تاريخچه پيتزا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هنر آشپزي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: achachi98, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

تاريخچه پيتزا

پست توسط sohrab_poet »

شما شكموها، شده موقع خوردن فكر كنيد كه اين بستنى، آن شكلات، اين خورش يا آن شيرينى كه يكى يكى به قعر شكم مى فرستيد از كجا آمده اند و چه سرگذشتى دارند؟ (مسلماً بستنى و پفك و آبنبات از ابتداى خلقت آدم وجود نداشته اند) شايد برايتان مهم نباشد اما به نظر ما يك شكموى آگاه بسيار بهتر از شكموى نادان است!
يكى از غذاهاى پرطرفدار بين خوش خوراك ها (مخصوصاً بچه ها) پيتزا است، همان خمير گردى كه با پنير و مخلفات پوشيده شده و موقع خوردن، لقمه هايش كش مى آيد!
جالب است بدانيد كه اين غذاى بسيار خوشمزه قدمتى نسبتاً طولانى دارد و به زمان اهالى يونانى ساكن در ماگناگريسيا در جنوب ايتاليا بازمى گردد. حتى در كتاب «انئيد» ويرژيل نيز اشاره اى به اين غذا شده است. در قرن سيزدهم ميلادى در كتاب تاريخ روم نوشته «ماركوس پورچيوس كاتو» به خمير گرد صافى اشاره شده كه با روغن زيتون و سبزيجات و عسل در اجاق پخته مى شده است. باستان شناسان در حين حفارى هاى خود در شهر پومپى در ايتاليا به بقاياى مغازه هايى برخوردند كه نشان دهنده شباهت اين مغازه ها با پيتزافروشى هاى امروزى هستند (احتمالاً فسيل سيب زمينى سرخ كرده ها را هم پيدا كرده اند!) البته پيتزا در آن زمان به شكل امروزى وجود نداشت و فقط شامل نان مسطح گردى بود كه با آرد عمل مى آمد و همراه ادويه و روغن پخته مى شد. در آن زمان گوجه فرنگى در اروپا ناشناخته بود و شير گاوميش هندى كه از آن براى تهيه پنير مازارلا (پنير پيتزا) استفاده مى شود، براى اهالى كامپانيا در ناپل هنوز مفهومى نداشت. گوجه فرنگى براى اولين بار در قرن شانزدهم وارد اروپا شد اما در ابتدا آن را ميوه اى سمى مى دانستند! تا اينكه در اواخر قرن هجدهم مردم فقيرنشين ناپل از آن به عنوان ماده اصلى در نان هاى پيتزا شكل خود استفاده كردند. اين نان هاى پيتزايى به زودى توجه جهانگردان را به خود جلب كرد و آن ها را به مناطق فقيرنشين ناپل كشاند پيتزاى مدرن در شكل امروزى توسط نانوايى به نام رافائل اسپوزيتو درست شد (حقش بود كه جايزه نوبلِ شكموها را ببرد!) رافائل اسپوزيتو كه در نانوايى در شهر ناپل كار مى كرد، به فكر درست كردن پيتزاى مخصوصى افتاد و آن را به عنوان هديه براى پادشاه امبرتو و ملكه مارگريتا برد. اين پيتزا شكلى بسيار ميهن پرستانه (و پاچه خارانه) داشت و مثل پرچم ايتاليا به رنگ هاى سفيد و قرمز و سبز درست شده بود (فكرش را بكنيد، پرچم كشور هضم و تبديل به كود بشود!) براى رنگ سبز از ريحان و براى قرمز از گوجه فرنگى و رنگ سفيد از پنير مازارلا استفاده شده بود. ملكه از اين پيتزا بسيار استقبال كرد و به احترام او نام اين پيتزا را مارگريتا (يا همان پيتزاى سبزيجات) گذاشتند. اين پيتزا استانداردى را تعيين كرد كه تا به امروز در سراسر جهان در پيتزاها وجود دارد. تا حدود سال ۱۸۳۰م پيتزاها در دكه هاى كنار خيابان به فروش مى رسيدند و اولين پيتزافروشى واقعى به نام آنتيكاپورت آلبا براى اولين بار در ناپل باز شد. پيتزا در بين ايتاليايى ها بسيار محبوب شد و به زودى به صورت غذاى محلى آنها درآمد. يك مهاجر ايتاليايى به نام جنارولمباردى مغازه كوچكى در محله ايتاليايى نشين نيويورك باز كرد. شاگردش آنتوتيو توتونوپرو شروع به پختن پيتزا و فروش آن در مغازه كرد. طولى نكشيد كه پيتزاهاى توتونوپرو بسيار پرطرفدار شد و لمباردى را به فكر باز كردن يك پيتزافروشى در سال ۱۹۰۵ انداخت. اما در اين زمان مصرف پيتزا هنوز به مهاجرين ايتاليايى محدود مى شد و بين آمريكايى ها محبوبيت چندانى نداشت. بعد از جنگ جهانى دوم مصرف پيتزا همه گيرتر و بين سربازان آمريكايى در ايتاليا بسيار پرطرفدار شد به طورى كه گاهى پيتزافروشى ها نمى توانستند جوابگوى تقاضاى بى حد و مرز مشتريان آمريكايى خود باشند. سربازان آمريكايى كه از اين غذاى محلى خوششان آمده بود آن را با خود به خانه بردند. ايتاليايى ها كه بعد از جنگ اقتصادشان صدمه ديده بود با مهاجرت به ساير كشورهاى اروپايى، پيتزا را در تمام اروپا رواج دادند.
با رشد جمعيت در دهه ۱۹۵۰ بخصوص در آمريكا كم كم رستوران هاى زنجيره اى به وجود آمدند چون پيتزا نسبتاً سريع و آسان تهيه مى شد و حملش آسان بود رستوران ها به اين فكر افتادندكه براى جلب مشترى بيشتر قسمتى از كار خود را به حمل پيتزاهاى سفارش داده شده به خانه مشتريانشان (به صورت مجانى) اختصاص دهند امروز در بسيارى از كشورهاى توسعه يافته پيتزا مانند ساير مواد غذايى به صورت آماده و يخى در فروشگاه ها فروخته مى شود. جالب است بدانيد تكنولوژى پيشرفته اى صرف ساختن اين پيتزاها مى شود
[External Link Removed for Guests]
آخرین ويرايش توسط 1 on sohrab_poet, ويرايش شده در 0.
تصویر
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

