سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5774 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

فكر كنم بنده قبلا در تاپيكي كه ايجاد كردم (يا شايد در تاپيك ديگر گراميان) آيه اي از قرآن كريم را يافتم كه خبر انبساط جهان يا بيگ بنگ و حتي بازگشت ان به شكل اول را بيان فرموده است. در اين ايه تصريح شده است كه جهان ( كهكشان ها و ستاره ها و توده هاي گاز و احتمالا توده هاي اب كه بعد در فضا منجمد شده اند) بشكل يك طومار باز شده و انبساط يافته است ( بحالت انفجار مارپيچ و نه ستاره اي) و بر اين اساس در چنين واقعه اي جاي ترديدي براي بنده نيست.
 
يَوْمَ نَطْوِي السَّمَاء كَطَيِّ السِّجِلِّ لِلْكُتُبِ كَمَا بَدَأْنَا أَوَّلَ خَلْقٍ نُّعِيدُهُ وَعْدًا عَلَيْنَا إِنَّا كُنَّا فَاعِلِينَ ﴿104﴾

روزى كه آسمان را همچون در پيچيدن صفحه نامه‏ ها در مى‏ پيچيم همان گونه كه بار نخست آفرينش را آغاز كرديم دوباره آن را بازمى‏ گردانيم وعده‏اى است بر عهده ما كه ما انجام‏ دهنده آنيم
 
تصویر

تصویر


ببينيد در زماني كه بشر هنوز به تلكسكوپ و علوم فضايي دست نيافته بود و چيزي از اين قضايا و كهكشان هاي مارپيچ نمي دانست خداوند متعال چه مثال زيبا و واقعي در مورد نوع اين خلقت و اتفاق بيان مي فرمايد؟!

اما در مورد ديناسورها گفته مي شود استخوان هاي اين نوع موجودات كشف شده است و حتي نمونه هايي از انها را در موزه هاي تاريخ طبيعي غرب در معرض ديد عموم قرار داده اند كه اگر واقعي باشند و و بنا بر مقاصدي دستكاري نشده باشند خوب بايد قبول كرد كه چنين موجوداتي وجود داشته اند ولي اي كاش امروز دسترسي به اولياء الله بود كه در مورد انها سوال شود.

خوب ما بنا ميگذاريم كه چنين موجوداتي همانطور كه از انها تصاوير و فيلم هايي تهيه شده و همانطور كه در مقالات تحقيقي علمي درج شده وجود داشته اند اما اينكه انها چگونه از بين رفته اند هنوز جاي بحث است و نمي توان فرضيه برخورد يك سيارك به زمين و لاجرم نابودي نسل انها را بعنوان يك امر صد در صد متقن قبول نمود و لذا جايي براي اين فرضيه كه انها بر اثر سيري طبيعي و تغيير طبيعي شرايط زندگي انها از بين رفته باشند وجود دارد.

حتي ما اگر بفرض قبول كنيم كه چنين سياركي به زمين خورده است كه با وجود سپر مستحكم اتمسفر زمين كمي بعيد مي نمايد و اگر فرض كنيم كه نه تنها حرارت ناشي از برخورد بلكه غبارهاي متفرقه در جو و لاجرم ايجاد سايه شديد و يخ زدگي زمين را عامل نابودي ديناسورها بدانيم ساير موجودات كه حتي ضعيف تر از ديناسورها بودند نيز بايد نابود مي شده اند. علاوه بر اين تصور اين نكته از نظر علمي كه غبارها چند هزار سال جو زمين را فرا گرفته بودند نيز چندان منطقي بنظر نمي رسد چرا كه هر قدر هم كه غبار و دود غليظي بوده باشد مثلا در طي يك صده كمتر يا بيشتر بر اثر نيروي جاذبه جذب سطح زمين مي شده اند.

 
تصویر


مثلا همين خاكستر و دود هاي بزرگ منتشره اي كه گاه بگاه از اتشفشان ها متصاعد مي شود (دقيقا تجربه اي ندارم) طي يكي چند هفته از جو به سمت زمين جذب ميشوند و هوا به حالت عادي بر ميگردد. اگر ما حتي فرض كنيم كه غبارهاي ناشي از برخورد 1000 برابر اين خاكستر و دودها بوده باشد بازهم طي چندين ماه جذب زمين مي شده اند. 

اينكه دانشمندان در لايه هاي زمين اثاري از يك يخ زدگي بزرگ در تاريخ چند ميليون سال قبل زمين كشف كرده اند بنظر بنده مربوط به دوران تكامل زمين در دوران التهاب و برخورد ان با يك سياره يخي است كه بحثي جداگانه است. 

بهرحال در برخورد سيارك با زمين كه دليل نابودي نسل ديناسورها باشد نقائصي ديده مي شود كه از نظر علمي قابل بحث است و البته فرضيه اي را هم كه بنده بنا بر تغيير شرائط طبيعت در عدم حفظ نسل ديناسورها عنوان كردم مي تواند بيانگر از بين رفتن  انها باشد.
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

بله ، همانطور که خودتان هم گفتید این یک فرضیه است و هنوز به مرحله اثبات نرسیده ، بنابراین بین دانشمندان هم مخالفان فراوانی دارد . اما باز لازم است چند نکته را متذکر شوم :

اولاً اینکه بگوییم دایناسورها اصلاً وجود نداشته اند و همه این استخوان ها و یافته ها و کشفیات در سرتاسر جهان جعلی و ساختگی هستند خیلی خیلی بدبینانه است! وقتی این آثار در سرتاسر جهان از چین و روسیه تا آمریکا و برزیل و مصر تا استرالیا و حتی در ایران خودمان هم کشف شده اند ، و آزمایشات شیمیایی قدمت و اصالت آنها را تایید کرده ، پس باید همه دیرین شناسان جهان در چنین تقلبی با هم همدست باشند!!! بوده اند جاعلانی که برای اثبات حلقه های گمشده تکامل (بخصوص در مورد حلقه گمشده داروین که ربط دهنده انسان واره های نخستین به انسان امروزی باشد) دست به دروغ و جعل مدارک ساختگی زده اند ، اما اینکه کل ماجرا ساختگی باشد واقعاً دور از ذهن است!

دوماً همانطور که چند رور قبل در تایپیک دیگری گفته بودم ، جو زمین برای مقابله با شهاب سنگ ها و خرده سیارک های کوچک مناسب است اما اگر یک سیارک به اندازه کافی بزرگ و سریع باشد ، می تواند از جو عبور کرده و به سطح زمین برسد ، کما اینکه آثار چنین برخوردهایی در گوشه و کنار زمین وجود دارد (در پایان مطلب چند عکس از برخی از این مکان های برخوردی قرار می دهم) . البته دهانه برخوردی که به اعتقاد دانشمندان باعث انقراض دایناسورها شده هنوز بطور قطعی مکان یابی نشده و فقط ادعایی وجود دارد که در کف بستر جنوب خلیج مکزیک دهانه ایی که با ویژگی های آن برخورد منطبق باشد در توپوگرافی های ماهواره ایی دیده شده است .

سوماً زیست شناسان معتقدند که موجودات بزرگ و عظیم الجثه در برابر حوادث و بلایای طبیعی آسیب پذیرتر از موجودات کوچک هستند! مثلاً فرض کنید یک فیل از یک لبه 5 متری سقوط کند! اگر درجا کشته نشود با درد بسیاری زجر کش خواهد شد . اما اگر یک گربه یا یک موش از چنین ارتفاعی سقوط کند کاملاً سالم می ماند!!! در زمستان انقراض هم موجودات عظیم الجثه (دایناسورها) نتوانستند دوام بیاورند و از بین رفتند در حالی که حشرات ، پستانداران کوچک (که در آن زمان عمدتاً از شاخه جوندگان بوده اند) ، خزندگان کوچک و حتی برخی از گونه های اولیه پرندگان توانسته اند دوام بیاورند و زنده بمانند .

