هواپیمای ویژه ایالات متحده به دنبال جزییات لانچرهای جدید ایران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
پست: 74
تاریخ عضویت: شنبه 18 خرداد 1392, 7:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 121 بار
تماس:

هواپیمای ویژه ایالات متحده به دنبال جزییات لانچرهای جدید ایران

پست توسط arteash »

  تصویرچهاردهمین رزمایش پیامبر اعظم (ص) که هفته گذشته توسط سپاه پاسداران در آبهای خلیج فارس و تنگه هرمز انجام شد یکی از جذاب‌ترین برنامه‌های عملیاتی این نیرو در سال‌های اخیر بود که کارشناسان و رسانه‌ها شاهد آزمایش سامانه‌های مختلف خصوصا در انواع موشکی بودند. اگرچه آمریکا تلاش کرد خود را نسبت به این دستاوردهای جدید و مهم، بی‌توجه نشان دهد اما گستردگی سطح رزمایش و تسلیحات استفاده شده در آن باعث شد تا ایالات متحده تقریبا مشهورترین پرنده های جاسوسی خود را به میدان بیاورد.
بررسی‌های صورت گرفته در خصوص وضعیت پرواز هواپیماهای آمریکایی در منطقه خلیج فارس در هفته گذشته حداقل نشان دهنده حضور ۴ مدل از هواپیماهای جاسوسی آمریکا از مدل P-۳، P-۸، RC-۱۳۵V Rivet Joint و E-۸C برای بررسی جزییات موشک‌های جدید سپاه بوده است. تقریبا می‌توان ۴ هواپیمای ذکر شده را ریشه و ستون فقرات جاسوسی و شنود الکترونیک نیروی دریایی و هوایی آمریکا معرفی کنیم؛ پرنده هایی که برخی از آنها در تعداد محدودی ساخته شده و فوق العاده نیز گران قیمت هستند و درباره برخی از آنها حتی اطلاعات زیادی نیز وجود ندارد. در ادامه با این جاسوس های پرنده معروف آشنا خواهیم شد.
 
بر اساس اطلاعات موجود در روز ۷ مرداد شاهد پرواز دو فروند پرنده جاسوسی نیروی دریایی آمریکا بودیم که یکی از آنها از مدل EP-۳E و دیگری نیز از مدل P-۸ بوده است. هواپیمای EP-۳E در حقیقت بر پایه مدل گشت دریایی P-۳ توسعه پیدا کرده است و برای ماموریت‌های شنود و جمع آوری سیگنال‌های الکترونیک به کار می رود.
 
 
 
تصویر
 
وضعیت پرواز دو هواپیمای جاسوسی پی ۳ و پی ۸ نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس در روز ۷ مرداد
 
استراق سمع، جمع آوری و ضبط سیگنال‌های مخابراتی، مکان‌یابی سامانه‌های راداری، تشخیص توان خروجی و نوع باند راداری فعال در منطقه مورد نظر و رهگیری تماس‌های کد گذاری شده از جمله ماموریت‌های این هواپیما محسوب می‌شود. در مجموع در حدود ۲۴ فروند از هواپیمای های سری P-۳ به استاندارد EP-۳E ارتقاء پیدا کرده و وارد خدمت نیروی دریایی آمریکا شدند. این پرنده ها به طور معمول دارای ۲۴ نفر خدمه بوده و می تواند به مدت بیش از ۱۲ ساعت به پرواز ادامه دهند. ژاپنی‌ها نیز گونه ای از هواپیمای شنود و جاسوسی الکترونیک را برا پایه پرنده P-۳ در اختیار دارند.
 
تصویر
 
هواپیمای EP-۳E نیروی دریایی آمریکا
 
دیگر جاسوس آمریکایی بر فراز خلیج فارس، هواپیمای P-۸ بود که نسل جدیدی از هواپیماهای گشت دریایی نیروی دریایی آمریکا محسوب می‌شود. این پرنده در حقیقت جایگزین سری P-۳ در بحث گشت دریایی به حساب می‌آید.
 
این هواپیما بر پایه هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ طراحی و ساخته شده و به غیر از انجام عملیات گشت دریایی و عملیات ضد زیردریایی، توان عملیات جاسوسی و جمع آوری سیگنال‌های الکترونیکی و راداری را نیز دارد. روی این هواپیمای شناسایی آمریکایی سامانه راداری AN/APY-۱۰ نیز نصب شده که علاوه بر توان شناسایی دریایی، توان نقشه برداری دقیق از سطح، شناسایی و طبقه بندی شناورها را نیز دارد.
 
