راهنمای جامع خرید یو پی اس

در اين بخش مي‌توانيد سايتها و وبلاگهاي مفيد را در چارچوب قوانين سايت معرفي كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 18
تاریخ عضویت: دوشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۶, ۴:۵۵ ب.ظ
محل اقامت: tabriz-iran
سپاس‌های دریافتی: 19 بار
تماس:

راهنمای جامع خرید یو پی اس

پست توسط xavi11 »

راهنمای جامع خرید یو پی اس / دیتاسنترها، سیستم های بانکداری و هرگونه سیستم دیگری که نیاز به پاسخگویی و آنلاین بودن دائمی دارند، جز دستگاه هایی هستند که همیشه به یوپی اس نیاز دارند. قبل از خرید یو پی اس باید به میزان اختلالی که در صورت قطعی برق بر کسب و کار وارد خواهد شد بررسی شود که لزوم استفاده از یو پی اس و یا عدم استفاده از آن را مشخص می کند.

در خرید یو پی اس باید به موارد مختلفی دقت کرد. بعضی از این موارد عبارتند از:

۱) یوپی اس چقدر توان نیاز دارد و توان مصرفی دستگاه های متصل به آن چقدر است؟
شاید بتوان گفت مهمترین نکته ای که در خرید یو پی اس باید به آن توجه کرد، توان مصرفی دستگاه های متصل به آن است. برای این منظور توان مصرفی هر یک از دستگاه هایی متصل را حساب کرده و سپس آن ها را با هم جمع کرد. واحد اندازه گیری توان مصرفی به وات اعلام می گردد.

پس از اندازه گیری توان مصرفی دستگاه های متصل، نوبت به انتخاب توان یو پی اس می رسد. به طور معمول توانی یو پی اس باید ۱٫۲۵ برابر توان مصرفی دستگاه های متصل باشد. انتخاب این نسبت باعث خواهد شد یو پی اس با استفاده از همه توان خود کار نکند و در نتیجه منجر به بیشتر شدن طول عمر یو پی اس خواهد شد.

توان مصرفی یو پی اس برای دستگاه های متصل خرید یو پی اس

دیگر مزیت انتخاب این نسبت برای توان یو پی اس، پشتیبانی مناسب از همه دستگاه های متصل به آن است و علاوه بر آن انعطاف پذیری بیشتر خواهد شد و بعنوان مثال اگر دستگاه جدید اضافه گردد نیاز به افزایش توان یو پی اس نیست.

۲) امکان تغییر پارامترها:
برای عملکرد درست و بهینه یو پی اس، باید پارامترهای آن به خوبی تنظیم شوند. این تنظیم پارامترها معمولا توسط کارخانه انجام می شود اما کاربر نیز می تواند تغییراتی در آنها ایجاد کند. البته در یو پی اس های تولیدی شرکت های مختلف اینگونه نیست و در بعضی از برندها تنظیمات از قبل تنظیم شده و غیرقابل تغییر هستند. جریان شارژ، درصد اضافه بار (overload) از جمله پارامترهای دستگاه یو پی اس به شمار می آیند.

۳) میزان زمان پشتبانی یوپی اس در زمان قطعی برق:
باتری یوپی اس برای سرویس دهی یوپی اس در زمان قطعی برق یکی از مهمترین فاکتورها است. مدت زمان پشتیبانی یوپی اس در هنگام قطعی برق پس از تعیین توان مصرفی دستگاه های متصل مشخص می شود.

۴) انتخاب باطری مناسب برای خرید یو پی اس
یکی از شروط عملکرد درست یو پی اس در هنگام قطعی برق باطری متصل به آن است. به همین دلیل انتخاب باطری بسیار مهم است و باید بشدت در آن دقت کرد.

باطری مناسب برای خرید یو پی اس

۵) قابلیت استفاده از انواع باتری (باتری داخلی یا خارجی)
زمانیکه یوپی اس مجبور به تحمل توان بالایی باشد، باتری های داخلی متصل شاید نتوانند توان مورد نظر را پشتیبانی کنند. از این جهت قابلیت استفاده از باتری خارجی یکی از فاکتورهای دیگری است که در هنگام خرید یو پی اس باید به آن توجه کرد. باتری های خارجی یو پی اس معمولا در کابینت باتری نگه داری می شوند.

