%85%D9%87-%D8%B1%DB%8C%D8%B2%DB%8C-%D9%85%D9%86%D8%B5%D9%88%D8%A8-%D8%B4%D8%AF

15) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

16) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

17) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

18) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

19) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

20) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

21) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

22) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

23) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

24) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

25) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

26) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

27) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

28) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

29) [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] اسکندری
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » شنبه 1 خرداد 1395, 7:32 pm

دو کلیپ در باره تراریخته
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 416
تاریخ عضویت: شنبه 4 فروردین 1386, 9:43 am
سپاس‌های ارسالی: 284 بار
سپاس‌های دریافتی: 488 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط saeed_hz » دو شنبه 3 خرداد 1395, 12:20 pm

جالبه
بعد 37 سال که تمامی بذرهای و نباتات کشور همگی نژادهای اصلاح شده هستند ، تازه معلوم میشه که چه خیانتی صورت گرفته.
نمی دونم این وظیفه دولتهاست یا خود ملتها؟


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk 2
 هیچ چیز واقعا خراب نیست ، حتی ساعتی كه از كار افتاده است ، دو بار در روز زمان را درست نشان می دهد ...توماس ادیسون 

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3868
تاریخ عضویت: یک شنبه 12 اردیبهشت 1389, 12:44 pm
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4164 بار
سپاس‌های دریافتی: 8345 بار

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI » دو شنبه 3 خرداد 1395, 12:39 pm

سلام
دو هفته پیش توی اخبار گفت فلان مسئول گفته هیچ محصول تراریختی توی ایران تولید نمیشه . مردم نگران نباشند
3 روز پیش یه مسئول دیگه اومد گفت گندممون تراریختیه و خوبه و مشکلی نداره . چیزهای دیگه هم هست .
حالا بالاخره طبق معمول ملت نفهمیدند چه چیزهائی دستکاری شده و چند تاش خطرناکه
 دوستِ عزیز , چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همۀ ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برایِ بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و کسی قدرتِ متوقف کردنش رو نداره و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه. یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست. باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و زیبایی و نفوذت رو به کار بگیر تا مانعِ پرواز بشی. قبول نداری؟ این شما واین هم دنیا  

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » دو شنبه 3 خرداد 1395, 1:59 pm

یک کلیپ در باره تراریخته
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » دو شنبه 3 خرداد 1395, 10:58 pm

موضوع محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی هنوز تصویب نشده است/ غرب با غذا و دارو درصدد کاهش جمعیت جهان است
خبرگزاری فارس: موضوع محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی هنوز تصویب نشده است/ غرب با غذا و دارو درصدد کاهش جمعیت جهان است
مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: موضوع محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی در اسناد بالادستی هنوز تصویب نشده و امروز غرب با غذا و دارو درصدد کاهش جمعیت جهان است.
حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی ارجمند در حاشیه همایش محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی در آیین فقه و حقوق، در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شرق استان تهران، با اشاره به خلقت انسان اظهار کرد: دین الهی تجلی صفات و ذات خداوند بوده، چون خداوند بی‌نهایت است؛ آفرینش نیز هم به‌صورت است و بشر نباید درباره یک موضوع، علم خود را کافی و کامل بداند و بگوید که دیگر سؤالی درباره هیچ موضوعی نیست.

وی ادامه داد: خداوند متعال می‌فرماید، «ما علم بسیار کمی به شما داده‌ایم»؛ ولی خود خالق، صفات و تجلی‌اش بی‌نهایت است.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز تصریح کرد: اصلاحات ژنتیکی یعنی خداوند حاکم و عادل چیزهایی آفریده که در آن اشتباهاتی است و بشر نیز در حال برطرف کردن این اشتباهات برآمده؛ درحالی‌که در یک DNA اطلاعاتی بیش از اطلاعات بشر وجود دارد که نشان از علم بی‌نهایت خداوندی است.

ارجمند افزود: بشر پدیده‌ای را در نظر می‌گیرد و ساقه گندمی را کوتاه و اصلاح می‌کند؛ اما آیا تأثیر این اصلاح را در مواردی همچون وراثت، قلب، هوش و ... بررسی می‌کند یا تنها دو فاکتور را اصلاح می‌کند و این موضوع را پیشرفت خود می‌داند؛ باید در این خصوص محتاط باشیم و بیشتر به این موضوعات توجه کنیم.

