سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3396 بار
سپاس‌های دریافتی: 5773 بار

Re: سردرگمی در مورد علل انقراض دایناسورها

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

البته گاهي كامنت هاي بنده با كمي شوخي شبيه جدي هم توام است مثل انكه گفتم، شما از كجا مي دانيد من يك دانشمند نيستم.  خوب بعيد مي دانم با مقدار مطالعات پراكنده اي كه دارم باشم!  اما شايد بشود گفت محقق و انديشمند هستم. محقق از ان جهت كه در باره علوم ديني و تكنولوژي تحقيقات شخصي دارم و انديشمند از ان جهت كه همراه با مطالعه يك موضوع در باره انها كمي انديشه مي كنم البته نه در سطح وسيع.

اينكه عرض نمودم گاهي در بعض كامنت ها حرف هايي را بشوخي مي نويسم يكي از ان جهت است كه دوستان گرامي تا بحال صداقت و ارادت بنده را نسبت به خودشان ارزيابي كرده اند و دوم انكه اگر گاهي با كمي طنز چيزي ننويسم واقعا حوصله نمي كنم چيزي بنويسم. اما اگر از من بپرسيد بين اين روش خودم و روش جد و جديت دوستان كدام بهتر است بدون هيچ شكي مي گويم روش جدي دوستان چرا كه مسلما فقط جديت است كه كارها را درست پيش مي برد و اساسا در دين هم توصيه به جديت شده كه الحمدلله همگي دوستان و اساتيد بر ان طريقه هستند و در مقابل مسائل لازم جديت دارند و البته در اكثر مواقع در مورد بنده لطف مي كنند و اغماض مي نمايند. حتي اميرمومنان علي (ع) در مورد مقابله با شيطان ميفرمايند، لبه برنده جديت خود را مقابل او قرار دهيد ( تا دور شود و حريف شما نشود). و واقعا اگر فكر كنيم انچه تا بحال ايران اسلامي را در مقابل دشمنان به پيروزي رسانده همين اراده و جديت رهبري و احاد ملت در مقابل توطئه ها و امور باطل بوده است.  

خوب گفتم بنده ان دانشمندي كه شما فكر ميكنيد نيستم اما يك مقداري فكرم در كشف و ابداع مسائل تكنيكي و طبيعي كار ميكند. يادم مي ايد در جبهه راننده بودم (البته در هيچ عملياتي شركت نداشتم) و يك مدتي در جزيره مجنون يك امبولانس بي شيشه و چراغ را به من دادند تا در خطوط اول نزديك به نيروهاي بعثي در يك واحد كوچك خدمت كنم كه البته غير مواقع عملياتي بود و وقت و بيوقت گلوله هاي توپ و خمپاره بي هدف اينطرف و انطرف فرود مي امد. يك روز يك غواص را كه درون اب تحت تاثير موج انفجار خمپاره قرار گرفته بود بهمراه يك بهيار به امبولانس منتقل كردند تا به يك سنگر درماني پشت خط در فاصله چند كيلومتري منتقل كنم. يكي دو كيلومتري كه رفتم ديدم در فاصله دو كيلومتري حالا يا توپخانه يا واحدهاي خمپاره عراق دارند بصورت رديف (هر يك چند دقيقه يك بار) صحرا را مي زنند و ان رديف انفجارها دارد به جاده اي كه من مي بايست از ان عبور كنم نزديك مي شود. در اينجا همان انديشمندي من به سراغم امد و همانطور كه امبولانس را مي راندم حساب كردم چهارمين گلوله بعدي ميخورد وسط جاده! وقتي كمي جلوتر رفتم توقف كردم گفتم صبر كنم بعد از اصابت گلوله به جاده حركت كنم اما مجروح موجي كه حال خودش نبود (بنظرم سرنيزه اش را هم از كمرش باز نكرده بودند) و باعث نگراني بهيار هم شده بود در مبولانس بود و بايست زودتر ان را را به سنگر درماني مي رساندم. در همين موقع در اينه بغل ديدم يك كاميون خيلي بزرگ ارتشي دارد مي ايد. با خودم گفتم اگر گلوله توپ كنار امبولانس بخورد كه جام شهادت حتمي است اما اگر نزديك ان كاميون هيولا بخورد خيلي به ان صدمه نخواهد زد لذا تا كاميون رد شد من هم ان را بعنوان پناه گرفتم و سريع پشت سر ان حركت كردم. خوشبختانه بين شليك گوله ها كمي وقفه افتاد يا شايد من در زمانبندي اشتباه كردم چون از خط سير ريدف گلوله ها به سلامت رد شديم و گلوله اي هم به كف جاده نخورد اما وقتي ان غواص را به سنگر درماني رساندم هنگام بازگشتن از مسير ديدم يك گود انفجاري يك متري كف جاده ايجاد شده و گلوله دقيقا وسط جاده خورده بود! خوب اين چيزي بود كه بنده از فاصله چند كيلومتري قبلا پيش بيني كرده بودم. حالا در مسائل علمي و فرضيه اي و ابتكاري و اختراعي هم همينطور است و گاهي بر اساس شواهد و قرائن موجود انديشه هاي بنده درست از اب در مي ايد.

