آخرین «باد شرقی» بالاخره آشیانه بمب افکن‌های آمریکایی را ناا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 1 آذر 1388, 10:40 am
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5711 بار

آخرین «باد شرقی» بالاخره آشیانه بمب افکن‌های آمریکایی را ناا

پست توسط iron_man63 »

آخرین «باد شرقی» بالاخره آشیانه بمب افکن‌های آمریکایی را ناامن کرد


کشور چین از جمله دارندگان بزرگ موشک های بالستیک با بردهای مختلف به حساب آمده و هر ساله اعتبارات قابل توجهی را برای توسعه و به روز رسانی قوای موشکی خود صرف می کند. عمده موشک های بالستیک چینی با عبارت DF نامگذاری شده اند که بر اساس دو عبارت چینی دان فنگ به معنای "باد شرقی" است.

از حدود یک سال پیش به این طرف، رونمایی از دو مدل موشک های دان فنگ بسیاری پر سر و صدا شده و بازتاب خبری زیادی در دنیا داشته است که یکی موشک دی اف 41 که موشک قاره پیمای جدید چینی ها محسوب شده و دیگری دی اف 26 که منابع خبری غربی از آن به عنوان "قاتل گوام" یاد می کنند.

"قاتل گوام" از آنجا برای رسانه ها جذاب شده است که طی روزهای اخیر، کمیسیون بررسی روابط اقتصادی و امنیتی آمریکا و چین در کنگره آمریکا، با انتشار گزارشی درباره خطرات این موشک برای ارتش امریکا هشدار داده است.

DF-26؛ موشکی برای کلیه اهداف سطحی

موشک بالستیک میان برد دی اف 26 که اخیرا اخباری از وجود و آزمایش آن توسط چین منتشر شده است محل جنجالهای زیادی در منابع رسانه ای و دولتی غربی شده است. این موشک در حقیقت مدل ارتقاء یافته موشک DF-21D محسوب شده و می تواند هم به اهداف زمینی و هم اهداف دریایی بزرگ و متوسط مثل ناوهای هواپیمابر حمله کند.


تصویر
موشک دی اف 21 دی

موشک دی اف 21 دی در حقیقت یکی از اولین موشک های بالستیک ضد کشتی در جهان به حساب می آید که به نظر از سال 2009 میلادی عملیاتی شده است. این موشک بردی در حدود 1500 کیلومتر داشته و با استفاده از هدایت ترکیبی اینرسیایی و رادار فعال، در مرحله آخر بر روی هدف خود قفل کرده و به سمت آن حرکت می کند.

منابع غربی اعتقاد دارند برای یافتن اولیه هدف و تصحیح مورد نیاز مسیر این موشک به سمت اهداف متحرکی مثل یک ناو هواپیمابر از سامانه های ماهواره ای، پهپادها و رادارهای ماورا افق نیز بایستی استفاده شود. چین به همین منظور در چندین سال اخیر چندین ماهواره با توانایی هایی مثل رادار روزنه مصنوعی، ماهواره مجهز به سامانه شناسایی الکترواپتیک و شناسایی اقیانوسی را به فضا ارسال کرده است و به نظر از آنها برای هدف یابی اولیه برای این موشک بهره می برد.

در جریان رژه نیروهای مسلح چین در سپتامبر سال گذشته میلادی، چین برای اولین بار به صورت رسمی موشک DF-26 رونمایی کرد. چینی ها اعلام کردند که این موشک دارای توانایی حمله به اهداف زمینی و همچنین شناورهای بزرگ و متوسط بوده و در عین حال امکان حمله اتمی یا متعارف به اهداف زمینی را نیز دارد.تصویر


موشک دی اف 26

برد این موشک بین 3 الی 4 هزار کیلومتر تخمین زده شده و با یک سر جنگی 1200 الی 1800 کیلویی مسلح شده است. این موشک به صورت کامل متحرک بوده و از سوخت جامد استفاده می کند. اما نکته ای که درباره این موشک باعث به نوعی ترس در محافل غربی شده است توانایی آن در هدف قرار دادن جزیره گوام است.

