عوارض مصرف ویتامین ها

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: شنبه 20 دی 1399, 1:27 pm

عوارض مصرف ویتامین ها

پست توسط azade1368 »

مصرف ویتامین ها به همان اندازه که برای سلامتی و عملکرد صحیح بدن ضروری هستند به همان مقدار نیز می توانند با مصرف بیش از حد باعث ایجاد مشکلات ، اختلالات و عوارض در بدن انسان شوند.
عوارض مصرف ویتامین ها زمانی رخ می دهد که از اندازه مورد نیاز روزانه بدن به آن ویتامین ، بیشتر استفاده شود.این عوارض می توانند به سرعت قابل رویت باشند و گاهی ممکن است در دراز مدت باعث بروز بیماری شوند.
عوارضی که از ویتامین های محلول در آب یعنی ویتامین C  و B  دیده میشوند در طی یک مدت کوتاه ، حتی همان روز که 
قرص مولتی ویتامین مصرف شده احساس شوند.یکی از این عوارض تغییر رنگ ادرار است که پس از مصرف مشاهده می شود.اما ویتامین های گروه محلول در چربی مثل ویتامین D ،E ،A  چون در کبد ذخیره می شوند در مدت طولانی تری پس از مصرف ، عوارض خود را به شما در غالب بیماری هایی مثل مرگ جنین ، شکنندگی استخوانها و... نشان می دهند.پس باید در مصرف ویتامین ها دقت بالایی شود و بیش از حد نیاز روزانه مصرف نگردد.


 عوارض مصرف ویتامین هاسازمان غذا و داروی آمریکا یک مقدار نرمال و استاندارد را برای تامین نیاز بدن به ویتامین و مواد معدنی بیان کرده است که معمولا این میزان در مکمل های غذایی مولتی ویتاین و مینرال که توسط شرکت های معتبر تولید شده اند رعایت می شود. مصرف بیش از حد از برخی ویتامین ها عوارض جبران ناپذیری دارد به همین علت بهتر است قبل از شروع مصرف یک قرص مولتی ویتامین با پزشک مشورت کنید.
معمولا پزشک قبل از معرفی یک قرص مولتی ویتامین سوالاتی در مورد شرایط جسمی و علائم شما می پرسد و در صورت لزوم از شما آزمایش خون می خواهد تا سطح دقیقی از میزان ویتامین ها و مواد معدنی بدن شما بدست آورد.دوز ویتامین ها و مواد معدنی و قرص ها و مکمل های موجود در بازار با یکدیگر متفاوت است . با اینحال چون این مکمل ها بصورت اساندارد تولید می کنند امکان تداخل ویتامین و مواد معدنی موجود در ترکیبات آن ها بسیار نادر است.
پس مصرف 
قرص مولتی ویتامین طبق دستور پزشک یا دستور درج شده بر روی بسته بنظر نمی آید که مشکلی ایجاد کند.

حال تصور کنید که می خواهید خودسرانه مصرف یک قرص ویتامین خاص را شروع کنید. مثلا می خواهید قرص ویتامین A  بخورید چون از جایی شنیده یا خوانده اید که باعث تقویت بینایی می شود.

◾️ اول اینکه می خواهید با چه دوزی این قرص را مصرف کنید ؟
◾️ چه زمانی این قرص را می خورید ؟ صبح ؟ شب و یا ناشتا؟
◾️ این ویتامین با چه موادی در تداخل است و جذب آن را کاهش می دهد؟
◾️ و در آخر با مصرف این ویتامین چه عوارض و خطراتی سلامتی شما را تهدید می کند؟

 
 

خب اینجاست که شما به دنبال جواب برای این سوالات می گردید و نگران سلامیت خود می شوید. در چنین شرایطی بهترین گزینه مشورت با یک دکتر داروساز و پزشک متخصص است اما ما امروز در این مقاله عوارض مصرف بیش از حد ویتامین و مواد معدنی را به شما بیان می کنیم تا در صورت مشاهده این علائم اقدام به درمان کنید و یا در صورتی که می خواهید خودسرانه ویتامین یا ماده معدنی خاصی را مصرف کنید ان را به اندازه مصرف کنید تا دچار اختلالات و عوارض ناشی از مصرف آنها نشوید.
 انواع ویتامین هاویتامین ها 2 دسته اند! محلول در آب (ویتامین C  و ویتامین های گروه B ) و محلول در چربی (ویتامین A، E ،D  ،K ) . ویتامین های محلول در آب در بدن ذخیره نشده و از طریق کلیه و از راه ادرار از بدن دفع می شوند .  اولین سوال نگران کننده ی مراجعه کننده در داروخانه از ما این است که:

❓با مصرف قرص مولتی ویتامین رنگ ادرار زرد تر شده آیا این موضوع خطر ناک است؟
همکاران متخصص ما در جواب این سوال به مشتریان می گویند که دلیل زردتر شدن ادرار شما مصرف ویتامین های محلول در آب که شاخصترین آنها ویتامین های B هستند می باشد و این موضوع تا زمانی که رنگ ادرار خیلی پررنگ مایل به نارنجی نباشد خطرناک نیست.

