خرما‌پزان تابستان

در اين بخش مي‌توانيد سايتها و وبلاگهاي مفيد را در چارچوب قوانين سايت معرفي كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Rookie Poster
Rookie Poster
پست: 35
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸, ۹:۲۵ ق.ظ
سپاس‌های دریافتی: 16 بار

خرما‌پزان تابستان

پست توسط nbtfd234 »

حال تهران از کدام شهرها بهتر است؟به خبرگزاری [External Link Removed for Guests] :

میزان دمای هوای تهران این روزها دور عدد 40 می‌چرخد؛  هوای گرمی که تحملش تقریبا‌ برای همه سخت شده است. بعضی‌ها می‌گویند حاضریم در سرما بمیریم ولی در این گرما زنده نمانیم! در فضای مجازی کار به شوخی با متولدین ماه‌های تابستان هم رسیده است! و رانندگان تاکسی‌های آنلاین و غیرآنلاین در این گرما بیشترین انتقادات را به‌خاطر روشن نکردن کولر می‌گیرند. خلاصه اینکه گرمای 40درجه که برای بعضی‌ها غیرقابل تحمل است، برای بعضی‌های دیگر در همین ایران، بیشتر شبیه یک شوخی است. مردم خوزستان و سیستان‌و‌بلوچستان این روزها دمای هوای حدود 50درجه سانتی‌گراد را هم تجربه کرده‌اند. گرمای هوا در بعضی از روزها ادارات خوزستان را تعطیل کرده است و مردم قم هم دمای هوای بالای 45درجه را تجربه می‌کنند. اما در این روزها تهران را می‌توان واقعاً جزو گرم‌ترین شهرهای ایران دانست. حتی خیلی از شهرهای استان هرمزگان هم هنوز هوای زیر 40درجه دارند و جایی به گرمی و شرجی ماهشهر که قبلاً به‌عنوان یکی از گرم‌ترین شهرهای جهان ثبت شده است، در این تابستان هنوز به دمای هوای تهران نرسیده است. البته این را نباید فراموش کرد که رطوبت هوا در شهرهای ساحلی جنوب، تحمل گرما را بسیار سخت‌تر می‌کند.
بندر ماهشهر یکی از رده‌های فهرست 10مکان گرم دنیا را به نام خود ثبت کرده است. البته بیشترین دمای هوای ثبت شده در این منطقه 51درجه است. اما در جولای سال2015 شاخص ترکیبی گرما (دمای هوا و میزان رطوبت) در بندر ماهشهر 74درجه ثبت شد که از این نظر دومین شهر گرم دنیا شناخته شد. منطقه دیگری از ایران هم هست که در این فهرست قرار می‌گیرد و آن کویر لوت است. در سال2009 نتایج تحقیقی که درباره گرم‌ترین نقطه زمین انجام شد، نشان می‌داد که کویر لوت در ایران گرم‌ترین نقطه زمین است. اطلاعات هواشناسی ماهواره‌ای در طول 7سال نشان می‌داد که کویر لوت با ثبت دمای 70درجه سانتی‌گراد در 5سال از این 7سال، گرم‌ترین نقطه زمین بوده است. البته لازم به گفتن نیست که این منطقه گرم کویری خالی از سکنه است. اینکه کدام شهرها در طول تابستان گرم‌تر می‌شوند، خودش داستانی است. جنوبی‌ها روی کاغذ شاید بیشترین گرما را تحمل می‌کنند. اما از آن طرف اگر در بعضی روزهای به‌شدت گرم تابستان، از اهالی شمال کشور بپرسی اینجا گرم‌تر است یا جنوب بگویند بندرعباس را به هوای 35درجه شمال که رطوبت 91درصد دارد، ترجیح می‌دهند! بندری‌های جنوب هم می‌گویند رطوبت هوا و گرمای همزمان، این منطقه را برای زندگی غیرقابل تحمل می‌کند و اصلاً با شمال ایران قابل مقایسه نیست.
اما از همه اینها که بگذریم، حالا که تهران و خیلی از شهرهای ایران هم هر سال تابستان یک تا 2 درجه به‌صورت میانگین گرم‌تر می‌شوند، بهتر است نوعی سبک زندگی متناسب با همین میزان گرما را در پیش بگیرند. در تهران در زِل گرمای ظهر هم از همه طرف آدم و ماشین در خیابان‌ها دیده می‌شود اما در شهرهای جنوبی از ساعت یک تا 4بعدازظهر عملاً شهر تعطیل می‌شود و البته زیست شبانه که در تهران با آن مخالفت می‌شود، جزو جدانشدنی این شهرهاست و هیچ تاکسی و آژانسی در شهرهایشان پیدا نمی‌شود که کولر روشن نکنند!
ارسال پست

بازگشت به “معرفي سايتها و وبلاگها”