ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, رونین, Shahbaz, شوراي نظارت

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1676
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3403 بار
سپاس‌های دریافتی: 5794 بار

ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط shafagh »

من گاهی نمی توانم خیلی خشک و فنی حرف بزنم بعنی حقیقت انکه حوصله ام سر میرود اما گاهی بعض مسائل فنی را که بلد هستم به زبان خودمانی می گویم..

من در مورد موتورهای کولر برای دو چیز دلم می سوزد یکی برای جیب مصرف کنندگان و یکی هم برای اقتصاد کلی کشور که لوازم و ایزارها هدر می رود و یکی هم دلم نمی خواهد بعض تعمیرکارها خیلی سود ببرند و همینکه رزق روز اشان در حد کفایت از راه حلال تامین شود کافی است.

ایا می دانید موتور کولر شده 800000 هزار تومان؟! شاید مثل من هم که تا چند هفته پیش نمی دانستم شما هم نمی دانستید؛ خوب همین شوک ریالی برای من و شما بس تا قدر موتور کولر را بیشتر بدانیم. تازه اگر نوع خوب اش مثل موتوژن ایرانی باشد و نه چینی های نازل که بعض فروشنده ها به اسم جنس اعلاء به ادم های بی اطلاع و حتی با اطلاع قالب می کنند.

 گفتم قیمت موتور حالا فرضا نوع خوب اش شده 800000 هزار تومان و لابد تعمیرش هم با تعویض بوش و یا بلبرینگ 300 تا 400 هزار (دقیقا نمی دانم).

چیزی که یک موتور الکتریکی را می سوزاند و عمر واقعی ان را خیلی کم می کند بار اضافی است. حالا بار اضافی چیست؟ اینکه نیروی مخالف بیش از تحمل ذکر شده بر روی موتور به ان تحمیل شود.

برای مختصر شدن بحث فقط به این نکته می پردازیم که یکی از این بارهای اضافی سفت یا کچل شدن بلبرینگ است. شاید از کلمه کچل شدن بلبرینگ کمی خنده دار باشد اما این اصطلاحی است که مکانیک ها و تعمیرکارها بکار می برند و بدین معناست که گوی ها یا گلوله های گردان داخل بلبرینگ یا ریلی که روی ان حرکت می کنند ساییده و نا هموار شود که یکی از دلائل عدم سرویس و گریسکاری مجدد و به موقع بلبرینگ است و دیگری مقدار مرغوبیت فولاد بلبرینگ. انواع بلبرینگ های خوب ایرانی، ژاپنی، انگلیسی و المانی و امریکایی هستند و البته درجه مرغوبیت انها به برند انها هم مربوط است ولی بلبرینگ های ایرانی از بهترین هاست.

پس نقص بلبرینگ یکی از عوامل مهمی است که بار اضافی بر موتور تحمیل می کند و در کولرها بیشترعامل سوختن موتور همین نقص بلبرینگ ها و بوش های موتور و یا نقص در بوش های محور بابزن کولر است. البته چند عامل دیگر هم در عمر موتور کولر دخیل هستند. یکی هوا کشی ودیگری هوادهی کولر.
هواکشی یعنی منافذ ورودی کولر که عمدتا پوشال کولر است باز بوده و بر اثر گچ گرفتگی (املاح اب) و گرد و خاک گرفتگی برای توربین کولر اختناق ایجاد نکند. این مسائل سبب تحمیل فشار بر موتور می شوند.
هوا دهی چیز دیگریست. اگر تمام منافذ و دریچه های خانه مسدود یا بعبارتی کیپ باشد و هنگام کار کردن کولر یک راه جریان هوا به خارج وجود نداشته باشد علاوه بر مختل شدن مقدار باد کولر، هوای فشرده شده در خانه مثل یک عامل مقاومت در مقابل توربین کولر عمل کرده و ان فشار بعنوان اضافه بار به موتور منتقل می شود.