وی اضافه کرد: هیچ پدیده‌ای نباید این‌گونه باشد؛ چون خداوند می‌فرماید، «ما یک نظام احسن را خلق کرده‌ایم»؛ اما برخی می‌گویند این نظام احسن را ما احسن‌تر و مشکلات را نیز برطرف کرده‌ایم.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز در خصوص نظر مقام معظم رهبری در مورد محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی به‌عنوان یک مرجع، بیان کرد: «محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی اگر ضرر نداشته باشند، به خودی خود اشکالی ندارند» که این نگاه، نگاهی کارشناسانه است و نگاه حاکمیتی نیست و هر مرجعی می‌تواند نظر خود را در این زمینه بیان کند.

ارجمند با اشاره به بند هشت ابلاغیه مقام معظم رهبری در مورد سیاست‌های محیط‌زیست اظهار کرد: «انقلاب سبز باید مبتنی بر محصولات سالم و ارگانیک باشد»؛ اگر در این دو فرمایش مقام معظم رهبری تعارضی نیز مشاهده می‌شد، این تعارض در موضوعی که ابلاغ شده بود باید دیده می‌شد؛ چون این موضوع با نگاه حاکمیتی بیان شده و از اهمیت بیشتری برخوردار است، اما این دو سخن مقام معظم رهبری با هم در تضاد نیست.

وی تصریح کرد: در نگاه کارشناسانه این موضوع با این شرط مطرح شده که اگر این محصولات ضرر نداشته باشند، به خودی خود اشکالی ندارند؛ اما ما معتقد هستیم که این محصولات دارای ضرر هستند.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز ادامه داد: وقتی از خودشان هم پرسیده می‌شود که در مورد صدها فاکتوری که برای ما مهم است، چه برنامه‌ای دارید، می‌گویند مراکز بین‌المللی این موضوع را تأیید کرده‌اند.

ارجمند با اشاره به تسلط نظام سرمایه‌داری گفت: در نظام سلطه درصدی از افراد هزینه پرداخت می‌کنند، قانون می‌نویسند و احزاب تشکیل می‌دهند که این نظام به نام نظام سرمایه‌داری مطرح است.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز افزود: استراتژیست اصلی این نظام، هنری کسینجر پیامبر جعلی تمدن نوین لیبرال دموکراسی است؛ این پیامبر جعلی در جمله‌ای می‌گوید که اگر می‌خواهید دولت‌ها را تحت سلطه بگیرید، انرژی‌شان و اگر می‌خواهید ملت‌ها را تحت سلطه بگیرید، غذا و داروی آن‌ها را تحت سلطه بگیرید.

وی اضافه کرد: بر اساس نظر این پیامبر جعلی، جمعیت جهان باید کاهش یابد و از 7 میلیارد نفر به 2 میلیارد برسد که در این زمینه باید برای کاهش جمعیت تلاش کرد و به نظر وی، در وهله نخست باید اسلحه را به‌وفور توزیع و بیماری‌ها را تکثیر کرد تا جمعیت کاهش یابد.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز تصریح کرد: در قرن بیستم تنها سه هفته در جهان جنگ نبوده است؛ با این وضع و قانون دنیای جنگلی که حکم‌فرماست و همچنان افرادی به فکر نابودی 5 میلیارد نفر انسان هستند، باز هم باید گفت که سازمان‌های بین‌المللی این موضوع را تأیید کرده‌اند.

ارجمند بیان داشت: اگر این‌گونه باشد، انتهای ناآگاهی است و اگر نمی‌خواهیم این‌گونه باشیم، باید فریاد بزنیم که در این صورت نیز به علم‌ستیز بودن معرفی می‌شویم.

ارجمند گفت: این جفاست که برخی‌ها ابلاغی را که جایگاه حاکمیتی و دستورالعمل حکومتی دارد، کنار می‌گذارند و به نظرات فقهی که شاید در مورد شخص یا چیز دیگری باشد، استناد می‌کنند.

وی ادامه داد: چطور می‌شود برخی‌ها مدعی باشند که فرمایشات مقام معظم رهبری باید انجام شود؛ اما در عمل امکان انجام آن را فراهم نمی‌آورند؛ مگر همان مقام رهبری نفرموده‌اند که کرسی‌های آزاداندیشی برگزار شود.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: اگر ولایت شعاری نیست و تنها ولایت‌مداری مدنظر ماست، چرا در مورد کرسی‌های آزاداندیشی گفته نمی‌شود و جلسات آزاد برگزار نمی‌شود تا دانشمندان در این موارد صحبت کنند.

