شيوه هاي خوب زيستن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

شيوه هاي خوب زيستن

پست توسط gigi64 »

خوب زیستن هنر است،پس بیائید در مقاله زیر طی 24 روش علمی این هنر آرامش را یادبگیریم و زندگی بهتری کنیم.

تصویر
1- اگر بيش ازحد خسته و يا عصباني هستيد براي چند ساعت از خوردن غذا خودداري کنيد، زيرا در چنين شرايطي غذا به سختي هضم مي شود و سبب خستگي و افسردگي بيشتر مي گردد.

2- غذا را به آرامي و در محيط ساکت ميل کنيد. هر لقمه غذا بايد حدود 15 بار جويده شود و حدود 15 ثانيه در دهان بچرخد تا به خوبي با بزاق دهان که حاوي آنزيم و ترکيبات گوناگون است، مخلوط شود اين مرحله از خوردن غذا را هضم دهاني غذا مي نامند. يکي از عوامل سلامتي چيني ها جويدن کامل غذا است. معروف است که چيني ها حتي مايعاتي مثل آب را هم به آرامي مي خورند و در خوردن غذا عجله نمي کنند.

3- از پرخوري بپرهيزيد. پرخوري مهمترين علت چاقي است و اساسي ترين علت بسياري از بيماريهاي مزمن مانند سرطان، بيماري قند و نظاير آنها است.

4- از مصرف مشروبات الکلي خودداري کنيد، به ويژه مصرف الکل با سيگار سبب افزايش جذب سموم موجود در سيگار مي شود و سلامتي را به خطر مي اندازد.

5- به همراه وعده هاي اصلي غذا، مواد غذايي ديگر جز مايعات، سبزي و ميوه تازه مصرف نکنيد، مگر آنکه به علت بيماريهايي مانند زخم معده و بيماري قند و نظاير آنها مجبور باشيد غذا را در وعده هاي مختلف و به مقدار کم مصرف کنيد. غذاهاي پرچرب و گوشت چند ساعت در معده باقي مي مانند تا به خوبي با آنزيمهاي گوناگون مخلوط شده، به اصطلاح شکسته و هضم شوند. اگر در پايان زمان هضم قبلي غذاي ديگري وارد معده شود، غذاي هضم شده اي که آماده خروج از معده است، به ناچار چند ساعت ديگر براي هضم غذاي تازه وارد، در معده باقي مي ماند و در نتيجه، سوء هاضمه و ناراحتيهاي ناشي از آن را به وجود مي آورد.

6- مصرف مداوم سبزي و ميوه هاي تازه، به ويژه به همراه غذاي اصلي از بروز يبوست و بسياري از بيماريهاي مزمن مانند بيماري قند، بيماريهاي قلبي و سرطان به خصوص سرطان هاي دستگاه گوارش جلوگيري مي کند و در پيشگيري از بيماريهاي قلبي و عروقي و سرطان نقش بسيار مهمي دارند.

7- در مصرف انواع گوشت به ويژه گوشت قرمز، دقت کامل نموده، از مقدار و نوبت مصرف آن بکاهيد. همچنين از گوشتهاي کنسرو شده نمک اندود و دودي بپرهيزيد.

8- هر قدر هم که سالم باشيد و کلسترول خونتان طبيعي باشد نبايد بيش از يک عدد تخم مرغ در روز مصرف کنيد. در ضمن از مصرف غذاهايي که کلسترول فراوان دارند، همانند روغن حيواني و پوست مرغ خودداري نمائيد. زيرا اين نوع مواد غذايي سبب بالا رفتن کلسترول خون مي شوند.

9- برخي از انواع سس هاي صنعتي مواد شيميايي زيادي دارند به جاي اينگونه سس هاي زيان بخش، از ترکيب روغن زيتون و سرکه و يا آب ليمو استفاده کنيد و با اضافه کردن چاشني هاي طبيعي گياهي از مصرف سالاد روزانه لذت بيشتري ببريد.

10- روغني را که براي سرخ کردن غذا در حرارت بالا به کار برده ايد، استفاده مجدد نکنيد. زيرا روغنها به ويژه روغن زيتون، در حرارت بالا تجزيه شده و زيان بخش هستند.

11- از مصرف روغنهايي که رنگ و بوي آن تغيير نموده، خودداري کنيد.

12- در مصرف نمک زياده روي نکنيد و هرگز پيش ازچشيدن غذا به آن نمک و ادويه اضافه نکنيد. اگر عادت به غذاي شور داريد، مي توانيد با تغيير مزه غذا توسط ادويه و چاشني هاي بي زيان مانند فلفل، سير، پياز، نعناع و ترشي هاي گوناگون به تدريج عادت شورخوري را ترک کنيد. در ضمن نبايد فراموش کرد که نمک ماده اي ضروري براي بدن است و نمي توان به طور کلي آن را از رژيم غذايي حذف کرد، حتي مبتلايان به فشار خون که ناچارند غذاي بي نمک بخورند، به مقداري نمک نياز دارند.

13- از مصرف قندهاي مصنوعي اجتناب کنيد، اگر به سبب بيماري قند ناچار به استفاده از آن هستيد در مصرف آن زياده روي نکنيد. مصرف قندهاي مصنوعي به هيچ عنوان براي افراد سالم، توصيه نمي شود.