حالا وقتي گفته مي شود دايناسورها 60 ميليون سال قبل مي زيسته اند و از بين رفته اند و حالا هم استخوان هايشان پيدا شده فكر من چنين زمان محيرالعقولي را رد مي كند. يا وقتي گفته مي شود دايناسورها بر اثر تصادم شهاب سنگ از بين رفته اند فكر بنده در تمام زواياي چنين واقعه اي سير مي كند و مي بيند بعض نقاط تاريك و مبهم وجود دارد كه با واقعيت جور در نمي ايد.

بقول جنابعالي بعض افراد چه در كشور خودمان و چه دنيا يك خبر هاي اينچنيني را زود مي پذيرند و اگر اينطور نبود رمال هاي داخلي و جادوگرهاي خارجي وجود نداشتند و يا مثلا براي پيش بيني برنده بازي هاي فوتبال جهاني از هشت پا بعنوان عامل پيشگو استفاده نمي كردند.

اما همانطور كه عرض شد در اينطور مسائل و فرضيه ها (نه در مسائل متقن علمي) بنده تا خودم فكر نكنم و براساس منطق و شواهد و نشانه هاي موجود به يقين نرسم نمي توانم چيزي را قبول كنم.  

معمولا در اينگونه مواقع اينطور دانشمندان خود را ملزم مي بينند در مورد مجهولات جوابي به جوامع ومردم بدهند و از انجا كه دسترسي به واقعيت هاي امور ندارند مجبورند بر اساس نكات معلوم فرضيه هايي ساخته و و كل يك يافته را با ابعاد مجهول ان شكل دهند. لذا اين چنين تئوري هايي دقيق نيستند و فاقد ارزش گذاري متقن علمي مي باشند و دليل بعض عقايد متفاوت من با اين موضوع نيز همين نكته است. البته محور بحث ما نحوه نابودي نسل دايناسورها بود و نه وجود انها اگرچه گفتگو به اينجا رسيده كه ايا شكل و اناتومي ديناسورها واقعا همينجور است كه امروز ديرين شناسان براي ما ترسيم كرده اند يا نه اين سيموليشن ها با واقعيت امر فاصله دارد و مبهم مي باشد.
Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 4584 بار
سپاس‌های دریافتی: 6759 بار

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

امروز تصمیم گرفتم برخلاف دفعات قبلی که با مراجعه به بایگانی ذهنم و کنار هم قرار دادن مطالب مختلف که از کتب و منابع گوناگون مطالعه کرده ام ، پاسخ هایی بعضاً نچندان دقیق می دادم ، یک منبع مطالعاتی عالی به دوستان علاقه مند معرفی نمایم و فرازهایی از آن را (البته به شرطی که بعداً جناب مولف شاکی نشوند) برای شما ذکر نمایم تا در صورت تمایل ، به تهیه و مطالعه کامل این کتاب اقدام نمایید :

اکثر کتاب هایی که با محوریت دایناسورها در بازار ایران وجود دارند ، ترجمه ایی می باشند نه تالیفی و چند نمونه تالیفی هم که یافت می شوند سال ها از نگارش آنها گذشته و اطلاعاتشان عمدتاً قدیمی و تغییر یافته است . اما کتابی که می خواهم به شما معرفی نمایم کاملاً متفاوت است :

" فرهنگ نامه دایناسورها : شناخت نامه جامع دایناسورهای ایران و جهان " نوشته آقای عرفان خسروی (متولد 1362) و نگارگری آقای محمد رسول حقانی ، چاپ انتشارات " نشر طلایی " در سال 1389 که نسخه خریداری شده توسط بنده چاپ دوم آن در سال 1390 می باشد و مولف یکی-دو بار در متن کتاب قول داده در صورت تغییر در اطلاعات موجود در کتاب ، در چاپ های جدیدتر آنها را اصلاح نماید . بنده این کتاب را دو سال قبل به قیمت 20 هزار تومان خریداری کردم اما می دانم که چاپ جدید آن با قیمت 95 هزار تومان عرضه شده است!!! با این وجود برای علاقه مندان به این موضوع می تواند منبع مطالعاتی بسیار مفیدی باشد .

اما چند پاراگرافی که می خواهم از کتاب با اجازه از ناشر و مولف استفاده کنم :

(فصل دوم - صفحه 8) تاریخچه دانش دیرین شناسی : مردم در مناطق مختلف دنیا از قدیم با سنگ واره ها آشنا بوده اند اما کمتر کسی می توانسته تصور کند که نقش و نگارهای برجسته روی سنگ ها که شکل جانوران و گیاهان اند ، زمانی جان داشته و روی زمین نفس می کشیده اند . یونانیان باستان و به پیروی از آنها ، کلیسای کاتولیک در قرون وسطا سنگواره ها را موجوداتی می دانسته اند که خلقت آنها نیمه کاره رها شده است . جهان گردانی که به خاور دور سفر می کردند و در مسیر خود از بیابان خشک گبی (در مغولستان) می گذشتند ، با استخوان های دایناسورها که از میان ماسه ها سر برآورده بودند روبرو می شدند و از آن ها با نام هایی مثل اژدها و شیردال یاد می کردند . البته کسانی هم بوده اند که با این نگاه های خرافی کنار نمی آمدند . پور سینا (ابن سینا) دانشمند خراسانی قرن چهارم هجری ، زمانی که در سفری از میان صخره های کوهستانی می گذشت با ردپاهایی از دایناسورها رو به رو شد و در گزارش خود به درستی آنها را آثار جانوران باستانی نامید ...