این تغییر رنگ ادرار می تواند اولین نشانه مصرف ویتامین ها باشد که البته تا زمانی که این میزان مصرف بیش از حد نیاز و توصیه شده نباشد مشکلی ندارد و جز عوارض مصرف محسوب نمی گردد.ویتامین های محلول در چربی که معمولا بعد از غذا باید مصرف شوند تا بهتر جذب شوند برعکی ویتامین های محلول در آب هستند و در بدن مخصوصا در کبد ذخیره می شوند در نتیجه از طریق ادرار دفع نشده و در صورت مصرف بیش از حد از این ویتامین ها آسیب ها در دراز مدت دیده می شوند که یکی از آنها شکنندگی و پوکی استخوان  ، خونریزی و... است. البته عوارض زودهنگام نیز امکان پذیر است.
نکته قابل توجه در مورد ویتامین های محلول در چربی این است که چون عوارض خطرناکتری نسبت به ویتامین های C و B  دارند باید با تجویز پزشک مصرف شوند که معمولا دوره مصرف انها نیز کوتاه مدت است.

حالا عوارض مصرف هر ویتامین را بصورت جداگانه در قالب جدول به شما بیان می کنیم تا برای شما راحتتر باشد.

 
 
  
جدول عوارض مصرف ویتامین های Cو B (محلول در آب)این ویتامین ها شامل ویتامین های C  و B1- B2- B3- B5- B7 -B6 -B12  می باشند.
 نام ویتامین میزان مصرف مورد نیاز روزانه
(بزرگسالان)
عوارض مصرف بیش از حدCحداکثر 1000 میلی گرمحالت تهوع - اسهال - گرگرفتگی - اختلال دستگاه گوارشB1مردان 1 میلی گرم
زنان 0.8 میلی گرم
خارش - کهیر - تهوع - اسهال  B2مردان 1.3 میلی گرم
زنان 1.1 میلی گرم
آسیب به کبدB3مردان 16.5 میلی گرم
زنان 13.2 میلی گرم
فشار خون بالا - درد شکم - اختلال در بینایی - آسیب کبدی - برافروختگی پوستB54 میلی گرماسهال- سوزش معده - تهوعB6مردان 1.4 میلی گرم
زنان 1.2 میلی گرم
ضایعات پوستی - حساسیت به نور - حالت تهوع - استفراغB7کمتر از 1000 میکرو گرمایجاد جوش - کاهش قند خون - ریزش مو - اختلال در سیستم گوارشی - بثورات پوستیB9200 میکرو گرمتاثیر بر عملکرد ذهنی - ضعف سیستم ایمنی - پنهان کردن کبود ویتامین B12B121.5 میکرو گرمخارش پوست - جوش صورت

توضیحاتی در مورد عوارض مصرف ویتامین های B  و C


👆مقدار مورد نیاز برای ویتامین B5  مشخص نشده اما این ویتامین چون در بدن ذخیره نمی شود در نتیجه در صورت مصرف بیش از حد نیاز از طریق ادرار دفع می شود و عوارض خطرناکی ندارد.

👆مشروبات الکلی باعث کاهش جذب ویتامین B1 و B2 و ایجاد کمبود این ویتامین ها می شوند.

👆 B12 با الکل ، آنتی بیوتیک ، فولیک اسید در تداخل است پس بهتر است 3-4 ساعت بین مصرف آنها وقفه بی اندازید.

👆 B1 در بدن ذخیره نشده و ظرف مدت کمتر از 14 روز از بدن خارج و دفع می گردد و در نتیجه عوارض خطرناکی نخواهد داشت اما افرادی که دوزهای خیلی بالایی از ویتامین ب1 استفاده می کنند ممکن است خارش ، بی قراری ، تهوع و اسهال را تجربه کنند.