بعض اقایان سرویسکار کولر را احضار می کنند تا ضمن تعویض بعض قطعات مثل تسمه و پوشال ها و زدودن گچ ها و غبارهای کولر ان را برای کار مجدد اماده کنند. من واقعا نمی دانم ایا این سرویسکارها به وضعیت موتور هم عنایتی دارند یا نه و یا تخصص لازم برای تست بوش ها و بلبرینگ های موتور یا کلا موتور را دارند یا خیر و در این صورت باید سرویسکاری منظم با حس مسئولیت کاری باشد که توانایی تست موتورها، چه موتور اصلی و چه موتور پمپ را هم داشته باشد.

عرض می شود که احتمالا قیمت یک موتور پمپ کولر هم بایست چیزی در حدود 80 الی 100 هزار تومان باشد. انها هم نیاز به تست و سرویس دارند که شامل زدودن جرم ها در قسمت پره و لوله های اب  و خاصتا روغنکاری نمدهای اطراف بوش را می باشد و گاهی هم چاره ای جز باز و بسته کردن موتور پمپ نیست.

بعض اقایان چندان حوصله بازدید کولررا ندارند و شاید انهم بیشتر بدلیل رعایت حفظ حریم همسایگان اشان باشد. و بعضی هم  فقط به کمی پاکسازی کولر و تعویض پوشال و تسمه بسنده کنند و حتی بوش محور توربین کولر را هم که هر یک یا دو ماه محتاج روغنکاری است چک نمی کنند که نه تنها ساییدگی انها باعث صدای جیرجیر و سر و صدای کولر می شود بلکه یکی از عوامل تخریب موتورهم هست.

خوب حالا در اواخر ماه های بهار و شروع تابستان (بسته به اب و هوای منطقه زندگی ) در مورد کولرها باید چکار کرد؟

موتور باید از روی کولر باز شود و البته فکر نکنید فقط به یک چکش نیاز دارید! چهارتا پیچ و مهره دارد که فکر کنم شماره 12 یا 13 باشند و اچار با همان شماره را لازم دارند. قبل از هر اقدامی برای باز کردن موتور ابتدا فیوز های اصلی و فرعی برق منزل را قطع کنید. بعد سیم های موتور را از سوکت و جعبه تقسیم کولر قطع کنید و رنگ سیم ها و جای تصال هرسیم به سوکت را یاداشت کنید تا بعدا سیم ها را اشتباه وصل نکنید.
حالا پیچ های پایه موتور به کولر را باز کنید که البته جای دست کمی دارند و گاهی مجبورید از دو اچار یا یک اچار و یک انبردست همزمان استفاده کنید چون پیچ و مهره ها ممکن است کمی زنگ زده باشند. اگر به پایه پیچ ها کمی روغن بزنید خوب است.

بعد از باز کردن موتور دو چاره وجود دارد، یا خودتان موتور را باز کنید و یا ان را به یک تعمیرگاه الکتروموتور ببرید تا چک و سرویس شود. اگر نیاز به تعویض بوش یا بلبرینگ باشد شخص تعمیرکاربه شما اطلاع خواهد داد که در این صورت خودتان بلبرینگ هایی با مارک واقعی و معتبر از فروشگاه های مربوطه بخرید و به تعمیرکار تحویل دهید زیرا یکی از مهمترین عناصر بقاء و حفظ موتور است و ممکن است بلبرینگی که خود تعمیرکار دارد مرغوب نباشد. با این روش زحمت شما کم می شود اما خرج اتان زیادتر و تازه تجربه هم کسب نمی کنید.

طریق دیگر ان است که خودتان موتور را باز کنید و مهمترین و حیاتی ترین احتیاط ان است که هنگام باز و بسته کردن موتور به سیم پیچ های ان صدمه وارد نکنید که خش افتادن عمیق روی سیم ها و ساییده شدن لاک روپوش سیم، موتور را ضایع خواهد کرد.

ابتدا موتور را پاک  یعنی با برس و دستمال یا چیزهای مشابه بیرون موتور را تمیز کرده و برق بیندازید اما مواظب باشید خرده فلز و زنگ داخل موتور نرود. بعد با یک ماژیک (که پاک نشود) روپوشهای جلویی و پشتی موتور با بدنه موتور را علامت بزنید تا موقع بستن موتور با همان ترتیب درپوش های موتور را ببندید.