(فصل دوم - صفحه 10) دیرینه شناسی دایناسورها از آغاز تا امروز : ... 300 پیش از میلاد (چانگ شو در مورد استخوان های اژدها در استان سیچوآن چین توضیح داده است) ... 1943 میلادی (نخستین فرضیه در مورد انقراض دایناسورها : انقراض به دلیل تب کردن!) ...

(فصل چهارم - صفحه 19) انتخاب طبیعی و طبیعی دانان مسلمان : جاحظ ، ادیب معتزلی عرب (250-160 هجری قمری) از نخستین مدافعان اندیشه تکامل جانداران در جهان اسلام بود . او در کتاب " کتاب الحیوان " در مورد تاثیر زیست بوم بر جانداران ، انتخاب طبیعی و تنازع بقا صحبت می کند ... پس از جاحظ ، ابن مسکویه رازی (421-320 شمسی) ، دانشمند ایرانی و نومسلمان هم عصر پورسینا و بیرونی ، به تکامل جانداران معتقد شد و در کتاب " الفوز الاصغر " بدان اشاره کرد . اخوان الصفا نیز نام جمعیتی سری از دانشمندان ایرانی در بصره و بغداد قرن چهارم هجری است که 54 رساله به زبان عربی تالیف کردند و به موضوع خلقت جهان آغازین و تکامل جانداران در جهان پرداختند .

(فصل هفتم - صفحه 34) حاکمان جدید زمین - انقراضی پیش از دایناسورها : در حدود 250 ملیون سال پیش ، کره زمین به دو قلمرو تقسیم می شد : اقیانوسی عظیم و یک پارچه در یک سو ، و قاره ای خشک و سوزان و وسیع در سوی دیگر ... بیشتر جانوران در مناطق ساحلی و معتدل کره زمین زندگی می کردند . احتمالاً بر اثر جریان های شدید اقیانوسی و توفان های وحشتناک آن دوره ، میزان زیادی دی اکسید کربن که در اقیانوس ها انباشته شده بود ، ناگهان در جو زمین آزاد شد و حادثه ای غم بار به بار آورد : 250 ملیون سال پیش ناگهان 90 درصد گونه های جانداران منقرض شدند . این انقراض بزرگترین انقراض ثبت شده در تاریخ زمین است ....

(فصل 37 - صفحه 150) مورد عجیب نانوتیرانوس : سال ها پیش در آمریکای شمالی جمجمه ایی از یک تیرانوسورید کشف شد که هم عصر تیرانوسورس یعنی متعللق به 65 ملیون سال پیش بوده است . این جمجمه کوچک دارای چشم های گرد و بزرگی بود که با تیرانوسورس بسیار تفاوت داشت . بنابراین دانشمندان متوجه شدند که با یک تیرانوسورید جدید و کوچک (6 متری) سر و کار دارند و اسم آن را نانوتیرانوس گذاشتند ... اما در حقیقت این نانوتیرانوس چیزی نیست جز همان بچه های کوچک تیرانوسورها ...

(فصل 49 - صفحه 200) انقراض دایناسورها : در تاریخ زمین ، انقراض پدیده ایی شایع است . هرگونه ایی که روی زمین پیدا می شود به طور متوسط 4 ملیون سال زندگی می کند و سپس منقرض می شود یا جمعیتی کوچک به جا می گذارد که به گونه ای جدید تکامل می یابند اما گاهی نیز فجایعی در طبیعت رخ می دهد که موجب انقراض جمعی تعداد زیادی از موجودات می شود ... دایناسورها با دو انقراض بزرگ دیگر هم روبه رو شدند : انقراض بزرگی که 65 ملیون سال پیش 50 درصد گونه های کره زمین را نابود کرد و بیشتر دایناسورها در همان زمان منقرض شدند ، انقراض آخر هم فاجعه بزرگی است که به دست بشر در حال رخ دادن است و بسیاری از پرندگان - این دایناسورهای زنده - را به کام مرگ کشانیده است ...

و در پایان برای اینکه بهتر متوجه سیر تکامل تصور دیرین شناسان درباره دایناسورها شوید توجه شما را به سه تصویر زیر جلب می نمایم :
تصور دیرین شناسان از " ایگوانودون " در قرن نوزدهم
.
تصویر
*
تصور دیرین شناسان از همان دایناسور در اوایل قرن بیستم
.
تصویر
*
و تصور فعلی دیرین شناسان از ایگوانودون
.
تصویر
آخرین ويرايش توسط 1 on bamn, ويرايش شده در 0.
شادی روح پدرم و همه درگذشتگان

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

در مقابل نوشته هاي مولف محترم  كه شما مثال اوريد بنده چه عرض ديگري دارم غير از انكه بگويم در كنار نظريات ساير ديرين شناسان در مورد دايناسورها از جمله بوعلي سينا و چانگ شو و ابن مسكويه و جاحظ و اديب معتزلي و غيره نظريه بنده هم جايگاهي دارد كه عنوان مي شود دايناسورهاي احتمالي در تقسيم بندي دوران طبيعي و يك سير طبيعي انقطاع نسل شده اند و همچنين 6 ميليون سال عدد تخمين درستي از دوران زندگي انها نبوده است و اينكه قسمت هايي از انچه دانشمندان ديرين شناس براي دايناسورها و دوران زندگي انها براي ما تصوير كرده اند بيشتر تخيلات علمي است تا واقعيت.