۶) آفلاین یا آنلاین بودن یوپی اس:
در توان های پایین یوپی اس آفلاین توصیه می شود چرا که دارای هزینه کمتری نسبت به یو پی اس آنلاین است.

۷) پشتبانی شرکت سازنده یو پی اس:
امکان بهره مندی از خدمات پشتیبانی شرکت تولید کننده یو پی اس از دیگر فاکتورهایی است که در هنگام خرید یوپی اس باید به آن توجه کرد.

۸) سیستم مقابله با noise
در بعضی مکان ها هنگام استفاده از یو پی اس سیستم دچار نویز می شود. کنترل نویز یکی دیگر از مواردی است که در هنگام خرید یوپی اس باید به آن دقت کرد. علاوه بر این درهنگام استفاده از یوپی اس نیز امکان نویز صوتی وجود دارد که میزان این نویز را نیز در موقع خرید باید دقت کرد.

۹) زمان تغییر از برق شهر به یوپی اس
زمان تغییر (سوئیچ) از برق شهر به یوپی اس از دیگر موارد مهم در انتخاب یوپی اس مناسب است. زیاد بودن این زمان ممکن است منجر به راه اندازی مجدد (ریست) دستگاه های متصل به یو پی اس شود. بعضی از یوپی اس ها که به آنها آنلاین گفته می شود دارای زمان تغییر نزدیک به صفر هستند.

۱۰) قابلیت اطمینان و ثبات
قابلیت اطمینان و ثبات یوپی اس در شرایط خاص و بحرانی را شاید بتوان به عنوان یک دیگر از فاکتورهای بسیار مهم در خرید یوپی اس در نظر گرفت.

۱۱) نرم افزارهای مدیریت یوپی اس
در خرید یوپی اس بررسی نحوه مدیریت آن مهم است. کنترل و رصد کردن یوپی اس حتی به شکل از راه دور دارای اهمیت است. همچنین از دیگر قابلیت هایی که به مدیریت راحت تر یوپی اس کمک میکنم قابلیت ذخیره اتوماتیک است.

۱۲) تنظیم تغییر ولتاژ
هنگامی که ولتاژ ورودی خارج از محدوده مجاز است، نیاز است که یو پی اس آن را تصحیح کند. قدرت تشخیص ولتاژ ورودی و اصلاح به موقع آن از دیگر مواردی است که در هنگام خرید یو پی اس باید به آن توجه کرد.

۱۳) شکل موج خروجی
یو پی اس ها دارای سه نوع شکل موج هستند که عبارتند از شکل موج مربعی، شکل موج شبه سینوسی و شکل موج سینوسی. اینکه یوپی اس از کدامیک از شکل موج ها استفاده می کند از نکاتی است که در هنگام خرید باید به آنها توجه کرد. در دستگاه هایی که دارای قدرت کم و یا متوسط هستند، شکل موج بصورت مربعی و یا شبه سینوسی است.

۱۴) نرخ فرکانس خروجی:
فرکانس خروجی مناسب ۵۰HZ است و هرچقدر فرکانس خروجی یوپی اس به این عدد نزدیک تر باشد بهتر است.

۱۵) اندازه یو پی اس:
میزان بزرگی و کوچکی یو پی اس و وزن آن نیز حائز اهمیت است و در هنگاه خرید باید به آن توجه کرد.

۱۶) سیستم حفاظتی یوپی اس:
یک یوپی اس باید بتواند در مقابل رعدوبرق، افزایش ناگهانی ولتاژ برق، دو فاز شدن برق ورودی، اتصال معکوس باطری، افزایش بیش از حد دمای داخل یو پی اس، تخلیه غیرمجاز باطری بتواند از دستگاه های متصل و خود محافظت کند.
[External Link Removed for Guests] -[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “معرفي سايتها و وبلاگها”