پیش از این نیز برد موشک های هسته ای چینی به این جزیره آمریکایی در اقیانوس آرام می رسید اما بحث هدف قرار دادن این جزیره با سر جنگی متعارف و با دقت بالا، توانی است که برای اولین بار به نوعی در اختیار چین قرار گرفته است.

چرا گوام برای آمریکا مهم است؟

از زمان جنگ جهانی دوم آمریکا سیاست دفاعی خود در منطقه اقیانوس آرام بر پایه استفاده از ناوهای هواپیمابر و همچنین زنجیره ای از جزایر مجهز به پایگاه های هوایی قرار داده است. در حال حاضر در جزیره گوام پایگاه هوایی Andersen قرار داشته و در بسیاری از مواقع بمب افکن های سنگین آمریکایی مثل B-52، B-1 و B-2 در این پایگاه حضور دارند.


تصویر
پایگاه هوایی Andersen در گوام

دقت بالا و استفاده از هدایت ماهواره ای باعث می شود موشکی مثل دی اف 26 بتواند از سرزمین چین به راحتی تاسیسات کلیدی آمریکا در این جزیره را هدف قرار داده و بدون استفاده از سر جنگی اتمی آنها را نابود کند.

حال چین با موشک هایی مثل دی اف 21 دی یا دی اف 26 هر دوی این توانایی ها را به چالش کشیده است؛ هر دوی این موشک ها با توجه به تحرک کامل و استفاده از سوخت جامد بسیار سخت شناسایی شده و به سرعت می توانند آماده شلیک شوند.

DF-41 ؛ سوپرایز 15 هزار کیلومتری چین برای آمریکا

اما یکی دیگر از اعضای معروف خانواده موشکی دان فنگ موشک قاره پیمای DF-41 است که بر اساس تخمین کارشناسان بردی بین 12 الی 15 هزار کیلومتر دارد. اکثر اطلاعاتی که تا به امروز از این موشک در فضای مجازی منتشر شده است بر اساس حدس و گمان مطرح شده است.تصویر


موشک دی اف 41

این موشک در حدود 80 تن وزن داشته و به نظر می تواند یک سر جنگی 1 مگاتونی و یا 10 سرجنگی مستقل سبک تر را حمل کند. این موشک از هدایت اینرسیایی و ماهواره ای بیدو استفاده کرده و سرعت آن در حدود 25 برابر سرعت صوت است. در سال 2014 میلادی برای اولین بار چین در درون کشور خود این موشک را با سرهای جنگی مجتمع آزمایش کرد.

این موشک توانایی هدف قراردادن تقریبا کل خاک آمریکا به صورت مستقیم از سرزمین چین را می دهد. در حال حاضر سه موشک دی اف 21 دی، دی اف 26 و دی اف 41 از جمله مهمترین چالش هایی هستند که برای ایالات متحده در بحث دفاع موشکی ایجاد شده است.


نظر
منابع غربی اعتقاد دارند برای یافتن اولیه هدف و تصحیح مورد نیاز مسیر این موشک به سمت اهداف متحرکی مثل یک ناو هواپیمابر از سامانه های ماهواره ای، پهپادها و رادارهای ماورا افق نیز بایستی استفاده شود. چین به همین منظور در چندین سال اخیر چندین ماهواره با توانایی هایی مثل رادار روزنه مصنوعی، ماهواره مجهز به سامانه شناسایی الکترواپتیک و شناسایی اقیانوسی را به فضا ارسال کرده است و به نظر از آنها برای هدف یابی اولیه برای این موشک بهره می برد. پس ما هم باید از ماهواره های دیگر بینیاز شویم و خودمان ماهواره داشته باشیم برای مقاصد نظامی و علمی . روسها و امریکایها هر گاه اراده کنند ما را از دسترسی به ماهواره هایشان محروم میکنند.
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[External Link Removed for Guests]
 
ارسال پست

بازگشت به “موشکهاي زمين به زمين”