احتمالا چهار پیچ خیلی بلند با اچارخور شماره 8 وجود دارد. اچاری را که برای باز کردن این چهار پیچ بکار می برید چه از نوع رنگی یا باکس باشد باید  با سر پیچ ها کاملا فیت و محکم باشند و الا سر پیچ ها با اچارهای بد ضایع شده و باز کردن انها مشکل خواهد شد. اگر ته پیچ ها در طرف دیگر موتور پیداست کمی روغن به انها بزنید تا باز کردن اسان تر شود.

یعد از باز و خارج کردن پیچ ها اکنون موتور اماده است که در پوش دو طرف انها را جدا کنید اما درپوش ها با بدنه خود موتور و بلبرینگ ها ی روی روتورسخت فیت شده اند و نیازمند ان هستند که با فشار یا ابزار جدا شوند. حالا محتاج چکش خواهید شد!

خوب یک چکش و یک پیچ گوشتی ته فلزی که مخصوص ضربه زدن است لازم دارید. این موتورها معمولا در هر دو طرف درپوش ها دو گودی یا پخ دارند که محل شروع ضربه های ارام است. با کمی ضربه های ارام می بینید که درپوش کمی از بدنه فاصله گرفت. موتور را بچرخانید و با همان ضربه های ارام و چندبار تکرار در دو طرف درپوش می بینید که ارام ارام در پوش الومینمی از بدنه فاصله گرفته تا انکه کاملا جدا شود. هشدار که ضربه های سخت می تواند درپوش را ناقص کند!

در پوش پشتی موتور دقت بیشتری می خواهد زیرا که سیم های خروجی و ملحقات کلاچ موتور انجاست و بی احتیاطی و عجله می تواند باعث صدمه به موتور شود. کمی درب پوش را بیرون بکشید و ببینید چه چیزهایی زیر ان است. کار سختی نیست فقط باید کمی مواظب باشید و با ازاد سازی سیم ها و احتمالا رفع یک گیر کوچک در قسمت کلاچ در پوش را جدا کنید.

اگر سیم ها یی از داخل موتور به یک فیبر در قسمت درپوش وصل هستند نیازی نیست در پوش را کاملا جدا کنید (بگذارید به بدنه موتور اویزان بماند اما دقت کنید با سیم پیچ های موتور تماس نگرفته و انها را خش نیندازد) چون حالا قسمت روتور ( چیزی مثل وردنه نان پزی که وسط موتور می چرخد) کاملا معلوم است و بعدا همراه با درپوش جلویی موتور از موتور خارج خواهد شد. حالا نوبت درپوش جلویی موتور است که خارج کردن ان اسان تر است و هیچ سیم و چیز دیگری جز بلبرینگ به ان وصل نیست.
با چند ضربه ارام و متوالی در دوسمت درپوش همراه با روتور از بدنه ازاد می شود. حالا وقت خارج کردن کل روتور و درپوش متصل به ان از داخل موتور است که کاملا ازاد می باشد ولی باید دقت شود روتور سنگین با سیم پیچ های جلویی تماس نگرفته و انها را مخدوش و یا له نکند. پس به ارامی و با احتیاط مجموعه را از خارج کنید

حالا چیزی که در دست شماست یک روتور بدون سیم همراه با درپوش جلویی است که یک بلبرینگ در ته روتور پرس شده و یک بلبرینگ هم در سر روتور که اکنون در گودی سرپوش قرار دارد. با ضربات خیلی ارام و متوالی به کف سرپوش جلویی (از همه جهت) می بینید که به ارامی دارد از بلبرینگ جلویی روتور جدا می شود تا انکه بلبرینگ پرس شده به روتور کاملا از گودی سرپوش بیرون امده و سرپوش جدا می شود. حالا همه کارها تمام شده و شما یک روتور همراه با دو بلبرینگ پرس شده به ان دارید.

