ميكروب‌ها با هم حرف مي‌زنند!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1045
تاریخ عضویت: شنبه 31 تیر 1385, 12:05 pm
محل اقامت: بزقوش?؟قافلانکوه
سپاس‌های ارسالی: 2945 بار
سپاس‌های دریافتی: 2310 بار

ميكروب‌ها با هم حرف مي‌زنند!

پست توسط achachi98 »

ميكروب‌ها با هم حرف مي‌زنند!

محققان دريافته‌اند باكتري‌هاي گونه‌هاي مختلف با استفاده از يك زبان مشترك با هم صحبت مي‌كنند و برخي گونه‌ها از اين محاوره براي سردرگم كردن باكتري‌هاي ديگر استفاده مي‌كنند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران در اين تحقيقات مشخص شد،مكالمات بين گونه‌اي باكتري‌ها و در واقع توانايي سلول‌ها براي برقراري ارتباط با يكديگر و توانايي تداخل با روند ارتباط ميكروب‌ها با هم و با انسان ، پيامدهاي مهمي براي سلامت انسان دارد.
براي مثال جمعيت باكتريايي ساكن در روده (فلور طبيعي روده) از طريق ارتباط سلول با سلول با مهاجمين باكتريايي مضر تداخل مي‌كنند.
باكتري‌ها با استفاده از يك فرآيند ارتباطي شيميايي به نام توانايي دريافت سيگنال، با يكديگر محاوره مي‌كنند تا تعدادشان را بشمارند و جمعيت‌شان را به عملكرد هماهنگ وادارند.
گروه غيرهمگام باكتري‌ها مي‌توانند از يك ارگانيسم چند سلولي تقليد كرده آماده رويارويي با چالش‌هايي شوند كه براي يك ميكروب تنها مواجه با آنها ممكن نيست.
به هم پيوستگي جمعيت ميكروبي سيستم دريافت سيگنال آنها را تحريك مي‌كند كه اثرات متفاوتي در انواع مختلف باكتري‌ها دارد.
يك گونه با رها كردن توكسين پاسخ مي‌دهد در حالي كه ديگري تشكيل بيوفيلم و انتقال به محيطي ديگر را ترجيح مي‌دهد.
هر گونه باكتريايي زبان خاص خود را دارد اما اكثر آنها يك زبان مادري مشترك و ملكولي دارند كه حدود 10 سال پيش در آزمايشگاه باسلر كشف شد.
يك سيگنال شيميايي به نام (Al-2) كه ژن آن در همه باكتري‌ها وجود دارد ، به خارج از سلول رها مي‌شود تا حضور سلول را اعلام كند.
محققان مي‌گويند Al-2 يك زبان جهاني است و مطالعه جديد آزمايشگاه باسلر براي اولين بار مكالمات و پيامدهاي امتزاج بين دو گونه را نشان مي‌دهد.
محققان باكتري‌هاي مفيد ساكن در روده انسان ،‌ اشريشيا كلي را با ويبريو هارويي ، يك گونه دريايي كه به طور طبيعي در تاريكي مي‌درخشد ، ادغام كردند.
در لوله آزمايش توليد Al-2 توسط هر يك از گونه‌ها باعث درخشش باكتري‌هاي دريايي و فعال شدن ژن‌هاي دريافت سيگنال در اشريشيا كلي شد. و اين فرضيه دانشمندان مبني بر تطبيق‌پذيري زباني Al-2 را تاييد كرد بنابراين استفاده از سيگنال مكانيسمي است كه به يك نوع باكتري اجازه مي‌دهد، نوع ديگري را از شمارش جمعيت اطرافش بازداشته و اين به نوبه خود مانع كنترل مناسب عملكرد آنها مي‌شود.
به گفته دكتر باسلر بين گونه‌هاي باكتريايي ارتباط برقرار مي‌شود و آنها مكانيسم‌هايي براي برقراري اين ارتباط دارند. احتمالا اين فقط يكي از راهكارهاي متعددي است كه باكتري‌ها براي ايجاد ارتباط شيميايي به كار مي‌گيرند.
مي‌توان تصور كرد در يك محيط باكتري‌هايي كه ما آنها را مفيد مي‌شناسيم از Al-2 استفاده كرده غالب شوند و متاسفانه در يك محيط ديگر باكتري‌هاي بد Al-2 را به كار برده و پيروز شوند.
[External Link Removed for Guests]

Atlantis اگر اومدی به من pm بده منتظرتمتصویر
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”