خطرات لعن و نفرین دیگران/ آثار دنیوی و اخری نفرین کردن

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Shahbaz, MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 4
تاریخ عضویت: دوشنبه 10 مهر 1396, 7:26 pm
سپاس‌های ارسالی: 2 بار
سپاس‌های دریافتی: 9 بار

خطرات لعن و نفرین دیگران/ آثار دنیوی و اخری نفرین کردن

پست توسط Natural_environment1 »

از امام محمد باقر (علیه السلام) منقول است كه فرمود: چون لعنت از دهان شخص بیرون بیاید، میان او و آن شخص كه به او لعنت شده، تردد مى كند، و اگر آن شخص سزاوار لعن باشد، به او تعلق مى گیرد، و اگر نباشد، به صاحبش بر مى گردد.

درباره فلسفه نفرین می بایست به این نکته توجه شود که حس فطری انسان و واکنش درونی افراد، تمجید و سپاس از کارهای شایسته و تکذیب و پرخاش در برابر افعال ناشایست است. این، شیوه همیشگی افراد با هر مکتب و مرام و یا دین و آیین است که در حالت اعتدال، نوعی واکنش درونی را نسبت به افعال بیرونی در خود احساس می کنند.
بسیاری از گرفتاری های ما بی آن که متوجه باشیم به سبب آه و نفرین پدر و مادر یا دوست و رفیقی است که به او ظلم و ستم کرده ایم و او از روی ناراحتی به خداوند پناه برده و مجازات عمل را به خداوند واگذار کرده است.

اقسام دعا
به طور كلى ، دعا بر دو قسم است .
1ـ دعا به خیر
2ـ دعا به شر، كه از آن به نفرین و لعنت تعبیر شده.

امام صادق (علیه السلام) فرمود: هرگاه مردى مورد ظلم و ستم واقع شد و شروع كند به نفرین كردن بر ظالم و ستمكار خود، خداوند عزوجل به او مى گوید: همان طورى كه تو به ظالم خود نفرین مى كنى ، كسى دیگر هم از دست ظلم و ستم تو نفرین مى كند. اگر مى خواهى، نفرینت را درباره ى ظالم تو بپذیرم و نفرین مظلومت را هم درباره ى تو، و اگر خواستى، نفرین هر دو شما را به تاءخیر بیندازم، تا شاید رحمت و عفو من شما را فرا گیرد!

حضرت صادق(علیه السلام) فرمود: «إِنَّ اللَّهَ عَزَّ وَ جَلَّ یَقُولُ وَ عِزَّتِی وَ جَلَالِی لَا أُجِیبُ دَعْوَةَ مَظْلُومٍ دَعَانِی فِی مَظْلِمَةٍ ظُلِمَهَا وَ لِأَحَدٍ عِنْدَهُ مِثْلُ تِلْكَ الْمَظْلِمَة» (4) خداوند می‌فرماید: به عزّت و جلالم قسم كه دعای مظلومی را كه در موردی بر او ظلم شده، در صورتی كه [خود چنان ظلمی را در حقّ دیگری انجام داده باشد و] مظلمه‌ای مثل آن برای دیگری بر او باشد، مستجاب نمی‌كنم.

کلام آخر:
با توجه به آنچه ذکر شد بهتر است قبل از دشنام و نفرین گمراهان ابتدا آنان را ارشاد و راهنمایی نماییم و برای عاقبت بخیر شدن اینگونه افراد در پیشگاه خداوند رحمان دعا کنیم در آخر اگر این گونه رفتارهای ما مۆثر واقع نشد مطمئن شویم که آنها مستحق عذاب خداوند هستند، سپس آنها را به خداوند واگذار کنیم چون خدا احكم الحاكمین است یعنی بهترین حكم كنندگان است.

[External Link Removed for Guests]
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4206
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 12 اردیبهشت 1389, 12:44 pm
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4506 بار
سپاس‌های دریافتی: 8601 بار

Re: خطرات لعن و نفرین دیگران/ آثار دنیوی و اخری نفرین کردن

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام
ممنونیم از شما دوست عزیز بابت این مطالب مفید
=================================
این مطلب رو هم بنده ی مخلص اضافه کنم که:
وقتی میگن از خدا بپرهیزید , از خدا بترسید (إتَّقوا الله - خافوا الله) یعنی بترسید از خشم و غضبِ خدا , بترسید از انتقام خدا , بترسید از لعنت و نفرین خدا , بترسید از عذابِ خدا
=================================
در تاریخِ خلقت , خشم و غصب و انتقام و لعنت و عذاب خدا فقط بر سر مخلوقاتی نازل شد که فرمانبردار و مطیع خدای متعال نبودند و فرصتِ به خود آمدن و فرمانبردار شدن رو هم از دست دادند
================================
حتی ابلیس هم به خاطر سجده نکردن لعنت نشد و رانده نشد . وقتی لعنت شد و رانده شد که با گستاخی گفت سجده نکردم چون من از او (آدم ع ) بهترم
==============================
فرصتی که خدای متعال به ابلیس داد همون سوالی بود که از ابلیس پرسید ( چرا سجده نکردی به چیزی که با دو دستِ خودم آفریدم و به وجود آوردم ؟ )

این سوالِ خداوند برای کسبِ اطلاع نبود چون خدا از همه چیز خبر داره و نیازی به سوال پرسیدن نداره
سوال پرسیدن خیلی علتها و انگیزها میتونه داشته باشه مثل کسب اطلاع , مسخره کردن , یاد دادن , یاد گرفتن , هشدار دادن , یادآوری , هشیار سازی , بیدار کردن از خواب غفلت , به حرف آوردن و غیره
سوال خدا از ابلیس برای این بود که پی ببره که اشتباه کرده و باید فرمانبردارِ دستوراتِ حقِ خدا باشه .
اگر ابلیس این فرصت طلائی رو از دست نداده بود و بیدار شده بود و معذرت خواهی کرده بود و سجده میکرد امکان نداشت طرد بشه و لعنت بشه اما این مخلوق خبیث و پلید اونقدر مغرور و متکبر بود که جوابِ گستاخی و سرپیچی از فرمانِ خدا و سجده نکردنش رو با گستاخی بزرگتر داد و گفت من از اون بهترم . من رو از یک آتش خلق کردی و اون رو از یک گِل
پس آن شد که شد .
خشم و غضب و لعنتِ خدا بر ابلیس نازل شد و جنگِ بین ابو الجن (ابلیس - پدر همه ی جنیان) با ابوالبشر (اولین انسان - پدر همه ی بشر) شروع شد .
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان


دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”