تصویر

حالا نوبت تست بلبرینگ هاست. هر کدام از دو بلبرینگ را بی انکه دستتان از بلبرینگ جدا شود با فشار به این طرف و ان طرف بچرخانید اگر احساس کردید بلبرینگ تقه های خیلی ریزی دارد که نشانه زبری ان است وقت تعویض انهاست (با چرخاندن سریع هم اگر خیلی تند و توام با سرو صدا بود همین وضعیت را دارد). بلبرینگ ها را با دست به جوانب کج و راست کنید  اگر دیدید لقی دارد هرچند کم، از کار افتادن ان نزدیک است و باید تعویض شود.
اگر دیدید بلبرینگ سفت است اینجا با استفاده از یک سوزن خیاطی مقاوم روپوش گریس خور بلبرینگ را که ورقه بسیار نازکی از فولاد با روکش لاسیکی است بر دارید. این کار اسان نیست و ظرافت و صبر می خواهد. فشار با ابزار نا مناسب می تواند این ورقه را کج کند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود چون هرچقدر هم که ان را صاف کنید یا در جای خود مستقر نشده و یا به گوی های بلبرینگ مماس می شود که به احتمال زیاد بعد از بستن موتور از جای در خواهد امد. هیچ تعمیرکاری روی اور بر داشتن حائل گریس خور بلبرینگ نمی شود و به محضی که دید بلبرینگ کمی سفت می چرخد اقدام به تعویض ان می نماید اما این از جمله کارهای شخصی من برای باز یابی بلبرینگ بوده که توانستم با گریس کاری سالانه یا هر دو سال یکبار بلبرینگ های یک موتور کولر را مدت 6 الی 7 سال بکار وادارم.

بهرحال با سوزن نوک تیز و قطور خیلی با ظرافت روپوش گریس یک طرف را بر دارید. خواهید دید که گریس قبلی سیاه و تبدیل به چیزی شبیه لاستیک یا چسب شده است. بلبرینگ را با نفت بشویید تا همه ان جرم ها کاملا پاک شوند حال وقتی بلبرینگ را بچرخانید می بینید که ازاد و بسرعت و با سر و صدای گوی ها می چرخد. در این حال که بلبرینگ روان شده لقی عرضی ان را امتحان کرده و همچنین با همان روشی که گفته شد دقت کنید بلبرینگ زبر نشده باشد. البته وقتی ان را با نفت می شویید کمی صدا می دهد ولی ممکن است مربوط به زبری بلبرینگ نباشد و بعد از گریس زدن و ازمایش مجدد معلوم خواهد شد. بلبرینگ را گریس نسوز مرغوب بزنید. نباید مقدار گریس زیاد باشد چون بعدا موقع جا زدن روپوش گریس دچار مشکل می شوید. بعنی نباید گریس تا لبه بلبرینگ را پرکند چون حتی ممکن است گریس اضافی بعدا روپوش گریس را از جا بکند. مقدار گریس باید بحدی باشد که وقتی روپوش را کار میگذارید گریس از لبه های ان بیرون نزند.
البته با گریس زدن و چرخاندن بلیرینگ مقداری جا باز می شود و سطح گریس پایین می رود. من حتی وقتی بلبرینگ هیچکدام از عیوب مذکور را نشان نمی داد انها را گریسکاری سالانه می کردم و گاهی هم هر دوسال.
الان یک جفت بلبرینگ 60 الی 70 هزار تومان قیمت دارد و چون برای تعویض بلبرینگ ها دستگاه پرس لازم است بایست به تراشکاری مراجعه کرد که حداقل بیست هزار تومان اجرت می خواهد و اتلاف وقت هم هست.

البته تمام مراحل کاری که گفته شد مخصوصا برای افرادی که تجربه کافی ندارند ظرافت کار، صبر، دقت، و هوشیاری لازم است. برای بستن موتور هم بهمین ترتیب باید مراقب بود به سیم پیچ ها اسیب نرسد. مشکل ترین قسمت کار جا زدن بلبرینگ های روی روتور درون درپوش هاست که باید با حوصله و ضربه های ملایم انجام شود و بعد از این مرحله، هنگام نصب درپوش ها روی بدنه بایست همان قسمت های علامت زده شده با ماژیک مطابق هم باشند. و بعد از همه این مراحل و بستن کامل موتور با امتحان کردن ان روی کولر که نرم و بی سر و صدا و پر سرعت کار می کند از کار فنی خود احساس رضایت و سبکی خواهید کرد.