پست توسط Kingman_62 »

اقا من يک کتاب در مورد 1000 جور پيتزا که ميشه پخت دارم البته به زبان انگليسي هست اگردوست داشتيد بگيد براتون آپلود کنم
 تصویر

تصویر
 
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: دوشنبه 8 خرداد 1385, 10:52 pm
محل اقامت: مشهد
سپاس‌های دریافتی: 196 بار
تماس:

پست توسط sohrab_poet »

Kingman_62 جان خوشحال ميشم اگه اون كتاب ها رو برامون بذاري تا بتونميم ما هم استفاده كنيم.
:( :smile: :(
تصویر
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

پست توسط Kingman_62 »

دوست عزیز کتاب را میتوانید از لینک زیر دانلود کنید

 تصویر

[External Link Removed for Guests] 

چندتا ش هم اگر ترجمه کردید گذاشتید لطف بزرگی کردید
 تصویر

تصویر
 
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 412
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 22 فروردین 1385, 10:46 am
سپاس‌های دریافتی: 64 بار
تماس:

پست توسط njmh »

حالا نوبت پختنشه !

خمير پيتزا
مواد لازم:يك قاشق سوپخورى مايه خمير خشك (۱۴ گرم)، نصف قاشق چايخورى شكر، دو سوم پيمانه يا ۱۶۰ ميلى ليتر آب گرم، ۵/۱ پيمانه آرد سفيد ساده (۲۲۵ گرم)، دو قاشق چايخورى روغن زيتون.مايه خمير را با شكر در ظرف كوچكى مخلوط كنيد و سپس آب گرم را به آن اضافه كنيد، بگذاريد اين مخلوط ۱۰ دقيقه بماند. آرد را در ظرف بزرگترى الك كنيد. مخلوط مايه خمير را همراه با روغن زيتون اضافه كنيد و مخلوط نماييد تا خمير نسبتاً سفتى حاصل شود. خمير را بر روى سطح صافى كه كمى آرد روى آن پاشيده ايد بگذاريد و حدود ۱۰ دقيقه ورز دهيد تا نرم و كشدار شود. آن را در ظرف گودى كه كمى چرب كرده ايد بگذاريد و روى آن را پوشانده در محل گرمى قرار دهيد. بگذاريد خمير نيم ساعت بماند تا ور آمده و دو برابر شود. مجدداً خمير را روى سطح صافى كه كمى آرد روى آن پاشيده ايد بگذاريد و كمى ديگر ورز دهيد. خمير آماده استفاده است.
مرا دوست بدار،اندكي ولي طولاني!
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 412
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 22 فروردین 1385, 10:46 am
سپاس‌های دریافتی: 64 بار
تماس:

پست توسط njmh »