 

 
 جدول عوارض مصرف ویتامین های A, D, E ,K (محلول در چربی)
نام ویتامینمیزان مصرف مورد نیاز روزانه
(بزرگسالان)
عوارض مصرف بیش از حدAمردان 700میگرو گرم
زنان 600 میکرو گرم
مرگ جنینن -شکاف لب - حالت تهوع - کما - مرگ - افزایش فشارمایع نخاع - ناهنجاری چشم - پوکی استخوان - خشکی پوستD10 میکرو گرم = 400 واحد بین المللیبیماری هایپر کلسمی - آسیب به کلیهEمردان 4 میلی گرم
زنان 3 میلی گرم
خونریزی - سکته مغزی -  سر درد - خستگی - تاری دیدKهر کیلو وزن فرد 1 میکرو گرمسر درد - سرگیجه  - ضربان نامنظم - تهوع - کاهش عملکرد کبد 
👆بیماری هایپر کلسمی حالتی است ویتامین دی باعث تجمع بیش از حد کلسیم در بدن می شود و باعث آسیب به استخوان و کلیه ها می گردد.
👆 ویتامین   K  داروهای آنتی اسید ،رقیق کننده خون ، آنتی بیوتیک ها و آسپرین در تداخل است و تاثیر آنها را کاهش می دهد. 
عوارض مصرف مواد معدنی
مواد معدنی مانند انواع ویتامین ها ، ریز مغذی های ضروری برای عملکرد صحیح اعضای بدن و جلوگیری از بسیاری از بیماری ها و اختلالات مثلا زینک و سلنیوم در زمینه  ریزش مو ، کلسیم و منیزیم در زمینه پوکی و نرمی استخوان و... هستند اما در صورتی که بیش از مقدار مناسب مصرف شوند می توانند مشکلاتی را در ایجاد کنند که در قالب جدول به شما نمایش داده می شود.

عوارض مصرف مینرال ها (مواد معدنی )نام ماده معدنیمیزان مصرف مورد نیاز روزانه
(بزرگسالان)
عوارض مصرف بیش از حدآهنمردان و زنان بالای 50 سال 8.7 میلی گرم
زنان 14.8 میلی گرم
حداکثر 20 میلی گرم
یبوست - دل درد - بیماری مداومزینکمردان 11 میلی گرم
زنان 8 میلی گرم
ضعیف شدن مو - شکنندگی ناخن - کاهش جذب مس - کمخونی - ضعف استخوانکلسیم700 میلی گرمدرد معده - اسهالمنیزیممردان 400 میلی گرم
زنان 310 میلی گرم
اسهالمنگنزمردان 2.3 میلی گرم
زنان 1.8 میلی گرم
درد عضلانی - آسیب عصبی  افسردگی - خستگیمنیزیممردان 300 میلی گرم 
زنان 270 میلی گرم
اسهالید150 میکرو گرماختلالات غده تیروئید - افزایش وزن مس1.2 میلی گرم دل درد - اسهال - آسیب به کبد و کلیهسدیمبین 19 تا 50 سال 1500 میلی گرم
بین 51 تا 70 سال 1300 میلی گرم

71 به بالا 1200 میلی گرم
افزایش فشارخون - سکته مغزی و قلبیفسفر550 میلی گرماسهال - درد معده - کاهش کلسیم - شکنندگی استخوانپتاسیم 4700 میلی گرمدرد معده - اسهالسلنیوممردان 75 میکرو گرم
زنان 60 میکرو گرم
ریزش مو - شکنندگی ناخنکرومیوم20 میکرو گرمتحریک پوست - سر درد - سر گیجه - حالت تهوع - تغییر خلق و خوفلورایدمردان 4 میلی گرم
زنان 3 میلی گرم
آسیب به استخوان و مفاصلکولین مردان 550 میلی گرم
زنان 425 میلی گرم
بوی بد دهان - استفراغ - تعریق شدید - فشار خون پایین - آسیب کبدی
 
 
 
کلام آخر
 

مصرف بیش از اندازه ی مورد نیاز ویتامین ها و مواد معدنی ختی در قرص مولتی ویتامین می تواند شامل سر درد ، استفراغ ، اسهال ، یبوست ، درد عضلات و حتی بیماری های خطر ناک شود.در نتیجه قبل از مصرف هر نوع ویتامین یا مولتی ویتامین با یک پزشک مشورت کنید تا بر اساس نوع کمبود ویتامین بدن شما قرص مولتی ویتامین را به شما معرفی نماید.همچنین بعد زا مصرف چند دوره از قرص های ویتامین آزمایش دهید تا مجددا سطح ویتامین های شما بررسی شود.
منبع : مجله مهتاطب
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”