تحلیلی بر بمب افکن های Su-22 سپاه پاسداران

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1414
تاریخ عضویت: پنج‌شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 590 بار
سپاس‌های دریافتی: 10204 بار

تحلیلی بر بمب افکن های Su-22 سپاه پاسداران

پست توسط abdolmahdi »

هواپیمائی که ایران در جنگ با آمریکا از آن استفاده خواهد کرد. 
نوشته :  [External Link Removed for Guests]
 
[External Link Removed for Guests]
 
سوخوی 22 گونه صادراتی هواپیمای سوخوی 17 مورد استفاده شوروی سابق بود. هواپیمائی که نخستین جنگنده بال متغیر تولید شده توسط ابرقدرتی به شمار می رود که اکنون دیگر وجود خارجی ندارد.
 
با وجود سن بالا ( نخستین سوخوی 17 در اواسط دهه 1960 میلادی طراحی و ساخته شد ) ، سوخوی 22 بدلیل صادرات گسترده به کشورهای بلوک شرق و نیز کشورهائی که دارای روابط دوستانه با شوروی سابق بودند همچنان به پرواز در شماری از کشورهای جهان ادامه می دهد .
 
خانواده سوخوی 17 / 22 که یک جنگنده بمب افکن تک موتوره به شمار می رود ، با هدف انجام پروازی بهتر در سرعت و ارتفاع کمتر به نسبت اسلاف خود طراحی گردید .
 
به طرز جالبی ، ناوگان سوخوی 17 ایران توسط نیروی هوائی آن کشور مورد استفاده قرار نمی گیرد بلکه توسط شاخه هوائی سپاه پاسداران بکار گرفته می شوند. در سال 2015 ایران تعدادی بمب افکن سوخوی 22 را به سوریه منتقل نمود تا در آنجا به انجام ماموریت های حملات زمینی و شناسائی بپردازند.

 
بهینه سازی ها :
در سال 2018 سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اقدام به بهینه سازی بمب افکن های سوخوی 22 نمود. خبرگزاری مهر ضمن قبول قدیمی بودن این جنگنده ها گفت : سوخوی 22 با وجود قابلیت های پروازی عالی همچون پرواز با سرعت 2.1 ماخ و نیز قدرت پرواز در ارتفاع 50 هزار پایی ، هواپیمائی مدرن و مجهز به تسلیحات جدید به شمار نمی رود. این امر می تواند نشان دهد که چرا این هواپیماها برای مدت 28 سال زمینگیر بوده اند.
 
ده فروند سوخو توسط کارشناسان نظامی سپاه پاسداران و نیز شرکت های دانش بنیان باز آماد گردیدند و توانائی های رزمی آنها ارتقاء یافت . قابلیت های رزمی هوا به زمین و هوا به هوای آنها بهبود یافت به نحوی که قادرند تا تسلیحاتی با برد و دقت بیشتری را حمل نمایند.

 
[External Link Removed for Guests]
شاید مهمترین بهینه سازی انجام شده ( اگر گزارش خبرگزاری مهر را معتبر بدانیم ) ، قابلیت تبادل و انتقال اطلاعات با هواپیماهای بدون سرنشین بوده باشد . این امر می تواند 10 نقطه مهم جدید را در شبکه گرد آوری و توزیع اطلاعات برای سپاه پاسداران ایجاد نماید . آنها ظاهرا قصد دارند تا در آینده این بمب افکن ها را به موشک های کروز هوا پرتاب مجهز نمایند.
 
درسال 2015 لهستان ناوگان سوخوی 22 باقی مانده از دوران شوروی سابق را بهینه سازی نمود . آنها را به رنگ خاکستری روشن و بسیار شبیه به رنگ جنگنده های لاکهید مارتین اف 16 درآورد. لهستان امیدوار است تا بتواند تمام 18 فروند بمب افکن موجود را برای 800 ساعت پرواز دیگر حفظ نماید ، یعنی حدود 10 سال دیگر . لهستان تنها کشور اروپائی است که هنوز از بمب افکن های سوخوی 22 استفاده می کند.

 
آیا آنها قادرند ؟
حتی با در نظر گرفتن بهینه سازی های انجام شده بر روی بمب افکن های سوخوی 22 سپاه پاسداران ، آیا آنها قادرند در مقابل هواپیماهای آمریکائی یا متحدان امریکا کاری از پیش ببرند ؟ … به نظر نمی رسد .
 
در حالیکه سوخوی 22 حتی در مقایسه با هواپیماهای همدوره خود دارای محدودیت کلی از لحاظ سامانه های ناوبری منسوخ و نیز سلاح های تهاجمی عتیقه است ، اما بر علیه دشمنی با نیروی هوائی محدود یا فاقد آن و یا حتی بدون قابلیت های پدافند هوائی ، مانند مخالفین مسلح در سوریه ، بمب افکن سوخوی 22 هواپیمای برتری به شمار می رود.  

 
[External Link Removed for Guests]


ارزش این هواپیماها برای نیروی هوائی سپاه پاسداران چندان به توانمندی آنها در نقش جنگنده بمب افکن نیست ، بلکه به ایفای نقش شبکه اطلاعاتی آنهاست . توانائی انتقال اطلاعات شبکه ای سوخوی 22 با هواپیماهای بدون سرنشین می تواند در صورت بروز یک جنگ برای سپاه پاسداران مفید واقع شود – تا زمانی که این هواپیماها سرنگون شوند.  
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.
ارسال پست

بازگشت به “نيروي هوايي ايران”