روایت شاعر بزرگ مولانا ی افغان و ترک شده هالیود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸۸, ۱۰:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5715 بار

روایت شاعر بزرگ مولانا ی افغان و ترک شده هالیود

پست توسط iron_man63 »

پایگاه تحلیلی المانیتور در جدیدترین گزارش خود در بخش ایران با عنوان «چرا ایرانی‌ها با لئوناردو دی‌کاپریو مخالف شده‌اند؟» به موضوع ساخت فیلم مولانا با بازی دی‌کاپریو پرداخته است.

این گزارش با اشاره به نگارش فیلم‌نامه زندگی جلال‌الدین محمد بلخی شاعر و متفکر پارسی‌گوی معروف به مولانا، توسط دیوید فرانزونی فیلمنامه نویس برنده جایزه اسکار، از همکاری ترکیه برای ساخت این فیلم خبر داد.

این پایگاه خبری با بیان این‌که اعلام ساخت این فیلم بحث‌ها و اختلاف نظرهایی را به‎همراه داشته است، می‌نویسد: «نقش‌آفرینی لئوناردو دی‌کاپریو در نقش این شاعر پارسی اعتراضاتی را در پی داشته است که در ایران، ترکیه و افغانستان بیشتر بر محور "بازی هنرپیشه‌ای سفید‌پوست در نقش شخصیتی غیرسفید‌پوست" متمرکز است؛ هر یک از این سه کشور رومی را شاعر ملی خود می‌دانند». 
تصویر
 

پایگاه خبری - تحلیلی المانیتور در جدیدترین گزارش خود در بخش ایران با عنوان «چرا ایرانی‌ها با لئوناردو دی‌کاپریو مخالف شده‌اند؟» به موضوع ساخت فیلم مولانا با بازی دی‌کاپریو پرداخته است

خبرنگار المانیتور برای بررسی ابعاد بیشتر این موضوع با دو نفر از منتقدان فیلم از ایران گفت‌و‌گو کرده است؛ ابتدا نظر احمد طالبی‌نژاد، نویسنده و منتقد فیلم را جویا شد: «شیفتگی آمریکا و غرب به مولانا، یا به قول خودشان "رومی"، از همین چند سال پیش آغاز شده است. وی نه تنها در عالم سینما که در موسیقی و شعر نیز از جذابیت فراوانی برخوردار است. شاید علت آن جهان‌بینی فراگیر او باشد. منظور من این است که اگر ما به تفسیر او از زندگی و وجود بنگریم، می‌فهمیم که کل جهان از نگاه وی همچون وطن اوست و بنابراین فقط به یک گروه از مردم تعلق ندارد».

طالبی‌نژاد در ادامه به کتاب "رومی: آتش عشق" به قلم نهال تجدد، که داستان زندگی رومی را نوشته، اشاره کرد و گفت: «معلوم نیست که چقدر از این داستان ریشه در واقعیت داشته باشد. اما مولانا را فردی بی‌نظیر نشان می‌دهد. این دقیقاً همان تصوری است که مردم درباره او دارند و در این شرایط، شاید هالیوودی‌ها هم حق داشته باشند درباره او فیلم بسازند.»

این گزارش سپس پیشینه‌ای تاریخی از زندگی مولانا و ملاقات وی با شمس تبریزی، عارف فارسی را بیان می‌کند که این ملاقات 40 روزه موجب آموزش الهیات اسلامی از طرف شمس شد؛ مولانا نیز هزاران بیت در شرح عشق معنوی خود به شمس سرود که مجموعه این اشعار در دو شاهکار شعر فارسی، یعنی "دیوان شمس تبریز" (آموزه‌های شمس تبریز) و "مثنوی معنوی" (ابیاتی که معنای روحانی ژرفی دارند) جمع‌آوری شده‌اند.
 
تصویر 

دیوید فرانزونی، فیلمنامه‌نویس برنده جایزه اسکار که در سال ٢٠٠٠ فیلم‌نامه "گلادیاتور" را نوشت، با همکاری ترکیه روی فیلم مولانا کار خواهد کرد

رضا صدیق دیگر منتقد فیلم و روزنامه‌نگار ایرانی است که به المانیتور درباره عدم درک درست هالیوود از رابطه مولانا و شمس گفت: «شاید چهره‌ای همچون عمر خیام [شاعر پارسی‌زبان قرون وسطی] جذابیت بیشتری برای هالیوود داشته باشد؛ زیرا اشعار و سبک زندگی او به دوران جدید نزدیک‌تر است. برای نمونه خیام می‌گفت: "در حال شاد باشید و زندگی شما همین لحظه است". بنابراین زمانی که با این پرسش روبرو می‌شویم که چرا هالیوود به دنبال مولانا رفته است؟ آیا فیلم‌سازان غربی عرفان شرقی را درک می‌کنند؟ آنها چه درکی از مثنوی دارند؟ و آیا آنها می‌توانند به درک لازم از اشعار وی پی ببرند؟ پاسخ "نه" است.»