چهارماً به اعتقاد دانشمندان طرفدار فرضیه زمستان جهانی ، حجم خاکستری که بر اثر اصابت سیارک یا فعالیت های آتشفشانی عظیم وارد جو شده بسیار زیاد بوده ، بعلاوه این خاکسترها به طبقات بالایی جو راه یافته اند و بنابراین نسبت به خاکسترهای طبقات پایینی دیرتر به سطح زمین بازگشته اند . در همان موردی که مثال زدم (فوران آتشفشان لاکی در سال 1783) همانطور که گفتم زمستان آشفشانی دو سال طول کشیده و پس از آن هم چندین سال طول کشیده تا دمای زمین کاملاً متعادل شود . ستون خاکستری که از این آتشفشان به فضا می رفته آنقدر ارتفاع داشته که در اسناد رسمی آن زمان کشور ژاپن مشاهده آن ثبت شده است!!!

پنجماً گفتم که دانشمندان یک لایه مشخص خاکستر کشف کرده اند نه یک لایه یخزده ، و با استفاده از آزمایشات شیمیایی که خود دیرین شناسان به آنها وارد هستند زمان تقریبی شکل گیری این لایه را محاسبه نموده و معتقدند این لایه در طول چند هزار سال و در زمان انقراض بزرگ شکل گرفته است . حالا اینکه بگوییم آنها در این مورد هم اشتباه می کنند ، یک حرف دیگری است .

همانطور که گفتم این فرضیه مخالفان فراوانی هم دارد . یک عده از دانشمندان معتقدند اولین عصر یخبندان با شدت بسیار زیاد باعث انقراض بزرگ شده و بعد از آن در دورهای متوالی و با شدت کمتر تکرار شده که آخرینش 10 هزار سال قبل به پایان رسیده است . یک عده دیگر هم می گویند ممکن است انفجار یک ستاره در نزدیکی منظومه شمسی باعث انقراض بزرگ شده باشد! ستاره های گازی غول پیکر در صورت انفجار تشعشعات رادیو اکتیو بسیار قدرتمندی تولید می کنند که می توانند تا فاصله چند سال نوری از محل انفجار کشنده باشند . دانشمندان علوم هسته ایی اثبات کرده اند که بیشتر حشرات و برخی از جانوران و ماهی ها و گیاهان کوچک در برابر تشعشعات هسته ایی مقاوم هستند و دیرین شناسان معتقد به این فرضیه از همین مسئله برای توجیه اینکه چرا همه موجودات زمین بر اثر چنین تشعشاتی از بین نرفته اند استفاده می کتند . فرضیات دیگری هم وجود دارند که طرفداران هر یک مدارک و ادله خودشان را دارند ، با این وجود طرفداران فرضیه زمستان جهانی (ناشی از برخورد سیارک یا فعالیت های آتشفشانی) هم تعدادشان بیشتر است و هم مدارک بیشتری برای اثبات حرفشان دارند!

***
توپوگرافی دهانه احتمالی معروف به چیکشلوب در بستر جنوب خلیج مکزیک با قدمت تقریبی 66 ملیون سال و قطر 150 کیلومتر
.
تصویر

*
دهانه برخوردی قره گل در تاجیکستان با قدمت نامشخص (بین 5 تا 25 ملیون سال) و قطر 52 کیلومتر
.
تصویر

*
دهانه برخوردی مانی کوآگوآن در شمال شرقی کانادا با قدمت تقریبی 214 ملیون سال و قطر 100 کیلومتر
.
تصویر

*
دهانه برخوردی وردفرت در آفریقای جنوبی با قدمت تقریبی 2 میلیارد سال و قطر 300 کیلومتر
.
تصویر

*
دهانه برخوردی لوگانچا در مرکز روسیه با قدمت تقریبی نامشخص (20 تا 40 ملیون سال) و قطر 20 کیلومتر
.
تصویر

*

دهانه برخوردی گلوبال در مرکز استرالیا با قدمت تقریبی 142 ملیون سال و قطر 22 کیلومتر
.

تصویر

*
دهانه برخوردی میتئور در آریزونا آمریکا با قدمت تقریبی 50 هزار سال و قطر 1.2 کیلومتر
.
تصویر
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5774 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط shafagh »

با سلام

تصاوير براي من قابل رويت نيستند اما قبلا تصوير بعض انها را مشاهده كرده ام.

اين ها خرده سنگ هاي بزرگي نبوده اند اما شدت و اينرسي برخورد چنين گودال هاي عريضي را ايجاد كرده اند و البته بنده منكر برخورد چنين سنگ هايي در طول تاريخ به زمين نيستم اما بحث در مورد عبور سالم يك سيارك بزرگتر با سرعت چند صد هزار كيلومتر از جو است كه البته باز هم احتمالي براي چنين اتفاقي وجود دارد و ان را تكذيب نمي نمايم.  اما نكته قابل تامل انست كه دايناسور سواي ديگر موجودات بر اثر چنين حادثه اي از ميان رفته باشند.

هر چيز علمي و مستندي قابل قبول است و قابل تكذيب نيست از جمله دايناسورها اما من خيلي مايلم در اين مورد يقين پيدا كنم كه ايا اسكلت اين جانوران تاريخي را واقعا چويندگان ان يك به يك كامل يافته اند و شكل هايي را كه امروز از انها مي سازند دقيقا با واقعيت منطبق است انهم در حاليكه گفته مي شود ده ها نمونه دايناسور بزرگ و كوچك و علفخوار و گوشتخوار وجود داشته؟  البته از ويژگي هاي بنده انست كه سوال برايم پيش مي ايد كه چطور محققان اين امر فقط در طي 100 سال كمتر يا بيشتر توانسته اند اسكلت همه اين انواع را سالم و دست خورده و كنار هم انهم بقولي بعد از ميليون ها سال پيدا كنند؟ البته بنده نفي نمي كنم اما بنا بر همين منطق مقداري مشكوك هستم كه انها در اين مدت توانسته باشند كه همه ان اسكلت ها را كه احتمالا به سنگ تبديل شده اند كامل  و كنار هم و در زير ده ها متر خاك پيدا كرده باشند (البته صحبت همه دايناسورهاست و نه يك نمونه).

خوب حالا من قضيه را همين طور كه هست مي پذيرم اما در مورد فيل و گربه اي كه شما مثال زديد چكنم؟!  شما گفتيد اگر فيل از بالاي بلندي بيفتد خرد و خمير مي شود اما اگر گربه از همان ارتفاع بيفتد خش هم بر نمي دارد. آيا اين مثال با برخورد و انفجار يك شهاب سنگ عظيم در زمين سازگار است حالا از اينكه گربه اساسا فيزيك الاستيكي دارد هم مي گذريم؟ البته اينجا قضيه افتادن نيست بلكه در معرض قرار گرفتن يك حرارت بالا و موج انفجار  سراسري و دود و غبار غليظ در كل كره ارض مي باشد. اتفاقا گربه را موج انفجار زودتر از فيل به در و ديوار مي زند و له لورده مي كند. سنگي سرگرداني كه از اسمان به يك فيل مي خورد و ان را كمي زخمي مي كند اگر به يك گربه بخورد مثل نقش قالي ان را بر زمين چاپ مي كند! البته عوامل ديگري هم مثل كمبود اكسيژن و تنفس غبار متراكم و غليظ و طوفان ناشي از جابجايي توده هاي عظيم جو در برخورد سيارك و سونامي هاي بزرگ در دريا ها هم هست. 

