حفظ حريم تخصص هاي پزشکي توسط همکاران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 350
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 1:10 pm
سپاس‌های دریافتی: 19 بار
تماس:

حفظ حريم تخصص هاي پزشکي توسط همکاران

پست توسط jeeerjeeerak »

هر چند جراحي‌هاي دندان به سابقه بيش از 600 سال قبل از ميلاد بر مي‌گردد و در نوشته‌هاي بقراط به ابزارهاي جراحي‌هاي دندان اشاره شده اما تخصص جراحي دهان، فك و صورت به صورت كنوني آن در دنيا به حدود 60 سال پيش بر مي‌گردد و در ايران سابقه 30 ساله دارد. با پيشرفت‌هاي تخصصي كه در اين سالها در ايران داشته‌ايم حدود 150 متخصص جراحي فك و صورت داريم كه با همت اين گروه براي سومين بار كنگره‌اي با عنوان انجمن جراحان فك و صورت برگزار شد.

رشته‌هاي مختلف حريم تخصصي خود را حفظ كنند

دكتر سيد شهاب‌الدين صدر رييس سازمان نظام پزشكي در آئين گشايش اين كنگره ضمن تاكيد بر اين كه مشكلات جامعه پزشكي بايد در درون خود اين گروه برطرف شود، اظهار كرد: با توجه به گسترش رشته‌هاي پزشكي و نزديك شدن بسياري از تخصص‌ها به يكديگر پزشكان در رشته‌هاي مختلف بايد توجه داشته باشند كه حريم تخصصي خود را حفظ كنند.

وي در ادامه افزود: امروز در كشور ما از 170 هزار پزشك، 20 هزار نفر آن را همكاران دندانپزشك و 150 نفر جراحان دهان و فك و صورت تشكيل مي‌دهند و حساسيتي كه اين رشته دارد ايجاب مي‌كند كه كنگره‌ها و انجمن‌هاي مختلف اطلاعات به روز را در اختيار متخصصان و دست اندركاران اين رشته قرار دهند.

داشتن اطلاعات تازه و به‌روز فارغ التحصيلان و دانشجويان اين رشته يك ضرورت جدي است

دكتر صدر درباره نگاه سلامت‌نگر به مردم گفت: بايد به درمان و سلامت مردم به عنوان يك مسئله پايه و زيربنايي نگاه كنيم و در مورد آن سياستگذاري لازم را داشته باشيم و اين موضوع وقتي به واقعيت مي‌پيوندد كه سهم سلامت در سرانه ناخالص داخلي از 6/5 درصد را نسبت به كشورهاي اطراف كه 8 درصد و نسبت به كشورهاي پيشرفته كه 16 درصد رقم بسيار پاييني است تا حدي افزايش يابد. در واقع امروزه نيروي انساني سالم سرمايه‌هاي توسعه كشور محسوب مي‌شوند و تقاضاي من اين است كه در اين زمينه كه نيازمند يك جهش جدي است توجه بيشتري از سوي مسؤولان شود و اين بار سنگين هزينه‌هاي درماني كه بر دوش مردم سنگيني مي‌كند تا حدي كاهش يابد كه اين كار مستلزم برطرف كردن مشكلات هم در بخشهاي دولتي و هم خصوصي است بخصوص در مورد هزينه‌هاي دندانپزشكي كه بيمه‌ها آن را تقبل نكرده‌اند.

رسانه‌ها تصويب برائت‌نامه پزشكي را بر خلاف منظور ما منعكس كردند

دكتر صدر با انتقاد از نوع انعكاس خبر برائت‌نامه‌ پزشكي در رسانه‌ها اظهار كرد: منظور ما از تصويب برائت‌نامه براي مردم كم كردن مشكلات آنها و آشنايي مردم با كارهاي انجام شده توسط پزشكان بوده است اما 50 درصد رسانه‌ها بر خلاف اين هدف را انعكاس دادند.

وي همچنين افزود: ما اساسا اعتقادي به مداخله گروههاي غير تخصصي در هيچ يك از عرصه‌هاي پزشكي نداريم، چرا كه پزشكي يك حرفه كاملا تخصصي است و در امور آن بايد اقدام عالمانه و درست صورت گيرد.

در واقع اگر هر يك از تخصص‌هاي پزشكي وظايف خود را به خوبي انجام دهند مشكلي در تداخل اين حرفه به وجود نمي‌آيد.

رييس سازمان نظام پزشكي در ادامه سخنراني خود به سابقه دندانپزشكي بشر اشاره كرد و توضيح داد:

قديمي‌ترين سابقه جراحي‌هاي فك و صورت به 25 تا 30 سال قبل از ميلاد بر مي‌گردد و حدود 600 سال قبل از ميلاد بقراط به ابزارهايي كه براي اين منظور استفاده مي‌شده اشاره كرده است.

تصادفات بيشترين علت جراحي‌هاي فك و صورت است

دكتر صدر بر اساس يك مطالعه 20 ساله كه در مورد شكستگي‌ها و اعمال جراحي فك و صورت انجام شده اعلام كرد: از 150 پرونده بررسي شده 3/57 درصد آن به علت تصادفات، 9/4 درصد به علت نزاع، 3/13 درصد به علت سقوط، 6 درصد به علت حوادث ورزشي و 5/2 درصد به علت مشكلات ديگر انجام مي‌شود.

وي در ادامه افزود: در اين ميان شكستگي فك تحتاني كه 36 تا 59 درصد گزارش شده بالاترين علت شكستگي شناخته شده است. در واقع در حالي آمار بالاي تصادفات در كشور ما بالاترين علت جراحي‌هاي فك و صورت است كه در بعضي كشورها مثل سنگاپور، نيجريه و فنلاند نيز حوادث رانندگي بالاترين آمار بوده و در كشورهايي مثل انگليس، آمريكا، سوئد و فنلاند و ... نزاع بالاترين اين آمارها را شامل مي‌شده است.

دكتر صدر تاكيد كرد: ‌اين آمارها تا حدي نشان دهنده فرهنگ هر كشوري است و براي مثال 44 درصد اين شكستگي‌ها در فنلاند كه در اثر نزاع بوده بيشتر با مصرف الكل مرتبط بوده است و از طرفي در كشور ما شكستگي‌هاي فك و صورت در روزهاي غير تعطيل 7/60 درصد و در روزهاي تعطيل 22 درصد را تشكيل مي‌دهد و اين بر خلاف آمارهاي جهاني است كه بازهم به فرهنگ اجتماعي اين كشورها بر مي‌گردد و نشان دهنده نزاع و مصرف الكل در روزهاي تعطيل در اين كشورها است.

60 درصد مراجعان اعمال جراحي صورت را اعمال زيبايي تشكيل مي‌دهند

دكتر صدر تصريح كرد: هرچند 60 درصد اعمال جراحي صورت مربوط به زيبايي است ولي 40 درصد آن علت درماني دارد و با توجه به اين كه اين موضوع با مسائل روحي و رواني ارتباط دارد، حساسيت بيشتري را مي‌طلبد.

وي در خاتمه خاطرنشان كرد: ‌مسئله ديگري كه در اين ميان مطرح است تزريق ژل و استفاده از آن است كه با توجه به اين كه اين مواد قابل جذب هستند عوارض زيادي به همراه دارد و بايد با كيفيت مناسب و استانداردها مطابق باشند.
مشترک مورد نظر در دسترس نمي باشد !!
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”