تصویر
 
هواپیمای P-۸ نیروی دریایی آمریکا
 
در عین حال، انواع تسلیحات مثل موشک‌های ضد کشتی سری هارپون با توان حمله به اهداف زمینی و اژدرهای مارک ۵۴ از جمله تسلیحات نصب شده روی این هواپیما به شمار می آید و جایگاه مدل MX-۲۰HD مخصوص نصب سامانه های الکترواپتیک، مسافت‌سنج لیزری و دوربین‌های حرارتی از جمله دیگر سامانه‌های نصب شده روی این هواپیما است. به غیر از نیروی دریایی آمریکا در حال حاضر هند، انگلستان و استرالیا از دیگر کاربران این پرنده محسوب می‌شوند. در سال‌های بعد نیز کشورهای نیوزیلند، کره جنوبی و نروژ نیز به جمع دارندگان این هواپیما اضافه خواهند شد.
 
پرنده های خاص نیروی هوایی به دنبال رد موشک ها و رادارهای سپاه
 
به این مسئله اما باید توجه کرد آنچه نیروی هوایی آمریکا برای رصد رزمایش سپاه به منطقه خلیج فارس اعزام کرده بود بسیار پیچیده تر و پیشرفته تر از آن چیزی است که نیروی دریایی آمریکا در این منطقه در اختیار دارد. در ابتدا نگاهی به هواپیمای ۴ موتوره RC-۱۳۵V Rivet Joint داشته باشیم. پرنده های سری RC-۱۳۵ طیف گسترده ای از هواپیماهای شناسایی و جاسوسی نیروی هوایی آمریکا در نقش های مختلف از رصد موشک بالستیک تا جاسوسی الکترونیکی و حتی رد گیری آزمایش‌های اتمی را انجام می‌دهند. بسیاری از کارشناسان این پرنده ها را از جمله مهمترین سامانه‌ها، نه فقط در نیروی هوایی بلکه کل نیروهای مسلح آمریکا در بحث جمع آوری اطلاعات تلقی می‌کنند.
 
گونه‌ای از این هواپیماها به اسم RC-۱۳۵S Cobra Ball  که به صورت تخصصی برای بحث رصد موشک‌های بالستیک به کار می رود سال‌هاست که اسمی آشنا برای پرسنل پدافندی کشور ما بوده چراکه هر از چند گاهی خصوصا در ایام رزمایش‌ها سر و کله این پرنده آمریکا در اطراف مرزهای ایران پیدا می‌شود.
 
تصویر
 
حرکت هواپیمای آمریکایی RC-۱۳۵V Rivet Joint  بر فراز خلیج فارس در روز ۷ مرداد
 
اما در این مورد ظاهرا یانکی‌ها عضو دیگری از خانواده مذکور را نیز به میدان فرستاده اند. پرنده ای به اسم RC-۱۳۵V Rivet Joint که به صورت خاص برای ماموریت شناسایی، آنالیز و مکان‌یابی امواج راداری و سیگنال‌های مختلف الکترومغناطیسی طراحی و ساخته شده است. وضعیت این هواپیما و سیستم های مورد استفاده در آن از جمله سری‌ترین موارد و سامانه‌ها در نیروهای مسلح آمریکا به شمار می‌آید. نکته جالب ماجرا این که تعداد محدودی از این مدل پرنده به نیروی هوایی انگلیس نیز صادر شده و این کشور به عنوان تنها کاربر غیر آمریکایی یکی از اعضای سری RC-۱۳۵ در جهان شناخته می شود.
 
تصویر
 
هواپیمای RC-۱۳۵V Rivet Joint نیروی هوایی آمریکا
 
این هواپیماها از ۵ خدمه پروازی و ۲۱ الی ۲۷ نفر خدمه مربوط به سیستم‌های شنود و جاسوسی نصب شده روی آنها بهره می‌برد. در این پرنده ها از ۴ موتور جت مدل CFM-۵۶ نصب شده و کابین خلبان و سیستم های ارتباطی و کنترلی آن نیز به صورت کامل ارتقاء پیدا کرده است. اگر بخواهیم به ریشه پرنده اصلی که پروژه RC-۱۳۵ بر روی آن اجرا شده اشاره کنیم باید به سراغ بوئینگ ۷۰۷ برویم که از جمله قدیمی ترین جت های مسافری ساخته شده در جهان است که امروزه به لطف ارتقاء های سنگین همچنان در خدمت نظامی در نقش های مختلف ادامه می دهد.
 