خلاصه انكه بنظر ميرسد نابودي موجوداتي بنام دايناسور را بايست در يك سير طبيعي و قانون طبيعي جستجو كرد تا يك حادثه آني و سراسري در كل زمين چون واقعه اي كه بتواند نسل دايناسورها را بر اندازد نيز مي تواند كل پرندگان كوچك دنيا را نابود كند و همه اين موجودات مثل دانه هاي زنجير بهم متصل هستند. 
 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط bamn »

با سلام دوباره خدمت شما .

بله ، باز هم تاکید می کنم (با اینکه خودم هم تا حدودی طرفدار فرضیه برخورد هستم) که همه فرضیات موجود در مرحله آزمون و خطا قرار دارند و هنوز هیچ چیز به اثبات نرسیده است پس ما هم می توانیم در این مبحث انعطاف پذیر باشیم و دانسته های خود را افزایش دهیم .

در مورد کاوش های دیرین شناسان و یافته هایشان چند نکته قابل توجه است : اولاً اغلب اسکلت های یافت شده توسط دیرین شناسان کامل نیستند و آنها مجبورند بطور ذهنی و براساس دانسته هایشان از اسکلت جانوران امروزی آنها را کامل نمایند . در واقع یافتن یک اسکلت کامل از دایناسورها بزرگترین آرزوی هر دیرین شناسی است . دوماً اغلب اسکلت های یافت شده (بخصوص اسکلت های کامل و سالم) در مناطق بشدت گرم و خشک یافت می شوند (مثلاً صحرای گبی در چین بهشت دیرین شناسان است!) چون احتمال سالم ماندنشان در چنین محیطی بیشتر از نواحی مرطوب و پر گیاه است . بنابراین نمی توان در هر جایی انتظار یافتن استخوان های دایناسورها را داشت . سوماً باز بیشتر اسکلیت های یافت شده ، علت مرگ صاحبانشان فرو رفتن در مرداب ها یا گدازه های آتشفشانی بوده . اینطوری احتمال سالم ماندن اسکلتشان بیشتر می شود تا اینکه روی سطح زمین مرده باشند و جنازه شان در معرض حمله لاشخورها و باکتری ها قرار گرفته باشد . بنابراین باز دیرین شناسان در محل هایی بیشتر به دنبال استخوان ها می گردند که حدس می زنند در زمان حیات دایناسورها مردابی بوده یا فعالیت های آشفشانی شدیدی اتفاق افتاده است . چهارماً دیرین شناسان معتقدند آنچه تاکنون کشف شده 10 درصد آنچه زیر خاک ها پنهان است هم نمی باشد ، در واقع بیشتر یافته هایشان در مناطقی اتفاق افتاده که به علت فرسایش شدید خاک بقایای دایناسورها در عمق کمی از سطح زمین قرار داشته و هنوز به مرحله ایی نرسیده اند که برای یافتن چیزهای بیشتر مجبور به حفر چاه های عمیق شوند! پنجماً اینکه اطلاعات ما در صد سال گذشته درباره دایناسورها کامل شده به معنای این نیست که استخوان های دایناسورها قبلاً هم کشف نمی شده . این استخوان ها صدها سال است که در دسترس مردم قرار داشته اند ، چینی ها به آنها استخوان اژدها می گفتند و چون در نواحی گرم و خشکی مثل صحرای گبی می توان آنها را به صورت کلسیم استخوانی یافت ، به عنوان دارو استفاده می کردند و در اروپا ، در معادن آنها را به صورت سنگواره پیدا کرده و به عنوان شیاطین و اژدهایان باستانی می شناختند . در واقع فرض بر این است که افسانه های اژدهایان در سرزمین های مختلف از مشاهده بقایای دایناسورها شکل گرفته باشد! حتی امروزه هم تصور ما از دایناسورها در حال تغییر و تکامل است . مثلاً تا 30 سال پیش دانشمندان دایناسورها را کاملاً از پرندگان جدا می کردند و معتقد بودند پرندگان به عنوان یک شاخه انشعابی از دایناسورها شکل گرفته اند ، اما امروزه دیگر مطمئن نیستند دایناسورها خزنده بوده اند یا پرنده؟! و طرح های جدیدی که از آنها ترسیم می شود دایناسورها را موجوداتی پر دار نشان می دهد!!!

در مورد فیل و گربه هم یک مثال زدم که بدانید در برابر یک حادثه مقاومت کدام بیشتر است . اتفاقاً بدن گربه بخاطر انعطاف پذیری بالایی که دارد در برابر یک موج انفجاری واکنش بهتری نشان می دهد تا بدن یک فیل . بعلاوه یک فیل بخاطر بزرگی و کندی اش هدف آسان تری برای یک شهاب سنگ کوچک است تا یک گربه . اما نکته ایی که باید توجه داشته باشید این است که شهاب سنگ یا سیارک احتمالی که باعث انقراض دایناسورها شده اگر آنقدر بزرگ بود که موج آتش و انفجارش همه کره زمین را در بر بگیرد ، پس کل حیات را پاک می کرد . اما در این فرضیه امواج انفجار آتش و سونامی مثلاً تا شعاع دو هزار کیلومتری از محل برخورد مستقیماًَ مرگبار بوده اند و کار اصلی را ابر خاکستری انجام داده که جو زمین را پوشانده و باعث کاهش دما شده و جلوی تابش نور خورشید به سطح زمین را گرفته . در نتیجه بیشتر گیاهان از بین رفته اند و دایناسورهای گیاهخوار بدون غذای کافی تلف شده اند و دایناسورهای گوشتخوار بدون دایناسورهای گیاهخوار کافی از گرسنگی مرده اند و این چرخه ادامه یافته تا زمانی که هوا دوباره گرم شده و نور خورشید دوباره به سطح زمین رسیده و در این زمان فقط حشرات و حیوانات کوچکی که از دانه ها و ریشه های گیاهان زیر زمین یا از لاشه های حیوانات بزرگتر ، یا حتی از همدیگر (مثلاً حشره خواری) تغذیه می کرده اند زنده مانده اند .

بعلاوه دانشمندان معتقدند که انقراض بزرگ فقط یک بار اتفاق نیافتاده و چندین بار در طول حیات کره زمین تکرار شده است . حتی با اینکه گفته می شود انقراض دایناسورها در پایان دوره کرتاسه ، آخرین انقراض بزرگ بوده و بعد از آن عصر پستانداران آغاز شده است ، باز هم در طول این 65 ملیون سال شاهدیم که گونه های مختلف پستانداران در بازه های زمانی مشخص دچار تغییرات بنیادین شده و برخی گونه ها (بخصوص آنهایی که خیلی بزرگ می شدند) ناگهان منقرض می شدند و جایشان را گونه های کوچکتر می گرفته اند .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5774 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

گفتن 65 ميليون سال بزبان ساده است و چنين دوره زماني مي تواند يك كوه را با زمين همسان كند چه خاصه مشتي استخوان را!  من احتمال ميدهم دانشمندان اين امور در تخمين چنين دوره طولاني تا كنون اشتباه كرده اند و حتي شايد اين كل دوره عمر زمين تا قبل از تشكيل دريا ها و اقيانوس ها باشد (البته هيچ چيز در اين باره براي بنده معلوم نيست). البته با وجود يافتن استخوان ها در نقاط مختلف عبارت چندين هزار يا چند صد هزار سال قبل منطقي تر بنظر ميرسد. حال اينكه گفته مي شود از روي شماره كربن موجود در استخوان ها چنين حدس هايي زده مي شود در مقايسه با يك حساب قياسي ساده تر كه عرض شد مقياس هزار و صد هزار نسبت به ميليون معقول تر مي نمايد.

