تولید دستگاهی برای تبدیل سیگنال وای فای به برق

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22097 بار

تولید دستگاهی برای تبدیل سیگنال وای فای به برق

پست توسط sinaset »

 محققان روشی برای تبدیل سیگنال های رادیویی یافته اند که می تواند رویای موبایل های بی نیاز از باتری را محقق کند.این اختراع را می توان به عنوان موفقیت بزرگی برای محققان تلقی کرد. روش جدید می تواند علاوه بر گوشی های موبایل در دیگر دستگاه ها هم کاربرد داشته باشد و شاید روش هایی برای ساخت فناوری های هوشمند جدید را پیش روی دانشمندان قرار دهد.دستگاه جدید که رکتنا (Rectenna) نام دارد از نیمه هادی هایی ساخته شده که به اندازه چند اتم ضخامت دارند. سیگنال های وای فای با استفاده از آنتن یکپارچه رکتنا دریافت و سپس به جریان مستقیم تبدیل می شود تا برای تغذیه مدارهای الکترونیکی قابل استفاده باشد.
تصویر
با توجه به اینکه این دستگاه انعطاف پذیر است می تواند برای پوشش هایی در ابعاد بزرگ هم کاربرد داشته باشد. بنا به گفته محققان، از کاربردهای رکتنا می توان به گوشی های هوشمند، لپتاپ ها، تجهیزات پزشکی و فناوری های پوشیدنی بی نیاز از باتری اشاره کرد.پروفسور «توماس پالاسیوس» از موسسه فناوری ماساچوست که در این پژوهش دخیل بوده در این باره می گوید:
«چه می شود اگر سیستم الکترونیکی را توسعه دهیم که می توان آن را در اطراف پل ها پیچید یا تمامی سطح یک بزرگراه یا دیوارهای یک اداره را با آن پوشش داد تا الکترونیک هوشمند را به همه چیزهای اطرافمان بیاوریم؟ شما انرژی این دستگاه های الکترونیکی چطور فراهم می کنید؟ما به دنبال روش جدیدی برای قدرت بخشیدن به سیستم های الکترونیکی آینده بوده ایم و به این منظور انرژی [سیگنال های] وای فای را به دام انداخته ایم؛ به روشی که به سادگی در مناطق بزرگ یکپارچه می شود تا هوشمندی را به تمامی اشیاء اطرافمان بیاوریم»
در یک آزمایش، رکتنا در معرض سیگنال های وای فای با قدرتی در حدود 150 میکرو وات قرار گرفت و به میزان 40 میکرو وات انرژی را تولید کرد. این حد از انرژی تولید شده بیش از میزانی است که برای روشن کردن نمایشگر ساده یک موبایل یا فعال کردن یک چیپ نیاز داریم.
تصویر

به گفته یکی از محققان یکی از کاربردهای کلیدی این سیستم می تواند در زمینه ایمپلنت های پزشکی و قرص هایی با امکان ارسال اطلاعات سلامت پس از بلعیده شدن توسط بیمار باشد. از دلایلی که این محقق برای کاربردی بودن فناوری جدید مطرح می کند خطرناک بودن خوردن دستگاه های مجهز به باتری برای بیماران است؛ چرا که اگر باتری های لیتیومی در بدن بیمار نشت کند، می تواند منجر به مرگ شود.اکنون محققان در تلاشند تا دستگاه های پیچیده تری مبتنی بر این فناوری را توسعه دهد که از نظر مصرف انرژی هم بهینه تر عمل می کند.منبع:[External Link Removed for Guests]به نقل از digiato
 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22097 بار

Re: تولید دستگاهی برای تبدیل سیگنال وای فای به برق

پست توسط sinaset »

باسلام

بنظر من.. باید،کار کرد،که دیگر نیازی نباشد،که مولد و ژانراتور! حرکت کند و برق تولید کند و سپس سیم کشی شود، و در نهایت، به خانه تحویل داده شود

بهترین کار این است که، بجایی برسیم،که هر خانه،به کمک یک وسیله(ناشناخته!) منبع انرژی یک خانه را خودش تولید کند! 

مولد الکتریکی! کار بخصوصی نمی کند! فقط با چرخیدن به دور خودش! الکترون ها را به سمت خودش جذب می کند!(الکترون ها،در زمین به صورت فراوان وجود دارند!) پس می توان کاری کرد،که این الکترون ها! با روش بهتر و کم هزینه تر به دست مصرف کنند برسد!

باتشکر.

 
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 756
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 8 اسفند 1387, 1:21 am
سپاس‌های ارسالی: 4048 بار
سپاس‌های دریافتی: 2811 بار

Re: تولید دستگاهی برای تبدیل سیگنال وای فای به برق

پست توسط Erratic »

یادمه دانش اموزی از همین سرزمین اولین دستگاهی که سیگنال های موجود در محیط رو به برق تولید میکرد رو درست کرد که خبرش رو فکر میکنم تلوزیون دیدم
گویا راهی برای کوچک کردنش پیدا کردند.
و اما راجع به پست 2 این مورد هم مادامی که سوخت های فسیلی و تجدید ناپذیر به انتها نرسیده باشند عملیاتی و همه گیر نمیشه
همانطور که موتور آبسوز به فراموشی سپرده شد
به نفع هیچ سیاستمداری در دنیا نیست که مردم در باک ماشینشون اب بسوزانند جای بنزین!
این حرف ها هم که خیلی ها بیکار میشن مزخرفه تمام عیار هست

 50 سال اینده از خودروی ابسوز به عنوان یک افسانه یاد میشه همین الانش هم دارن خبر رو تکذیب میکنند!
 
ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”