ماجرای هاروی وینستاین و یک سئوال بزرگ ...

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه‌ي مباحث فيلم و سينما به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2990
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4597 بار
سپاس‌های دریافتی: 6802 بار

ماجرای هاروی وینستاین و یک سئوال بزرگ ...

پست توسط bamn »

  سلام خدمت شما .

چند روزی است که مهمترین خبر روز سینمای آمریکا ماجرای فساد اخلاقی هاروی وینستاین تهیه کننده 65 ساله هالیوودی شده است .

هاروی وینستاین به عنوان موسس کمپانی های فیلمسازی میراماکس و وینستاین ، و تهیه کننده و مسئول اجرایی آثار معروفی همچون سگدانی ، داستان عامه پسند ، ویل هانتینگ خوب ، شکسپیر عاشق ، شکلات ، دیگران ، دار و دسته های نیویورکی ، شیکاگو ، کلدمانتین ، ارباب و فرمانده ، بیل را بکش ، فارنهایت 9/11 ، هوانورد ، جستجوی ناکجا آباد ، شهر گناه ، سیکو ، پست فطرت های لعنتی ، سخنرانی پادشاه ، مشت باز ، هنرپیشه ، دفتری با خطوط نقره ایی ، جنگو رها از بند ، پدینگتون ، کارول ، هشت نفرت انگیز ، شیر ، و مجموعه فیلم های ارباب حلقه ها ، جیغ ، فیلم ترسناک ، بچه های جاسوس و ... عملاً معروف ترین و قدرتمندترین تهیه کننده هالیوود بود و به او لقب مغول عصر ما را داده بودند (موسسان کمپانی های بزرگ هالیوودی در آغاز دوران طلایی سینمای کلاسیک را به اصطلاح " مغول ها " می نامند)

اما با افشای فساد اخلاقی وی توسط تعدادی از هنرپیشگان زن که طی سی سال گذشته با وی همکاری داشتند ، وینستاین یک شبه سقوط کرد و حتی از کمپانی خودش اخراج شد!

پرونده فساد اخلاقی وی روز به روز ابعاد جدیدی پیدا می کند و پای تعدادی از چهره های مطرح هالیوود هم به این پرونده کشیده شده است . از طرف دیگر از آنجا که وینستاین از حامیان مالی حزب دموکرات بود و روابط نزدیکی با شخص هیلاری کلینتون داشت ، جمهوری خواهان فرصت خوبی برای کوبیدن دموکرات ها پیدا کرده اند (بویژه آنکه مقامات امنیتی عامل تیراندازی مرگبار دو هفته قبل لاس و گاس را هم یک میلیارد حامی حزب دموکرات معرفی کرده اند!!!) هیلاری کلینتون هم در پاسخ به این اتهامات امروز در کانال شخصی اش نوشته : " ما کسی را که مرتکب تجاوز شده به عنوان رئیس جمهور آمریکا انتخاب کردیم ... "

اما سئوال بزرگ بنده :

آیا هنوز هم معتقد به شعار " هنر برای هنر " هستید؟!

سال هاست که بنده می گویم شعار " هنر برای هنر " یک جمله توخالی و فساد آور است . شعار واقعی باید " هنر برای تعالی " باشد . کسانی که شعار " هنر برای هنر " را سر می دهند همان هایی هستند که برای تماشای فیلم های رومن پولانسکی سر و دست می شکنند و به او لقب استاد می دهند (رومن پولانسکی سال ها قبل بخاطر پرونده فساد اخلاقی از آمریکا فرار کرد و در سوئیس ساکن شد!) کسانی که شعار " هنر برای هنر " را سر می دهند همان هایی هستند که در توجیه اسکار گرفتن فیلم ضد ایرانی " آرگو " گفتند به هر حال از منظر هنر فیلمسازی لیاقت اسکار را داشت!!! و همان هایی که شعار " هنر برای هنر " را سر می دهند حالا بجای پرداختن به اصل ماجرا زانوی غم بغل گرفته اند که هالیوود یکی از بزرگترین گنجینه ها و منبع جذب استعدادش را از دست داد! و همین ها وقتی یک نفر در سینمای ایران پیدا می شود که از لایه های پنهان فساد در بدنه سینمای به اصطلاح شبه روشنفکری ایران سخن می گوید او را می کوبند و کاری می کنند که دیگر در هیچ فیلم و سریال مهمی نتواند نقشی بدست آورد!

پس آیا هنوز معتقد به " هنر برای هنر " هستید؟ و به قیمت حمایت از هنر خوب ، چشمتان را بر روی پشت صحنه شکل گیری این به اصطلاح هنر خوب می بندید؟! 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2990
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4597 بار
سپاس‌های دریافتی: 6802 بار

Re: ماجرای هاروی وینستاین و یک سئوال بزرگ ...

پست توسط bamn »

  عرض سلام مجدد .

آیا پشت افشاگری های اخیر در هالیوود خود هاروی واینستاین است؟!!!

از هاروی واینستاین به عنوان شعبه باز و استاد نحوه تبلیغ و بزرگنمایی فیلم هایش یاد می شود! بعد از ماجرای رسوایی جنسی وی و اخراجش از کمپانی واینستاین و آکادمی هنر آمریکا (اسکار) موجی از افشاگری علیه چهره های مطرح هالیوود به راه افتاده است و افرادی مثل کوین اسپیسی ، برت رتنر ، داستین هافمن و ... متهم به آزار و اذیت جنسی طی سال های فعالیت در هالیوود شده اند . ظاهر قضیه این است که افراد آسیب دیده با توجه به سقوط فردی مثل واینستاین که غولی در دنیای سینما بود ، دل و جرات پیدا کرده اند تا علیه افرادی که آنها را آزار داده اند شکایت و افشاگری کنند .

اما یک فرضیه دیگر هم وجود دارد و آن اینکه خود واینستاین پشت این افشاگری ها است تا حسیاسیت مربوط به ماجرای خودش را کاهش دهد . اینکه تعداد زیادی از ستارگان و چهره های مطرح هالیوود در مدتی کوتاه درگیر این ماجرا شده اند ممکن است به سقوط و فروپاشی نظام سینمایی هالیوود منجر شود و در صورت ادامه بحران ، بزرگترهای هالیوود سعی خواهند کرد ماجرا را به نحوی خنثی کنند و اینطوری به نفع واینستاین هم خواهد بود!!! به هر حال هالیوود سابقه بخشیدن افراد خطا کاری مثل رومن پولانسکی و وودی آلن را در تاریخچه خود دارد! پس چرا چند سال دیگر واینستاین را نبخشند؟!!! 
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
ارسال پست

بازگشت به “فيلم و سينما”