ارجمند تصریح کرد: برخی می‌گویند موضوع محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی در اسناد بالادستی تأیید شده است؛ منظور از اسناد بالادستی همان برنامه توسعه ششم بوده که هنوز تصویب نشده و تنها پیش‌نویس آن تهیه شده است.

مسؤول نمایندگی ولی‌فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: اگر فردی به این پیش‌نویس استناد کند، ازنظر سیاسی فرار رو به جلو است و تنها زمانی می‌توان به آن استناد کرد، که در مجلس تأیید شود.
منبع
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » چهار شنبه 5 خرداد 1395, 6:44 pm

بازار روغن نباتي در اختیار عربستان و سهم 40درصدی آن از بازار ایران
روغن لادن بهار و افتاب محصول شرکت صافولا بهشهر

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

وزارت جهادکشاورزی وارد کننده دانه های روغنی نیست
لینک خبر
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

با این بازار می توان احتمال داد که عربستان از دانه های روغنی تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک) در ایران استفاده کند.
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » شنبه 8 خرداد 1395, 3:51 pm

مواد غذایی تراریخته یا دستکاری شده‌ موجب ناباروری و پیری زودرس می‌شوند

تحقیقات اخیر دانشمندان نشان می‌دهد که مواد غذایی تراریخته یا دستکاری شده از طریق تغییر ژنتیکی موجب نقص در سیستم ایمنی بدن، ناباروری و پیری زودرس می‌شوند.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم؛ مطالعات اخیر دانشمندان روی حیوانات نشان می‌دهد که مواد غذایی که تحت اصلاح ژنتیکی قرار گرفته‌اند با بسیاری از بیماری‌ها و نارسایی‌های انسانی در ارتباط مستقیم هستند.

بر اساس مقاله منتشر شده در ساینس‌دیلی، مواد غذایی اصلاح‌شده(GMO) یا به عبارت شناخته‌تر شده در کشورمان مواد غذایی «تراریخته» تهدید جدی برای سلامت انسان در پی دارند.

بیماریها و نارسایی‌هایی از جمله ناباروری، مشکلات در نقص سیستم ایمنی بدن، پیری زودرس، نقص در تنظیم انسولین بدن، تغییر در برخی ارگان‌های مهم بدن و بیماری‌های دستگاه گوارش فقط برخی از مصائب استفاده از محصولات غذایی هستند که از این طریق بوجود می‌آیند.محققان آکادمی فوریت‌های دارویی آمریکا(American Academy of Emergency Medicine) با اعلام این خبر از تمام پزشکان خواسته است که به بیمارانشان توصیه کنند تا حد ممکن استفاده از مواد غذایی تراریخته را متوقف کنند.

تولید و استفاده از مواد غذایی تراریخته در آمریکا از سال 1996 آغاز شد و آمریکایی‌ها ترکیبات اصلاح ژنتیکی شده را به سبد غذایی خود افزودند.

اما سوالی که محققان برای تحقیق اخیرشان مطرح کرده‌اند این است که چرا «FDA» (سازمان غذا و دارو آمریکا) با علم بر اینکه این مواد غذایی تهدیدی جدی برای شهروندان این کشور محسوب می‌شد از مردم این کشور محافظت نکرده است.

در سال 1992، سازمان غذا و داروی آمریکا مدعی شده بود که هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه مواد غذایی تراریخته تفاوتی با هم‌تایان قبلی و دست‌کاری نشده خود داشته باشند وجود ندارد.

آنها بدون انجام هرگونه مطالعات ایمنی این ادعا را فقط و فقط بر این اساس که تفاوتی بین این دو شکل از مواد غذایی وجود ندارد پس خطری هم انسان‌ها را تهدید نخواهد کرد مطرح کردند.

اما بعد از مدتی طرح دعاوی پر سر و صدا و دادگاه‌های جنجالی در این کشور و در رابطه با مواد غذایی اصلاح نژاد شده پرده از راز پشت‌پرده سکوت سازمان غذا و داروی آمریکا در این فقره پرداشت.

بر اساس این گزارش انتصاب‌های سیاسی در میان سردم‌داران وقت کاخ سفید دلیل اصلی سکوت اف‌دی‌ای بوده است.

در دادگاه [2] نشان می دهد که موضع خود را با انتصاب های سیاسی که از کاخ سفید دستور داده بودند برای ترویج محصولات تراریخته برگزار شد عمومی ساخته شده است.