صدیق در ادامه با بیان این‌که بر این باور است که هالیوود تصویری "ناقص" از رومی و شمس ارائه خواهد کرد، گفت: «این دقیقاً همان چیزی است که هالیوود انجام داده است و همچنان با تاریخ و به ویژه تاریخ شرق انجام خواهد داد. اگر کسی به فیلم "نوح"، به کارگردانی دارن آرونوفسکی، نگاه کند، می‌تواند فاصله بسیار زیاد داستان واقعی و تحریف‌های هالیوود را ببیند. هالیوود چگونه می‌تواند چنین رویدادی را درک کند، وقتی با ذهنیت شرقی چنین چهره‌های برجسته‌ای آشنا نیست و با آن زندگی نکرده است؟»

المانیتور سپس با اشاره به این‌که بازی لئوناردو دی‌کاپریو در نقش رومی بیشترین اعتراض‌ها را به‌همراه داشته است، می‌نویسد: «مردم برای رساندن صدای اعتراض و ناراحتی خود "توییتر" را انتخاب کرده و با هشتگ "RumiWasntWhite" مطالب خود را می‌نویسند. منتقدان این پرسش را که چرا هیچ‌وقت نقش‌های مهم یا مثبت به بازیگران غرب آسیا (خاورمیانه‌‌ای) داده نمی‌شود؟ مطرح کردند و پاسخ‌ها به "تبعیض نژادی غالب در هالیوود" اشاره دارد. اما برخی از کاربران نوشتند که چنین مسائلی "از اساس اشتباه است و خود آنها نژاد‌پرستی را رواج می دهند". در همین حال، برخی دیگر درباره "تصاحب" رومی از سوی دولت ترکیه ابراز نگرانی کردند».  

تصویر 
المانیتور: موضوعی که بیشترین اعتراض‌ها را به‌همراه داشته است، بازی لئوناردو دی‌کاپریو در نقش رومی و رابرت دونی در نقش شمس تبریز است

خبرنگار این پایگاه خبری – تحلیلی در رابطه با این اعتراضات نظر آقای طالب‌نژاد و صدیق را پرسیده است؛ طالب‌نژاد با سیاسی دانستن موضوع گفت: «ما ایرانیان فکر می‌کنیم مولانا به ما تعلق دارد و افغان‌ها بر این باور‌اند که وی متعلق به آنها است. اما این ترکیه است که در واقع مولانا را تصاحب کرده است. در واقع، بی‌تدبیری سیاسی ما به ثبت نام مولانا به عنوان شاعری ترک انجامیده است. من از این نگرانم که چنین اتفاقی دوباره در آینده درباره شاعرانی همچون خیام و سعدی شیرازی بیافتد. درباره نقش آفرینی دی کاپریو نیز او چهره‌ای جذاب دارد و این می‌تواند ما را به معنویت چهره رومی نزدیک‌تر کند. از سوی دیگر، به درستی نمی‌دانیم کدام تصویر مولانا به واقعیت نزدیک‌تر است».

صدیق نیز در این رابطه معتقد است که اعتراضات به این فیلم ریشه در بی اعتمادی مردم شرق به هالیوود دارد و گریم و جلوه‌های ویژه می‌تواند تا حد مشخصی مؤثر باشد؛ اما حضور چنین بازیگری نشانه‌هایی را از پروژه هالیوود درباره مولانا نشان می‌دهد که شرقی‌ها را بدبین می‌کند. وی مشارکت ترکیه در این طرح را مشارکت فرهنگی ندانست و گفت: «روشن است که این حضوری سیاسی است ... هم هالیوود و هم دولت ترکیه به اهداف خود خواهند رسید و در میان این همه، مولانا و شمس و تاریخ تصوف شرق لطمه خواهند خورد که کمترین اهمیت را برای دو طرف این معادله دارد».
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[External Link Removed for Guests]
 
Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸۸, ۱۰:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5715 بار

Re: روایت شاعر بزرگ مولانا ی افغان و ترک شده هالیود

پست توسط iron_man63 »

مثل یک کابوس می‌ماند. روایت ارتباط عاطفی و معنوی و شرقی دو عارف بزرگ از نگاه هالیوود. دی کاپریو با داونی جونیور! گرگ وال استریت قرار است خرقه عارف بزرگ ایرانی را بپوشد و در عشقش به شمس سر به بیابان بگذارد

این که در این روایت شاعر بزرگ کشورمان بیشتر افغان و ترک است به کنار ( حق این ماجرا را کاربران اینستاگرامی ادا خواهند کرد) از آن بدتر انتخاب این سوژه و این بازیگران از سوی هالیوود است. داستانی که جلوی دست سینمای ما بود نادیده گرفته شد تا به جایش مدام شاهد داستان خیانت‌های زوج‌های خوش چهره آپارتمان نشین باشیم. این بار صراحتاً می‌توانیم دست بر دست بکوبیم و بگوییم افسوس!