البته بنده حق دارم نظريه بدهم و در مورد اينكه چرا با اين نظريه پا به عرصه دانشمندان گذاشته ام قابل ملامت نيستم.

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط bamn »

دوباره سلام .

ببینید دوست عزیز ، بنده هم فقط آنچه در کتاب ها آمده را تکرار کردم ، اما اصل را بر صداقت و درستی اطلاعات آنها گذاشته ام . شاخه علمی دیرینه شناسی نوین قدمتی تقریباً دویست ساله دارد ، هزاران دانشمند در این مدت به تحقیق و تکمیل دانسته های این علم پرداخته اند و حالا هم هزاران دانشمند در سرتاسر جهان در حال تحقیق درباره دایناسورها هستند تا به حقیقت آنها پی ببرند . ممکن است اختلاف نظرهایی درباره دلیل انقراض دایناسورها ، یا آناتومی بدن و ویژگی های فیزیکی و زیست شناسی دایناسورها ، بین دانشمندان این علم وجود داشته باشد ، اما همه آنها این اصل را که دایناسورها 65 ملیون سال پیش منقرض شده اند پذیرفته اند و هیچ کس در بین محققان و استادان این علم نیست که این قدمت را زیر سئوال ببرد .

یک زمانی دانشمندان بدون برخورداری از تجهیزات و امکانات پیشرفته تحقیقاتی و آزمایشگاهی ، صرفاً براساس مشاهدات عینی و تصویر سازی های ذهنی خود فرضیه سازی و نظریه پردازی می کردند و ممکن بود اکثریت دانشمندان هم دوره شان هم نظریاتشان را بپذیرند اما چند سال بعد یا چند نسل بعد دانشمند دیگری پیدا می شد که آن نظریات را رد و نظریات جدیدی ارائه می نمود و باز اکثریت دانشمندان نسل جدید آنها را به جای نظریات قبلی می پذیرفتند . اما امروزه دیگر دانشمندان صرفاً براساس مشاهده و تصویر سازی ذهنی نتیجه گیری نمی کنند بلکه با کمک تجهیزات پیشرفته اکتشافی و آزمایشگاهی که مورد تایید سایر علوم هم قرار گرفته به فرضیه سازی و نظریه پردازی می پردازند . پس اصلاً بحث سر اینکه دایناسورها 65 ملیون سال پیش منقرض شدند یا 6 ملیون سال پیش یا 600 هزار سال پیش ، نیست . بلکه الان بحث دانشمندان سر این است که انقراض بزرگ در 65 ملیون سال پیش چطور اتفاق افتاده؟ و آیا همه گونه های دایناسورهای بزرگ بر اثر حادثه منجر به انقراض بزرگ نابود شده اند یا برخی از آنها (همانطور که مولف کتاب مورد اشاره بالا هم به این مسئله اعتقاد دارد) پیش از این حادثه منقرض شده یا در آستانه انقراض بوده اند و حادثه فقط تیر خلاصی بر کل گونه شان بوده است؟!

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

البته قبلا هم عرض شد در مورد وجود خود دايناسور بنده بحثي نداشتم اما بحث در مورد نوع نابودي انها و همچنين سن استخوان هاي انها بود. بعد از اخرين مقاله شما تحقيقي در اين مورد نمودم. گويا يك زن محقق امريكايي در سال 1990 توانسته بود اسكلت 90% كامل نوعي دايناسور  تيركس كه ان را Sue نامگذاري كردند در جايي در امريكا كشف كند و اكنون هم ان بقايا ي باز سازي شده با چند قطعه گمشده كه اجبارا بعدا از پلاستيك ساخته شد در يكي از موزه ها موجود استكه چند عكس زير مرا در مورد شكل واقعي ان متقاعد كرد اگرچه تصاوير ساير اجزاء اسكلت دايناسور را در زمين نديدم.