علاوه بر این، مسئول در پیش‌گرفتن سیاست سکوت از جانب سازمان غذا و داروی آمریکا، «مایکل تیلور»، دادستان سابق «مونسانتو»، و مالک بزرگترین شرکت زیست فناوری و معاون رئیس جمهور سابق آمریکا بود.

«مونسانتو» (Monsanto) شرکت عمومی آمریکایی و چندملیتی صنایع کشاورزی و بیوتکنولوژی است، که دفتر مرکزی آن در شهر «کرو کور»، ایالت «میسوری» قرار داردو این نام برآمده از نام صاحبان صهیونیستی این کمپانی است.

در واقع، دانشمندان FDA بارها و بارها مجبور شده بودن که درباره مشکلات و آسیب‌هایی که این مواد غذایی بای انسان در پی دارد اظهار نظر نکنند.

در نهایت و با بروز علائم اولیه استفاده از مواد غذایی تراریخته و بروز بیماری‌های جدید و مشکلات تغذیه‌ای و ظهور انواع آلرژی‌های حاد امروز همان شرکت‌های زیست‌فناوری به جرم پنهان‌کردن اثرات سمی و مهلک این مواد غذایی شیمیایی محاکمه شدند.

در حال حاضر طبق قانون سازمان مواد غذایی و داروی آمریکا تمام مواد غذایی که به شکل تغییر ژنتیکی و اصلاح نژادی بوجود می‌آیند باید برچسب تراریخته خورده باشند.

محققان آکادمی فوریت‌های دارویی آمریکا که به همراه 50 موسسه دیگر در این رابطه تحقیق و مطالعه می‌کند در رابطه با مضرات استفاده از این مواد غذایی هشدار داده است.

غذاهای اصلاح شده ژنتیکی در بازار آمریکا به طور عمده از دانه ذرت (92٪ )، سویا (94٪ )، و پنبه (94٪ ) بوجود می‌آیند و در کانادا استفاده از دانه «کلزا» برای تولید مواد غذایی تراریخته تقریبا 98درصد است که برای مقاوم‌کردن محصول دربرابر علف‌کش‌ها ایجاد شده است.

بر اساس گزارش این محققان در حال حاضر بیش از 95 درصد از محصول چغندر آمریکا به دلیل مقام شدن در بابر سموم و علف‌کش‌ها به روش اصلاح ژنی تغییر شکل یافته است.

منبع
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » یک شنبه 9 خرداد 1395, 9:57 pm

آنچه باید در مورد کمپانی مونسانتو بدانید

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » سه شنبه 11 خرداد 1395, 11:08 am

دفاع از «محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی» در قالب برگزاری همایش ملی

با وجود هشدار اساتید بیوتکنولوژی و مهندسان ژنتیک درباره مخاطرات تولید و مصرف محصولات دستکاری‌شده ژنتیکی قرار است همایش ملی برای دفاع از تولید این محصولات با عنوان «محصولات تراریخته در خدمت سلامت انسان و محیط زیست» برگزار شود.

به گزارش خبرنگار اجتماعی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»؛ طی ماه‌های اخیر مسئله تولید و مصرف محصولات تراریخته یا همان محصولات غذایی دستکاری شده ژنتیکی به موضوعی بحث‌برانگیز و پرچالش در میان افکار عمومی و رسانه‌های کشور تبدیل شده است.

در این میان برخی از مسئولان از جمله در ستاد زیست‌فناوری ریاست‌جمهوری و سازمان مدیریت در قامت اندک مدافعان تولید تراریخته، به‌شدت در پی قانونی کردن کشت گسترده و آزادانه این محصولات غذایی دستکاری شده ژنتیکی هستند و در مقابل اکثر اساتید برجسته رشته‌‌های بیوتکنولوژی، مهندسی ژنتیک و زیست‌فناوری در قامت منتقدان جدی تولید و رهاسازی محصولات تراریخته به بیان استدلالها و مستندات علمی درباره مخاطرات و عوارض تولید و مصرف این محصولات روی سلامت انسان و محیط زیست پرداخته‌اند.

خبرگزاری تسنیم به‌عنوان رسانه پیشتار در عرصه معرفی و تشریح چیستی محصولات دستکاری شده ژنتیکی، طی ماههای اخیر به انعکاس دید‌گاههای مختلف موافقان و منتقدان این محصولات پرداخته است.