14- مصرف کافي آب آشاميدني (حدود 8 ليوان يا 4 ليتر آب در روز) سبب مي شود مواد ناشي از سوخت و سازهاي بدن به همراه سمومي که از راه مواد خوراکي و نوشيدني و هوا وارد بدن مي شوند دائماً دفع گردند. 70 تا 80 درصد بدن انسان را آب تشکيل مي دهد و حفظ چنين تعادلي سبب سلامتي است. برخي از مردم تصور مي کنند که مصرف نوشابه هاي الکلي و گازدار و حتي آب ميوه مي تواند جاي آب را بگيرد، در حالي که اين تفکر نادرست است و هيچ ماده غذايي نمي تواند جايگزين آب شود.

15- به رژيم غذايي روزانه خود مقداري زيتون يا روغن زيتون اضافه کنيد. روغن زيتون در خوب زيستن و سلامتي شخص نقش انکارناپذيري دارد. خانمهايي که هر روز زيتون يا روغن زيتون مصرف مي کنند کمتر به بيماري سرطان سينه مبتلا مي شوند. روغن زيتون در برابر نور مستقيم، به خصوص نور خورشيد، به شدت تغيير خاصيت داده و تجزيه مي گردد. بنابراين، بايد آن را در محيطي خنک و تاريک و يا در قوطي هاي فلزي نگهداري نمود يا شيشه محتوي روغن زيتون را با پارچه سياه پوشانيد و از تاثير نور بر آن جلوگيري کرد.

16- نان کامل و سياه را جانشين نان سفيد و بدون سبوس کنيد. نان سفيد را بيشتر نشاسته تشکيل مي دهد در حالي که نان کامل داراي پروتئين گياهي و فيبر است و از بروز يبوست و بيماريهاي مزمن مانند سرطان دستگاه گوارش، بيماري قند، بيماري قلبي و بالا رفتن کلسترول خون پيشگيري مي کند.

17- تا حد امکان از مصرف غذاهاي کنسرو و کمپوت شده که حاوي مواد گوناگون شيميايي هستند، خودداري کنيد.

18- از مصرف غذاهاي سوخته به ويژه کباب و گوشت سوخته بپرهيزيد زيرا مواد غذايي، به ويژه پروتئين حيواني در اثر سوختن به مواد سرطان زا تبديل مي شوند.

19- از نوشيدن چاي، قهوه و خوردن غذاي داغ خودداري کنيد، زيرا تحريک حرارتي بافتهاي دهان مري و معده به مدت طولاني سبب سرطان مي شود.

20- از نوشيدن چاي و خوردن مواد خوراکي مانند گردو و خرما که حاوي مقدار زيادي تانن است، به همراه غذاي آهن دار مانند گوشتها، جگر و مانند آنها، بلافاصله پس از صرف غذا خودداري کنيد. زيرا ترکيبات آهن موجود در مواد غذايي را تغيير داده، آن را غير قابل جذب مي کنند. کساني که به عارضه کم خوني مبتلا هستند، بهتر است بلافاصله پس از صرف غذا، از نوشيدن چاي و نوشابه ها و خوردن مواد غذايي که تانن دارند خودداري کنند.

21- برخلاف شايعات، آب هويج مقدار کمي بتاکاروتن (ماده اوليه ويتامينA ) دارد، در حالي که بتاکاروتن موجود در بافتهاي هويج داراي ارزش غذايي بيشتري است، بنابراين توصيه مي گردد که به جاي آب هويج، هويج کامل را به صورت خام يا پخته مصرف کنيد.

22- از مصرف املاح و ويتامين هاي مصنوعي، ويتامينهاي محلول در چربي و همچنين قرص آهن بدون مشورت با پزشک يا متخصص تغذيه خودداري نمائيد. به تازگي ثابت شده است که از علل مهم سکته مغزي و قلبي در مردان و زنان بالاتر از 50 سال مصرف بيش از اندازه غذاهاي آهن دار يا قرص آهن است. در نتيجه در مصرف غذاهاي آهن دار و قرصهاي آهن مصنوعي نبايد زياده روي نمود و بدون اجازه پزشک معالج به مدت طولاني مصرف کرد.

23- مسموميت سالمونلايي بالاترين ميزان مسموميت غذايي و مرگ و مير را در سراسر دنيا به خود اختصاص داده است اين نوع مسموميت از طريق گوشت مرغ، بوقلمون، تخم مرغ و گاهي گوشت گاو به انسان منتقل مي شود. بنابراين براي تهيه و تدارک گوشتها، به ويژه گوشت مرغ، بايد خيلي دقت کرد و پيش و پس از بريدن و تهيه گوشت مرغ بايد با آب و صابون و نمک و مواد پاک کننده ديگر وسايل استفاده شده را کاملا تميز کرد و نگذاشت عامل مسموميت سالمونلا به مواد غذايي ديگر منتقل شود.

24- بالاخره با توجه به ضرب المثل معروف که مي گويد : «صبحانه را خودت بخور، ناهارت را با دوستت ميل کن و شامت را به دشمنت بده» تا حد امکان از خوردن شام سنگين و دير وقت خودداري کنيد.

منبع:مجله اینترنتی سلامت
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”