تعمیر موتور پمپ اب که بوش دار است ساده تر می باشد و این پیچیدگی ها و سختی ها را ندارد فقط موقع باز و بسته کردن انها بایست قسمت بلند پایین شافت را که جرم و گچ گرفته خوب تمیز و روغنکاری کنید تا قسمت پایینی موتور براحتی از شافت بیرون بیاید و همچنین مواظب باشید به دو کلاف سیم پیچ موتور اسیبی نرسد. بعد از باز کردن این موتور اطراف بوش ان خمیرکاغذ قرار دارد که با روغن اشباع شده و چون بعد از مدتی این روغن از بین می رود بایست ان را به اندازه مناسب مجددا با روغن اشباع کنید که تا یکی دو سال با خیال راحت کار کند. اگر دیدید شافت موتور پمپ ساییده شده و درون بوش لق می خورد هیچ چاره ای جز تعویض کامل موتور نیست فقط سیم پیچ ان را از قاب خارج کرده و نگهدارید چون  بعدها با سوختن یک موتور پمپ می توانید این سیم پیچ را بجای سیم پیچ سوخته موتور جایگزین کنید.

در مورد شافت و بوش های پره کولر هم دقت کنید که بی روغن و خشک و یا ساییده و لق نشده باشند ان وقت یک کولر نو خواهید داشت که زیر باد خنک ان می توانید دراز بکشید مطالعه کنید و شاید در حین مطالعه خواب خوش و ارامی هم داشته باشید.
 

تصویر
 
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4347
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۱۲:۴۴ ب.ظ
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4618 بار
سپاس‌های دریافتی: 8676 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

سلام علیکم

تشکر از شما بابت این اطلاعات ارزشمند

لعنت خدا و فرشتگان قدرتمندش و جن و إنس بر ظالمان هدایت نشدنی

چند تا دیگه از علتهای سوختن الکتروموتورهای ایرانی و الکتروموتورهای تعمیری :

# بنجل بودن لاکِ سیم‌های لاکی

# نازک بودن لایه ی لاکِ سیم‌های لاکی

# عمداً کم پیچیدن سیم لاکی برای کاهش هزینه . این کار باعث کوتاه شدن سیم و داغش شدنش و صدمه دیدن لاکش و اتصال کوتاه و در نتیجه نیم سوز شدنش و یا سوختنش میشه

# کم پیچیدن سیم لاکی باعث افزایش مصرف برق الکتروموتور هم میشه چون کوتاه تره و مقاومتش کمتره پس آمپر بیشتر می‌کشه . آمپر بیشتر هم یعنی وات بیشتر چون وات = ولت ضربدر آمپر W=A.V

# اگر کنتور دیجیتالی دارین خیلی راحت میتونین مصرف واقعی موتور رو ببینید

کافیه همه ی مصرف کننده ها رو از برق بکشید و فقط همون الکتروموتور روشن باشه و دکمه ی روی کنتور رو ۱۲ بار بزنید تا مصرف به کیلووات KW رو ببینید

با این تست میتونین بفهمین که مصرفش مثل لیبل روی موتور هست یا نه و اینکه آیا نیم سوز شده یا نه . چون وقتی نیم سوز میشه کمتر کسی متوجه میشه و مصرف برقش هم از ۱۰ تا ۵۰ درصد یا بیشتر می‌ره بالا
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان


دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 718
تاریخ عضویت: جمعه ۳ دی ۱۳۹۵, ۵:۱۷ ب.ظ
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1761 بار
سپاس‌های دریافتی: 840 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط ho3ein2000 »

