ویروس اچ پی وی چیست؟ علائم آن

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي و درمان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 9
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰, ۵:۱۵ ب.ظ

ویروس اچ پی وی چیست؟ علائم آن

پست توسط nmoein »

ویروس اچ پی وی چیست؟اچ پی وی نوعی ویروس از خانواده ویروس های عفونی و مقاربتی بوده که در اثر تماس فیزیکی و جنسی افراد به یکدیگر منتقل می گردد.
ویروس پاپیلومای انسانی یا همان hpv دارای 100 تیپ مختلف بوده که هرکدام دارای عوارض و علائم مربوط به خود می باشند. برای مثال ابتلا به اچ پی وی می تواند تمامی ناحیه تناسلی، دهان و گلو را به خود ابتلا کرده و فرد را به خطرات جدی مواجه نماید.
بسیاری از افرادی که از نظر جنسی فعالیت دارند، ممکن است به این ویروس مبتلا شده و مشکلات و عوارضی چون [External Link Removed for Guests]، سرطان آلت تناسلی یا گردنه رحم را تجربه کنند. البته برخی افراد نیز در صورت ابتلا به اچ پی وی هیچگونه علائمی نداشته و ویروس تنها در بدن آنها سکونت دارد.
نحوه انتقال ویروس پاپیلوم انسانی چگونه است؟اصلی ترین راه انتقال ویروس اچ پی وی، تماس فیزیکی به پوست آلوده به اچ پی وی می باشد. به طور کلی افرادی که دارای فعالیت جنسی می باشند، در خطر ابتلا به این بیماری قرار داشته و در معرض این بیماری قرار دارند. البته راه های انتقال به غیر از این روش جنسی نیز وجود دارد که فرد می تواند به ویروس اچ پی وی مبتلا شود.
انتقال ویروس اچ پی وی از طریق غیر جنسی نیز امکان پذیر است. این شیوه انتقال از طریق پدر و مادر به فرزند بوده و می تواند نوزاد را مادرزادی به اچ پی وی دچار کرده باشد. بارداری، زایمان، اسپرم آلوده از دیگر روش انتقال ویروس hpv می باشند.
برخی از دیگر شیوه های انتقال اچ پی وی عبات اند از:
  • داشتن شرکای جنسی متعدد
  • داشتن سیستم ایمنی بسیار ضعیف
  • داشتن زخم یا منطقه آسیب دیده
  • عدم استفاده از کاندوم
  • زایمان های متعدد
  • داشتن رابطه جنسی مقعدی
علائم اچ پی وی در مردان و زنانزمانی که فرد به ویروس پاپیلومای انسانی مبتلا می گردد، وابسته به نوع سیستم ایمنی که دارد و نوع ویروس که از کدام 100 تیپ موجود آن باشد متفاوت است. برای مثال علائم ناشی از ویروس اچ پی وی ممکن است تا مدتی در بدن از خود علائمی نشان نداده و خاموش باشد. اما زمانی که علائم آن شروع می شود، بیماری هایی چون زگیل تناسلی و انواع سرطان های زنانه و مردانه به وجود آید.
عوارضاچ پی وی دارای عوارض بسیار بوده که فرد در هنگام مبتلا شدن به آن، تجربه خواهد نمود. برخی از بیماریها مانند سرطان گردن رحم بسیاریا زگیل تناسلی بسیار دردناک هستند.
برخی از شایع ترین عوارض ویروس اچ پی وی عبارت اند از:
  • زائده هایی چون زگیل بر روی ناحیه تناسلی
  • سرطان مقعد در مردان
  • سرطان گردنه رحم
  • رشد تومور در ریه ها و مجرای تنفسی
زگیل تناسلیزگیل تناسلی شایع ترین بیماری ناشی از ویروس اچ پی وی است که 50 درصد از افرادی که از نظر جنسی فعالیت دارند، به آن مبتلا می شوند. بروز زگیل های گوشتی ریز یا درشت در نواحی آلت تناسلی، واژن و وابسته به فعالیت جنسی فرد در گلو و دهان از نشانه های این بیماری بسیار دردناک می باشند. این زگیل ها به شدت قابل انتقال بوده و اگر به موقع درمان نشود ممکن است فرد را بسیار تحت تاثیر قرار دهد.
درمان این عارضه ها با لیزر امکان پذیر بوده و از عود دوباره آنها جلوگیری می نمایند.
 
راه های پیشگیریراه های پیشگیری از ابتلا به این ویروس بسیار ساده می باشد که همه افراد می توانند برای حفظ سلامتی خود از آن استفاده نمایند.
کاندوم که یک وسیله پیشگیری از بارداری نیز به شمار می رود، ساده ترین راه به شمار می رود. البته به خاطر داشته باشید این راه نیز قطعی نبوده و دیگر نواحی بدن مانند کشاله های ران یا بیضه ها اگر به این زائده ها مبتلا باشند فرد مقابل نیز به آن مبتلا می شود.
واکسن گارداسیل یک راه ایمن و پزشکی است که می تواند به راحتی بدن شما را در برابر ویروس ها ایمن سازد. این واکسن که دختران و پسران بالای 11 سال می توانند از آن استفاده کنند بسیار مناسب بوده و یک روش علمی و پزشکی پیشگیری از ابتلا به این ویروس است.
البته به یاد داشته باشید این واکسن تنها نقش پیشگیری را دارد و زمانی که فرد به ویروس یا زگیل تناسلی دچار باشد از نتیجه ی درمانی برخوردار نخواهد بود.
منبع: [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “پزشكي و درمان”