سال‌ها پیش از لارنس پرسیدند که چرا صحرا را دوست داری؟‌ در جواب تنها به یک کلمه بسنده کرد، «پاکی». دیوید فرانزونی که سال 2000 توانست با نوشتن فیلمنامه «گلادیاتور» اسکار بهترین فیلمنامه را از آن خود کند، برای توصیف شخصیت مولانا از همین کلمه استفاده می‌کند، «پاکی». شاید این مهم‌ترین دلیلی باشد که یکی از مهم‌ترین و کم‌کارترین چهره‌های حاضر در دنیای داستان‌سرایی سینمای جهان را مجاب کرده تا به سراغ زندگی مولانا برود،‌ چهره تأثیر گذار قرن 13 میلادی که بسیاری از او به عنوان تواناترین شاعر تاریخ یاد می‌کنند.

برای ما ایرانی‌ها عجیب است که چرا هالیوود باید به سراغ چنین سوژه‌ای برود اما اگر کمی جست و جو کنیم، متوجه این مسئله می‌شویم که چند سال پیش با چاپ مجموعه اشعار مولوی در اندازه جیبی، این کتاب توانست تبدیل به پرفروش‌ترین مجموعه شعر سال آمریکا شود. نظرسنجی چند سال پیش نشان می‌دهد که مولانا یکی از شناخته‌شده‌ترین شاعرهای غیر انگلیسی در آمریکا و اروپا است.
 
تصویر
 

ه گزارش هفت صبح، فارسی زبانی که کتاب‌هایش به ده‌ها زبان مختلف ترجمه شده و در نقاط مختلف دنیا طرفداران بسیاری دارد. فرانزونی که یک بار با «گلادیاتور» ریدلی اسکات طعم اسکار را چشیده حالا به تازگی از ترکیه بازگشته و همراه با استفان براون که تهیه‌کنندگی «هفت» دیوید فینچر را در کارنامه دارد، مقدمات ساخت فیلمی براساس مولوی را آماده می‌کند. همین چند روز پیش بود که آنها در قونیه با کارشناس‌های مولانا تعداد زیادی جلسه را پشت سر گذاشتند تا ساختار کلی داستان فیلم را شکل دهند.

فرانزونی توضیح می‌دهد:‌ «او شبیه شکسپیر است. با استفاده از توانایی و استعدادی بی انتها توانسته تبدیل به یکی از محبوب‌ترین چهره‌های هنری میان مردمش شود، حتی حالا که چند قرن از مرگش می‌گذرد. مردم آمریکا آثارش را به خوبی می‌شناسند و متوجه مفاهیم آن هستند اما شاید به خوبی شخصیت واقعی مولوی را درک نکرده باشند. اینکه مجبور به ترک محل تولدت شوی و در این میان با رابطه‌ای عجیب درگیر شوی، اتفاقی نیست که برای هر شاعری رخ داده باشد.  
تصویر 

ما قصد داریم با ساخت فیلمی براساس مولانا نه تنها عمق شخصیتش را به جهان معرفی کنیم، بلکه چهره‌ای متفاوت از دین اسلام را به نمایش درآوردیم. چهر‌ای که این روزها بنا به دلایل متعدد به شکلی نادرست به مردم نقاط مختلف دنیا نمایش داده می‌شود» فرانزونی و براون توضیح داده‌اند که هر چند در حال حاضر خط داستانی نهایی فیلم مشخص نشده اما برنامه به این شکل است که چند بازه زمانی مختلف از زندگی مولوی روایت شود. تولد و زندگی در بلخ، حمله مغول‌ها و سفر اجباری به نقاط مختلفی همچون دمشق، مکه و نهایتا قونیه که تبدیل به آخرین محل زندگی او می‌شود.  


