بحران آب بيش از هر جنگي جان انسانها را مي‌گيرد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2833
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۱۰ فروردین ۱۳۸۵, ۱:۳۹ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 158 بار
سپاس‌های دریافتی: 747 بار

بحران آب بيش از هر جنگي جان انسانها را مي‌گيرد

پست توسط Leila »

در جلسه بررسي و تحليل گزارش جهاني توسعه انساني سال 2006 تاكيد شد كه هنوز بيش از 6/2 ميليارد نفر امكان دفع بهداشتي فاضلاب را ندارند و 1/1 ميليارد نفر نيز از دسترسي مرتب به آب سالم محرومند و در نتيجه هر سال 8/1 ميليون كودك از اسهال مي‌ميرند كه اين امر دومين عامل بزرگ مرگ و مير كودكان در جهان است.
به گزارش خبرنگار «محيط زيست» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، گزارش توسعه انساني سال 2006 كه با عنوان «فراتر از كمبود: قدرت، فقر و بحران جهاني آب» منتشر شده است، خواهان تأمين 20 ليتر آب سالم در هر روز براي براي همه به عنوان حقي از حقوق بشر است.

در اين گزارش تاكيد شده است كه كمبود منابع آب در جهان وجود ندارد ولي توزيع و استفاده از آن نادرست است، به شكلي كه جمعيت فلسطين نصف جمعيت اسراييل است، اما فقط 10 تا 15 درصد آب را مصرف مي‌كند، از سوي ديگر هر شهرك‌نشين اسراييلي در ساحل غربي تقريبا 9 برابر يك فلسطيني آب مصرف مي‌كند.
كمبود آب مشكلي حاد در سراسر خاورميانه است. اين درحاليست كه ايران و عراق تنها كشورهاي منطقه هستند كه در آستانه بحران آب قرار ندارند، در حالي كه 90 درصد مردم خاورميانه و افريقاي شمالي تا سال 2025 دچار كمبود آب خواهند بود، اما فقط كشورهاي منطقه خشك و كم‌باران نيازمند يافتن راههاي معقول براي مشكلات ناشي از كمبود آب نيستند.
بحران آب بيش از هر جنگي جان انسانها را مي‌گيرد
کنوت اوستبي، نماينده سازمان ملل در تهران در اين جلسه گفت: بحران آب بيش از هر جنگي جان انسانها را مي‌گيرد.
وي افزود: 14 ميليارد ساعت فعاليت در افريقا براي دسترسي به آب سالم در سال انجام مي‌شود، اين در حاليست كه باز هم دسترسي به آب سالم مورد نياز وجود ندارد.
نماينده سازمان ملل در تهران همچنين تاكيد كرد: بايد درك كنيم كه آب يكي از بخشهاي حقوق بشر است. از سوي ديگر بايد يك استراتژي ملي براي بهداشت آب داشته باشيم. همچنني استفاده از كمك‌هاي بين‌المللي و بكارگيري يك برنامه عمل جهاني در زمينه آب ضروري است.
وي تاكيد كرد: هرساله 2 ميليون كودك در دنيا به دليل فقدان آب و دستشويي بهداشتي جان خود را از دست مي دهند، 1/1 درصد از مرد هنوز به آب بهداشتي دسترسي ندارند.
نماينده سازمان ملل در تهران ادامه داد: ايران از نظر دسترسي مردم به آب سالم در رتبه 24 جهان قرار دارد و 95 درصد از مردم ايران به آب بهداشتي دسترسي دارند ولي هنوز 5 تا 6 درصد مرم ايران به آب سالم دسترسي ندارند.
وي اظهار داشت: منابع آب در ايران تحت تأثير صنايع دچار آسيب‌هاي زيست‌محيطي شده و خسارات غيرقابل برگشتي به تالابها، درياچه اروميه و درياچه هامون وارد شده و سياست هاي كشاورزي غلط بر آنها تأثير گذاشته است.
اگر مي توانستيد خريدار باور باشيد، كدام باور از همه برايتان مفيد تر بود؟؟
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”