زانوهایم هنگام راه رفت صدا میدهد باید چکار کنم؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي و درمان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: شنبه 9 اسفند 1399, 7:46 pm

زانوهایم هنگام راه رفت صدا میدهد باید چکار کنم؟

پست توسط drhajitaghi »

چرا زانو هنگام راه رفتن صدا می دهد؟
صدا دادن زانو می‌تواند در بسیاری از مفاصل بدن رخ دهد، اما بیشتر در زانوها متداول است. این مشکل بطور معمول در نتیجه‌ی ترکیدن حباب‌های گاز موجود در مایع مفصلی هنگام حرکت دادن یا اعمال فشار روی مفصل رخ می‌دهد. نوع جدی‌تر صدا دادن زانو می‌تواند در اثر آسیب مفصل، دررفتگی مفصل، آرتروز یا حتی شکستگی‌های استخوان نیز رخ دهد. در این موارد، صدای تق تق زانو مرتبط با حباب‌های گاز بی‌خطر در مایع مفصلی نیست، بلکه ناشی از آسیب به یک استخوان یا فضای مفصلی می‌باشد.دلایل مختلفی برای صدا دادن زانو وجود دارد. در ادامه برخی از علل متداول ذکر شده‌اند:
1- بافت غیر ضروری دور زانوبعد از یک آسیب جدی به زانو، در صورت عدم درمان یا بهبود نامناسب، بافت غیر ضروری یا پلیکا می‌تواند دور زانو شکل بگیرد. در این شرایط، بافت بین بخش‌های خاصی از مفصل گرفتار می‌شود که هنگام باز کردن مفصل باعث ایجاد صدا می‌گردد.
2- زانوی دوندگانهر شخصی ممکن است فکر کند که دویدن مداوم برای سلامتی وی مفید است، اما اگر فرد فشار زیادی روی استخوان درشت‌نی وارد کند، ممکن است دچار سندرم زانوی دوندگان شود. این وضعیت زمانی رخ می‌دهد که کشکک زانو در یک امتداد نباشد و همگام با استخوان ران حرکت نمی‌کند. درشت‌نی و استخوان‌های پایین پا از کاسه زانو محافظت می‌کنند، اما هنگامی که این استخوان‌ها هم‌تراز نباشند، زانو هنگام خم کردن آن صدا می‌دهد.
3- آسیب شدید مینیسک و جذب کننده ضربهمینیسک یک روان کننده بین استخوان‌های زانو بوده و در صورت آسیب دیدگی و عدم بهبود مناسب، تعادل زانو از بین رفته و می‌تواند باعث برگشتن زانو هنگام اعمال فشار روی آن شود. این حالت می‌تواند موجب صدا دادن زانو گردد.
4- آرتروزآرتروز در پاها می‌تواند به زانوها کشیده شود. زانوها ممکن است ملتهب شده و وضعیت قرارگیری نامناسبی داشته باشند که باعث ایجاد صدا خواهد شد.
5- پارگی رباط صلیبی قدامی و رباط جانبیهر دو نوع پارگی باعث صدا دادن زانو خواهند شد؛ این پارگی‌ها می‌توانند منجر به درد مزمن، خشکی زانو و حساسیت به لمس شوند.
 
در چه صورت باید با تق تق زانو جراحی کنیم؟درمورد عمل جراحی با پزشک فوق تخصص ارتوپد صحبت کنید. در موارد شدیدی که تق تق و صدا دادن زانو مرتبط با آرتروز است, عمل جراحی می تواند یک گزینه باشد. اگر کیفیت زندگی شما به خاطر درد زانو به شدت رو به وخامت گذاشته و قبلا درمان های غیر جراحی را امتحان کرده اید، با پزشک درمورد گزینه های پیش رو برای جراحی زانو صحبت کنید.
•    چند نوع جراحی زانو وجود دارد که ممکن است پزشک به شما توصیه کند : برداشتن کلی یا جزیی زانو، ترمیم غضروف، آرتروسکوپی زانو و استئومی زانو گزینه های متدوال هستند.
•    توجه کنید که اعمال جراحی که برای یک بیمار به خوبی نتیجه می دهند ممکن است برای بیماران دیگر نتیجه بخش نباشند. درمان آرتروز زانو به شدت نیاز به دقت و مهارت دارد پس قبل از تصمیم گیری حتما درمورد همه گزینه ها با فوق تخصص زانو صحبت کنید.
عمل جراحی صدای تق تق زانوهمانگونه که در اشاره شد چند روش جراحی برای درمان تق تق و صدا دادن زانو وجود دارد. اعمال جراحی برای تصحیح خود تق تق کردن زانو انجام نمی شوند بلکه برای تصحیح بیماری زمینه ای انجام می شوند به طوری که صدا کردن زانو دیگر تکرار نشود.
هدف یشتر جراحی ها صاف و صیقلی کردن سر مفصلی استخوان های زانو است به طوری که در طول حرکت اصطکاک کمتری وجود داشته باشد. کندروپلاستی و آرتروپلاستی با روش خراشیدن برخی از متداول ترین جراحی هایی هستند که انجام می شوند.
هنگامی که روش درمان صدا کردن زانو انتخاب می شود عوامل مختلفی وجود دارند که مد نظر قرار می گیرند که برخی از آن ها عبارتند از شیوه زندگی، میزان فعالیت و سن. موقعیت مالی هم مد نظر قرار می گیرد زیرا روش های غیر جراحی به لحاظ پولی آسان تر هستند و تنها تا حد راحت شدن از صدای آزاردهنده شبیه به ترکیدن می توانند موثر باشند.
حفظ سلامتی کامل تضمین می کند که تق تق و صدا دادن زانو هرگز به مشکلی که مجبور باشید با آن مقابله کنید تبدیل نمی شود.
 
اگر صدا دادن زانو هنگام ورزش اتفاق بیفتد ، باید اقدامات زیر را انجام دهید :
  • ورزش را ترک نکنید اما نوع تمرین ورزشی را تغییر دهید.
  • از دویدن یا سربالایی و سرپایینی رفتن خودداری کنید.
  • هنگام دوچرخه زدن از زانو بند استفاده کنید.
  • اگر با وزنه کار دارید ، حتما از وزنه های سبک تر استفاده کنید.
  • در نهایت اینکه هنگام تمرین های ورزشی باید به صدای بدن خود گوش دهید. اگر دیدید که این صدا با درد همراه بود ، حتماً فعالیت مورد نظر را متوقف کنید.
ارسال پست

بازگشت به “پزشكي و درمان”