تصویر

تصویر

تصویر

همان قطعات بعد از پاكسازي ماتريكس، بازسازي و اسمبلي در موزه

تصویر

البته هنوز باز ميگرديم به موضوع اوليه و اصلي كه نظريه بنده هم پيرامون همين مطلب بود و اينكه اين نسل از جانوران چگونه منقرض شده اند. دوم اينكه قدمت واقعي اين جانوران چقدر است؟

انچه در سنگ هاي رسوبي اطراف استخوان سر دايناسور نشان ميدهد انهم با وجود عمق كم حفاري چنين سنگ هاي تقريبا سستي مي توانسته اند در طي چندين هزار سال تشكيل شوند اگرچه هنوز حتي عدد 500 هزار سال هم زياد بنظر ميرسد چه رسد به عدد بزرگ 65 ميليون سال! و بعد هم باز ميگرديم به اين بحث كه نحوه نابودي نهايي ان نسل تا اخرين دايناسور روي زمين چگونه بوده است؟

همانطور كه قبلا عرض شد، برخورد شهاب سنگ نقاط ابهام مختلفي دارد. فرضيه دوم مي تواند نوعي بيماري همه گير در اين تيره باشد (البته بعيد است همه انواع گياهخوار و گوشتخوار يكجا به ان بيماري مبتلا شده باشند)  و سوم فرضيه اينجانب كه نوعي قانون زمانبدي شده طبيعت در تقليل و انقراض نسل حيوانات بزرگ قديم كه مي تواند امر طبيعت هم تفسير شود كه تجمع معنا دار نهنگ ها در سواحل (ظاهرا) براي از بين بردن خود تمثيلي از اين موضوع است.

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

همین درست است ، شما تحقیق کردید و با این تحقیق بخشی از نظر خود را اصلاح نمودید . همیشه بهترین راه رسیدن به نتیجه درست تحقیق و استنتاج است .

اما درباره موردی که مطرح کردید :

قبلاً هم گفته بودم که دیرین شناسان معتقدند آنچه تاکنون یافته اند 10% چیزی هم نیست که زیر خاک پنهان شده . اما چرا این یافته ها معمولاً در عمق کم یا حتی در سطح زمین یافت شده اند؟ دلیلش فرسایش است! ممکن است بقایای یک دایناسور در طول زمان زیر صدها متر خاک و سنگ دفن شده باشد اما بعد باز به مرور زمان بر اثر فرسایش طبیعی به سطح زمین یا نزدیکی سطح زمین برگردد . حتی در صحرای گبی هم که هزاران سال است مردم با بقایای دایناسورها برخورد می کنند همین اصل صادق است . دایناسوری ملیون ها سال پیش بر اثر طوفان شن مرده و جسدش زیر کوهی از شن دفن شده اما بعدها و به مرور زمان طوفان های دیگری شن ها را جابجا و استخوان ها را نمایان کرده اند! در مورد تصاویری که قرار داده اید مشخص است که براثر سیلاب یا عوامل طبیعی فرسایشی دیگر بخشی از جمجمه آشکار و از این طریق توسط فراد علاقه مند یا محققان کشف گردیده است  . عملیات پاکسازی یک فسیل یا سنگواره بسته به شرایط محیطی و نوع لایه های خاک و سنگ پیرامونی ، از چند هفته تا چند سال طول می کشد و بسیار با احتیاط و کند انجام می شود تا کوچکترین آسیبی به شکل طبیعی اثر وارد نشود . گاهی حتی صخره ایی را که بقایای جانور در آن قرار دارد بطور کامل جدا کرده و به آزمایشگاه منتقل می کنند تا در محیط کنترل شده و با اسیدهای مخصوص صخره را از سنگواره جدا نمایند و البته گاهی هم تشخیص داده می شود که امکان جداسازی بدون آسیب رسیدن به اثر ممکن نیست و سنگواره را با همان صخره در موزه یا مکان های مطالعاتی قرار می دهند . در عکس های پست شما پیداست که عملیات پاکسازی محیط پیرامونی اثر ابتدا از بالا آغاز شده (عکس اول) و سپس شروع به پاکسازی نیمه پایینی نموده اند (عکس دوم) تا در نهایت توانسته اند آن را از صخره جدا کرده و برای مراحل بعدی آماده سازی به آزمایشگاه ببرند .

دیروز یکی از شبکه های ماهواره ایی قسمتی از مجموعه مستند " سیاره زمین " را پخش می کرد که به دایناسورها و چگونگی انقراصشان می پرداخت . در این مستند بطور دقیق و مفصل همه آن چیزهایی که بنده این چند روزه گفتم را توضیح می داد البته اسمی از اینکه غبار شهاب سنگ چند هزار سال در جو زمین مانده نیاورد و در مقیاس زمانی کوتاهتری به بررسی مسئله پرداخت و در نهایت به این نکته رسید که شرایط سخت محیطی بعد از سقوط شهاب سنگ باعث شده تا تمامی جانداران خشکی زنی با وزن بیش از 25 کیلوگرم منقرض شوند و جانوران زیر 25 کیلوگرم هم بسته به شرایط زندگی و نوع تغذیه ایی که داشته اند 30 تا 60% شانس زنده ماندن داشته اند . اگر توانستید این مستند را تهیه و تماشا نمایید . البته این مجموعه مستند بارها از شبکه های تلوزیونی خودمان هم پخش شده است .

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

قضيه كشف چگونكي و حقيقت شكل اين نوع دايناسور تيركس  يك چيز عيني است. در تحقيقي كه انجام دادم ابتدا همان تصاوير در موزه ها و توضيحات ويكي پديا و چند سايت ديگر بود اما من عبارت " محل كشف Sue  T-rex " را سرچ كردم تا تصاوير دايناسور را در بين سنگ و خاك و در خود محل كشف ببينم. البته نتوانستم به همان نحو كه سر دايناسور مشهود است ساير استخوان ها را هم در بطن خاك و سنگ محل كشف ببينم.