در مورد برخورد سيارك به زمين كه گفتيد حرارت و موج انفجار ان تا 2000 كيلومتري بوده اثرات جنبي ان در كل كره زمين منظور نشده است. اولا برخورد چنان شهاب بزرگي نسبت به قطر ان كه احتمالا و طبق فرضيه زياد بوده هنگام ورود به اتمسفر مي تواند موج هاي حركتي شديدي را در جو ايجاد كند كه طوفان هاي بزرگي بوجود اورد كه در كل هواي اطراف زمين جاري شود. حتي من احتمال ميدهم مقداري از هواي زمين را را هم به فضاي مجاور پخش مي كند كه به زمين بر نمي گردد.

دوم در بر خورد با زمين چنان لرزه و انفجار و موج و حرارتي واقع و ساطع مي شود كه اثر حرارتي ان در كل جو تاثير مي گذارد و هواي زمين را تا حد زيادي گرم مي كند و همين گرما شايد بتواند براي موجودات زنده در سمت هاي ديگر كره زمين كشنده باشد. البته در اين باره دو مورد مختلف را بايد در نظر گرفت كه ايا ان سيارك در دريا ها فرود امده يا در خشكي. انچه عرض شد در مورد بر خورد ان در خشكي است اما در صورت فرود ان در دريا ها بعض اثرات مثل حرارت و تركش و غبارهاي ناشي تا حد زيادي حذف مي شود اما در عوض سونامي هاي عظيم احتمالا توام با انتشار بخار و ذرات اب در كل جو اتفاق مي افتد كه علاوه بر سونامي بارش هاي سيل اسا تا مدتي خشكي ها را به حالت غرق در مي اورد و سيلاب هاي بزرگي و بيسابقه اي را بوجود مي اورد كه همه چيز را در هم مي كوبد. اكثر گياهان بدليل مقاومت ذاتي در برابر عومل طبيعي در ان سونامي ها و سيلاب ها باقي مي مانند اما در مورد جانوران قضيه فرق دارد و يحتمل كه همگي نابود شوند.

بنظر بنده اگر مسئله برخورد شهاب سنگ به زمين  را از اين ديدگاه يعني برخورد سياركي به اقيانوس ها و دريا ها و متاقبا نابودي ديناسورها بر اثر سونامي و سيلاب هاي سراسري در نظز بگيريم منطقي تر است تا برخورد سيارك به خشكي و يجاد گرد و غبار غليظ سراسري، سايه شديد و طولاني، سرماي فوق العاده و امثال ان. اما باز هم با وجود چنين نوع برخوردي يك نكته مبهم ديگر باقي مي ماند و ان اينكه چه اتفاقي براي ساير جانوران سواي ديناسورها واقع مي شد؟ خوب اگر ان طوفان ها و سيلاب هاي بزرگ مي توانست سبب از بين رفتن ديناسورها شود مسلما مي توانست سبب هلاكت نسل ساير جانوران روي زمين نيز شود.

نكته ديگر ذغال سنگ است كه همه ما مي دانيم تنه هاي درخت هاي بسيار قديمي هستند كه در زمين فرو رفته اند. واقعا براي ان گروه كثير درختان چه اتفاقي افتاده است كه در زمين مدفون شده اند؟ آيا همان سيلاب ها و سونامي ها يي كه بنده گفتم يا نه باران هاي مداوم و بسيار شديد قديم كه سيلاب هاي بزرگي راه انداخته انها را ريشه كن نموده و در دره ها و گودي هاي بن بستي جمع كرده و بعدها روي ان را با كوه هايي از خاك و ماسه پوشانده است و يا اينكه مثلا زلزله ها ي بزرگ و جابجايي هاي بزرگ زمين توام با اتشفشاني ان جنگل ها را به زير زمين انتقال داده و به ذغال سنگ تبديل كرده است؟ موردي كه بنده گفتم جزء استثنائات و فرضيه هاي بعيد است و كمتر مي توان چنان تصوري براي قائل شد اگر چه در كنار فرضيه هاي منطقي تر جاي كوچكي را هم مي توان به ان اختصاص داد. اگر در بيشتر معادن ذغال سنگ در حواشي تنه درختان ذغال شده ذرات نمك يافت شود احتمال چنين فرضيه اي هم وجود خواهد داشت.

بهر حال ان درختان ذغال شده كه تخمين زده شده درخت هاي بزرگ و خيلي بلندي بوده اند بيانگر ان است كه در چندين هزار سال قبل جنگل هاي زيادي با ان نوع درختان در روي زمين وجود داشته اند كه بخشي از انها طي ان شرايط كه عرض شد در زمين فرو رفته و به ذغال سنگ تبديل شده اند و لذا شرايطي مناسب براي وجود دايناسورها نيز وجود داشته است اما سوال اين است كه اگر ان دايناسورها بيشتر در محيط هاي جنگلي زندگي مي كرده اند ايا در كنار بقاياي اسكت انها نشانه هايي از بقاياي درختان جنگلي وجود داشته است و يا خير و همچنين ايا امكان پيدا شدن اسكلت يكي از انها در معادن ذغال سنگ وجود دارد؟

اما همانطور كه قبلا عرض شد نكته اي كه مسئله را پيچيده مي كند موضوع از بين رفتن نسل دايناسورها در روي زمين است و نه تعدادي از انها و به همين دليل است كه بنده فرضيه يك قانون و سير طبيعي در از بين رفتن انها را مطرح مي كنم در انحال كه برخورد سيارك به زمين موارد مجهول زيادي دارد.  
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط bamn »

با سلام مجدد خدمت شما دوست عزیز .

اولاً اینکه تخمین قدمت یک شی در علم دیرین شناسی براساس آزمایشات شیمیایی مثل همان موردی که گفتید است ، اما در علوم دیگر هم چنین تخمین هایی با راه های مختلف دیگر وجود دارد مثل نجوم یا زمین شناسی . و با اینکه شیوه های تخمین مختلف است ، هیچکدام یکدیگر را نفی نمی کنند ، یعنی با یکدیگر منطبق هستند و مثلاً وقتی یک زمین شناس می گوید آثاری وجود دارد که کره ماه مثلاً 4.5 میلیارد سال قبل بر اثر یک انفجار عظیم از زمین جا شده ، یک منجم ممکن است اصل تئوری مطرح درباره شکل گیری ماه را زیر سئوال ببرد اما زمان آن را زیر سئوال نمی برد چون براساس یافته های علم خودش می داند که کره ماه 4.5 میلیارد سال قدمت دارد! پس اگر بگوییم دیرین شناسان درباره تخمین قدمت دوره های مختلف زمین شناسی اشتباه کرده اند و کره زمین مثلاً بجای 5 میلیارد سال ، 500 هزار سال قدمت دارد ، در آن صورت سایر علومی را هم که این قدمت را تایید کرده اند زیر سئوال برده ایم! اصولاً یکی از دلایل کم رنگ شدن نقش کلیسا در زندگی مردم اروپا در عصر رنسانس همین بود که مثلاً وقتی دانشمندان با دله علمی شروع به تخمین قدمت زمین کردند و کم کم به رقم های شش و هفت و هشت و ... رقمی رسیدند ، کلیسا آن را نمی پذیرفت و می گفت 10 هزار سال از خلقت گذشته است . مردم هم که می دیدند دانشمندان ادله محکمی برای ادعاهای خود می آورند کم کم به همه آموزه های کلیسا شک کردند . این در حالی است که اسلام به هیچ عنوان چنین نیست و انعطاف پذیری بالایی در برابر علم دارد .