سلام
ممنون اطلاعات خوبی بود
انسان محل فراموشکاری هست و باید مداوم دانسته های قبلی رو مرور کنه
حتی متخصصین امر
جسارتا روتور هایی که به ظاهر سیم پیچ ندارن داخلشون مثل بقیه روتور ها سیم پیچی دارن با این تفاوت که فقط یک رشته سیم کلفت بجای کلاف
از شیار های روتور رد شده
خدا یاور بنده اش هست~ تا وقتی که بنده یاور برادرش باشه
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1676
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3403 بار
سپاس‌های دریافتی: 5794 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط shafagh »

با عرض سلام خدمت ho3ien2000

ایا منظور شما رتور موتورهای یونیورسال است؟
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 718
تاریخ عضویت: جمعه ۳ دی ۱۳۹۵, ۵:۱۷ ب.ظ
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1761 بار
سپاس‌های دریافتی: 840 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط ho3ein2000 »

shafagh نوشته شده: شنبه ۳ خرداد ۱۳۹۹, ۱۰:۵۶ ب.ظ با عرض سلام خدمت ho3ien2000

ایا منظور شما رتور موتورهای یونیورسال است؟
سلام
خیر ،برای کولر که از این موتور ها استفاده نمیکنند
چون نمیتونند برای زمان طولانی کار کنند
خدا یاور بنده اش هست~ تا وقتی که بنده یاور برادرش باشه
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1676
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3403 بار
سپاس‌های دریافتی: 5794 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط shafagh »

با عرض ادب

حالا ممکن است در بعض موتورها با تعداد سیم پیچ های محدود، در رتور یا بدته استاتور یک مفتول یا تسمه مسی بعنوان بهسازی اختلاف فاز و تبعا بهسازی گشتاور موتور مخصوصا در هنگام استارت بکار ببرند (بویژه این قطعه مسی را می توان در موتور پمپ کولر که فقط دو کلاف سیم پیچ متقابل دارد مشاهده نمود) اما گمان نمی کنم در رتور موتورهایی که با دو نوع سیم پیچ مختلط اصلی و استارتر ترکیب یافته و اختلاف فاز لازم را برای گشتاور موتور فراهم می کنند نیاز به بکاربردن قطعات مس انهم بشکل حلقه باز باشد مگر اینکه در موتور هایی با ساختار ویژه بکار رفته باشد. تا انجا که بنده می دانم اکثر این نوع موتورها رتورهایی مرکب از ورقه های پره ای فولادی دارند که بشکل حلزونی از ابتدا تا انتهای رتور ترتیب یافته و معمولا روکشی از زینک هم در سطح خارجی رتور برای جلوگیری از زنگ زدگی یا صیقل یا دلائل تکنیکی دیگر پوشش داده شده است.
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 718
تاریخ عضویت: جمعه ۳ دی ۱۳۹۵, ۵:۱۷ ب.ظ
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1761 بار
سپاس‌های دریافتی: 840 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط ho3ein2000 »

سلام
ممنون
منظورم روتور های قفس سنجابی بود که موتور تمام کولر های آبی به این شکل هست
[External Link Removed for Guests]
خدا یاور بنده اش هست~ تا وقتی که بنده یاور برادرش باشه
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1676
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3403 بار
سپاس‌های دریافتی: 5794 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط shafagh »

با سلام

بنده واقعا این موضوع را نمی دانستم. با تشکر از این اطلاع رسانی خوب فنی   :razz:
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4347
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۱۲:۴۴ ب.ظ
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4618 بار
سپاس‌های دریافتی: 8676 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

ho3ein2000 نوشته شده: دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۱۰:۳۵ ب.ظ سلام
ممنون
منظورم روتور های قفس سنجابی بود که موتور تمام کولر های آبی به این شکل هست
[External Link Removed for Guests]
سلام علیکم
یعنی در موتورهای قفس سنجابی اصلاً سیم پیچ مسی وجود نداره ؟

الان این موتورها در بازار هست ؟
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان


دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 718
تاریخ عضویت: جمعه ۳ دی ۱۳۹۵, ۵:۱۷ ب.ظ
محل اقامت: تبریز
سپاس‌های ارسالی: 1761 بار
سپاس‌های دریافتی: 840 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط ho3ein2000 »