بعد از سيو تصاوير سنگ و خاك اطراف را با بزرگنمايي زياد بررسي كردم تا نوع و قدمت انها را بطور تخميني ارزيابي كنم. غالب سنگ ها و نوع خاك رسوبي نشان ميدهند كه مانند سنگ هاي بسيار قديم سختي زيادي ندارند و حتي به كلوخه هاي سخت شده شباهت دارند و مخصوصا ترك هاي ريز و متعدد انها نشان ميدهند كه عمر زيادي از انها نمي گذرد. بين عدد مثلا 50000 يا 500000 سال  و همچنين 65 ميليون سال با توجه به تخمين نوع و قدمت سنگ مقايسه بعمل امد و همين قياس و بررسي بصري با توجه به عمق خاك معلوم مي كند كه انها عمر زيادي ندارند و در اصل كلوخه هاي در حال تبديل شدن به سنگ كامل و سخت بوده اند كه يكي از دلائل پاكسازي اسانتر استخوان ها از دل اين نوع سنگ نيز همانا سستي و قابليت خرد شدن انها بوده است.

علاوه بر اين مورد اگر انها سنگ هاي فديمي رسوبي سخت مي بودند عوامل طبيعي نمي توانست باعث فرسايش انها و اشكار شدن استخوان ها شوند. لذا چنين بر مي ايد كه اين ها سنگ هاي نو چند هزار ساله باشند و نه سنگ هاي رسوبي كاملا فشرده شده و سخت چندين ميليون سال قبل. بنابراين باز به اين نكته مي رسيم كه تخمين سن سنگ هاي مربوطه و استخوان ها از جانب ديرين شناسان امر متقن و قابل اعتمادي نيست و قدمت دايناسورها خيلي كمتر از 65 ميايون سالي است كه اعلان شده است.

علاوه بر اين موارد همين الان فرضيه دوم ديگري در مورد نحوه نابودي دايناسورها در ذهن من شكل گرفت كه البته مصداق و شواهدي هم دارد:در يك برحه از زمان حيات دايناسورها و درختان بزرگ ان زمان بارندگي هاي شديد وسيع و ممتدي در سال هاي متوالي در خشكي و دريا ها واقع مي شود. ان باران هاي ممتد و پي در پي اكثر بخش هاي فلات ها و زمين هاي غير سنگي از جمله جنگل ها را تبديل به مرداب ها و باتلاق هايي مي كند كه در اكثر مواقع باعث سستي خاك و عدم تحمل وزن اشياء و جانوران سنگين مثل درختان بزرگ و دايناسورهاي سنگين وزن مي شود. بخشي از ان درختان وزين در جنگل ها در زمين فرو مي روند (ذغال سنگ)  و همچنين در ان دوره طولاني دايناسورها نيز غالبا در ان باتلاق ها  و مرداب ها و زمين هاي سست گرفتار شده و بدليل وزن زياد قادر به خروج نشده و مدفون مي شوند اما حيوانات كوچكتر از ان محوطه هاي مهلك جان سالم بدر مي برند. البته در چنان بارندگي هاي وسيع و مداومي مطمئنا سيلاب هاي زيادي هم توام با رانش زمين هاي محتلف راه افتاده كه بخشي از ان عامل نابودي محسوب مي شده است.

تصویر

تصویر 

اما بهر حال از نظر بنده فرضيه سير طبيعي نابودي دايناسورها محتمل ترين فرضيه محسوب مي شود و همچنين زمان نابودي انها نيز واحد هزار بنظر ميرسد و نه ميليون سال.   
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط bamn »

با سلام مجدد .

دوست عزیز ، بنده دیگر نمی دانم به چه زبانی باید شما را قانع کنم؟!!! هیچ تخصصی هم در علم زمین شناسی ندارم تا مثل شما فقط با دیدن یک عکس بتوانم قدمت لایه های خاک را تشخیص دهم و بگویم دانشمندانی که آنجا ماهها به کاوش و تحقیق پرداخته اند و موزه ایی که بیشتر از 8 ملیون دلار بابت خرید فسیلی که فکر می کند حداقل 65 ملیون سال قدمت دارد پول داده ، همگی اشتباه کرده اند! اینکه هزاران دانشمند دیرین شناس و زمین شناس و جانورشناس در سرتاسر جهان را بخاطر اینکه باور دارند دایناسورها 65 ملیون سال پیش منقرض شده اند ، زیر سئوال ببرید ، واقعاً شجاعت می خواهد! جناب shafagh2 عزیز ، بی رودربایستی عرض می کنم که ادامه این بحث با این منطق راه به جایی نمی برد! بحث دانشمندان این است که برخورد شهاب سنگی که ممکن است باعث انقراض دایناسورها شده باشد 65950000 سال پیش اتفاق افتاده یا 66005000 سال پیش؟ ، آنوقت شما همچنان اصرار دارید که رقم درست زیر 500 هزار سال است! بنده که فعلاً دیگر چیزی به عقلم نمی رسد! فقط تعدادی از عکس های عملیات کاوش فسیل مورد نظر شما را در ادامه قرار می دهم تا اگر سایر دوستان به اندازه شما در علم زمین شناسی تخصص دارند که بتوانند از روی عکس قضاوت کنند ، در این مورد به اظهار نظر بپردازند .
.
تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