تصویر
 
در این میان از دید فرانزونی مهم‌ترین و اصلی‌ترین چالش داستان حضور شمس تبریزی است. شمس به یکباره در زندگی مولانا حاضر می‌شود و او را شیفته خود می‌کند و در ادامه همه چیز را ترک می‌کند. از دید براون به عنوان تهیه کننده فیلم مهم‌ترین نکته داستان، نمایش رابطه مولانا و شمس تبریزی است. مخاطب شعرهای مولوی متوجه این موضوع می‌شود که بعد از اتفاقی معنا و مفهوم شعرهای او تغییر می‌کند اما به درستی نمی‌داند که چه اتفاقی این تغییر را شکل می‌دهد. فرانزونی توضیح داده که به هیچ وجه سعی نداریم در طول داستان شمس را به عنوان شخصیت بد معرفی کنیم اما مطمئناً مخاطب متوجه تأثیر مهم او در زندگی مولانا می‌شود. هنوز فیلم در مرحله پیش تولید است اما فرانزونی حرف از حضور لئوناردو دی کاپریو و رابرت داونی جونیور در نقش مولانا و شمس تبریزی می‌زند.


براون البته در مقابل توضیح می‌دهد که شاید برای انتخاب بازیگر کمی زود باشد اما تیم تولید کننده نهایتاً در همین سطح یا دقیقاً همین بازیگرها را برای ایفای نقش شخصیت‌های اصلی مورد استفاده قرار می‌دهد. هنوز اطلاعات دقیقی از کارگردان این اثر که به احتمال فراوان «رومی»‌ نام می‌گیرد در دسترس نیست اما باید در نظر گرفت که شاید فرانزونی شخصاً پروژه‌ای که چند سال به دنبال ساخت آن است را کارگردانی کند.
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[External Link Removed for Guests]
 
Captain II
Captain II
پست: 1848
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱ آذر ۱۳۸۸, ۱۰:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 450 بار
سپاس‌های دریافتی: 5715 بار

Re: روایت شاعر بزرگ مولانا ی افغان و ترک شده هالیود

پست توسط iron_man63 »

با عرض معذزت از جناب bamn شما برای پرداختن به این مبانی مناسب ترید
  سوریه از یمن میگذرد « اللهم ارزقنا زيارة الحجة بن الحسن » « لعنة الله علی عدوک یا علی »  
آدرس کاتال تلگرامی اینجانب جنگ افزار پلاس با 14هزار عضو
warandgun@
[External Link Removed for Guests]
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3253
تاریخ عضویت: چهارشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ ق.ظ
سپاس‌های ارسالی: 4673 بار
سپاس‌های دریافتی: 6950 بار

Re: روایت شاعر بزرگ مولانا ی افغان و ترک شده هالیود

پست توسط bamn »

iron_man63 نوشته شده:با عرض معذزت از جناب bamn شما برای پرداختن به این مبانی مناسب ترید


  خواهش می کنم! اختیار دارید . بنده به این بحث ورود نمی کنم چون کاملاً با نظرات کارشناسی که شما در اینجا انعکاس دادید موافق هستم . این مسئله هم نکات مثبتی دارد و هم نکات منفی و بعضی ها فکر می کنند تا نتیجه نهایی مشخص نشده نباید نظر داد اما نکته اینجاست که هالیوود تاکنون صدها بار آزمایش و تقریباً در تمامی آنها مردود شده است و بنابراین نمی توان انتظار داشت با چیزی مواجه شویم که واقعاً ما را راضی کند!

چند ماه قبل از اکران فیلم 300 که تصاویری از فیلم منتشر شده بود ، یک عده از کاربران ایرانی قهرمانی را که در تصاویر دیده می شد خشایاشاه تصور کرده و از اینکه وی را در شمایلی قهرمانی و اسطوره ای تصویر کرده اند ذوق زده بودند اما اگر کمی با تاریخ آشنایی داشتند می فهمیدند که این تصویر پادشاه اسپارت هاست! بنده در همان زمان این مورد را در وبلاگ سابقم تذکر دادم و با مخالفت روبرو شدم اما با اکران فیلم مشخص شد که حق با چه کسی بوده است!

در یکی-دو سال اخیر هم دیده ام که بعضی تماشای فیلم The Physician (پزشک) را به هم توصیه می کنند که ببینید هالیوودی ها چه فیلم جذاب و زیبایی درباره بوعلی سینا (با بازی بن کینگزلی) ساخته و چطور شخصیت مهم وی را به جهان معرفی کرده اند! اما واقعیت این است که این فیلم نتنها ارزش هنری چندانی ندارد و در گیشه جهانی خیلی مورد توجه نبوده و اصلاً هم ساخته هالیوود نیست بلکه محصول مشترک آلمان و آمریکا می باشد ، جدای از تمام نواقص و اشتباهات کوچک و بزرگ فیلمنامه و تصویر سازی که دارد ، در نتیجه گیری نهایی اش نشان می دهد که شاگرد اروپایی! بوعلی سینا از او جلو زده و کاری را که استاد قادر به انجامش نیست ، انجام می دهد!!!

و صدها مورد مشابه دیگر که می توان مثال زد .
 
 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”