پيتزاى مكزيكى
مواد لازم:يك قاشق سوپخورى روغن مايع، يك عدد پياز متوسط خرد شده، نيم كيلو گوشت چرخ كرده، يك دوم پيمانه سس گوجه فرنگى، يك قاشق سوپخورى آويشن تازه يا يك قاشق چايخورى پودر ارگانو، ۳۰۰ گرم كنسرو ذرت، نصف پيمانه آب، ۳۰۰ گرم لوبيا قرمز پخته، ۲ عدد خمير پيتزاى آماده گرد به قطر ۲۲ سانتى متر، يك عدد پياز قرمز متوسط خلال شده براى روى پيتزا، يك پيمانه پنير پيتزاى رنده شده (۱۲۵ گرم)، كمى جعفرى، چند عدد گوجه فرنگى ريز گيلاسى و كمى ماست چكيده براى روى پيتزا (در صورت تمايل). روغن را در تابه اى داغ كنيد. پياز را تفت دهيد تا طلايى شود و گوشت را اضافه كنيد و خوب سرخ كنيد. سس گوجه فرنگى و پودر ارگانو يا برگ آويشن و آب را اضافه كنيد و بگذاريد بجوشد تا آب آن تبخير شود. ذرت و لوبيا را اضافه كرده مخلوط كنيد. اين مخلوط را روى خميرهاى پيتزا كه در سينى فر چرب شده قرار داده ايد بريزيد. پنير را همراه با خلال پياز قرمز روى پيتزاها بريزيد. اين پيتزا با مقدار كمى پنير تهيه شده است اما شما مى توانيد در صورت تمايل از مقدار بيشترى پنير استفاده كنيد. پيتزاها را به مدت حدود ۱۵ تا ۲۰ دقيقه در فر داغ بپزيد و پس از پخت خمير از فر خارج كرده در صورت تمايل با ماست چكيده، جعفرى و گوجه فرنگى سرو نماييد.
مرا دوست بدار،اندكي ولي طولاني!
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 412
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 22 فروردین 1385, 10:46 am
سپاس‌های دریافتی: 64 بار
تماس:

پست توسط njmh »

پيتزاى تنورى با گوشت
مواد لازم:۲۴۰ گرم فيله گوسفند خرد شده به صورت نوارهاى باريك،،يك قاشق سوپخورى پودر كارى،نصف پيمانه ماست،دو قاشق سوپخورى روغن مايع،يك عدد پياز متوسط خلال شده،يك حبه سير كوبيده۲۵۰، گرم اسفناج خرد شده،يك قاشق سوپخورى آبليمو۳۳۵، گرم خمير پيتزا،يك پيمانه پنير پيتزاى رنده شده،نصف قاشق چايخورى زيره آسياب شده،دو قاشق چايخورى آب،دو قاشق سوپخورى گشنيز تازه خرد شده،يك عدد خيار ريز خرد شده،يك عدد گوجه فرنگى ريز خرد شده.نيمى از ماست را با پودر كارى مخلوط كنيد و گوشت را در آن بريزيد و مخلوط كنيد، بگذاريد ۱۰ دقيقه بماند.روغن را در تابه نچسبى داغ كنيد و گوشت را در آن خوب سرخ كنيد. بهتر است گوشت را به ۳ يا ۴ قسمت تقسيم كنيد و هر بار يك بخش از آن سرخ شد از تابه خارج كرده قسمت بعدى را سرخ كنيد تا گوشت در تابه آب نيندازد. گوشت را از تابه خارج كنيد. پياز را با سير در همان تابه سرخ كنيد تا پياز نرم شود سپس اسفناج را اضافه كنيد و تفت دهيد تا اسفناج نرم شده كمى بپزد.خمير پيتزا را پس از باز كردن خمير به صورت لايه اى نازك در سينى فر كه قبلاً كمى چرب كرده ايد قرار دهيد. نيمى از پنير پيتزا را روى آن بپاشيد. مخلوط اسفناج و سپس گوشت را روى پيتزا بريزيد و باقى مانده پنير را روى همه مواد پاشيده، پيتزا را به مدت ۱۵ الى ۲۰ دقيقه در فر داغ بپزيد. پس از پختن خمير و طلايى شدن پنير، پيتزا را از فر خارج كنيد.نيمى از گشنيز را با باقى مانده ماست، آبليمو و زيره مخلوط كنيد. خيار و گوجه فرنگى و باقى مانده گشنيز را مخلوط كنيد و روى پيتزا بريزيد. پيتزا را با مخلوط ماست و زيره سرو نماييد.
مرا دوست بدار،اندكي ولي طولاني!
ارسال پست

بازگشت به “هنر آشپزي”