تاريخچه ساخت شکلات

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هنر آشپزي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: achachi98, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

تاريخچه ساخت شکلات

پست توسط sohrab_poet »

شكلات از دانه های درختی بنام تئوبروما كاكائو بدست می آید ، تئوبروما یك لغت یونانی است به معنی “غذای پادشاهان “!!! آزتك ها “بومیان امریكای مركزی ” از قرنها قبل این درخت را حسابی تحویل میگرفتند

و حتی از دانه های آن بعنوان پول استفاده میكردند ، همین آزتك ها بودند كه كشف كردند با له كردن دانه های این درخت و اضافه كردن ادویه به آن ، میتوانند یك نوشیدنی تلخ اما قوی درست كنند .

در قرن شانزدهم ، دریانوردان اروپایی این ماده را در بازگشت از امریكا به كشورهای خودشان بردند و به آن شكر اضافه كردند و خیلی زود این ماده تلخ و شیرین تبدیل به یك نوشیدنی پر طرفدار گران و لوكس در اروپا شد.

حدود سال ۱۸۰۰ میلادی اولین شكلاتهای كاكائویی با اختراع تكنیك های قالب گیری به بازار آمد ، با استفاده از آسیابهای مكانیكی می شد به راحتی دانه های درخت كاكائو را له و پودر نرمی از آن درست كرد ، با گرم كردن و ریختن این پودر در قالب اولین شكلات كاكائویی متولد شد .

در سال ۱۸۲۵ یك هلندی موفق شد كه از دانه های كاكائو كره بگیرد ، به این ترتیب یك قدم بزرگ دیگر در صنعت شكلات سازی برداشته شد .

چندین سال بعد رودلف لینت سوئیسی ، كره كاكائو را به شكلات كاكائویی اضافه كرد تا نرمتر شوند .

در سال ۱۸۷۵بود كه سوئیس دنیل با بكار بردن شیر در ساخت شكلات ، شكلاتهایی نرمتر و شیرین تر از شكلاتهای كاكائویی ساخت ، وقتی كه كارخانه نستله ، شیر را به صورت پودر یا همان شیر خشك تولید كرد شكلاتهای شیری رونق گرفتند چرا كه پودر شیر خیلی بهتر از شیر مایع با كاكائو مخلوط میشد .

در حقیقت كره كاكائو ، كه مهمترین ماده تشكیل دهنده شكلات است مخلوطی از چربیهای سیر شده و سیر نشده ” تری گلیسریدها”است كه مقادیر نسبی آنها به كشور مبدا بستگی دارد، برخی از تری گلیسریدهای سیر نشده در كره كاكائو نقطه ذوب پایینی دارند و همین باعث میشود كه در دمای اتاق تا اندازه ای به حالت مایع در آیند ، افزودن چربی شیر به شكلات مقدار تری گلیسریدهای سیر نشده در آن را بالا میبرد و نسبت چربی مایع را زیاد میكند و به همین دلیل است كه شكلات شیری نرمتر از شكلاتهای تیره هستند .

سطح یك شكلات با كیفیت خوب شامل تعداد زیادی بلور ریز و كوچك چربی است كه میتوانند نور را منعكس كنند و به آن ظاهری براق بدهند ، هر گونه شكاف ، ترك و یا حتی اثر انگشت روی سطح شكلات میتواند باعث بزرگ شدن بلورهای كوچك و نوك تیز چربی شود ، وقتی بلورها به اندازه ای برسند كه بتوانند نور را از سطح پراكنده سازند به شكلات ظاهری كدر و مات خواهند داد
[External Link Removed for Guests]
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

تاریخچه ساخت شکلات

پست توسط gigi64 »

در مورد ساخت این ماده غذایی خوشمزه چه می دانید؟!
تصویر
به گزارش سرویس علمی پژوهشی به نقل از خبرگزاری بی بی سی، شکلات از دانه های درختی به نام thobroma بوجود می آید که این درخت یونانی است. ساخت شکلات به این صورت است که ابتدا دستگاه ماشینی دانه شکلات را خرد می کند و آن را به پودر تبدیل می کند و آن را دغ کرده و داخل قالب می ریزند در شکل دادن، کاکائو باید خنک باشد.
ابتدا در سال 1825 شخصی به نام ون هرتن روغن کاکائو را که از عصاره آن نرم تر و لذیذتر است از کاکائو گرفت. خوردن بیش از حد کاکائو باعث بالا رفتن فشار می شود ،نخستین بار در سال 1880 لیندت روغن کاکائو را به کاکائو تولید شده اضافه کرد تا آن را براق تر و نرم تر کند روغن کاکائو در دمای 97 درجه فارنهایت ذوب خواهد شد که این با حرارت بدن انسان یکی است و به همین دلیل است که درون دهان ذوب می شود در سال 1875 دیزل شکلات شیری را درست کرد.

به این صورت که شیر غلیظ شده را با کاکائو مخلوط کرد (از شیر مایع استفاده نمی شود) شیر روزانه اولین بار در سال 1905 تولید شد شکلات در میان انگلیسی ها بسیار محبوب است این شیرینی بهترین فروش را در جهان دارد.


منبع:پخمه دات کام
ارسال پست

بازگشت به “هنر آشپزي”