اما با وجود هشدارهای صریح اساتید صاحب‌نظر در حوزه بیوتکنولوژی درباره عوارض کشت، تولید و مصرف این محصولات، قرار است همایشی در سطح ملی با عنوان «محصولات تراریخته در خدمت سلامت انسان و محیط زیست» در تاریخ 13 خرداد در دانشکده علوم پایه دانشگاه رازی کرمانشاه برگزار شود، البته پیش از این سلسله همایشهای ملی دیگری نیز با همین عنوان در استانهای سیستان و بلوچستان و تهران برگزار شده است.

جالب اینکه عنوان این همایش به‌گونه‌ای انتخاب شده که "سودمندی محصولات دستکاری شده ژنتیکی برای انسان و محیط زیست" را به‌عنوان یک اصل اثبات و پذیرفته شده در نظر گرفته است (محصولات تراریخته در خدمت سلامت انسان و محیط زیست!) در واقع بانیان این گردهمایی از ابتدا خواسته‌اند حتی در انتخاب عنوان همایش خود نیز راه هرگونه طرح مستندات علمی از سوی منتقدان محصولات دستکاری شده ژنتیکی را ببندند اما دانیال کهریزی، دبیر علمی این همایش طی گفت‌وگویی در تناقضی آشکار اظهار داشته: امیدواریم در این همایش مدافعین و منتقدین محصولات تراریخته، نظرات خود را بر پایه منطق و استدلال علمی ارائه دهند!

مشخص نیست در صورتی که طبق اعلام مسئولان برگزاری این همایش،«محصولات تراریخته در خدمت سلامت انسان و محیط زیست» است(؟!) دیگر چه‌نیازی به حضور منتقدان برای بیان استدلالها و مستندات علمی از عوارض و مخاطرات مصرف محصولات تراریخته وجود خواهد داشت.

از سوی دیگر، سازمان محیط زیست تا به امروز به‌خلاف عنوانی که برای این همایش انتخاب شده، به‌دلیل پیامدها و اثرات مخرب کشت محصولات تراریخته بر محیط زیست و بوم‌زیست کشور، مخالفت صریح خود با کشت و رهاسازی این محصولات را اعلام کرده است.

همچنین دبیر این همایش طی اظهارنظر دیگری گفته: «تراریختگی از ابتدای خلقت موجودات زنده وجود داشته و حرف جدیدی نیست.»(؟!)

لازم به یادآوریست تا به امروز در کشورهای مختلف دنیا بررسی‌های متعدد علمی درباره اثرات، پیامدها و عوارض تولید و مصرف این محصولات روی انسان و محیط زیست صورت گرفته است به‌گونه‌ای که طی دو دهه اخیر شواهد و مطالعات در حوزه اثرات منفی محصولات تراریخته بر محیط زیست و سلامت انسان، منجر به تصمیم 21 دولت در جهان از جمله سوئیس، آلمان، اتریش، ژاپن، ایرلند شمالی، فرانسه، ایتالیا، روسیه، نیوزیلند، لاتویا، لیتونیا، هلند، اسکاتلند، لهستان، اسلوونی، کرواسی، صربستان، مجارستان، یونان، بلغارستان و لوکزامبورگ در عدم کاشت این محصولات یا استفاده از این محصولات در بازار با برچسب شده است و در کشورهای اروپایی نیز که محصولات غذایی تراریخته به‌صورت آزادانه به فروش می‌‌رسد، به‌مدد اجرای صحیح قانون "لیبلینگ" و اطلاع مردم از مخاطرات مصرف محصولات دستکاری شده ژنتیک، میزان خرید این محصولات توسط شهروندان این کشورها به حداقل ممکن رسیده است.

جالب اینکه پیش از این، مصطفی قانعی به‌عنوان دبیر ستاد زیست‌فناوری ریاست جمهوری در پاسخ به این پرسش "سؤال افکار عمومی از شما به‌عنوان مدافعان کشت و تولید محصولات غذایی دستکاری شده ژنتیکی در کشور این است که چرا کشورهای اروپایی، کشت و تولید این محصولات در کشور خود را ممنوع کرده‌اند و مگر غیر از این است که این ممنوعیت‌ها به‌خاطر عوارض بسیار خطرناک و غیرقابل جبران این محصولات بوده است؟" پاسخ داده بود:«کشورهای اروپایی ممکن است هر کاری بکنند، ما که نباید عقل خودمان را به دست آنها بدهیم! ببینید کشتار اول مردم ایران به‌دلیل خودرو است و پراید عامل اصلی قتل مردم ایران است، به‌جای اینکه بروید ببینید تا 20 سال آینده چه‌کسانی از محصولات تراریخته سرطان می‌گیرند، ببینید مسئله روز شامل چه‌چیزهایی می‌شود؛ آن چیزی که می‌کشد، اولویت دارد یا چیزی که قرار است در آینده بکشد!».

