ساخت موتور ديزلي يا همکاري فولکس واگن و مرسدس بنز

در اين بخش مي‌توانيد جديدترين اخبار خودرو را مشاهده کنيد

مدیران انجمن: MOHAMMAD_ASEMOONI, RAHVAR, Mohsen1001, شوراي نظارت

ارسال پست
Commander
Commander
پست: 3324
تاریخ عضویت: چهارشنبه 3 اسفند 1384, 2:15 am
سپاس‌های ارسالی: 941 بار
سپاس‌های دریافتی: 1474 بار
تماس:

ساخت موتور ديزلي يا همکاري فولکس واگن و مرسدس بنز

پست توسط Mohsen1001 »

شرکت مرسدس بنز و فولکس واگن آلمان در حال فعالیت برای ساخت موتور دیزلی کم‌آلاینده هستند. این موتور جدید که Bluetec نام دارد، ترکیبی از موتورهای دیزلی برقی است که نسل نوین خودروهای هیبریدی محسوب می‌شود.

ین موتور قرار است از سال 2008 در محصولا ت دایملر کرایسلر از جمله دوج و مرسدس استفاده شود. از طرفی فولکس واگن نیز این موتور را در خودروهای آئودی و فولکس به‌کار می‌برد.
موتور دیزلی جدید از سیستم‌های جدید پاشش به همراه فیلترهای مدرن بهره می‌برد که به اندازه زیادی مصرف سوخت و آلایندگی در آن کاهش یافته است.
در قوای محرکه جدید، موتورهای دیزلی به عنوان موتور درون سوز فعالیت می‌کنند. خودروهای هیبریدی نیز ترکیبی از موتورهای الکتریکی با موتورهای درون سوز هستنند و در تولید این خودروها سعی شده که وضعیت سوخت بهبود پیدا کند.
دو رگه کردن خودروها در جهان به سه روش موازی، ردیفی و ترکیبی انجام می‌شود که در روش سری ، موتور احتراق داخلی فقط کار تولید برق را انجام می‌دهد و موتور برقی، خودرو را حرکت می‌دهد. در روش موازی موتور احتراق داخلی به صورت مستقل کار می کند و موتور برقی نیز به صورت مستقل کار می کند و این عملکرد از طریق یک ECU کنترل می شود . در روش ترکیبی نیز دو گونه موازی و ردیفی باهم به صورت ترکیب شده استفاده می‌شوند که این روش بیشترین قابلیت را دارد و تنها مشکل این طرح پیچیدگی فوق‌العاده آن است.
از طرفی در موتورهای دیزلی به‌طور متوسط استفاده از موتورهای دیزلی به جای موتورهای بنزینی 30 درصد صرفه‌جویی در پی دارد. ضمن این که خودروهای دیزلی بین 20 تا 65 درصد سوخت کمتری مصرف می‌کنند.
امروزه در خودروهای سواری دیزلی مصرف چهار لیتر گازوییل به ‌ازای هر 100 کیلومتر معمول است، ولی در خودروهای سواری بنزینی مصرف شش لیتر در هر 100 کیلومتر ایده‌آل‌ترین حالت است.
بازده حرارتی موتورهای بنزینی در حدود 26 درصد است؛ حال‌ آن که این بازده در موتورهای دیزلی 42 درصد گزارش شده است. همچنین موتورهای دیزلی 20 درصد افزایش گشتاور و 25 درصد افت قدرت موتور نسبت به موتورهای مشابه بنزینی دارند.


منبع: ایسنا
ارسال پست

بازگشت به “تازه‌ها و اخبار خودرويي”