MOHAMMAD_ASEMOONI نوشته شده: چهارشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۹, ۸:۳۹ ق.ظ
ho3ein2000 نوشته شده: دوشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۹, ۱۰:۳۵ ب.ظ سلام
ممنون
منظورم روتور های قفس سنجابی بود که موتور تمام کولر های آبی به این شکل هست
[External Link Removed for Guests]
سلام علیکم
یعنی در موتورهای قفس سنجابی اصلاً سیم پیچ مسی وجود نداره ؟

الان این موتورها در بازار هست ؟

سلام دوست عزیزم
منظور بنده روتور (همون قسمت متحرک) بود که سیم پیچ ها بصورت مخفی قرار دارند
در عین حال همین موتور ها هم سیم پیچی استاتور همان ثابت رو دارند
این نوع موتور پرمصرف ترین نوع هست تمام کولر گازی ها،یخچال ها،کولر ها،هود آشپزخانه،کمپرسور های باد زیر ۵ اسب،موتور آسانسور و صد ها مورد دیگر،بدلیل نداشتن جاروبک همان زغال نیاز به سرویس چندانی ندارن
منظور از کولر و یخچال کمپرسور آن ها بوده
خدا یاور بنده اش هست~ تا وقتی که بنده یاور برادرش باشه
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4347
تاریخ عضویت: یک‌شنبه ۱۲ اردیبهشت ۱۳۸۹, ۱۲:۴۴ ب.ظ
محل اقامت: زمین پهناور خدا ( أرضُ الله الواسعة)
سپاس‌های ارسالی: 4618 بار
سپاس‌های دریافتی: 8676 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط MOHAMMAD_ASEMOONI »

ho3ein2000 نوشته شده: پنج‌شنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹, ۱۰:۳۴ ب.ظ
سلام دوست عزیزم

منظور بنده روتور (همون قسمت متحرک) بود که سیم پیچ ها بصورت مخفی قرار دارند

در عین حال همین موتور ها هم سیم پیچی استاتور همان ثابت رو دارند
این نوع موتور پرمصرف ترین نوع هست تمام کولر گازی ها،یخچال ها،کولر ها،هود آشپزخانه،کمپرسور های باد زیر ۵ اسب،موتور آسانسور و صد ها مورد دیگر،بدلیل نداشتن جاروبک همان زغال نیاز به سرویس چندانی ندارن
منظور از کولر و یخچال کمپرسور آن ها بوده
سلام علیکم
ممنونم از شما
بله . حالا متوجه شدم
این نوع موتورها رو به انگلیسی بهشون میگن براشلِس موتور ( موتورهای بی ذغال ) brushless motors

[External Link Removed for Guests]
صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های خودرو

صرفه‌جویی های میلیونی در هزینه‌های زندگی

برنامه‌های کاربردی اندروید و اطلاعات مهم در مورد تنظیمات اندروید

جسارتاً آموزش توبه به زبان ساده

توصیه‌های مهم امنیتی

توصیه‌های بسیار مهم بهداشتی

تاپیک جامع سرویس و تعمیر و مشاوره آبگرمکن و پکیج

سوالات سیستم آبرسانی ساختمان


دوستِ عزیز، چه باور کنی چه باور نکنی چه خوشت بیاد چه خوشت نیاد ،همه ما آسمونی هستیم وشمارش معکوس برای بازگشتمون ازهمون روزِ اولِ خلقتمون شروع شده و حسابِ بسیار دقیقی هم در انتظارمونه.
یه آسمونیِ فعّال باش که آزمایشِ دنیا تکرارشدنی نیست.

