مریخ‌ را نزدیک‌تر از همیشه ببینید(2 تیر)

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22099 بار

مریخ‌ را نزدیک‌تر از همیشه ببینید(2 تیر)

پست توسط sinaset »

سیاره مریخ طی ۶ هفته آینده به نزدیک‌ترین فاصله‌ای تا زمین خواهد رسید که به نسبت فاصله‌اش در ۱۵ سال گذشته بی‌سابقه خواهد بود.
براساس گزارش اسپيس، اين رويداد از آن رو رخ خواهد داد كه سياره سرخ در طول ماه‌هاي ژوئن و جولاي به نزديك‌ترين فاصله‌اش تا زمين از سال 2003 تاكنون خواهد رسيد، دوره‌اي كه زمين درحال عبور از ميان مريخ و خورشيد است.


 تصویر 
در تاريخ 31 جولاي، زماني كه مريخ به درخشان‌ترين حالت خود خواهد رسيد، در فاصله 57 ميليون و 615 هزار كيلومتري از زمين قرار خواهد داشت و به راحتي و بدون نياز به تجهيزات رصد مي‌توان مريخ را به شكل درخشان‌ترين جرم آسمان شب مشاهده كرد.

دليل اين رويداد پديده‌اي به نام مقابله حضيضي است. مقابله به زبان ساده به زماني گقته مي‌شود كه زمين مستقيم از ميان خورشيد و مريخ عبور مي‌كند. ماه گذشته سياره مشتري در مقابله با زمين قرار داشت. مقابله مريخي حدودا هر دو سال يكبار رخ مي‌دهد،‌ و آخرين بار در ماه مي 2016 اتفاق افتاد. اما مقابله امسال از آن رو از اهميت ويژه‌اي برخوردار است كه مريخ طي چند هفته مقابله به نزديك‌ترين فاصله‌اش تا خورشيد نيز خواهد رسيد،‌نقطه‌اي كه به حضيض خورشيدي مشهور است.

مقابله حضيضي هر 15 تا 17 سال يكبار رخ مي‌دهد، زماني كه مدار زمين و مريخ به شكلي همجوار مي‌شوند كه دو سياره به نزديك‌ترين فاصله از يكديگر دست پيدا كنند. در اين دوران اگرچه مريخ در آسمان شب زيبا و صلح‌آميز و دوست‌داشتني به‌نظر مي‌رسد، اما واقعيت اين سياره خشن‌تر و ناخوشايند‌تر از ظاهرش است. زيرا هم‌اكنون طوفاني از شن‌هاي سرخ بيش از 10 ميليارد هكتار از سطح سياره را در خود مدفون ساخته‌است. به گفته ناسا اين طوفان يكي از شديد‌ترين طوفان‌هايي است كه تاكنون در مريخ مشاهده شده‌است.

همشهری اونلاین.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22099 بار

Re: مریخ‌ را نزدیک‌تر از همیشه ببینید

پست توسط sinaset »

فرصتی برای دیدن حرکت ماه زیر ذره بین مشتری
امشب سر به هوا باشید!
تصویر
مشب (دوم تیر97) با تاریک‌شدن هوا نگاهی به موقعیت ماه در آسمان بیندازید. ابتدای شب خواهید دید در سمت چپ و پایین ماه، ستاره درخشان و پرفروغی خودنمایی می‌کند که در حقیقت سیاره مشتری است. منجمان به این وضعیت می‌گویند مُقارنه ماه و مشتری. مقارنه به معنی قِران یا همنشین یکدیگر بودن است. در گذشته طالع‌بینان می‌گفتند اوقات در چنین شبی نیکوست زیرا در آن مقارنه‌ای سعد یا خوش‌یمن میان ماه و مشتری رخ داده است. با این حال از نظر علمی چنین ادعاهایی قابل آزمایش نیست!
تصویر امشب سر به هوا باشید!
این هفته می‌خواهم از موقعیت مشتری در آسمان استفاده کنم و به شما نشان بدهم که ماه ظرف چند ساعت، در مسیر گردش به دور زمین از ابتدای شب تا نزدیک صبح چطور میان ستارها در آسمان جابه‌جا می‌شود. احتمالا از دوره مدرسه به یاد دارید که کره ماه قمر زمین است و تقریبا هر 3/27 روز یک‌بار یک دور کامل به دور زمین می‌چرخد. بنابراین قاعدتا باید ظرف چند ساعت بتوان جابه‌جا شدن روبه مشرق ماه را میان ستاره‌ها متوجه شد. توجه داشته باشید که منظورم حرکت ظاهری ماه از مشرق به مغرب و نهایتا غروب ماه نیست. این حرکت نتیجه گردش زمین به دور خودش و پیدایش شبانه‌روز و همه طلوع و غروب‌هایی است که از خورشید و ماه و سیارات و ستاره‌ها می‌بینیم. ماه هر شب علاوه بر این‌که به‌طور ظاهری از مشرق رو به مغرب جابه‌جا می‌شود، یک حرکت واقعی و در زمینه ستاره‌ها رو به مشرق انجام می‌دهد که امشب می‌توانید بخوبی این حرکت را احساس کنید.

برای دیدن حرکت رو به مشرق ماه امشب، موقعیت آن را حوالی ساعت 9 شب در نظر بگیرید. منظره‌ای که می‌بینید این گونه است که سیاره مشتری کمی سمت چپ و پایین ماه در این ساعت دیده می‌شود.

زیر سیاره مشتری نیز ستاره کم‌فروغی از صورت فلکی میزان قرار دارد. این سه تقریبا پشت سر هم روی یک خط قرار گرفته‌اند. حالا ساعت 12 شب دوباره به آسمان نگاه کنید و ببینید موقعیت مشتری و ماه و آن ستاره کم فروغ نسبت به هم چگونه است. اگر حوالی ساعت 2 و 30 دقیقه بامداد و پیش از غروب ماه نیز دوباره موقعیت این سه جرم را چک کنید، مطابق تصویر بالا بخوبی جابه‌جا شدن ماه رو به سمت راست (مشرق) در زمینه ستاره‌ها را احساس خواهید کرد.

این همان حرکتی است که موجب می‌شود هر شب ماه را در جای متفاوتی در آسمان شب و با شکل هلال بخصوصی ببینیم.

به نقل jamejamonline.ir
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”