آلودگي تهران در نيمه آذرماه به اوج خود مي‌رسد/ مدارس در آستانه تعطيلي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, MOHAMMAD_ASEMOONI, شوراي نظارت

ارسال پست
Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 2597
تاریخ عضویت: سه‌شنبه 11 بهمن 1384, 12:27 pm
سپاس‌های دریافتی: 155 بار
تماس:

آلودگي تهران در نيمه آذرماه به اوج خود مي‌رسد/ مدارس در آستانه تعطيلي

پست توسط Kingman_62 »

يك كارشناس برنامه‌ريزي شهري گفت: با توجه به ادامه روند واردات بنزين و حفظ وضعيت موجود در مصرف بي‌رويه سوخت و نيز پديد وارونگي هوا كه همه ساله در اين ايام شاهد آن هستيم، آلودگي هواي تهران در نيمه آذرماه به اوج خود مي‌رسد.

به گزارش خبرگزاري «انتخاب» به نقل از روابط عمومي معاونت حمل و نقل و ترافيك تهران شهرام جباري‌زادگان با اعلام اين مطلب افزود: سال گذشته به علت تشديد آلودگي هوا نه تنها مدارس و مراكز آموزشي، بلكه ادارات و دستگاه‌هاي اجرايي نيز به مدت چهار روز از پانزدهم تا هجدهم آذرماه تعطيل شدند.

وي در تشريح پيامدهاي آلودگي هوا اظهار داشت: هواي آلوده علاوه بر اثرات مخرب جسمي و روحي بر بهداشت و سلامت جامعه، از تاثيرات منفي اقتصادي، اجتماعي و زيست محيطي گسترده‌اي نيز برخوردار است.

جباري‌زادگان با انتقاد از وضع موجود در مصرف بي‌رويه سوخت تصريح كرد: روش فعي به ظاهر راحت‌ترين رو به نظر مي‌رسد، در حالي كه به واقع در بلند‌مدت پيامدهاي جبران‌ناپذيري بر اقتصاد كشور بر جاي مي‌گذارد.

اين كارشناس امور شهري اضافه كرد: 10 درصد از اقليت‌ جامعه كه از خودروي شخصي برخوردارند، حق 90 درصد اكثريت جامعه كه از اين امكان برخوردار نيستند را در قالب ميلياردها دلار يارانه بنزين وارداتي دريافت مي‌كنند.

جباري زادگان ادامه داد: متاسفانه با تثبيت وضع فعلي، صاحبان خودروهاي پرمصرف همچنان مي‌توانند با خيال آسوده و بدون دغدغه خاطر، باك خودروي خود را با كمترين هزينه از بنزين ارزان قيمت پر كنند.

اين كارشناس مسايل شهري از روند موجود در زمينه واردات، عرضه و مصرف بنزين به عنوان « دور باطل» نام برد و عنوان كرد: اين چرخه معيوب شامل صادرات نفت خام و واردات بنزين به منظور عرضه بنزين ارزان و افزايش مصرف و قاچاق سوخت و در نتيجه هدر رفتن منابع بين نسلي و منابع ملي است.

جباري زادگان در پايان با تاكيد بر تشديد بحران آلودگي هوا در نيمه آذرماه، گفت: در صورتي كه تنها بخش كوچكي از ميلياردها دلار بودجه‌اي كه صرف واردات بنزين مي‌شود به تجهيز، تقويت و توسعه ناوگان حمل و نقل عمومي اختصاص داده مي‌شد، بخش بزرگي از مشكلات ترافيك و آلودگي هواي تهران كاهش مي‌يافت.

همچنین یک منبع مطلع به خبرنگار خبرگزاری «انتخاب» گفت که در صورت عدم رسیدگی جدی مسئولان امر به وضعیت آلودگی هوا، باید منتظر تعطیلی مدارس در دو هفته ی آتی باشیم.
 تصویر

تصویر
 
ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”