باور نمیکنی؟ همۀ ثروت و قدرت و هوش و دانش و نفوذت رو به کار بگیر
تا مانعِ پرواز بشی.
قبول نداری؟
این شما واین هم دنیا
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1676
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه ۴ شهریور ۱۳۸۹, ۹:۱۴ ب.ظ
سپاس‌های ارسالی: 3403 بار
سپاس‌های دریافتی: 5794 بار

Re: ایا می دانید سوختن اکثر موتورهای کولر بدلیل خرابی بوش و بلبرینگ انهاست؟

پست توسط shafagh »

دیروز در شبکه سراسری خبر برنامه کوتاهی در مورد شروع فصل گرما و سرویس کولرها که در شبکه صدا و سیمای اصفهان تهیه شده بود پخش شد و علاوه بر تصریح بر سرویس کولرها اخطار شد که بدلیل وجود برق در کولر افراد ناوارد و نا اشنا به موارد فنی خودشان اقدام به سرویس کولر نکرده و به سرویسکار کولر زنگ بزنند که متخصص این امور هستند و نقاشی یک سرویسکار کولر با لبخند و جعبه و اچار بدست مثل بابا برقی هم نشان داده شد.

من بیادم افتاد که تاپیکی با همین مضمون در انجمن های علمی ایجاد کرده ام و و مواردی از طرز سرویس کولر و موتور های انها را به افراد توصیه کرده ام. در اینجا بیادم افتاد که شاید در این مورد تاکیدی بر حفظ موارد ایمنی نداشته ام اگر چه در حین توضیحات گفتم که اقایان محترم برای دست زدن به کولر و باز کردن موتورهای ان ابتدا تمامی فیوزهای برق منزل قطع کنند تا بطور کل هیچ جریان برقی در سیم های منزل وجود نداشته باشد اما مجدد بصورت نوشته ای درشت این موضوع موکدا بعنوان یک هشدار عرض می شود.


هشدار!

کولر بطور معمول تماما فلزی است و هادی برق شهر می باشد و علاوه بر ان اب درون مخزن کولر که دارای املاح است همانند بدنه کولر برق را عبور می دهد و اساسا کولرها با یک جعبه تقسیم پلاستیکی و ترمینال های اتصال سیم های موتور اصلی و موتور پمپ و حتی شوره گرفتن و خیس شدن احتمالی جعبه تقسیم و بدنه کولر ایمنی چندانی ندارند و لذا برای هر نوع سرویس و خارج یا نصب کردن قطعات کولر لازم است حتما برق منزل توسط فیوز قطع شود. بعض منازل یک فیوز اصلی دارند و تعدادی فیوز دیگر برای بخش های مختلف منزل که فیوز فرعی محسوب می شوند. قطع کردن یکی از فیوزهای فرعی دلیل قطع شدن برق کل منزل از جمله کولرها در پشت بام ها یا سایر جاها مثل پنجره ها نمی باشد و بهترین اقدام ایمنی قطع کردن فیوز اصلی و تمامی فیوزهای فرعی است تا اطمینان حاصل شود که برق سراسری کلا از منزل قطع شده است.

هنگام باز کردن قطعات کولر یکبار بایست تمامی فیوزها قطع شود و مواظب بود که سیم بدون روپوشی در کولراویزان نباشد یا درون مخزن اب کولر شناور نباشد.
از طرفی چون ممکن است بین باز کردن فطعات کولر و بستن مجدد انها زمانی حتی حدود چند روز طول بکشد و لاجرم مجبور به وصل برق منزل طی این مدت شوید بایست حتما بیاد داشته باشید که هنگام بستن قطعات سرویس شده کولر از جمله موتورها و وصل سیم انها، مجددا برق منزل را تا اتمام کار و کار گذاشتن درپوش های کولر توسط تمامی فیوزها قطع کنید و تنها زمانی اقدام به وصل برق منزل کنید که دیگر نیازی به تماس دست به قطعات داخلی کولر نباشد و محل نصب کولر را ترک کرده باشید. معمولا هر دو موتور اصلی و موتور پمپ دوسیم اتصال به زمین دارند که با پیچ به بدنه کولر وصل می شوند تا هر گونه جریان برق در بدنه موتورها یا کولر را به نول برق یا زمین برگردانند و گاهی وصل نکردن این سیم ها ممکن است باعث شوک شود و لذا در کل رعایت این نکات ایمنی صد در صد لازم و ضروری می باشد.


 
ارسال پست

بازگشت به “ساير گفتگوها”