از جمله حربه‌های نخ‌نماشده مدافعان کشت و تولید محصولات غذایی دستکاری شده ژنتیکی، متهم کردن منتقدین تولید این محصولات به دفاع از واردات است کما اینکه دبیر همایش اخیر نیز مدعی شده است: «حدود دو دهه است که واردات محصولات تراریخته به کشور صورت می‌گیرد اما تاکنون هیچ انتقادی در این خصوص وجود نداشته است؛ همین که شنیده شده در داخل کشور با فناوری بومی محصول تراریخته تولید می‌شود، صدای بعضی افراد درآمده است.»!

چنین ادعایی در حالی مطرح می‌شود که منتقدین کشت و تولید محصولات دستکاری شده ژنتیکی پیش از آنکه مخالف کشت و رهاسازی محصولات تراریخته در کشور باشند، به‌شدت با هرگونه واردات این محصولات برای فروش در داخل کشور مخالف بوده‌اند و این مخالفت را در مقاطع مختلف به‌صراحت اعلام کرده‌اند؛ متأسفانه طی سال‌های گذشته عده‌ای از حامیان امروز تولید محصولات تراریخته در پناه نبود نظارت دقیق بر سلامت محصولات غذایی، اقدام به واردات گسترده محصولات غذایی تراریخته به کشور کرده‌اند و به‌مدد عدم اطلاع مردم از خطرات و عوارض مصرف این محصولات، توانسته‌اند محصولات وارداتی تراریخته را در بازار مصرف داخل به فروش برسانند.

قطعاً طی این مدت، سرسخت‌ترین مخالفان واردات این محصولات دستکاری شده ژنتیکی، همان جبهه امروز مخالفان تولید این محصولات بوده‌اند چرا که اساتید برجسته حوزه بیوتکنولوژی که امروز به‌شدت با تولید این محصولات در داخل کشور مخالف هستند، عوارض و مخاطرات مصرف این محصولات سبب اصلی مخالفت آنها بوده است حال منشأ این محصولات، چه وارداتی و چه خدای ناکرده تولید داخل باشد.

قطعاً برخورد با تمام عوامل و دست‌اندرکاران واردات محصولات غذایی دستکاری شده ژنتیکی آلوده که فاقد استانداردهای بین‌المللی است، یکی از ملزومات اصلی تأمین و صیانت از امنیت غذایی مردم کشورمان است و باید قوانین فعلی از جمله قانون برچسب‌گذاری محصولات غذایی به‌دقت در مورد تمام محصولات غذایی تولیدی در داخل یا وارداتی اجرا شود، البته یکی از ملزومات اصلی رسیدن به سطح مطلوب امنیت غذایی، حذف کامل واردات محصولات غذایی تراریخته است کما اینکه امروزه بسیاری از کشورهای دنیا، ممنوعیتهای شدیدی در واردات محصولات غذایی دستکاری شده ژنتیکی اعمال کرده‌اند.

در پایان نباید از این حقیقت غافل ماند که بانیان و عوامل پشت‌پرده واردات محصولات تراریخته طی سال‌های گذشته تا به امروز به‌انحای مختلف از اجرای دقیق و کامل قانون «برچسب‌گذاری» روی محصولات غذایی ممانعت کرده‌اند تا در هنگام خرید محصولات غذایی مختلف در بازار مصرف، عملاً امکان تشخیص تراریخته بودن یا نبودن محصولات خریداری شده توسط مردم وجود نداشته باشد و به‌مدد این تخلف محرز از قانون برچسب‌گذاری، عوامل واردات محصولات غذایی تراریخته، موفق به فروش این محصولات در بازار شده‌اند و عملاً با بازی با سلامت و جان مردم کشورمان به سودهای هنگفت خود دست یافته‌اند.

منبع
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » یک شنبه 16 خرداد 1395, 4:00 pm

لادن طلایی هم به دستکاری ژنتیک بودن محصولات خود اعتراف کرد.

تصویر

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: شنبه 30 خرداد 1388, 5:45 pm
سپاس‌های ارسالی: 15 بار
سپاس‌های دریافتی: 31 بار

Re: تراریخته (محصولات دستکاری شده ژنتیک)

پست توسط mamajid » دو شنبه 17 خرداد 1395, 3:36 pm

تصویر
ثبت رایگان اگهی
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
ثبت رایگان آگهی فروش لباس نو و دسته دوم
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”