تفاوت دو بیماری عفونی که شاید در تشخیص آنها اشتباه کنید در سایت پزشکی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Thunderclap, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 2
تاریخ عضویت: دوشنبه 22 مرداد 1397, 12:44 pm
سپاس‌های دریافتی: 2 بار

تفاوت دو بیماری عفونی که شاید در تشخیص آنها اشتباه کنید در سایت پزشکی

پست توسط reyhanbd »

تفاوت دو بیماری فیستول و کیست مویی (سینوس پیلونیدال)
تصویردو بیماری فیستول مقعدی و کیست مویی تفاوت های بسیاری با یکدیگر دارند در حالی که تنها شباهت بین آنها ایجاد هر دو در ناحیه مقعدی است. منظور از [External Link Removed for Guests] ایجاد مجرایی غیر طبیعی میان بافت روده و پوست اطراف مقعد است که موجب عفونت می گردد و عامل آن نیز در اغلب موارد ایجاد آبسه شناخته می شود. در حالی که بیماری [External Link Removed for Guests] یا همان سینوس پیلونیدال حاصل برگشت مو به داخل پوست است که به صورت کیست حاوی مو و عفونت نمایان می شود.
تفاوت در علل ایجاد فیستول و کیست موییمهمترین علت ایجاد فیستول مقعدی، آبسه عنوان می شود آبسه پرآنال که حاصل بسته شدن خروجی غدد روده و تجمع عفونت در آن است، که در صورت عدم درمان امکان گسترش عفونت و ایجاد فیستول وجود دارد. از سایر علل ایجاد فیستول می توانیم به  عوارض ابتلا به کرون، دیورتیکولیت، جراحی نزدیک مقعد،سل، بیماری های آمیزشی مانند کلامیدیا، سرطان، HIV و .. اشاره کنیم.
 علت ایجاد کیست مویی برگشت مو به داخل پوست است که می تواند حاصل سایش پوست در اثر نشستن های طولانی مدت و لباس های تنگ باشد. همچنین در برخی موارد عواملی مانند داشتن مو های زائد زیاد و ضخیم عاملی برای کیست مویی شناخته می شود.
تفاوت در علائم فیستول و کیست موییدو بیماری فیستول و کیست مویی هر دو عفونی هستند در نتیجه ممکن است تشخیص این دو را برای بیمار کمی مشکل کند. کیست مویی حفره ای یک طرفه حاوی چرک و عفونت است اما فیستول حفره ای دو طرفه و متصل کننده  بین بافت رکتوم و از بیرون به بافت پوست اطراف مقعد است.
 از علائم ایجاد فیستول می توانیم به تورم و درد اطراف مقعد، ترشحات بدبو و گاهاً خونی، آبسه مقعد مکرر، بی اختیاری مدفوع و قابلیت مشاهده سوراخ فیستول اشاره کنیم. از نشانه های کیست مویی می توانیم به درد، قرمزی پوست و ترشحات بدبو و عفونی و حفره هایی حاوی مو اشاره کنیم.
ارسال پست

بازگشت به “پزشکي”