زنبورهای عسل می‌توانند بشمارند!

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22097 بار

زنبورهای عسل می‌توانند بشمارند!

پست توسط sinaset »

پژوهشگران انگلیسی در بررسی مغز زنبورهای عسل نشان دادند که این موجودات با کمک چهار سلول مغزی می‌توانند بشمارند.
 
تصویر
به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، مغز زنبورهای عسل طوری تکامل یافته که می‌تواند با کمک چهار سلول عصبی بشمارند.

دانشمندان "دانشگاه کوئین مری لندن"(QMUL)، با شبیه‌سازی یک مدل مغزی با چهار سلول عصبی، دریافتند که مغز این موجودات می‌تواند تا پنج بشمارد!

تعداد کم سلول‌های عصبی مورد نیاز برای شمارش نشان می‌دهد که اهمیت اندازه مغز، مانند سازماندهی آن نیست.

پژوهشگران برای درک بهتر توانایی زنبورها در شمارش، یک مدل ساده رایانه‌ای از مغز آنها طراحی کردند که تنها چهار سلول عصبی را شامل می‌شود.

شبیه‌سازی‌ها حاکی از این هستند که مغز معمولی می‌تواند اعداد کوچک را با مطالعه دقیق آنها بشمارد. پژوهش‌های پیشین نشان داده بودند که زنبورهای عسل با شیوه مشابهی، اعداد را شمارش می‌کنند اما انسان‌ها روش متفاوتی را به کار می‌برند و پیش از شمارش چیزی، مجموعه آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

در بررسی‌های آزمایشگاهی مشخص شد که زنبورها می‌توانند اعداد را تا پنج بشمارند و پس از آموزش، قادر به مقایسه دو عدد و حتی درک عدد صفر نیز هستند.
 
تصویر

بررسی‌های جدید نشان می‌دهند زنبورها برای انجام این کار، به درک مفاهیم پیچیده ریاضی نیازی ندارند. آن‌ها با شمارش هر عدد در یک زمان می‌توانند این مقایسه‌ها را با استفاده از حداقل توان مغزی انجام دهند.

براساس این بررسی‌ها، هوش موجودات زنده لزوما به تعداد نورون‌ها متکی نیست. بلکه تعداد اندکی از نورون‌ها نیز با برقراری ارتباط مناسب قادر به ایجاد قابلیت‌های هوشمندانه هستند.

"ورا وساس"(Vera Vasas)، پژوهشگر دانشگاه کوئین‌مری لندن گفت: مدل رایانه‌ای ما نشان می‌دهد که اگرچه شمارش به هوش بالا و مغز بزرگ نیاز دارد اما با کمک کوچکترین مدارهای سلول عصبی متصل به رفتار، به سادگی می‌تواند این کار را انجام دهد. توانایی شمارش زنبورها، علاوه بر مفاهیم شمارشی، با استفاده از حرکات پرواز به خصوص برای بررسی هدف ممکن می‌شود.

این پژوهش، در مجله "iScience" به چاپ رسید.
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5774 بار

Re: زنبورهای عسل می‌توانند بشمارند!

پست توسط shafagh »

زنبورهاي عسل ارشيتكت هاي ماهري هستند يعني در اصل مهندس سازه هستند و مسلما چنين مهندسيني كه قدرت تشخيص پيش بيني تعداد مورد نياز سلول هاي يك كندو را دارند و از طرفي سلول هايي با شكل شش ضلعي هاي تقريبا دقيقي با ابعاد مشابه مي سازند بايست در شمارش اعداد نيز متبحر باشند بنظر من انها حتي تعداد زنبورهاي كندوهاي خود را هم ميدانند و معمولا اگر يكي از انها بدليلي كم شوند ان را از تعداد كل تفريق مي كنند! از طرفي مغز حيوانات بنا بر نيازهاي طبيعي خود بسيار سريع تر از انسان عمل مي كند و عكس العمل انها براي انجام يك حركت نيز بسيار سريعتر است. مثلا اگر يك گربه با چند گربه ديگر دعوايش شده باشد در يك لحظه ميتواند كوچكترين حركات گربه هاي اطرافش را تشخيص دهد مثلا اگر يكي از انها بخواهد با دست چپ اش حمله كند و ديگري قصد دندان گرفتن را داشته باشد مي تواند در كسري از ثانيه هر دو مورد را در مغزش اناليز كرده و اماده دفاع شود. لهذا حيوانات بدليل نيازهايشان در طبيعت و حفظ بقاء خود سرعت عمل محاسبه و عكس العمل خارالعاده اي دارند لذا زنبور عسل نيز در حد خود يك كارشناس هندسي و رياضي محسوب ميشود.
ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”