تامین برق آفریقا با سیستم موبایل از برلین

در اين بخش ميتوانيد جديدترين اخبار برق و الکترونیک را مطالعه کنيد

مدیران انجمن: SAMAN, sinaset, شوراي نظارت, SAMAN, sinaset, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 714
تاریخ عضویت: جمعه 3 دی 1395, 5:17 pm
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1726 بار
سپاس‌های دریافتی: 833 بار

تامین برق آفریقا با سیستم موبایل از برلین

پست توسط ho3ein2000 » سه شنبه 21 دی 1395, 5:46 pm

به گزارش دویچه وله، شرکت آلمانی "موبیسول" با در نظر گرفتن کمبود شدید برق و کثرت تعداد تلفن های همراه در شرق و غرب آفریقا یک سیستم برق رسانی جدید طراحی کرده است. این شرکت به ساکنین کشورهای کنیا، تانزانیا و رواندا ژنراتورهای خورشیدی کوچکی می فروشد که هرکدام از آن ها می توانند برق لازم برای یک خانه را تولید کند.
این ژنراتورها در پنج اندازه مختلف عرضه می شوند و می توانند بین ۳۰ تا ۲۰۰ وات برق تولید کنند. کوچک ترین ژنراتور برای روشن کردن دو لامپ ال ئی دی و بزرگترین آن ها برای به کارانداختن یک یخچال کافی است.
باتری های خورشیدی این ژنراتورها در چین خریداری و با کشتی مستقیم به آفریقا منتقل می شوند. اما مهمترین بخش این سیستم یک جعبه زرد رنگ پلاستیکی به اندازه یک جعبه ی کفش است که درآن برای کنترل از راه دور ژنراتورها، یک سیم کارت قرار داده شده است.

این سیم کارت امکان می دهد که سیستم کارگذاشته شده در این جعبه به دفتر مرکزی شرکت "موبیسول" در برلین متصل شود. شرکت از این طریق می تواند ژنراتورهای خورشیدی را هر کجا که باشند از راه دور کنترل کند.

پرداخت هزینه برق از طریق موبایل

مسئله پرداخت هزینه ی استفاده از این سیستم نیز در واقع با سرویس ارائه شده از سوی شرکت "موبیسول" حل شده است. مصرف کنندگان می توانند تلفن های همراه خود را با برق تولید شده در ژنراتورها خورشیدی شارژ کرده و با سرویس های بانکی موجود برای تلفن های همراه قبض برق خود را نیز پرداخت کنند.

با توجه به این که "موبیسول" تمام هزینه های موجود تا تولید برق را در واقع پیش از فروش دستگاه ها به مشتریان پرداخت کرده است، دریافت به موقع پول قبض های برق و اقساط مربوط به بازپرداخت ژنراتورهای خورشیدی برای این شرکت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

توماس دوو، یکی از مهندسان "موبیسول" در این باره می گوید: «سیم کارت موجود در جعبه زرد متصل به باتری خورشیدی هر ژنراتور به ما این امکان را می دهد که در صورت تاخیر در پرداخت هزینه ها، دستگاه آن مصرف کننده خاص را از کار بیاندازیم. در بیشتر موارد پول های پرداخت نشده بلافاصله به حساب بانکی ما واریز می شوند و ما هم به سرعت باتری مشتریان را دوباره روشن می کنیم.»

ژنراتورهای عرضه شده از سوی موبیسول بین ۳۰ تا ۲۰۰ وات برق تولید می کنند

او افزود: «بیشتر خریداران این دستگاه از این راه منبع درآمد جدیدی برای خود فراهم آورده اند. برخی از آن ها به همسایگان خود اجازه می دهند در ازای پرداخت اندکی پول دستگاه تلفن همراهشان را شارژ کنند. برخی دیگر هم یک یخچال به ژنراتور خورشیدی خود وصل کرده اند و در وسط بیابان نوشیدنی های خنک می فروشند . این راه کسب بین ۸۰ تا ۱۰۰ دلار به درآمد سالیانه آن ها می افزاید و همین امر باعث می شود که در پرداخت هزینه های مربوط به ژنراتور های خود نیز تاخیر نکنند.»

"موبیسول" تا کنون توانسته بیش از ۱۵ هزار دستگاه تولید برق با انرژی خورشیدی را در آفریقا به فروش برساند. توماس دوو پیش بینی می کند که این تعداد در سال آینده به چهار برابر امروز افزایش یابد. این شرکت به تازگی در رواندا قراردادی برای فروش ۵۰ هزار دستگاه جدید با دولت به امضا رسانده است.

شانس گسترش سیستم جدید

در بخش های بزرگی از شرق و غرب قاره آفریقا زیرساخت های لازم برای برق رسانی بسیار محدود هستند، به طوری که تنها ۱۰ درصد از خانه ها به سیستم برق رسانی منطقه ای وصل هستند. اکثر ساکنین این مناطق دستگاه های تلفن همراه خود را با استفاده از ژنراتورهای دیزلی شارژ می کنند که ارزان نیست.

اما شبکه موبایل انقلابی در این بخش محروم از جهان به راه انداخته است. میلیون ها آفریقایی با تلفن های همراه خود به اینترنت و از این طریق به اطلاعات دسترسی یافته اند. این امکان در افزایش میزان آگاهی آن ها در زمینه های مختلف نقش بسیار مهمی داشته است.

امروزه حتی در بسیاری از نقاط غیرشهری در این قاره که برق در آن وجود ندارد، ساکنین بیش از یک دستگاه تلفن همراه دارند و به وسیله آن از اینترنت نیز استفاده می کنند.

کمبود شدید برق و کثرت تعداد تلفن های همراه سبب شد که مسئولان شرکت آلمانی موبیسل به فکر ایجاد سیستم برق رسانی جدید و قابل کنترل از برلین بیافتند.
خدا یاور بنده اش هست~ تا وقتی که بنده یاور برادرش باشه

ارسال پست

بازگشت به “اخبار برق و الکترونیک”