باور بفرماييد قصد بنده مخالفت بيهوده با نظريات دانشمندان اين رشته تاريخي نيست اما از طرفي عدد 65 ميليون سال هم رقمي است كه در طي ان يك كوه مي تواند بوجود ايد يا فرسوده شود. اما بازهم اجازه دهيد يك تحقيق مطا لعه اي و عيني در مورد بعض انواع سنگ هاي قديمي و سن انها و همچنين موضوع تشخيص قدمت دايناسورها از جانب ديرين شناسان داشته باشم تا ببينم نتيجه چه خواهد شد. 

نمي دانم چرا عكس هايي را كه ارسال مي كنيد كه احتمالا از سايت داخلي uupload است و قبلا براي من قابل رويت بود حالا نيست. من قبلا هم خودم از اين سايت اپلود استفاده مي كردم ولي حتي عكس هايي را هم كه خودم از طريق اين سايت در انجمن قرار ميدهم ظاهر نمي شوند و نمي دانم علت چيست. من توانستم فقط همان چند عكس كشف دايناسور را پيدا كنم و واقعا مايلم عكس هاي ديگر ان كشفيات را كه شما ارسال نموده ايد ببينم اما متاسفانه فقط كلمه تصوير ديده مي شود و عكسي ظاهر نمي شود. 

Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط bamn »

shafagh 2 نوشته شده: شنبه 17 فروردین 1398, 11:37 pmبا عرض سلام

باور بفرماييد قصد بنده مخالفت بيهوده با نظريات دانشمندان اين رشته تاريخي نيست اما از طرفي عدد 65 ميليون سال هم رقمي است كه در طي ان يك كوه مي تواند بوجود ايد يا فرسوده شود. اما بازهم اجازه دهيد يك تحقيق مطا لعه اي و عيني در مورد بعض انواع سنگ هاي قديمي و سن انها و همچنين موضوع تشخيص قدمت دايناسورها از جانب ديرين شناسان داشته باشم تا ببينم نتيجه چه خواهد شد. 

نمي دانم چرا عكس هايي را كه ارسال مي كنيد كه احتمالا از سايت داخلي uupload است و قبلا براي من قابل رويت بود حالا نيست. من قبلا هم خودم از اين سايت اپلود استفاده مي كردم ولي حتي عكس هايي را هم كه خودم از طريق اين سايت در انجمن قرار ميدهم ظاهر نمي شوند و نمي دانم علت چيست. من توانستم فقط همان چند عكس كشف دايناسور را پيدا كنم و واقعا مايلم عكس هاي ديگر ان كشفيات را كه شما ارسال نموده ايد ببينم اما متاسفانه فقط كلمه تصوير ديده مي شود و عكسي ظاهر نمي شود. 

با سلام مجدد .

بنده عکس هایم را معمولاً در سایت Picofile.com می گذارم که کار کردن با آن خیلی آسان است . البته قبلاً از پرشین گیگ استفاده می کردم اما چند وقتی است خیلی کند و بی حال شده! حالا دوباره عکس ها را از طریق سایت techpowerup.org قرار می دهم ببینید باز می شود یا خیر؟

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط bamn »

*
تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

تصویر

صلوات
Captain
Captain
نمایه کاربر

پست توسط shafagh »

با عرض سلام

اولا در ابتدا از زحمت جنابعالي براي ارسال مجدد تصاوير تشكر ميكنم. و بعد همانطور كه قبلا عرض شد تحقيقاتي انجام گرديد و عنوان تحقيق " قدمت سنگ هاي زمين" و در زمينه خاصي كه بيشتر به اين تاپيك مربوط ميشود " تشخيص سن سنگ هاي رسوبي"  و همچنين " تاريخ حيات و انقراض دايناسورها" بود.

اما قبل از اظهار نتايج تحقيق و بيان نظرات خود به نكته اي اشاره نمايم. به اولين و پنجمين عكس توجه فرماييد. بويژه در اولين عكس كاملا مشخص است كه سنگ هاي تپه كشف دايناسور چقدر سست و نرم هستند طوريكه اب باران توانسته به اساني روي تپه شيارهاي متعدد ايجاد نمايد، چيزي بين سنگ و كلوخه. يعني معلوم است كه اين لايه هاي رسوبي نيمه سنگ هستند كه البته بعض لايه هاي تناوبي بدليل كريستال هاي خاص به سنگ كامل تبديل شده اند اما نه بشكل قطعات يكپارچه و خرده سنگ هاي پايين تپه نظريه بنده را تاييد مي كند.  در عكس پنجم هم سست و نو بودن سنگ ها كه به اساني خرد ميشوند دليل ديگري بر اين صحت قضيه است.

