ديدار لاريجانی با پوتين

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
نمایه کاربر
پست: 324
تاریخ عضویت: دوشنبه ۲۴ مهر ۱۳۸۵, ۶:۱۳ ب.ظ
محل اقامت: تهران-شهرک غرب
سپاس‌های دریافتی: 6 بار
تماس:

ديدار لاريجانی با پوتين

پست توسط MAX »

ديدار لاريجانی با پوتين

علی لاريجانی دبير شورای عالی امنيت ملی ايران در دومين روز سفر خود به مسکو پايتخت روسيه با ولاديمير پوتين، رئيس جمهور اين کشور ديدار کرد و درباره مسئله اتمی ايران با وی به گفتگو پرداخت.

سرگئی لاوروف وزير خارجه و ايگور ايوانف دبير شورای امنيت ملی روسيه نيز که پيشتر مذاکرات جداگانه ای با آقای لاريجانی داشتند در ديدار وی با ولاديمير پوتين حضور داشتند.

علی لاريجانی مسئول مذاکرات هسته ای ايران است و سفرش به مسکو در شرايطی صورت می گيرد که روسيه با پيش نويس قطعنامه ای که برای تصويب در شورای امنيت سازمان ملل متحد برای تحريم ايران تدوين شده بود مخالفت ورزيده و خواهان تعديل اين قطعنامه شده است.

آقای لاريجانی در نخستين روز سفر خود به مسکو هشدار داده بود که در صورتی که قطعنامه تحريم ايران بدون توجه به اصلاحات مورد نظر روسيه در شورای امنيت تصويب شود، کشورش در روابط خود با آژانس بين المللی انرژی اتمی تجديدنظر خواهد کرد.

وی همچنين پيش از سفر به مسکو گفته بود که روسيه برای از سرگيری روند حل مناقشه اتمی ايران از طريق مذاکره اعمال فشار خواهد کرد.

دولتهای بريتانيا، فرانسه و آلمان که طی سه سال گذشته مذاکرات اتمی با ايران را عهده دار بوده اند، شرط از سرگيری اين مذاکرات را توقف غنی سازی اورانيوم در ايران اعلام کرده اند اما اين شرط را رد کرده است.

سه قدرت اروپايی چند هفته پيش پس از حدود سه سال گفتگو برای حل مناقشه اتمی با ايران اعلام کردند که ديگر چاره ای ندارد جز اينکه حل مناقشه را به شورای امنيت سازمان ملل متحد بداند، هرچند باب گفتگو با ايران را برای حل اين مناقشه همچنان باز می گذارند.

اين دولتها که موضعشان مورد حمايت آمريکا نيز هست خواهان توقف غنی سازی اورانيوم در ايران تا زمانی اند که نگرانی شان از بابت فعاليت اتمی ايران رفع شود، چرا که غنی سازی اورانيوم با غلظت بالا در ساخت سلاح اتمی کاربرد دارد.

اما ايران همواره اعلام کرده که برنامه اتمی اش تنها در راستای اهداف صلحجويانه است و غنی سازی اورانيوم را برای خودکفايی در توليد سوخت مورد نياز نيروگاههای اتمی دنبال می کند.

با به بن بست رسيدن مذاکرات برای حل مناقشه اتمی ايران، دولتهای اروپايی قطعنامه ای به شورای امنيت پيشنهاد داده و طی آن خواستار تحريم فروش کالاهايی به ايران شده اند که در ساخت سلاحهای اتمی و موشکی کاربرد دارند.

ايران پيشنهاد داده که دولتهای خارجی برای اطمينان خاطر از صلحجويانه بودن فعاليت اتمی اين کشور با تشکيل کنسرسيومی در فعاليتهای اتمی ايران، بويژه در زمينه غنی سازی اورانيوم و توليد سوخت اتمی مشارکت کنند.

روسيه نيز پيشنهاد داده که ايران غنی سازی اورانيوم را با مشارکت روسيه و در خاک روسيه انجام دهد.

همزمان با حضور علی لاريجانی در مسکو، منوچهر متکی وزيرخارجه ايران گفته است که هر دو پيشنهاد به قوت خود باقی است، هرچند ايران بر غنی سازی اورانيوم در خاک خود تأکيد دارد.

--------------------------------------------------------------------------------------------------BBC
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”