یون سدیم نمک عامل فشار خون

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

یون سدیم نمک عامل فشار خون

پست توسط gigi64 »

یون سدیم نمک عامل فشار خون


عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپوراهواز گفت: یون سدیم موجود در نمک طعام عامل افزایش فشار خون است. دکتررضا امانی با بیان اینکه ‪ ۴۰‬درصد وزن نمک طعام را سدیم تشکیل می‌دهد، افزود: هرجا یون سدیم باشد آب هم به دنبال آن می‌رود و همراه با جریان آب در داخل بدن حرکت می‌کند.

وی اظهارداشت: این عامل موجب افزایش تجمع آب در بدن شده و زمانی که حجم آب در درون عروق افزایش یابد، فشار خون ایجاد می‌شود. دکتر امانی توضیح داد: افراد توجه داشته باشند که روزانه در نهایت پنج تا شش گرم نمک بیشتر مصرف نکنند، در واقع مصرف روزانه نمک برای هر فرد نباید به بیش از ‪ ۱۵۰۰‬میلیگرم برسد که به اندازی یک قاشق چایخوری یا مربا خوری معمولی است.

این استاد دانشگاه درباره پرهیز از مصرف غذاهای سدیم دار هشدار داد و گفت: این دسته غذاها ممکن است شور نباشند اما فشار خون را بالا می‌برد. وی افزود: یکی از مواد شناخته شده سدیم دار جوش شیرین یا بیکربنات سدیم است که متاسفانه با وجود تاکید پزشکان و مجامع علمی هنوز بسیاری نانواها این ماده را به نان اضافه می‌کنند.

دکتر امانی با اشاره به عوارض سدیم موجود در غذاهای سدیم دارگفت: سدیم این غذاها در دستگاه گوارش محیطی قلیایی ایجاد کرده و سطح جذب را پایین می‌آورد و در کلیه افراد مستعد سنگ‌سازی و احتمال رسوب سنگهای کلسیمی را افزایش می‌دهد.


ایرنا
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”