اشکالات شهرسازی ، در یک شهرک ایده آل!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با شهرسازي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: hani1459, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

اشکالات شهرسازی ، در یک شهرک ایده آل!

پست توسط bamn »

با سلام خدمت دوستان گرامی .

کسانی که در انجمن های دیگر این سایت با بنده آشنایی دارند احتمالاً می دانند که به تازگی در شهرک سپاهان شهر اصفهان ساکن شده ام .
{سپاهان شهر از نگاه گوگل مپ}
تصویر
 
{تصویر هوایی از سپاهان شهر که احتمالاً مربوط به چند سال پیش است}
تصویر
 
{مجتمع بزرگ تجاری-تفریحی اصفهان سیتی سنتر که در مقابل سپاهان شهر احداث شده است}
تصویر
شهرک سپاهان شهر (با جمعیت تخمینی 40 تا 50 هزار نفر) در جنوب شهر اصفهان و مجاورت جاده اصفهان-شیراز قرار دارد و جزو شهرداری منطقه 5 اصفهان می باشد . این شهرک که پی ریزی و توسعه آن از اوایل دهه هفتاد شمسی آغاز شده ، به عنوان یکی از شهرک های نمونه کشور در علم شهرسازی شناخته می شود و بسیاری از مسائل رفاهی ، اجتماعی ، ایمنی و حمل و نقلی در آن با رعایت استانداردهای بالا لحاظ شده ، در نتیجه جزو محلات سطح بالا و نسبتاً مرفه اصفهان محسوب می گردد .
{پارک مرکزی سپاهان شهر از زاویه دید جنوب به شمال}
تصویر
با همه اینها ، در همین مدت کوتاه سکونت در سپاهان شهر ، ایرادات قابل توجهی در آن نظرم را به خود جلب نموده است که فعلاً تعدادی از آنها را بر می شمارم :
{احاطه سپاهان شهر توسط پادگان های نظامی مختلف}
تصویر
1- اگر به یاد داشته باشید چند سال قبل سپاهان شهر به واسطه انفجار یک گلوله پرتابی آموزشی در پارک مرکزی آن خبرساز شد . بزرگترین ایراد سپاهان شهر همین است که توسط مجموعه های نظامی مختلفی متعلق به سپاه و ارتش احاطه شده! هلی کوپترهای آموزشی هوانیروز هر روز بارها و بارها برفراز سپاهان شهر پرواز می کنند و ظاهراً مربیان برای آموزش خلبانان جدید از خیابان های سپاهان شهر به عنوان شاخص و راهنمای زمینی استفاده می نمایند!!! بعلاوه هر روز صدای تیرانداری از میادین تیر پادگان های اطراف به گوش می رسد و یکی-دو بار هم صدای انفجار شنیده ام . و تازه به همه اینها اضافه کنید صدای حرکت قطارهای باری از مسیر ریلی جنوب سپاهان شهر (به طرف ذوب آهن و فولاد مبارکه) که در شب تا شمال سپاهان شهر هم به وضوح شنیده می شود! تازه خدا رحم کرده که خود سپاهان شهر محیط آرامی است و سر و صدای شهری چندانی ندارد!!! صرف نظر از آلودگی های صوتی گفته شده ، خطر اینکه مجدداً گلوله ایی به اشتباه راهی سپاهان شهر شود همواره وجود دارد!
{حدود بافت های تجاری با خطوط زرد رنگ مشخص شده است}
تصویر
2- پراکندگی بافت تجاری هم در سپاهان شهر چندان یکنواخت نیست! اول از همه باید بدانید که در سپاهان شهر هیچ واحد مسکونی ویلایی وجود ندارد که دارای مغازه هم باشد . یعنی واحدهای تجاری سپاهان شهر یا به صورت مجتمع های تجاری-اداری کامل هستند ، یا به صورت مجتمع های آپارتمانی با ساخت تجاری در همکف . در چنین شرایطی شهرداری فقط در بلوار غدیر به صورت کامل به هر دو طرف شمال و جنوب خیابان مجوز تجاری سازی داده است . در خیابان توحید غربی هم سمت شمالی خیابان مجوز تجاری سازی داشته اند . اما در بقیه خیابان ها و معابر سپاهان شهر ، بافت تجاری بسیار نادر و به صورت پاساژ های متمرکز می باشد که معمولاً نمی توان همه مشاغل ضروری و مورد نیاز روزمره را در همه آنها یکجا دید! حالا ممکن است بگویید سپاهان شهر که خیلی بزرگ نیست تا لازم باشد در همه جای آن مغازه و تجاری سازی انجام بگیرد! اما طراحان اصلاً به این نکته توجه نکرده اند که سپاهان شهر از شمال به جنوب شیب سرپایینی قابل توجهی دارد و حرکت پیاده رفت و برگشت برای خریدهای روزانه بخصوص توسط افراد مسن ، بیمار یا دارای معلولیت بسیار مشکل می باشد و تقریباً همه افراد مجبور هستند برای رفت و آمد در داخل سپاهان شهر از وسیله نقلیه شخصی یا عمومی استفاده نمایند . به همین علت می بینیم که پیاده روهای سپاهان شهر خیلی خلوت تر از آن چیزی هستند که باید باشند .
{یک نمونه از فضای سبز بلوارهای اصلی سپاهان شهر}
تصویر
3- همین خلوت بودن پیاده روها و رفت و آمد اندک عابران پیاده در سطح سپاهان شهر ، دو معضل جنبی را هم به دنبال داشته است ؛ اولاً با وجود عرض زیاد اغلب خیابان های اصلی سپاهان شهر ، به دلیل اندک بودن تعداد عابران پیاده ، هیچ پل عابر پیاده ایی در سپاهان شهر احداث نشده است! از طرف دیگر رانندگان هم که می دانند تعداد عابران پیاده در سپاهان شهر اندک است کمتر در این خصوص احتیاط به خرج می دهند ، در نتیجه سپاهان شهر هر ماه شاهد حداقل یک مورد فوتی بر اثر تصادف اتومبیل با عابر پیاده می باشد و حتی احداث سرعت گیر های متعدد هم در خیابان ها دردی را درمان نکرده است! معضل دوم هم که باز با معضل اول بی ارتباط نیست ، بحث رشد فضای سبز سپاهان شهر است!!! فضای سبز سپاهان شهر بسیار گسترده و متنوع می باشد و شهرداری در اقدامی پسندیده در کنار کاشت درختان بی حاصل مثل کاج و سرو و بید ، درختان و بوته های مفید مثل زیتون ، توت ، تمشک و ... هم کاشته است . رفت و آمد کم عابران در معابر عابر پیاده باعث شده تا شهرداری هم نسبت به هرس به موقع گیاهان و درختان مجاور این معابر چندان حساس نباشد در نتیجه برخی از معابر بویژه در کوچه ها و خیابان های فرعی توسط گیاهان مسدود شده و عابران عملاً مجبورند از داخل مسیر اتومبیل رو حرکت نمایند . از طرف دیگر درخت کاری ها در بلوار وسط خیابان های اصلی چنان زیاد و فشرده است که عابران پیاده اغلب هنگام عبور از خط کشی ها برای مشاهده اتومبیل های عبوری با مشکل مواجه هستند و اتومبیل ها هم نمی توانند آنها را ببیننند!