بهرحال بعد از تحقيقات تحت عنوان هايي كه عرض شد و مقالات مختلفي را كه مرور كردم نتايج به اين شرح مي باشد:

دانشمندان عمر زمين را حدود 3.5 ميليارد سال تخمين زده اند كه البته نوعي كريستال عنصر روي در استراليا كشف شده كه گفته مي شود 4 و خرده اي ميليارد سال عمر داشته است و عمر منظومه شمسي 5.5 ميليارد و عمر كهكشان راه شيري حدود 13.5 ميليارد حدس زده شده است كه البته هنوز در مورد بعض اين اعداد و ارقام  بحث بين دانشمندان همچنان وجود دارد. 

عمر دايناسورها بين 256 تا 65 ميليون سال حدس زده شده است اما از انجا كه چنين حدسي مرا قانع نكرد به نحوه شناسايي سن سنگ ها و تشخيص سن تاريخي دايناسور ها روي اورده و تحقيقاتي در اين مورد انجام دادم. ركن تحقيقات و نظريه دانشمندان در اين باره روش " تعيين قدمت راديو متريك" يا " راديواكتيوي" مي باشد. در اين باره دوروش تعيين ايزوتوپها يي با نيمه عمر كوتاه و ايزوتوپهايي با نيمه عمر متوسط يا بلند بوده است.

براي تعيين اشياء زير پنجاه هزار سال يا در قولي ديگر 5000 سال زمينه تحقيق بررسي ايزوتوپهاي كربن 24 است كه همانا ايزتوپهاي با نيمه عمر كوتاه هستند. معمولا اين روش براي تعيين اشياء قديمي عتقيقه استخوان هاي بجا مانده از انسان ها و حيوانات قديم در كمتر از حد نصاب 5000 يا 50000 سال بكار ميرود. گفته شده بود كه كربن 24 در بالاتر از زمان هاي مذكور بكلي از بين ميروند و لذا براي تعيين اشياء قديمي تر كاربردي ندارد و نمي توان قدمت سنگ ها و موجوداتي مثل دايناسور را از اين طريق تعيين نمود. در عوض تنها راه بررسي ايزتوپهاي اورانيوم 235 و چند شماره ديگر اين ماده اكتيو است. البته گفته شده بود كه اين نوع ايزوتوپها در روي استخوان باقيمانده خود دايناسورها وجود ندارد بلكه بايست انها را در خاك و سنگي كه بسرعت اجساد انها را پوشانده است جستجو كرد.

اما بخشي از تحقيقات بنده پيرامون همين سنگ و خاك ها بود. گفته شده بود كه سنگ هاي اذرين و خاكسترهاي اتشفشاني بهترين و گويا ترين نمونه هايي است كه دقيقترين نوع قدمت را تبيين مي كنند. اما در مورد سنگ هاي رسوبي چه؟

در بيشتر اظهارات كه توسط كارشناسان بيان شده بود در اين مورد مشكلاتي وجود دارد و بازهم وجود خاكسترهاي اتشفشاني در سنگ و خاك هاي رسوبي مي تواند كمك بيشتري كند. اما دليل مشكل بررسي قدمت سنگ هاي رسوبي كه بعضي دريايي هستند و بعضي غير دريايي چيست؟

دليل اين امر چنين بيان مي شود كه سنگ هاي رسوبي از كريستال هاي مختلف از منابع مختلف و با عمرهاي متفاوت تشكيل شده اند و همين نكته تعيين عمر دقيق زمان رسوب را با مشكل مواجه مي كند. حتي يكي از كاربران متخصص زمين شناس در جواب دانشجويي كه پرسيده بودن " من چطور مي توانم قدمت يك سنگ رسوبي را تعيين كنم" گفته بود، "تعيين عمر يك سنگ رسوبي يافته اي نسبي خواهد بود".

انچه كه من در كل اين تحقيقات فهميدم انست كه دانشمندان در اين زمينه ها بيشتر با تقريب سروكار دارند تا يقين و لذا در نظرات نهايي اشان محتمل ترين مورد را عنوان مي نمايند. اما در مورد بحث ما روش ساده تر و عام تري خارج از ازمايشگاه ها وجود دارد و ان تشخيص نوع و قدمت سنگ از ظاهر و كيفيت ان است. همانطور كه قبلا عرض شد خاك و سنگ اطراف استخوان هاي ان دايناسور سست و خاك نما هستند و باران بر ان تاثير شويندگي و فرسايشي قابل ملاحظه اي دارد و البته از نظر تجربي و منطقي از زمان نيز نسبت دادن ميلون ها سال به اين نوع سنگ ها و عمر يك موجود زنده همانند دايناسور نيز متناسب نمي نمايد.

البته براي من موقعيت وجود ان دايناسور در زماني كه اولين بار كشف شده و اينكه كاشفان چقدر از خاك و سنگ را براي دستيابي به ان كاوش نموده اند كاملا معلوم نيست اما فقط اين نكته عرض شود كه با دلائلي كه گفتم قدمت خاك و سنگ محل از رقم 65 ميليون سال بسيار كمتر مي باشد و شايد پانصد هزار سال و يا كمتر تخمين صحيح تري باشد.

ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”