چند نکته بهداشتی مهم در رابطه ماه رمضان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت, رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: دو شنبه 24 اردیبهشت 1397, 12:28 am
سپاس‌های دریافتی: 1 بار
تماس:

چند نکته بهداشتی مهم در رابطه ماه رمضان

پست توسط mousa 1585 » جمعه 18 خرداد 1397, 7:31 pm

چند نکته بهداشتی مهم در رابطه ماه رمضان
بهتر است افطار خود را با یک استکان آب ولرم یا یک فنجان شیر و عسل باز کنید و از خوردن غذا و شیرینی جات فراوان هنگام افطار بپرهیزید تا دچار سنگینی و مشکلات معده نشوید.
هنگام افطار از آغاز کردن غذا با آب سرد، نوشابه و مانند اینها جداً خودداری کنید. به جای آب سرد کمی آب گرم یا چای میل کنید

معده خالی در هنگام افطار تحمل غذای خشن را ندارد، لذا خوردن غذاهای سهل الهضم و تقریباً نرم برای افطار مناسب‌تر است

مصرف شير گرم و فرني يا شيربرنج در هنگام افطار مناسب است همچنين استفاده از مواد غذايي آبكي، مثل سوپ، آش، حليم، بدون روغن و مايعات به هنگام افطار و سحر موجب حفظ تعادل آب و املاح فرد روزه‌دار مي‌شود.
استفاده از خرما در ماه رمضان به‌خصوص در هنگام افطار برای تأمین قند خون فرد روزه‌دار بسیار مؤثر است. روزه‌داران سعی کنند به جای غذاهای چرب و سرخ شده، از غذاهای آب پز و بخارپز شده استفاده کنند.

بهتر است هنگام افطار از مخلوط آبلیموی تازه با آب یا چای کمرنگ یا شربت خاکشیر به جای قهوه و چای پر رنگ استفاده کنید..

افطار را با خرما، کشمش، عسل و بطورکلی با یک قند طبیعی آغازکنید. به این ترتیب اشتها کنترل می شود و پرخوری کمترپیش می‌آید.

سبزی را در افطار میل کنید.صرف سبزی در سحری، گاهی منجر به تشنگی در طول روز می‌شود.

مصرف اب زياد به هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم مواد غذايي مي‌شود. همچنين مصرف مقدار زياد اب بعد از صرف سحري نيز توصيه نمي‌شود.
روزه‌داران هنگام افطار از مواد غذایی شیرین مانند زولبیا، بامیه و حلوا به مقدار زیاد مصرف نکنند، زیرا باعث افزایش وزن می‌شود.

بهتر است روزه‌داران روزه‌شان را با آب ولرم باز کرده و پس از آن از نان، پنیر، گردو و غذاهای گرمی مانند آش استفاده کنند و حتما بین افطار تا شام یک تا دو ساعت فاصله بگذارند و حتما در این زمان آب فراوان بنوشند.

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”