معده مصنوعی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 1420
تاریخ عضویت: دوشنبه 17 مهر 1385, 9:56 am
محل اقامت: سرزمین تاریکی ها
سپاس‌های ارسالی: 1082 بار
سپاس‌های دریافتی: 869 بار
تماس:

معده مصنوعی

پست توسط gigi64 »

معده مصنوعی


دانشمندان انگلیسی یک معده مصنوعی ساخته‌اند که کار دستگاه گوارش انسان را انجام می‌دهد. به گزارش پایگاه اینترنتی بی.بی.سی.نیوز، موسسه تحقیقات غذا امیدوار است که این دستگاه با پرده برداشتن از چگونگی متلاشی شدن مواد در دستگاه گوارش به ابداع ابر غذاهای جدید کمک کند.

این وسیله که از پلاستیک و فلز پیچیده درست شده است می‌تواند در برابر اسیدها و آنزیم‌های تند روده مقاومت کند و از غذاهای واقعی تغذیه کند. این وسیله واکنش‌های فیزیکی و شیمیایی را که در جریان گوارش صورت می‌گیرد، تقلید می‌کند و حتی می‌تواند حالت تهوع ایجاد کند.

دکتر پیتر الیس از کالج کینگ لندن گفت: این یک وسیله مهم است که به ما اجازه می‌دهد اتفاقاتی را که در دستگاه گوارش صورت می‌گیرد، دریابیم. دکتر مارتین ویک‌هام طراح ارشد این دستگاه گفت: مدل وی به مراتب از تلاش‌های قبلی که تنها بر پردازش مجدد شیمی هاضمه تمرکز داشتند، پیچیده‌تر است.

این دستگاه حتی انقباضات معده را که برای متلاشی کردن مواد غذایی استفاده می‌شود تقلید می‌کند و آنرا در دستگاه گوارش می‌فرستند. دکتر ویکهام گفت: الگوی وی به دانشمندان کمک خواهد کرد تا درباره چگونگی پردازش غذا در روده و اینکه کدام مواد غذایی جذب می‌شوند، اطلاعات بیشتری بدست آورند.

در نیمه بالایی این الگو یک مجاری وجود دارد که در آن غذا، اسیدهای معده و آنزیم‌های دستگاه گوارش مخلوط می‌شوند. زمانیکه روند مرطوب‌سازی به پایان می‌رسد، غذا متلاشی شده و به اجزای کوچکتری تبدیل می‌شود که می‌تواند جذب بدن شود. در این معده مصنوعی که ظرفیت آن تقریبا نصف حجم معده واقعی است، یک نرم افزار رایانه‌ای مدت زمان باقی ماندن غذا در یک قسمت بخصوص این معده و آزادسازی ترشحات روده را تعیین می‌کند.

منبع:دانشنامه رشد
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”