دوماً دانشمندان طرفدار فرضیه زمستان جهانی ادله و مدارک فراوانی برای اثبات آن آورده اند و به همین دلیل است که امروزه پذیرفتنی ترین فرضیه در بین همه فرضیه های مطرح شده می باشد و طرفداران بیشتری نسبت به سایر موارد دارد . باید توجه داشته باشید که صرف طرح یک فرضیه بدون ارائه دلایل قابل بررسی از نظر دانشمندان مردود است . پس برای مطرح نمودن فرضیه خود باید بیشتر مطالعه و تحقیق کنید و صرفاً با زیر سئوال بردن فرضیه های دیگر به دنبال اثبات فرضیه خود نباشید . شما همان ابتدای مبحث به چند مورد مثل خودکشی دسته جمعی دلفین ها و نهنگ ها اشاره کردید در حالی که خود این رویداد هنوز بی پاسخ مانده و دانشمندان فراوانی را مشغول به خود نموده . هرگاه اثبات شد که این خودکشی ها آگاهانه و عامدانه بوده آنوقت می توان از آن به عنوان مدرکی برای طرح یک فرضیه دیگر استفاده کرد .

سوماً معادن ذغال سنگ عمدتاً در نواحی وجود دارند که میلیون ها سال قبل نواحی جنگلی انبوهی بوده است . درختان این جنگل ها به دلایل مختلفی ممکن است فروافتاده و روی هم تلمبار شده و به مرور زمان تبدیل به ذغال سنگ شده باشند اما همه آنها مربوط به یک دوره نیستند . برخی قدمتی چند ملیون ساله دارند و قدمت برخی به بیش از یک میلیارد سال هم می رسد . برخی ممکن است بر اثر فروریزی تدریجی و طبیعی درختان پیر تشکیل شده باشند ، برخی بر اثر یک فعالیت آتشفشانی شدید که باعث نابودی کل جنگل شده ، برخی بخاطر خشکسالی و کاهش سطح آب زیر زمین خشک و ریشه کن شده باشند و برخی را سیلاب ها و سونامی ها ریشه کن و تلمبار کرده باشند . پس اینها موردی نیستند که در بحث انقراض بزرگ بطور مستقیم قابل مطالعه و استناد باشند .

در ضمن همانطور که در پست قبلی هم گفتم سنگ واره های دایناسورها در معادن ذغال سنگ هم فراوان یافت شده و تقریباً از همان زمانی که اروپایی ها یاد گرفتند برای بدست آوردن ذغال سنگ زمین را حفر کنند با بقایای دایناسورها در این معادن مواجه می شدند .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5774 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط shafagh »

بنده در باره عمر زمين چيزي نگفتم و زمان پيدايش ان را به رده هزار تقليل ندادم. مي توان تصور كرد كه فعل و انفعالات منظومه اي براي تشكيل وضعيت فعلي در حاليكه  كه هزاران سال نوري از ديگر ستارگاه راه شيري فاصله دارد زماني بسيار طولاني را مي طلبد، از جمله سرد شدن سيارات اين منظومه (البته سرد شدن زمين نا گهاني بوده و به احتمال زياد قبل از ديگر كرات اين منظومه سرد شده است). اساسا سير تغييرات در فضا بر اساس اعداد نجومي است و با اعداد عادي مورد استفاده با زمين مساوات ندارد. اساسا معلوم نيست عمر كائنات از همان زمان شروع حادثه بيگ بنگ تا به امروز چقدر باشد كه مطمئنا عددي بسيار بزرگ و غير قابل تصور است.

بنده گفتم 60 ميليون سال براي دايناسورها زياد است و اين عدد را بايد به دوره هاي تكامل زمين نسبت داد و دانشمندان هاي اين رشته در مورد اين حدس بايد تجديد نظر كنند. هر چيزي كه هر دانشمندي گفت كه ما نبايد فبول كنيم. داروين هم كه غرب او را بعنوان يك دانشمند مي شناسند مدعي بود بشر از نسل نوعي ميمون متكامل بوده كه بر اساس اصل تكامل جهش يافته و به انسان تبديل شده است و امثالهم و بعد عده اي تز انسان نئاندرتال (اگر نام ان را درست تلفظ كرده باشم)  و غيره را علم كردند و حتي اين موارد در مدارس و دانشگاه هاي غرب بعنوان دروس و اصول علمي تدريس شده است و البته كليسا هم كه قبلا بر اثر محاكمه و تخطئه و تكفير گاليله بدليل ايستادگي در مقابل يافته هاي علمي و عدم تطبيق ان با خرافات كليساي قرون وسطايي ضايع شده بود از ان به بعد با هر چيزي كه بعنوان مسائل علمي مطرح شد مخالفت چنداني نكرد از جمله همين عقايد دارويني.

من معتقدم متاسفانه در دو قرن اخير مسائلي امثال اين موضوعات با قصه پردازي ها مخلوط شده است و در جايي كه دانشمندان نتوانسته اند جواب دقيق و مستدل و مستندي براي مجهولات يك قضيه پيدا كنند قضيه به تخيلات و داستان هاي نا معلوم منتهي شده است. لذا من موارد علمي و حتي فرضيه هاي علمي را كه با معقولات تناسب دارند رد نمي كنم اما همه مواردي را هم كه گفته شده و با منطق و معقولات چندان سازگاري ندارد تاييد نمي كنم. چنين چيزي ناشي از جمود فكري و تعصبات و تخيلا تي كه اساس عملكرد كليسا در مقابل يافته هاي علمي بود نيست بلكه من هر فرضيه اي علمي را بعد از اشكال زدايي ها بعنوان يك عقيده نزديك به واقعيت مي پذيرم.

بنده گفتم 60 ميليون سال از زمان  وجود دايناسورها و حتي شروع حيات تا كنون عدد بزرگي است و بدليل بزرگي اين مقدار و استهلاك مواد در زمين و جابجايي ها و تغييرات زياد در سطح و زير زمين من ان را مقرون به حقيقت نمي بينم. حال اگر عدد 500000 سال را در مورد عوامل و موضوعات حيات در روي زمين بكار ببريم حرفي، ولي رقم 60 ميليون سال با وجود تغييرات حادث در زمين و حتي خود مسئله حيات در زمين مطابق نيست.


در مورد ذغال سنگ كه گفتيد چون چوب داراي مواد الي فرار و همچنين مواد قابل تجزيه است اگر مدتي در روي زمين بماند مي پوسد. فرو رفتن انهايي كه تبديل به ذغال سنگ شده اند در زمين ناگهاني يا طي مدت كوتاهي بوده است كه يا زمين هاي مردابي و باتلاقي بوده اند و يا بعد از تلمبار شدن در گودال ها و يا شكاف هاي زمين در طي مدت كوتاهي با شن و خاك پوشيده شده اند.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط bamn »

مجدداً سلام .

