استانبول

در اين بخش مي‌توانيد سايتها و وبلاگهاي مفيد را در چارچوب قوانين سايت معرفي كنيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 1
تاریخ عضویت: دوشنبه 2 دی 1398, 1:35 pm

استانبول

پست توسط asemanbama »

استانبول, شهر وصل کننده اروپا با آسیا در طول تاریخ از نقطه نظر موقعیت جغرافی دارای اهمیت بسرایی بوده است. 

در این شهر تاریخی میتوان آثار مختلفی را از مدنیت ها, فرهنگ ها و ادیان متفاوت دید.  اساس شهر استانبول در عصر هفتم قبل از میلاد گذاشته شده است. 
این شهر تاریخی که در طول تاریخ تحت اداره سه امپراطوری بزرگ یعنی امپراطوری های روم, روم شرقی و عثمانی بوده است نسبت تاریخ طولانی اش در سال 1985 میلادی شامل لست میراث جهانی یونسکو گردید. 

قسمتی از استانبول که در شمال, شرق و جنوب آن خلیج, تنگه استانبول و بحر مرمره موقعیت دارد در حال حاضر بنام "شبه جزیره تاریخی" یاد میشود. 
در این شبه جزیره چهار منطقه وجود دارد.  این مناطق عبارت اند از: ساحه آرکئولوژیک سلطان احمد, ساحات تحت حفاظت سلیمانیه, زَیره ک و دیوار های قلعه استانبول میباشند. 

ساحه آرکئولوژیک سلطان احمد از قصر توپقپی, ایاصوفیه, هیپودروم, ایا ایرینی و مسجد کوچک ایاصوفیه تشکیل شده است. 
قصر توپقپی در دوران حاکمیت دولت عثمانی ساخته شده و در داخل آن پادشاهان عثمانی زنده گی میکردند.  دولت عثمانی از همین مرکز اداره میشد.  کار ساخت این قصر در دوره حاکمیت فاتح سلطان محمد پادشاه دولت عثمانی در عصر 15 میلادی تکمیل شد.  این قصر میزبان تقریباً 4000 نفر بوده است. 

قصر مذکور که در ساحه به مساحت تقریباً 80 هزار متر مربع ساخته شده است پس از ساخته شدن قصر های جدید اهمیت قبلی خود را از دست داد.  ولی قسمت های مانند امانت های مقدس و خزانه در همین جا باقی ماند. 

قصر توپقپی در سال 1923 میلادی پس از سقوط دولت عثمانی به موزیم تبدیل شد.  این قصر نسبت اینکه در طول سالیان متمادی مرکز دولت عثمانی یکی از امپراطوری های قوی وقت بوده است دارای اهمیت بسزایی تاریخی میباشد.  در حال حاضر در این قصر آثار معماری و صنعتی, کتاب های دست نویس اسلامی, لباس های تاریخی و زیورات آن دوران به نمایش گذاشته میشود. 
ارسال پست

بازگشت به “معرفي سايتها و وبلاگها”