روانشناختي رنگها و کاربرد آن در معماري داخلي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث پزشکي و بهداشت به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
New Member
نمایه کاربر
پست: 15
تاریخ عضویت: چهارشنبه 1 آذر 1385, 2:31 pm

روانشناختي رنگها و کاربرد آن در معماري داخلي

پست توسط ali44 »

بررسي تاثير متقابل روانشناختي رنگها در کاربرد هنري رنگ اهميت بسزايي دارد و استفاده متناسب از هر رنگ مي تواند کاربرد ويژه اي در طراحي داخلي داشته باشد.
شکوه و جلوه هر رنگ در کنار رنگ ديگر، اثر واقعي خود را نشان مي دهد و هر رنگ نسبت به رنگ ديگر ميزان تيرگي يا روشني اش بهتر نمايان مي شود. تغيير دادن اين ترتيب طبيعي ، ناهماهنگي رنگها را به دنبال دارد و استفاده از اين ترکيب ناسازگار، مي تواند تغييرات زيادي در دکوراسيون داخلي به وجود آورد.
هر رنگ داراي 3 صفت تغيير پذير است: فام ، درخشندگي و پرمايگي.
فام ، صفتي از رنگ است که جايگاه آن را در سلسله رنگي ( از قرمز تا بنفش) معادل با نور طول موج هاي مختلف در طيف مريي مشخص مي کند. قرمز، زرد و آبي را فام هاي اوليه مي نامند و چون مبناي ساير فام ها هستند، جزو رنگهاي اصلي نيز به شمار مي آيند.
گروه دوم فام هاي ثانويه عبارتند از: نارنجي ، سبز و بنفش که از مخلوط مقدار مساوي دو فام اوليه به دست مي آيد و سومين دسته فام ها نيز از اختلاط فام هاي اوليه و ثانويه به دست مي آيند: زرد و نارنجي (پرتقالي)، نارنجي و قرمز، قرمز و بنفش (ارغواني)، بنفش و آبي (لاجوردي)، آبي و سبز (فيروزه اي)، سبز و زرد (مغز پسته اي). 12فام نام برده با ترتيبي معين در چرخه رنگ ، قرار مي گيرند. در چرخه رنگ ، فام هاي گروه دوم و سوم که بين يک زوج فام اوليه جاي گرفته اند، داراي روابط خويشاوندي هستند و در کنارهم ساده ترين هماهنگي رنگي را پديد مي آورند. هنگامي که اين رنگها با رنگهاي خالص سفيد و سياه ترکيب شوند، رنگها و سايه هاي مختلفي را ايجاد مي کند.
درخشندگي که دومين صفت رنگ است ، درجه نسبي تيرگي و روشني را مشخص مي کند. اغلب نقاشان اصطلاح رنگسايه را نيز در همين معنا به کار مي برند و معمولا _درخشندگي رنگهاي فام دار را در قياس با رنگهاي بي فام مي سنجند. در چرخه رنگ ، زرد بيشترين درخشندگي (معادل خاکستري روشن نزديک به سفيد) و بنفش کمترين درخشندگي (معادل خاکستري تيره نزديک به سياه) را دارد.
پرمايگي (اشباع)، سومين صفت رنگ است و ميزان خلوص فام را مشخص مي کند (گاه واژه شدت را نيز در اين مورد به کار مي برند). فام هاي چرخه رنگ صد در صد خالص اند، ولي در طبيعت بندرت مي توان فام خالصي يافت..رنگهاي درخشان به تنهايي جذاب هستند، اما اگر در يک الگو يا رديفي منظم قرارگيرند، از نظر بصري تاثير بيشتري خواهند داشت.
استفاده از اين نوع آرايش يک ساختار ساده را بر رنگها حاکم مي کند و در نتيجه يک مفهوم يا نوعي نظم خاص را، وراي حضور محض رنگها، منتقل خواهد کرد. استفاده متناسب از رنگ در ديوارها و پيش زمينه هاي روشن تاثير زيادي در محيط به وجود مي آورد. رنگهاي سرد مي تواند کاهش مختصري در دماي بدن ايجاد کنند و رنگهاي گرم باعث مختصر افزايش دماي بدن مي شوند. به لحاظ بصري ، رنگ گرم پيش مي آيد و رنگ سرد پس مي نشيند. استفاده از پنجره ها و مبلمان با زمينه رنگ مطلوب و سايز متوسط تاثير بسزايي در دکوراسيون داخلي دارد. همچنين مبلمان و پنجره هايي با سايز بزرگ باعث مي شود که رنگ آنها با يکديگر مخلوط شود و از لحاظ تاثير گذاري بر محيط غالب خواهند شد و ثبات از بين خواهد رفت و نوعي تکان بصري ايجاد مي شود. بنابراين با مبلمان و پنجره هاي متوسط و با رنگي متعادل و متوسط خواهيم توانست ترکيب بندي با ثبات داشته باشيم.
هر ترکيب بندي را مي توان کارآمد دانست به شرط اين که عناصر صحنه به طور موثر با بينندگان مورد نظر آن ، ارتباط برقرار کند. در اغلب موارد، نکته اساسي در شناسايي عناصر کليدي صحنه نهفته است تا با نظم مبلمان و ميزان نور، آنها را از دل ساير عناصر تصويري متفرقه ، بيرون بکشيد. همين اشياي مزاحم ، صحنه ها را مخدوش مي کنند و همچنين ، بهتر است به جاي تمرکز زياد روي جزييات خيلي خاص ، تنها روي ساختار کلي صحنه تمرکز کنيد. چرا که تاثير آنها در مقابل ترکيب بندي عمومي ، بسيار سطحي است.
ملحقات تيره نيز باعث مي شود چشمان شما به سمت رنگ تيره تر کشيده شوند و شما در روشي قادر خواهيد بود ملحقات و اثاثيه ها را نظم دهيد تاهادي ديد وکيفيت بصري روان باشند.

[External Link Removed for Guests]
ارسال پست

بازگشت به “متفرقه در مورد پزشکي”