اما پرنده آخر در لیست ما به نوعی از جمله هواپیماهای آمریکایی است که شاید خیلی برای مخاطبان ایرانی آشنا نبوده و به نسبت پلتفرم‌های آشناتر، بسیار کمتر در اطراف ایران رصد شده است. هواپیمای E-۸ Joint STARS در حقیقت پست هوابرد نیروی هوایی آمریکا برای رصد عملیات زمینی، فرماندهی و کنترل و مدیریت میدان نبرد است که توسط شرکت نورثروپ گرومن بر پایه هواپیمای مسافری بوئینگ ۷۰۷ ساخته شده و ۱۷ فروند از آن وارد خدمت شده است.
 
تصویر
 
پرواز هواپیمای E-۸ Joint STARS بر فراز خلیج فارس در روز ۷ مرداد
 
این پرنده بیشتر روی نیروهای زمینی و خودروهایی که در سطح زمین حرکت می کنند تمرکز داشته است. احتمالا حضور این پرنده در منطقه خلیج فارس در جریان رزمایش اخیر رصد تحرکات لانچرهای موشکی ایران بوده است. در نهایت اطلاعات بدست آمده از این پرنده به فرماندهان نظامی برای ترسیم یک نقشه کلی از توان دفاعی طرف مقابل کمک خواهد کرد.
 
تصویر
 
هواپیمای E-۸ Joint STARS نیروی هوایی آمریکا
 
قلب اصلی سیستم های شناسایی در این پرنده یک رادار SAR از مدل AN/APY-۷ است که می‌تواند ۶۰۰ هدف را در فاصله بیش از ۲۵۰ کیلومتری رصد کند. معمولا آنتهای این رادار در گوشه های هواپیما با زاویه ۱۲۰ درجه نصب شده و در نهایت می تواند منطقه ای به وسعت ۵۰ هزار کیلومتر مربع را پوشش دهد. از زمانی که RQ-۱۷۰ بر فراز ایران مجبور به فرود و تسلیم شده تا همین رزمایش اخیر، رویکرد اطلاعاتی آمریکا در خصوصا جاسوسی هوایی از ایران بیشتر به سمت بحث حضور پلتفرم‌های شناسایی در اطراف مرزهای ایران و در اصلاح انجام ماموریت های دورایستا بوده است. مسئله ای که البته در مواردی مثل ساقط شدن پهپاد گلوبال هاوک مشخص کرد هر گونه تجاوز به آسمان ایران چه عواقبی را می تواند برای طرف مقابل داشته باشد.
 
۴ پرنده ای که در بالا به آنها اشاره شد و حضور آنها در این روزها در جنوب ایران، نشان از اهمیت فوق العاده رزمایش پیامبر اعظم برای ارتش و دولتمردان آمریکایی دارد. حضور این حجم از هواپیماهای رده اول جاسوسی و شناسایی صرفا در اطراف کشورهایی با قدرت نظامی بالا قابل مشاهده است. شاید بتوان اینگونه نیز تفسیر کرد که یکی از دلایل دور شدن سایه جنگ از سر کشورمان در کنار قدرت بازدارندگی نیروهای مسلح، همین پرنده های جاسوسی آمریکایی هستند که تصویری از قدرت سخت جمهوری اسلامی ایران برای ساکنان کاخ سفید ارسال می کنند.
منبع:  [External Link Removed for Guests]
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4114
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4500 بار
سپاس‌های دریافتی: 4323 بار
تماس:

Re: هواپیمای ویژه ایالات متحده به دنبال جزییات لانچرهای جدید ایران

پست توسط Reza6662 »