ببینید این که می گویید از نظر عقلی و منطقی نمی توانید باور کنید که از زمان انقراض دایناسورها 60 ملیون سال یا بیشتر گذشته باشد ، این به خودتان بستگی دارد ، و برای اثبات حرفتان باید بتوانید مدرک ارائه کنید تا دیگران هم قبول کنند . عقل و منطق بنده می گوید این قدمت درست است و حتی اینکه دانشمندان می گویند حیات از حدود دو میلیارد سال پیش بر روی زمین آغاز شده را هم قبول دارم چون شواهد و مدارکی که ارائه شده با عقل و منطق بنده پذیرفتنی است . همین کوه صفه اصفهان که الان جلوی چشمم است و کوه چندان بزرگی هم نیست اگر یک دانشمند بگوید شکل گیری آن دو ملیون سال طول کشیده و دیگری بگوید دو هزار سال ، حرف اولی را قبول می کنم چون با منطق علمی که بنده قبول دارم سازگارتر است مگر اینکه دانشمند دوم با مدارک قابل اثبات برایم روشن کند که این کوه دو هزار سال قبل شکل گرفته!

دوماً دانشمند داریم تا دانشمند و بعضی هایشان اصلاً دانشمند نیستند بلکه دانشمندنما هستند! امثال داروین یا فروید افرادی بوده اند که بدون ارائه مدارک کافی و فقط براساس تخیلات ذهنی شان به اسم علم داستان سرایی می کردند . با گذشت بیش از دو قرن و با وجود تحقیقات فراوان هنوز هیچکس نتوانسته حلقه گمشده داروین را که ارتباط دهنده انسان واره های نخستین و انسان امروزی به هم است کشف نماید و بدون این حلقه ، نظریات داروین عملاً ارزش علمی ندارند . در واقع الان دانشمندان و زیست شناسان زیادی در دنیا کم کم به این نتیجه رسیده اند که منطق تکامل تدریجی داروین اگر درباره جانوران هم صحیح باشد درباره انسان صدق نمی کند!

سوماً شما می گویید چوب اگر مدتی روی زمین بماند مواد آلی اش از بین می رود و دیگر تبدیل به ذغال سنگ نمی شود . خب ، پس به نظر شما چوب سوخته چطور تبدیل به ذغال چوب می شود در حالی که مواد آلی آن بر اثر آتش از بین رفته؟ در واقع ذغال سنگ فرق چندانی با ذغال چوب ندارد فقط تحت فشاری چندین ملیون ساله به سختی و فشردگی سنگ شده است! چوب چه روی زمین باشد و چه زیر زمین مواد آلی اش را به تدریج از دست می دهد و می پوسد و این پوسیدگی اگر تحت فشاری مداوم و دراز مدت قرار بگیرد تبدیل به ذغال سنگ می شود .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5774 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

بله كوهي كه شما گفتيد جزء عوارض زمين است و مسلما دوران تشكيل ان به ميليون ها سال قبل باز مي گردد (البته من زمين شناسي نخوانده ام اما بعض كوه ها رسوبي هستند و بعد از كوه هاي اوليه زمين موجود شده اند) اما اولا ما در باره دايناسوري سخن مي گوييم كه استخوان هاي ان پيدا شده و جانور زنده بوده و دوره تشكيل حيات ان و زمان از بين رفتنش خيلي خيلي بعد از تشكيل و تغييرات زمين بوده است. دوما خود شما به عدد 60 ميايون سال فكر كنيد و تصور كنيد چه زمان عجيب و طولاني است؟ و بعد چنين زماني را با استخوان ها مقايسه كنيد؛ ايا قابل قبول است انهم در حاليكه بقول جنابعالي چيني ها با ان دارو مي ساخته اند؟! بعد از 60 ميليون سال چيزي در استخوان باقي مي ماند كه بشود با ان دارو ساخت؟!  بازهم عرض مي شود 60 ميليون سال براي موجود زنده خيلي زياد است.

سلولز چوب نوعي چسب غليظ طبيعي است كه البته براي اصلاح استحكام ان در صنايع (فكر كنم بيشتر در دوران قبل كه هنوز چسب هاي جديد ساخته نشده بودند) ان را با مواد شيميايي ديگر مخلوط يا كاتاليز مي كردند. شايد هم مطلع باشيد كه اولين پلاستيك در دنيا كه اختراع شد همين پلاستيك سلولزي بود كه فكر كنم هنوز توپ هاي پينگ پونگ از همان نوع پلاستيك ساخته مي شود. اگر سلولز و ديگر مواد آالي در چوب از بين برود به تار و پودي تبديل مي شود كه ديگر قابل تبديل به ذغال ماندگار نيست. حتي همين ذغال هايي را هم كه محلي ها مي سازند چون مقداري از سلولز و مواد الي ان هنگام تبديل به ذغال از بين مي رود ذغال هايي سبك و كم دوام هستند (البته ميزان تبخير بستگي به استحكام چوب دارد).

ذغال سنگي كه بصورت درختان تازه بسرعت در باتلاق ها و يا گودال ها  فرو رفته براي مدت هاي طولاني (براي ان زمان تعيين نمي كنم كه يكوقت شما انتقاد كنيد) و در زير لايه هاي ضخيمي از زمين فشرده شده و تحت حرارت قرار گرفته است  فرصت از دست دادن سلولز و ديگر مواد الي خود در هواي ازاد و يا قشر هاي نازك خاك را نداشته اند. از طرفي اگر ما فرض كنيم انها درختان سوخته و يا جنگل هاي سوخته بر اثر اتش سوزي و يا اتشفشان بوده اند كه در زمين فرو رفته اند فشار زياد اعماق زمين در طي دوران متمادي ان ذغال ها را فشرده يا پرس كرده اند تا كم كم بصورت ذغال سنگ در امده اند. اما اگر چوب در روي زمين و در معرض هوا و باد و باران و اشعه خورشيد بماند (علاوه بر حشرات چوبخوار) كم كم مي پوسد و از بين ميرود. البته عكس هايي از تنه درختاني را ديده ام  كه در روي زمين تحت شرائط خاصي كه بنده خبر ندارم تبديل به سنگ شده است (نه ذغال سنگ).


تصویر

 
البته من حكايت اين درختان را كه چگونه به سنگ تبديل شده اند دقيقا نمي دانم شايد بدليل ماندن در لايه هاي رسوبي كم عمق (بعدا از زمين خارج شده اند) و يا شايد در معرض قرار گرفتن بادهايي كه حامل ذرات خاك و ماسه و مواد معدني بوده اند كه ان ذرات در لابلاي بافت هاي پوسيده درخت نفوذ كرده و بعدا در طي ساليان متمادي بر اثر رطوبت باران و غيره و همچنين تابش تند افتاب (يك چرخه تغييرات شيميايي در طبيعت) تبديل به سنگ شده اند. اما يقينا استحاله شدن ان ها با بوجود امدن ذغال سنگ كه در عمق زمين است تفاوت هايي دارد.