4- برخی بخش های سپاهان شهر مثل خیابان تعاون 5 که ما ساکن هستیم از نظر آنتن دهی تلفن همراه مشکل دارند! به گفته یکی از مسئولان مخابرات اصفهان که از آشنایان قدیمی پدرم می باشد ، این بخش از سپاهان شهر فاقد ساختمان دولتی می باشد و مالکان خصوصی هم با وجود مذاکرات فراوان هیچکدام اجازه نصب دکل های مخابراتی را به علت شایعاتی که درباره زیان های آنها رواج دارد ، نمی دهند و از طرف دیگر هم به علت ضعیف بودن آنتن دهی از مخابرات شاکی می باشند!!! به گفته وی تشعشعاتی که از دکل های مخابراتی ساطع می شود کمی خطرناک هستند اما میزان این خطرناک بودن چندان بیشتر ار تشعشات خود تلفن های همراه نیست! بعلاوه بیشتر خطر متوجه ساکنان ساختمان های مجاور است تا ساکنان ساختمانی که دکل روی آن نصب می شود!


اینها بخشی از معایبی بودند که سپاهان شهر به عنوان یک شهرک نمونه! با آنها دست به گریبان می باشد و بنده در این مدت اندک حضور در اینجا آنها را لمس نموده ام!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: اشکالات شهرسازی ، در یک شهرک ایده آل!

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

می خواهم دو اشکال دیگر از مشکلات سپاهان شهر را به فهرستم اضافه کنم :
 