درود و احترام.
حال که زمان تحریم های تسلیحاتی رو به اتمام است و محدودیت خرید جنگ افزار نیز به تصویب شورای امنیت نرسید، امیدوارم مسئولین ذیربط به فکر به روز آوری نیروی هوایی باشند و جنگنده سوخوی35 را از یاد نبرند. البته میگ35 نیز به دلیل پلتفرم مشترک با میگ29 به واسطه ی آشنایی متخصصین تعمیر و نگهداری با این هواپیما، امتیاز مثبت دارد. با ورود جنگنده های جدید، می بایست برخی قدیمی ها خداحافظی کنند تا هزینه های نیروی هوایی به یکباره چند برابر نشوند.
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
 [External Link Removed for Guests]    
Novice Poster
Novice Poster
پست: 97
تاریخ عضویت: یک‌شنبه 19 بهمن 1393, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 258 بار
سپاس‌های دریافتی: 179 بار

Re: هواپیمای ویژه ایالات متحده به دنبال جزییات لانچرهای جدید ایران

پست توسط جنگال »

Reza6662 نوشته شده: شنبه 1 شهریور 1399, 11:38 am درود و احترام.
حال که زمان تحریم های تسلیحاتی رو به اتمام است و محدودیت خرید جنگ افزار نیز به تصویب شورای امنیت نرسید، امیدوارم مسئولین ذیربط به فکر به روز آوری نیروی هوایی باشند و جنگنده سوخوی35 را از یاد نبرند. البته میگ35 نیز به دلیل پلتفرم مشترک با میگ29 به واسطه ی آشنایی متخصصین تعمیر و نگهداری با این هواپیما، امتیاز مثبت دارد. با ورود جنگنده های جدید، می بایست برخی قدیمی ها خداحافظی کنند تا هزینه های نیروی هوایی به یکباره چند برابر نشوند.
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]

به نظر من با این حجم خریدهایی که عربها کردن و حالا اضافه شدن اف35 به نظر دیگه سوخو 35 هم چندان به کار ما نمیاد.امیدوارم قرداد سوخو57 را ببندن :grin: گرون هست ولی یک دوره ای اف14 هم خیلی گرون بود ولی در جنگ داشتن یک جت برترنسبت به رقبا ارزشش را ثابت کرد.قبلا هم خبرهایی بود که اندونزی قصد داشت درعوض سوخو روغن به روسها بده بنابراین نیاز به پول نقد هم نداریم میشه با کالا تهاتر کرد.البته جی 20 چینیها هم جای توجه داره.کاش حالا که خرید نکردن اگر فضا محیا شد برن سراغ جت های نسل پنجم پکفا یا جی 20 بخرند که معادلات را تعقییر بده!!
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1453
تاریخ عضویت: چهارشنبه 26 اسفند 1388, 11:17 am
سپاس‌های ارسالی: 8690 بار
سپاس‌های دریافتی: 13237 بار

Re: هواپیمای ویژه ایالات متحده به دنبال جزییات لانچرهای جدید ایران

پست توسط Java »

Reza6662 نوشته شده: شنبه 1 شهریور 1399, 11:38 am درود و احترام.
حال که زمان تحریم های تسلیحاتی رو به اتمام است و محدودیت خرید جنگ افزار نیز به تصویب شورای امنیت نرسید، امیدوارم مسئولین ذیربط به فکر به روز آوری نیروی هوایی باشند و جنگنده سوخوی35 را از یاد نبرند. البته میگ35 نیز به دلیل پلتفرم مشترک با میگ29 به واسطه ی آشنایی متخصصین تعمیر و نگهداری با این هواپیما، امتیاز مثبت دارد. با ورود جنگنده های جدید، می بایست برخی قدیمی ها خداحافظی کنند تا هزینه های نیروی هوایی به یکباره چند برابر نشوند.
[External Link Removed for Guests]
[External Link Removed for Guests]
ظاهرا" کار از صحبت گذشته و قراردادهایی هم منعقد شده. شخصا" ترجیح میدادم میگ 35 (با توجه به اینکه نصف قیمت سوخو 35  و نصف سطح مقطع راداری  سوخو 30 رو داره) خریداری بشه... ولی خوب ظاهرا" قرار هست گونه ای خاص از سوخو 30 خریداری بشه! البته همه این ها منوط به برداشته شدن تحریم ها هست که هنوز مشخص نیست پایان داستان چه خواهد شد!
 
تا در طلب گوهر کانی کانی      تا در هوس لقمهٔ نانی نانی

این نکتهٔ رمز اگر بدانی دانی     هر چیزی که در جستن آنی آنی


https://www.instagram.com/javad.molaiee/
ارسال پست

بازگشت به “دستاوردها و اخبار نيروي هوايي”