طعم ترش تمایل به خطرپذیری را افزایش می دهد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت و روان به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت, Dr.Akhavan, mahshid-banoo, شوراي نظارت

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 486
تاریخ عضویت: جمعه 27 مرداد 1385, 3:58 am
محل اقامت: تهران
سپاس‌های ارسالی: 4873 بار
سپاس‌های دریافتی: 2877 بار

طعم ترش تمایل به خطرپذیری را افزایش می دهد

پست توسط mahshid-banoo » پنج شنبه 28 تیر 1397, 12:00 am

تصویر  تصویر


 طبق مقاله ای که جدیدا در ژورنال Scientific Reports به چاپ رسیده است، چشیدن خوراکی های ترش مزه با بروز رفتارهای نشاندهنده خطرپذیری بالا در ارتباط است.
به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ساسکس، محققین دانشگاه Sussex انگلستان برای انجام این پژوهش ۱۶۸ نفر فرد داوطلب که ملیت انگلیسی و ویتنامی داشتند را مورد آزمایش قرار دادند و این افراد را به ۵ دسته گروه بندی نمودند و به هر گروه خوراکی هایی تنها به با یکی از ۵ طعم اصلی چشایی انسان دادند. این طعم ها شامل شیرین، تلخ، شور، ترش و ملس بود.
سپس داوطلبین در یک آزمون کامپیوتری که میزان ریسک پذیری افراد را مشخص می کرد شرکت کردند. این آزمون به این صورت بود که هر چه یک بادکنک دیجیتالی را بیشتر باد میکردند، به آنها پول بیشتری داده می شد اما اگر بادکنک میترکید آنها از مسابقه خارج می شدند.
    هنگامی که محققین گروه نتایج بدست آمده از این آزمایش را مورد بررسی قرار دادند، متوجه شدند افرادی که اسید سیتریک را چشیده بودند بیشتر از افرادی که طعم های دیگری را امتحان کرده بودند، بادکنک ها را باد می کنند.
افراد گروه طعم ترش ۳۹ درصد بیشتر از افراد گروه طعم شیرین، ۲۰ درصد بیشتر از افراد گروه طعم تلخ، ۱۶ درصد بیشتر از افراد گروه شور و ۴۰ درصد بیشتر از افراد گروه طعم ملس بادکنک ها را تا حداکثر ظرفیت آن باد کردند.
ملیت افراد و میزان ریسک پذیری و طرز فکر آنها (منطقی یا احساساتی) تاثیری بر نتایج آزمایش نداشت و چشیدن طعم ترش منجر به افزایش میزان ریسک پذیری تمامی افراد این گروه شد.

فواید این تحقیق
سوالی که در این مطالعه توسط محققین این گروه مطرح شد این بود که اصلا چرا افراد را در دنیای واقعی به سمت ریسک پذیر بودن سوق دهیم؟ محققین اینگونه به این سوال جواب دادند که بدون ریسک پذیری قادر به یادگیری مسائل جدید نخواهیم بود. همچنین خطرگریزی یکی از خصایص بارز افراد دارای اضطراب و افسردگی می باشد به همین دلیل محققین بیان می دارند که اگر شما به این اختلالات دچار هستید، می توانید با اضافه کردن مزه ترش به رژیم غذایی خود تا حدودی میزان ریسک گریزی خود را کاهش دهید و بیشتر به امتحان کردن شانس های خود، به طور مثال خروج از منزل یا صحبت کردن با غریبه ها که باعث پیشرفت شخصیتی می شود، تمایل داشته باشید.
ترجمه: محدثه آگهی  
وبسایت نوروسافاری
لینک خبر اصلی:[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
لینک مقاله پژوهشی:[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
آشنایان ره عشق درین بحر عمیق
غرقه گشتند و نگشتند به آب آلوده

ارسال پست

بازگشت به “روانشناسي و روان پزشكي”