 
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

ببینید دوست عزیز ، تصور شما از فسیل دایناسورها آن استخوان های سفید رنگی است که در موزه ها سر هم می کنند و به معرض نمایش می گذارند . اما واقعیت این است که بیشتر این اسکلت ها ماکت هستند!!! چون همانطور که گفتم یافتن یک اسکلت کامل از یک دایناسور بسیار به ندرت اتفاق می افتد ، بنابراین دیرین شناسان مجبورند برای ساختن یک بدن کامل به دیگر دانسته های خود مراجعه کنند! در واقع ممکن است یک موزه اسکلت کاملی از یک تیراناسوروس را برای شما به نمایش گذاشته باشد اما فقط فک و دندان های آن واقعی باشد و بقیه با قالب های گچی و براساس آنچه محققان از دیگر یافته هایشان می دانسته اند ساخته و سر هم بندی شده باشد . بعلاوه همانطور که قبلاً هم توضیح دادم فقط در برخی مناطق گرم و خشک مثل صحرای گبی می توان استخوان ها را به شکلی تقریباً سالم یافت (و فراموش نکنید چینی ها تقریباً همه چیز را می خورند حتی اگر واقعاً سنگ شده باشد!) و در بیشتر مناطق بخصوص در قاره اروپا بقایای دایناسورها به شکل سنگ واره هستند . و البته باز همانطور که توضیح دادم بیشتر این سنگ واره ها به جا مانده از غرق شدن دایناسورها در باتلاق ها یا به دام افتادن در مواد مذاب و خاکستر آتشفشانی می باشد . مثلاً در یک نمومه بقایای یک دایناسور گوشتخوار بزرگ در حالی کشف شد که با یک دایناسور گیاهخوار شاخدار مشغول مبارزه بوده و در مرداب فرو رفته بودند! البته ممکن است بگویید چطور استخوان های دایناسورها در صحرای گبی این همه مدت سالم مانده ، واقعیت این است که صحرای گبی یکی از قدیمی ترین بیابان های زنده دنیاست . در زمان دایناسورها این منطقه یک فلات بسیار مرتفع اما خشک بوده و بعدها با تشکیل رشته کوه های هیمالیا از ارتفاعش کاسته شده اما همچنان خشک باقی مانده است .

در مورد ذغال سنگ هم حرف بنده این است که همه معادن ذغال سنگ در زمان انقراض بزرگ شکل نگرفته اند . جنگل ها بیشتر از یک میلیارد سال است که بر روی کره زمین وجود دارند و می میرند و احیا می شوند و مرده هایشان ذغال سنگ را می سازد و شاید حتی 10% معادن شناخته شده ذغال سنگ هم مربوط به دوره دایناسورها نباشند . پس نمی توان ادعا کرد چون در یک معدن فلان نشانه وجود دارد پس فلان فرضیه درباره دایناسورها درست است یا چون در یک معدن فلان نشانه وجود ندارد پس فلان فرضیه درباره دایناسورها نادرست است . باید معدن صحیح را که آغاز تشکیل آن با عصر انقراض همزمان باشد یافت و در آن به دنبال نشانه ها گشت که مطمئناً دانشمندان این کار را کرده اند!

به هر حال باز هم تاکید می کنم زیر سئوال بردن چیزی که تقریباً همه دنیا با عقاید و دیدگاه های مختلف آن را پذیرفته اند ، شاید به نظر غیر منطقی باشد ، اما علم با همین تک صداهای به ظاهر غیر منطقی پیشرفت می کند به شرط آنکه بتوانید حرفتان را ثابت کنید و مدارک قابل قبولی ارائه نمایید . حتی مراجع تقلید هم می گویند اگر در علمی سر رشته ندارید ، آنچه دانشمندان آن علم می گویند را تا جایی که با آموزه های اسلام تضادی نداشته باشند بپذیرید .
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1653
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 4 شهریور 1389, 9:14 pm
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5774 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط shafagh »

با سلام

اگرچه بحث بنده از اول خود موجوديت و ناموجوديت دايناسورها نبود و چند بار هم عرض شد كه من احتمال وجود انها را نفي نمي كنم اما كمي صحبتم در مورد ان اشكالي بود كه امروز در تصاوير و فيلم ها و يا مجسمه هاي اسكلتي در موزه ها ساخته مي شود كه شما هم گفتيد كه اين باز سازي ها دقيق نيستند اما ازانجا كه دانشمندان نتوانسته اند مدارك و نشانه هايي كامل از استخوان ها پيدا كنند بنا بر "دانسته هاي" خود انها را تكميل كرده اند و حتي اشاره داشتيد كه بيشتر اين دايناسورها ماكت هستند البته نه ماكتي مثل ماكت اف 14 كه از روي نمونه اصلي ساخته شده باشد بلكه غالبا بنا بر تصورات. مثلا گفتيد كه از همه ان ماكت بزرگ ممكن است فقط فك و داندان ها واقعي باشند!

خوب شما گفتيد دانشمندان بقيه ماكت را بنا بر "دانسته هاي" خود تكميل كرده اند. كدام دانسته ها؟ دانسته به معناي اشراف علمي در مورد يك موضوع است. لازم است عرض شود دانسته ها با تخيلات علمي دو موضوع متفاوت است و در واقع مي شود حدسيات علمي. حالا من سعي ام ان نيست كه اين مسائل را نفي كنم اما صحبتم پيرامون دقت مسائل علمي است كه خوب در مورد دايناسورها دقيق نيست حتي در مورد تاريخ طبيعي حيات انها. 

شما در مورد من طوري صحبت مي كنيد كه انگار من يك فرد بي اطلاع هستم كه بدون علم و فقط بنا بر تعصباتي يا اغراضي سعي دارم با تزهاي ديرين شناسان مخالفت كنم. شما از كجا مي دانيد كه من خودم يك دانشمند نباشم؟! دانشمندي كه در خانه نشين است اما فكر تيز پروازش در طبيعت و كائنات و تكنولوژي و موضوعات علمي و صنايع و غيره در طيران است! خوب توضيح اين قضيه مشكل است و شايد حمل بر خودستايي شود. بله من مي توانم در بعض موارد بر فرضيه دانشمندان معروف (انهايي كه با فرمول و يا شواهد متقن علمي تثبيت نشده اند) اشكال وارد كنم و تز هاي خودم را ارائه دهم. 

حتي شما فكر مي كنيد من بنا بر اعتقادات ديني (كه البته همه ما داريم) سعي دارم مثلا مسائل ديرين شناسي را زير سوال ببرم! اولا عرض شود كه من در هر دو بعد موضوعات ديني و علمي و فني مطالعاتي داشته و دارم و انها را با هم قاطي نمي كنم . دوما دين خودش بر اساس علم و دانش و منطق است اما علوم و منطق هايي كه حقانيت انها بعضا بر بشر پوشيده است كه حالا من نمي خواهم در اين باره صحبت كنم. البته جنابعالي در مورد خود دين بحثي نداريد اما گمان شما بر ان است كه بنده بر اساس برداشت هاي اشتباه از مسائل ديني و لذا تعصبات بيجا در پي نفي يافته هاي علمي در اين باره هستم اما همانطور كه عرض شد من در هر دو بعد علوم مادي و علوم ديني اطلاعاتي دارم. يعني همانطور كه شايد گاه بگاه قران مطالعه كنم يا كتاب علماء و فلاسفه دين را مطالعه نمايم به همان نحو مطالعاتي هم در زمينه هاي علمي و تكنيكي دارم و از جهتي يك طراح و مخترع هم هستم. البته اين ها را نمي گويم كه جايگاه خود را در اين بحث تثبيت كنم فقط خواستم بگويم بنده با كشيشان كليساي قرون وسطا و دوران گاليله  كه علم و كشفيات علمي را انكار كرده و انها را كفر و ارتداد قلمداد كردند مشابهت و مرافقتي ندارم. سران كليساي ان زمان گاليله بدبخت را مجبور كردند حرف خود را پس بگيرد و بگويد زمين گرد نيست بلكه طبق تعاليم كليسايي ان دوره تخت است! اتفاقا همين چند دقيقه قبل در حاليكه هم مقاله را مي نوشتم و هم به چيزي براي اختراع فكر مي كردم نوعي فيوز اعجاب انگيز اتومبيل اختراع كردم كه كاملا علمي و عملي است...بگذريم. 

شما مي گوييد بله استخوان دايناسورها در صحراي چين تبديل به سنگ شده اند و اينكه چرا چيني ها از ان به عنوان دارو استفاده مي كنند چون چيني ها سنگ هم ميخورند! البته از اين چيني ها كه ياد گرفته اند  خاك زمين را هم تبديل به پول كنند بعيد نيست سنگ هم بخورند! 

