گوشت اصافه مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با پزشکي و درمان به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
پست: 9
تاریخ عضویت: سه‌شنبه ۲۱ دی ۱۴۰۰, ۵:۱۵ ب.ظ

گوشت اصافه مقعدی چیست و چگونه درمان می شود؟

پست توسط nmoein »

 گوشت اضافه مقعد چیست؟
گوشت اضافه مقعد به طور کلی عارضه ای است که با خارج شدن هرگونه گوشت اضافه، یا برآمدگی اضافه از دهانه مقعد به وجود می آید. این عارضه غیر طبیع یبوده و افرادی که به گوشت اضافه مقعدی دچار میشوند، معمولا به بیماری مبتلا هستند.

علت بروز گوشت اضافه مقعدی چیست؟
علت بروز برآمدگی و گوشت اضافه مقعدی در دهانه آن، نشان دهنده بیماری های ناحیه نشیمنگاهی، گوارشی یا روده است. بواسیر، شقاق، آبسه و حتی زگیل تناسلی میتواند سبب بروز این عارضه باشند که بیمار برای بررسی و درمان نیازمند معاینه پزشک می باشد.

بواسیر یا هموروئید
بواسیر یا هموروئید از بیماری های ناحیه نشیمنگاهی است که با متورم شدن عروق درون روده به وجود می آید. این بیماری دارای دو نوع مختلف بواسیر داخلی و بواسیر خارجی می باشد. عروق متورم و تحت فشار (فشار وارد شده توسط یبوست یا اسهال ) که درون راست روده هستند بواسیر داخلی را پدید می آورند. همین مساله یا حتی بواسیر خارجی که به طور کلی خارج از دهانه مقعد رخ می دهد، از دلایل گوشت اضافه مقعدی خواهند بود.


شقاق یا فیشر
شقاق یا همان فیشر، بیماری آزار دهنده ناحیه نشیمنگاهی است که از ترک، چاک خوردگی دهانه مقعد به وجود می آید. این عارضه باید هرچه سریعتر توسط یک روش مناسب درمان شود؛ چرا که بی توجهی به درمان آن می تواند عوارضی چون ابتلا به شقاق مزمن که درمان آن بسیار دشوار است و گوشت اضافه مقعدی را به همراه داشته باشد.

آبسه
عفونت و آبسه که از مسدود شدن غدد اطراف مقعد پدید می آیند از دیگر بیماری های ناحیه نشیمنگاهی است که می تواند تورم، التهاب، درد، خروج ترشح را به همراه داشته باشد. علاوه بر آن بی توجه به درمان این عارضه می تواند آن را مانند گوشت اضافه نمایان نموده و اختلالات فرد را دچار اختلال نماید.

زگیل مقعدی
زگیل مقعدی از دیگر علت های گوشت اضافه مقعدی هستند که افراد به آن دچار می شوند. این عارضه توسط ویروس اچ پی در ناحیه تناسلی افراد پدید می آید و علائمی چون زگیل های تکی یا خوشه ای در دهانه مقعد، آلت تناسلی، واژن یا حتی دهان به وجود می آورد. برخی افراد به این بیماری آشنایی نداشته و برآمدگی های ناشی از زگیل در نزدیکی آن را را گوشت اضافه مقعدی تلقی می کنند. این بیماری بسیار شایع بوده و افراد باید درمان آن را امری مهم تلقی نمایند.
علائم
علائم وجود گوشت اضافه مقعدی معمولا قابل لمس و مشاهده بوده و افراد مبتلا به این عارضه می تواند به راحتی آن را مشاهده نمایند.
اصلی ترین علائم گوشت اضافه مقعد عبارت اند از:
گوشت های اضافه و نرم
تیره تر شدن رنگ گوشت اضافه و زائده ها
بافت نرم که با لمس دست احساس می شود
اندازه آن معمولا چند میلی متر بوده که معمولا افزایش نمی یابد
تشخیص گوشت اضافه مقعد چگونه انجام می شود؟
تشخیص دقیق و بررسی این عارضه توسط پزشک متخصص امکان پذیر خواهد بود؛ چرا که ممکن است علائمی که تجربه می کنید ناشی از دیگر بیماری های ناحیه نشیمنگاهی یا حتی بیماری های خطرناک تر بوده و نیازمند بررسی کامل تری داشته باشد. پزشک متخصص گوارش یا جراح عمومی بهترین گزینه هایی هستند که هنگام مشاهده علائم میتوانید مراجعه نمایید. پزشک با معاینه و مشاهده شدت بیماری آن را بررسی یا حتی ممکن است برخی آزمایش هایی چون کولونوسکوپی، آندوسکوپی یا … برای شما تجویز نماید.

درمان گوشت اضافی مقعد با لیزر
درمان گوشت اضافه مقعد با لیزر بهترین و کم خطر ترین روشهای درمان این عارضه به شمار می رود.
مقعد به دلیل داشتن عضلات پیچیده و عصب های فراوان بسیار حساس بوده و نیازمند یک روش درمانی مناسب و کم خطر است. لیزر تنها در یک جلسه و به طور کامل تمامی گوشت اضافه مقعد و کنار آن را از بین برده و نیازی به دوره نقاهت طولانی مدت نیست.
برخی از مزایای لیزر گوشت اضافی و از بین بردن زائده ها:

عدم آسیب رسانی به گوشت اطراف آن
عدم باقی ماندن جای اسکار و زخم
هزینه های بسیار ارزانتر نسبت به جراحی
بدون درد، خونریزی و حتی بیهوشی
عدم نیاز به دوره نقاهت طولانی
عدم عفونت و آبسه
عدم عود و بازگشت بیماری
منبع این مطلبک [External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “پزشكي و درمان”