تصویر
1- سپاهان شهر دو ورودی-خروجی اصلی دارد و یک ورودی فرعی که هر سه در سمت شرق سپاهان شهر و از جاده اصفهان-شیراز هستند . این شهرک قبلاً دو ورودی-خروجی دیگر هم داشته در شمال و جنوب . ورودی-خروجی شمالی برای استفاده نظامیان ساکن در سپاهان شهر بود که با افزایش تعداد خانواده های غیر نظامی ، کور شد . ورودی-خروجی جنوبی به جاده کمربندی جنوب غرب اصفهان راه داشته که از یکی از قدیمی های سپاهان شهر شنیده ام چون این مسیر تبدیل به گریزگاه سارقان منازل شده بوده آن را کور کرده اند . بنابراین هرکس قصد ورود به یا خروج از سپاهان شهر را داشته باشد باید حتماً از ورودی-خروجی های شرقی استفاده کند . ورودی فرعی که در شمال ورودی-خروجی 1 قرار دارد ، تقریباً بی استفاده است و بیشتر همان نظامیانی که قصد تردد به پادگان شمال سپاهان شهر را دارند و نمی خواهند وارد اتوبان شوند از آن استفاده می کنند . اما در مورد دو ورودی-خروجی اصلی سپاهان شهر یک ایراد اساسی وجود دارد! کسانی که از سپاهان شهر خارج می شوند یا از لاین شمال به جنوب جاده شیراز وارد سپاهان شهر می شوند مشکل خاصی ندارند چون هر دو ورودی-خروجی هم خروجی از لاین شمال به جنوب دارند و هم ورودی به هر دو لاین جاده ، مشکل آنجاست که از لاین جنوب به شمال جاده فقط یک خروجی به سپاهان شهر وجود دارد که آن هم روبروی ورودی-خروجی شماره 1 سپاهان شهر است اما به آن راه ندارد!!! کسانی که از لاین جنوب به شمال جاده شیراز وارد خروجی سپاهان شهر می شوند باید موازی با جاده به سمت جنوب برگردند و از ورودی-خروجی شماره 2 وارد سپاهان شهر شوند!!! حالا اگر مقصد آنها در خیابان غدیر و محلات جنوب سپاهان شهر باشد دیگر مشکلی نیست اما اگر مقصد خیابان شاهد و محلات شمالی باشد آنوقت باید از بلوار قائم دوباره به سمت شمال برگردند!!! یعنی بجای یک مسافت تقریباً 100 متری برای ورود به خیابان شاهد باید حدود 1800 متر رانندگی کنند!

2- مشکل دوم این است که برخلاف محدود بودن مسیر ورود و خروج ماشین رو به سپاهان شهر ، اطراف سپاهان شهر عملاً باز و بی حفاظ است و حتی پادگان های نظامی اطراف سپاهان شهر هم موانع و حصارکشی های اصلی خود را با فاصله از حریم سپاهان شهر قرار داده اند ، این است که محیط سپاهان شهر برای حیوانات ولگرد کوه ها و دشت های اطراف کاملاً در دسترس می باشد و سگ های ولگرد که بنده هم آنها را دیده ام شبها آزادانه در سپاهان شهر پرسه می زنند . اقواممان هم که قدیمی تر هستند می گویند تا به حال شغال و حتی کفتار هم داخل سپاهان شهر دیده اند و بویژه این مسئله در فصول سرد سال افزایش هم می یابد و الان که در آستانه زمستان هستیم شبها تعداد سگ های ولگرد در سپاهان شهر رو به افزایش است . البته بنده تاکنون نشنیده ام داخل سپاهان شهر سگ ها یا حیوانات دیگر به کسی حمله کرده باشند اما چون این مسئله در سایر مناطق مسبوق به سابقه می باشد دلیل نمی شود که در سپاهان شهر آداب و رسوم سگ های ولگرد فرق کند!!!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: اشکالات شهرسازی ، در یک شهرک ایده آل!

پست توسط bamn »

دوباره سلام .

دیشب 5 عدد فلش مموری و 3 عدد مموری SD از مغازه ام سرقت شد!!! 15 سال تخت فولاد مغازه داشتم با همه بدنامی اش همچین بلایی سرم نیامده بود!!!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: اشکالات شهرسازی ، در یک شهرک ایده آل!

پست توسط bamn »

باز هم سلام .

جالب است در این دو-سه روز گذشته جریان را برای هر مغازه داری تعریف کرده ام عیناً مشابهش در این یک سال اخیر برایشان اتفاق افتاده است . حتی یکی از همکاران خودم که یک خیابان بالاتر است عیناً مشخصات کسی را داد که از بنده دزدی کرده! دو برابر فلش هایی که هفته قبل دزدیده را قبل از عید از این بنده خدا دزدیده و با وجود شکایت ، هیچ ردی از دزد بدست نیامده . ماها که چون درآمدی نداریم نمی توانیم در مغازه هایمان دوربین بگذاریم اما حتی آنهایی هم که دوربین دارند می گویند تاکنون هیچ کدام از این موارد به نتیجه نرسیده و هیچ راهی نداریم جز اینکه بیشتر حواسمان را جمع کنیم . والا باز هم می گویم که در محله قبلی مان (تخت فولاد) همچین چیزی ندیده بودم!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
ارسال پست

بازگشت به “شهرسازي”