بعد از اين شوخي دوستانه هم عرض ميشود من نگفتم كه معادن ذغال سنگ فقط در دوره دايناسورها بوجود امده اند و لذا زمان خاصي براي تشكيل چنين معادني تعيين نشده است.
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 2940
تاریخ عضویت: چهارشنبه 23 بهمن 1392, 11:40 am
سپاس‌های ارسالی: 4587 بار
سپاس‌های دریافتی: 6765 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط bamn »

با سلام مجدد و تبریک عید مبعث .

دوست عزیز ، بنده در پست قبلی کمی تند رفتم و از این بابت پوزش می خواهم . حرفم این است که از نظر علم یک فرضیه بدون شواهد و مدارک قابل بحث ، مردود و غیر قابل طرح است . بنابراین شما (چه دانشمند باشید و چه مثل بنده یک فرد عادی اهل مطالعه) برای فرضیه ایی که مطرح می کنید باید مدارکی داشته باشید که حتی اگر در کوتاه مدت هم قابل اثبات نیستند ، جای مطالعه و پژوهش و مباحثه داشته باشند . شش-هفت میلیارد ذهن زنده و فعال بر روی کره زمین هستند که هرکدام قابلیت ایده پردازی و فرضیه سازی را دارند اما فقط ایده ها و فرضیه هایی طرح و موفق می شوند که قابلیت طرح و بلفعل شدن را داشته باشند .

در مورد پیش کشیدن حرف مراجع هم منظورم این بود که انسان هرچقدر هم با هوش و با مطالعه باشد نمی تواند در همه علوم به کمال برسد بنابراین در علومی که نمی تواند به درجه استادی و کمال برسد باید به نظر استادان و دانشمندان آن علم توجه کند . حالا شما ممکن است یک دانشمند دیرین شناس باشید و حتی تالیفاتی هم در این زمینه داشته اید ، اما حرف شما در دیرین شناسی در اقلیت مطلق است و تاکنون هم ادله قابل توجهی برای اثبات فرضیه خود نیاورده اید . پس بنده از کجا باید می فهمیدم که شما در چنین جایگاهی قرار دارید؟

اما در مورد سئوالی که درباره ماکت دایناسورها پرسیدید :

اولاً بنده قبلاً هم گفتم که یافتن یک اسکلت کامل از دایناسورها بسیار نادر است ، اما نگفتم تا به حال اتفاق نیافتاده! مثلاً فرض بگیرید دانشمندان تاکنون بقایای 1000 تیراناسور را در نقاط مختلف جهان کشف کرده باشند اما از این 1000 تا فقط یک اسکلت کامل بوده و بقیه با درصدهای مختلفی کامل نبوده اند . دیرین شناسان با استفاده از همان یک اسکلتی که کامل بوده بقیه را هم کامل می کنند .

دوماً برخی از گونه های دایناسورها را دیرین شناسان تاکنون نتوانسته اند اسکلت کاملی از آنها پیدا کنند تا طرح کلی آن دایناسورها را بطور مستقیم در اختیار داشته باشند . در اینجا به دو شیوه متوسل می شوند ؛ شیوه اول این است که با مطالعه ساختار اسکلت های یافت شده ناقص و مقایسه آنها با دایناسورهای هم خانواده مشابه جاهای خالی را پر می کنند ، شیوه دوم هم کمک گرفتن از جانورشناسان است . یعنی اگر دیرین شناسان نتوانند با استفاده از شیوه اول به طرح کلی و قابل قبولی از اسکلت جانور برسند ، از جانورشناسان می خواهند تا با استفاده از دانسته هایشان درباره اسکلت و آیرودینامیک بدن جانوران امروزی ، شبیه ترین حالت ممکن به طرح حقیقی آن دایناسور را برایشان مشخص نمایند . البته جانورشناسان در مرحله طراحی عضلات و اندام ها و پوست بیشتر به کمک دیرین شناسان می آیند زیرا بجز بقایای استخوان ها ، سایر اجزا بدن دایناسورها تقریباً غیر قابل یافت هستند . برای این می گویم تقریباً چون موارد بسیار نادری دیده شده که یک جسد دایناسور تحت شرایط بسیار خاصی به شکل طبیعی مومیایی شده و خیلی بیشتر از اسکلتش باقی مانده . یا مثلاً در مورد پر دار بودن دایناسورها که قبلاً اشاره کردم ، دیرین شناسان قبلاً با مطالعه سنگ واره های به جا مانده از دایناسورها فقط می توانستند طرح کلی اسکلت جانور را بر روی سنگ تشخیص دهند اما امروزه با تجهیزات بسیار پیشرفته کامپیوتری و دانش نانو توانسته اند طرح پرهای دایناسورها را هم که در طول زمان از بین رفته و فقط سایه بسیار محو و غیر قابل تشخیصی (با چشم غیر مسلح) از آنها مانده تشخیص دهند . بعلاوه راه های دیگری هم برای مطالعه نحوه زندگی و چگونگی طرح بدن دایناسورها برای دیرین شناسان وجود دارد مثل ردپاهای سنگ شده دایناسورها (که چند نمونه آن در خود ایران هم یافت شده) ، تخم های سنگ شده دایناسورها که قبل از تولد جوجه هایشان بر اثر حوادث طبیعی مدفون و سنگ شده اند و بخصوص چندین موردشان در صحرای گبی یافت شده است . یا مطالعه نوع گیاهان و جانورانی که هم دوره با دایناسوری خاص بوده اند می تواند زنجیره غذایی آن موجود را برای دانشمندان مشخص کند . حتی در مورد برخی دایناسورهای گیاهخوار بقایای فسیل شده غذای آنها (بخصوص دانه هایی که بدون جویده شدن بلعیده باشند) در جایی که باید شکمش باشد یافت می شود . حتی دانشمندان در تلاش هستند تا با استفاده از پشه هایی که بطور سالم و کامل با فرو رفتن در سمغ درختان مومیایی شده اند و احتمال دارد در زمان حیات با گزش دایناسورها خون (و در نتیجه دی ان ای) آنها را مکیده و حفظ کرده باشند ، به شکل کاملی از دی ان ای دایناسورها دست یافته و حتی آنها را بازسازی نمایند ، ایده ایی که با گذشت بیش از سی سال از مطرح شدن اش فقط بر پرده سینماها به موفقیت رسیده است! (با مجموعه فیلم های پارک ژوراسیک)

و در پایان ، حالا که حرف از فیلم های پارک ژوراسیک شد یک ماجرای جالبی را برایتان تعریف می کنم تا ببنید چطور خیلی از مردم بدون تحقیق و مطالعه چیزهایی را باور می کنند که نباید بکنند! یکی-دو سال قبل کمپینی در مخالفت با شکار حیوانات در فضای مجازی به راه افتاد! یک نفر برای بامزه کردن قضیه تصویر استیون اسپیلبرگ (سازنده و تهیه کننده مجموعه فیلم های پارک ژوراسیک) را در کنار ماکت یک دایناسور به ظاهر مرده که در زمان ساخت فیلم اول مجموعه گرفته شده بود در این کمپین قرار داد و ادعا کرد که این فرد (بدون اسم آوردن) این دایناسور را شکار کرده! ، و جالب اینکه چند ملیون نفر در سرتاسر جهان باورشان شد و علیه این عکس موضع گیری کردند تا جایی که اسپیلبرگ و کمپانی اش مجبور به صدور بیانیه رسمی شدند!!!
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”